Προς το περιεχόμενο

αντιμετώπιση τριχόπτωσης


santana99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά γεια σας.

 

Σόρρυ που το επαναφέρω στην επιφάνεια αλλά θέλω να μου πει τη γνώμη του κάποιος που γνωρίζει...

 

Γενικά έχω μαλλιά και αρκετά χοντρή τρίχα θα έλεγα αλλά τα τελευταία χρόνια  βλέπω αρκετά αραιό το πίσω μέρος πάνω στην κορυφή του κεφαλιού (ξέρετε στο κλασσικό σημείο που ξεκινάει η καράφλα) και στα πλάγια (στα αυτιά γύρω)... Γενικά από μικρός δεν είχα πολλά μαλλιά σε αυτά τα σημεια απλά ξέρετε τώρα το πρόβλημα δείχνει έχει μεγαλώσει και θέλω να το αντιμετωπίσω...

 

Έχω ακούσει λοιπόν τα καλύτερα για το regain (σπρευ-αφρό κάτι τέτοιο) που βοηθάει στην ανάπτυξη νέας τρίχας... Παρόλα αυτά επίσης ακούω και διαβάζω ότι έχει παρενέργειες κάποιες αστείες όπως τοπικό κοκκίνισμα για λίγη ώρα στα σημεία εφαρμογής και ακόμα σοβαρότερες όπως ταχυκαρδίες και υπόταση και έντονη τριχόπτωση τις πρώτες μέρες :confused:

 

Υπάρχει κανείς που να έχει κάνει χρήση και να γνωρίζει ή να έχει ακούσει; Αν όντως υπάρχει περίπτωση τόσο σοβαρών παρενεργιών δεν νομίζω ότι θα προχωρήσω...

 

Υγ: Θα παρακαλέσω να μην αρχίσετε να σχολιάζετε παλιότερα μυνήματα μιας και δεν είμαι εγώ ο νηματοθέτης και πάει αρκετός καιρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαζα μέχρι το Μάρτιο για κάνα δύο χρόνια περίπου. Το σταμάτησα λόγω μιας πολύ εμφανους παρενέργειες δηλαδή πόνο στο στήθος που μάλλον θα με δημιουργούσε θέμα στις προπονήσεις που άρχισα. Επιπλέον αυτό το φάρμακο είναι δεσμευτικό,όσο βάζεις έχεις μαλλιά, αν το σταματήσεις πέφτουν.Ψάξε στο ΝΕΤ πληροφορίες για τη μινοξιδιλη, αυτή είναι η ουσία του φαρμάκου. Από τη στιγμή όμως που δεν είσαι σε προχωρημένο στάδιο τριχοπτωσης δε βλέπω το λόγο να μπλέξεις με τη μινοξιδιλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου! Βασικά είναι το No1 για ανάπτυξη νέας τρίχας αλλά και με αρκετές παρενεργειες... Τίποτε άλλο (φ υσικό ίσως;; ) χωρίς παρενέργειες δεν παίζει;

 

Και ας μην είναι τόσο δραστικό όσο η μινοξιδίλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να ξοδέψεις ένα σωρό λεφτά, για κατί το οποίο είναι φυσική εξέλιξη του οργανισμού σου; Και από την στιγμή που υπάρχουν παρενέργειες, ιδίως το ότι αν το σταματήσεις θα σου πέσουν οι τρίχες, δεν νομίζω ότι αξίζει καν να το σκέφτεσαι.

 

Κόψε τα μαλλιά σου κάθε δύο εβδομάδες στα 0.5mm-1mm και χαλάρωσε. Ούτε φαλάκρες σε απασχολούν ούτε τίποτα.

 

Και γράφω εκ πείρας, αν και 36, μιας και η φαλάκρα είναι κληρονομική. 1-3 φορές την εβδομάδα πέφτει ξύρισμα και έχω ησυχάσει. Και αυτό από αρχές 2011, ενώ μέχρι τέλος 2010 δεν είχα κανένα πρόβλημα και είχα πυκνό μαλλί.

 

 

Λύσεις; Ναι υπάρχουν. Η καλύτερη χρειάζεται 50 λίρες το μήνα σε χαπάκια που θα πρέπει να πέρνω για χρόνια.

 

Παρά το πολύ μικρό κόστος, το θεωρώ vanity. Δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα στην κοινωνική μου ζωή, και αισθάνομαι περίφημα με τον εαυτό μου και την εμφάνισή μου.

 

Κάτι το οποίο δεν έχω καταλάβει τόσα χρόνια, γιατί η φαλάκρα είναι ταμπού στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να ξοδέψεις ένα σωρό λεφτά, για κατί το οποίο είναι φυσική εξέλιξη του οργανισμού σου; Και από την στιγμή που υπάρχουν παρενέργειες, ιδίως το ότι αν το σταματήσεις θα σου πέσουν οι τρίχες, δεν νομίζω ότι αξίζει καν να το σκέφτεσαι.

 

Κόψε τα μαλλιά σου κάθε δύο εβδομάδες στα 0.5mm-1mm και χαλάρωσε. Ούτε φαλάκρες σε απασχολούν ούτε τίποτα.

 

Και γράφω εκ πείρας, αν και 36, μιας και η φαλάκρα είναι κληρονομική. 1-3 φορές την εβδομάδα πέφτει ξύρισμα και έχω ησυχάσει. Και αυτό από αρχές 2011, ενώ μέχρι τέλος 2010 δεν είχα κανένα πρόβλημα και είχα πυκνό μαλλί.

 

 

Λύσεις; Ναι υπάρχουν. Η καλύτερη χρειάζεται 50 λίρες το μήνα σε χαπάκια που θα πρέπει να πέρνω για χρόνια.

 

Παρά το πολύ μικρό κόστος, το θεωρώ vanity. Δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα στην κοινωνική μου ζωή, και αισθάνομαι περίφημα με τον εαυτό μου και την εμφάνισή μου.

 

Κάτι το οποίο δεν έχω καταλάβει τόσα χρόνια, γιατί η φαλάκρα είναι ταμπού στην Ελλάδα;

Έχεις ένα δίκιο αλλά δεν είναι πάντα έτσι.

Ντάξει και εγώ όπως κατάλαβες δεν έχω κάνα τρελό πρόβλημα καράφλας ή κάτι τέτοιο αλλά να σηκώνεται ένας νέος άνθρωπος 17-30 χρονών από το κρεβάτι και να μαζεύει τρίχες από το μαξιλάρι και να βλέπει τα μαλλια του να χάνονται δεν είναι και ότι πιο ωραίο υπάρχει. Η ψυχολογία πέφτει κατακόρυφα...

 

Προβλήματα στην κοινωνική ζωή σου σε αυτή την ηλικία που είσαι λογικό να μην έχεις... Στις ηλικίες όμως που σου έγραψα δεν είναι έτσι τα πράγματα... Αρκετά παιδιά πέφτουν σε κατάθλιψη με την αραίωση. Χώρια ότι υπάρχει και ένα μικρό ταμπού για σχέση με γυναίκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φαλάκρα πάει σε πολύ λίγους έως ελάχιστους και σίγουρα η εξωτερική εμφάνιση χαλάει. Και σε μένα το βλέπω δηλαδή πως το μαλλί μου πήγαινε ενώ τώρα που άδειασα αρκετά δε μου πάει τόσο. Βέβαια δε θα κάτσω να σκάσω για τις χαζογκόμενες που κοιτάν και την παραμικρή λεπτομέρια, γιατί άλλο τόσο θα κάτσω να ξεψυρίζω κι εγώ.

Επιπλέον τα λεφτά που θα ξοδεύεις στο regain στα 27-28 μπορείς να τα δώσεις σε μια μεταμόσχευση που θα έχει πιο σίγουρα αποτελέσματα χωρίς παρενέργειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω ακούσει λοιπόν τα καλύτερα για το regain (σπρευ-αφρό κάτι τέτοιο)

που βοηθάει στην ανάπτυξη νέας τρίχας... Παρόλα αυτά επίσης ακούω και

διαβάζω ότι έχει παρενέργειες κάποιες αστείες όπως τοπικό κοκκίνισμα για

λίγη ώρα στα σημεία εφαρμογής και ακόμα σοβαρότερες όπως ταχυκαρδίες

και υπόταση και έντονη τριχόπτωση τις πρώτες μέρες :confused:

To regain δε δημιουργει τέτοιες παρενέργειες.

Είναι το καλύτερο "φάρμακο" της αγοράς κατά της τριχόπτωσης. Με ένα μειονέκτημα πολύ βασικό!!!!

Δημιουργεί εξάρτηση! (τα μαλλιά σου δε θα αντέχουν πλέον χωρίς αυτό, πράγμα που σημαίνει οτι μόλις το σταματήσεις, αποχαιρετάς και το μαλί σου)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου! Βασικά είναι το No1 για ανάπτυξη νέας τρίχας αλλά και με αρκετές παρενεργειες... Τίποτε άλλο (φ υσικό ίσως;; ) χωρίς παρενέργειες δεν παίζει;

 

Και ας μην είναι τόσο δραστικό όσο η μινοξιδίλη...

Φιλε μου εγω χρησιμοποιω αυτο http://www.apivita.com/hellas/hair/treatments/spray-kata-tis-trixoptoshs-gia-antres.html

Το χρησιμοποιω κανα μηνα τωρα μιας και τα μαλλια μου ειχαν αδυνατησει αρκετα,δεν ειχα μεγαλη τριχοπτωση, αλλα δεν εχω κ τα μαλλια που ειχα οταν ημουν 20 χρονων.Εκει που εχανα 25 με 30 τριχες καθημερινα εχω παει κατω απ τις 20(μπορω κ τις μετραω γιατι τα εχω μακρια εδω κ 10 χρονια).

 

Αυτο που γραφει το φυλλαδιο ειναι πως μειωνει τη παραγομενη DHT(η ουσια που προκαλει τη πτωση των μαλλιων) κ ειναι 98% φυσικο προιον.Εγω ειμαι αρκετα ευχαριστημενος ωστε να το προτεινω σε καποιον με ηπια ή μετρια τριχοπτωση, για παραπανω δε νομιζω πως καποιος γλιτωνει τη μινοξιδιλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω χρησιμοποιω αυτο http://www.apivita.com/hellas/hair/treatments/spray-kata-tis-trixoptoshs-gia-antres.html

Το χρησιμοποιω κανα μηνα τωρα μιας και τα μαλλια μου ειχαν αδυνατησει αρκετα,δεν ειχα μεγαλη τριχοπτωση, αλλα δεν εχω κ τα μαλλια που ειχα οταν ημουν 20 χρονων.Εκει που εχανα 25 με 30 τριχες καθημερινα εχω παει κατω απ τις 20(μπορω κ τις μετραω γιατι τα εχω μακρια εδω κ 10 χρονια).

 

Αυτο που γραφει το φυλλαδιο ειναι πως μειωνει τη παραγομενη DHT(η ουσια που προκαλει τη πτωση των μαλλιων) κ ειναι 98% φυσικο προιον.Εγω ειμαι αρκετα ευχαριστημενος ωστε να το προτεινω σε καποιον με ηπια ή μετρια τριχοπτωση, για παραπανω δε νομιζω πως καποιος γλιτωνει τη μινοξιδιλη.

 

Aνάπτυξη νέας τρίχας έχεις δει με το συγκεκριμμένο; Πέρα από τη μείωση της τριχοπτωσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο ενα μηνα το χρησιμοποιω,συνηθως σε αυτα τα προιοντα θελουν τουλαχιστον 3 μηνες για να δεις καποιο αποτελεσμα.

Παντως στο θεμα τριχοπτωση εχω δει μειωση της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα δίκιο αλλά δεν είναι πάντα έτσι.

Ντάξει και εγώ όπως κατάλαβες δεν έχω κάνα τρελό πρόβλημα καράφλας ή κάτι τέτοιο αλλά να σηκώνεται ένας νέος άνθρωπος 17-30 χρονών από το κρεβάτι και να μαζεύει τρίχες από το μαξιλάρι και να βλέπει τα μαλλια του να χάνονται δεν είναι και ότι πιο ωραίο υπάρχει. Η ψυχολογία πέφτει κατακόρυφα...

 

Προβλήματα στην κοινωνική ζωή σου σε αυτή την ηλικία που είσαι λογικό να μην έχεις... Στις ηλικίες όμως που σου έγραψα δεν είναι έτσι τα πράγματα... Αρκετά παιδιά πέφτουν σε κατάθλιψη με την αραίωση. Χώρια ότι υπάρχει και ένα μικρό ταμπού για σχέση με γυναίκες...

 

Ο ένας 17-30 είναι νέος, και 36 ο άλλος είναι γέρος συνταξιούχος; Ας είμαστε σοβαροί. 

 

Δεν με ξέρεις, δεν έχεις ιδέα για την κοινωνική μου ζωή, ή την ηλικία που πραγματικά δείχνω. 

Σου γράφω από ιδία εμπειρία, και χιλιάδες μίλια μακρυά από την κομπλεξική Ελλάδα. 

 

Άγχος είναι μία από της σημαντικότερες αιτίες της τριχώπτωσης. Κόψε το άγχος, μην σε απασχολεί τίποτα, γράφτα όλα και θα δεις πόσο καλύτερα είναι τα πράγματα. Ρίξε και σωστή διατροφή και κόψε το αλκοόλ, κάπνισμα κλπ. 

 

Εγώ την μερική φαλάκρα την απέκτησα μεταξύ τέλους 2010 και άνοιξη 2011 με τα κολοδικαστήρια για το διαζύγιο. 

Αλλά λόγο άγχους, (αρκετό αλκοόλ) έχασα αρκετά, οπότε αποφάσησα είτε να τα κόβω στο μισό χιλιοστό ή να τα ξυρίζω. Σιγά μην κυκλοφορώ με "κρυμένη" φαλάκρα όπως άλλοι. 

 

Αν χρησιμοποιείς χημικά από τα mid 20s, δεν σε σώνει κάτι. Ζεις με το άγχος συνέχεια και για χρόνια, που υποτροπιάζει την όλη κατάσταση. 

Και μια ωραία πρωία, θα έχεις να αντιμετωπίσεις την πραγματικότητα που κλωστάς στον κατήφορο για χρόνια. (κάτι σαν το ελληνικό χρέος)

 

Βρίζωντας ότι όχι μόνο λεφτά πέταξες αλλά και το άγχος που σου έτρωγε τα σωθηκά όλο αυτό το διάστημα. Και θα αισθάνεσαι ακόμα χειρότερα. 

 

Γι αυτό, αποδέξου την πραγματικότητα και απέκτησε την αυτοπεπίθησή σου. Και οσον αφορά της γυναίκες, σε πληροφορώ, ότι κακός σε απασχολεί. Αν κάποια ασχολήτε με τρίχες, δεν αξήζει μία. Άστην να καταντήσει γεροντοκόρη και να ζει με τις γάτες της μόνη. 

 

Αν έχεις θάρος, δεν κολόνεις, έχεις αυτοπεπίθηση και είσαι ΟΚ δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα ακόμα και όταν υπάρχει 10+ χρόνια διαφορά ηλικίας ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς πουθενά δε σε έθιξα. Επίσης πουθενά δεν ανέφερα ότι ο 36χρονος είναι κάνας κωλόγερος...

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι για το μέσο 20χρονο ένα σημαντικό πρόβλημα που τον απασχολεί είναι πώς θα ρίξει καμιά γκομενίτσα. Η εμφάνιση επομένως παίζει το ρόλο της και το πώς αυτή επιδρά στην ψυχολογία σε αυτές τις ηλικίες... Επίσης και η μέση κοπελίτσα αυτής της ηλικίας λίγο πολύ εκεί γύρω κινείται και αυτή.

 

Ένας που είναι 30+ απλά δεν τον απασχολούν αυτά τα θέματ. Ντάξει είναι και στον άνθρωπο βέβαια αλλά μιλάμε για μέσους όρους τώρα.

 

Το ότι υπάρχει κόμπλεξ ναι υπάρχει δυστυχώς. Γενικά στην Ελλάδα κυριαρχούν άπειρα κόμπλεξ όχι μόνο για λόγους εμφάνισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...