Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενα album


YiN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάστε εκείνη τη δισκάρα που ακούγατε κάποτε (ή και ακόμα) στο repeat μέχρι να καούν τα ηχεία, μέχρι να σας κάνουν μήνυση οι γείτονες, μέχρι να γκρεμιστεί το σπίτι από τα μπάσα και να σπάσουν τα τζάμια από τα πρίμα; Ή εκείνο το άλλο με release date του 1902 που ακούσατε όμως εχθές και είδατε τον χριστό να χορεύει καρτσιλαμά με ροζ σκούφο;

 

Ε, ποστάρετέ τα εδώ με το εξώφυλλο, το genre και λίγες πληροφορίες για τον καλλιτέχνη ή τον ίδιο το δίσκο ώστε να μην την πατήσει κανένας μεταλάς και βάλει να ακούσει τσιφτετελοτρανς με στοιχεία κινέζικου ποστ ροκ.

 

Ξεκινώ με τελευταία ανακάλυψη:

 

Antic Clay - Hilarious Death Blues

 

cover.jpg

 

 

Στο last.fm τα αναφερόμενα genres είναι gothic americana, alt-country, dark americana, southern americana, southern gothic κ.α. Αλλά ας πούμε ότι εμένα μου έφερε στο μυαλό έναν twisted συνδυασμό Woven Hand και Johnny Cash. Κάπως έτσι.

 

Σε κάθε περίπτωση, εξαιρετικό άλμπουμ κατά την ταπεινή μου γνώμη και περιγράφεται άρτια από τον τίτλο του. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Yin, κορυφαία θέμα, μπράβο!

 

Να συμβάλω κι εγώ με τη σειρά μου με το album Alternative 4 των Anathema. Έχοντας ακούσει τα Serenades, Silent Enigma και Eternity (καθώς και τα EPs "The Crestfallen" και "Pentecost III"), είχα υπόψη μου την μετάβαση από το doom metal του πρώτου album στο rock (?) των επόμενων, οπότε θα περίμενε κάποιος ότι το Alternative 4 δεν θα με έπιανε εξ απροόπτου. Ε, λοιπόν, όχι μόνο με έπιασε εξ απροόπτου, αλλά έγινε, είναι και θα παραμείνει ένα από τα αγαπημένα μου albums όλων των εποχών!

 

Το album ΔΕΝ είναι metal. Κατ' εμέ, είναι hard rock, αλλά δεν έχει καμία σχέση με το "pop" hard rock των Bon Jovi ή των Def Leppard (τυχαία παραδείγματα). Είναι πολύ πιο "ψαγμένο" από πλευράς ενορχηστρώσεων (π.χ. χρήση βιολιών και πιάνου σε μέρη τραγουδιών), τα φωνητικά είναι συγκλονιστικά και οι στίχοι του κάθε τραγουδιού είναι ικανοί να αγγίξουν τον καθένα. Δεν είναι "χαρούμενο" album, αποπνέει μια αίσθηση μελαγχολίας (έως και κατάθλιψης, θα έλεγα) η οποία, όσο ο ακροατής "βυθίζεται" περισσότερο στο άκουσμα του album, γίνεται εντονότερη.

 

To cd έκανε πάρα πολύ καιρό να βγει από το cd player του στερεοφωνικού και ακόμα και σήμερα, είναι εντυπωσιακό το πώς καταφέρνει και τρυπώνει στο cd player του αυτοκινήτου και μετά "ξεχνάει" να επιστρέψει στο κουτί του...

 

 

post-62403-0-70737900-1323861542_thumb.jpg

 

Υ.Γ.: Τα δύο πρώτα τραγούδια του album, Shroud of False και Fragile Dreams, παιγμένα το ένα πίσω από το άλλο....Δεν έχω λόγια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16cd7cc3a310c4501c8c783bd505630528262d8d.jpeg

 

o χαρακτηριστικός ήχος των black keys συνεχίζεται εδώ, καμιά πρωτοτυπία οκ αλλά τουλάχιστον εγγυημένα πράγματα, ολίγη από indie rock με blues, ή αλλιώς πως θα ήθελα να ενηλικιώνονταν οι arctic monkeys (τεσπα)

 

The black keys, El Camino (7/10 απο μένα), 40 λεπτά που περνάνε καλά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Ocean - Precambrian

 

The_Ocean_-_Precambrian.jpg

 

Απο τα ελάχιστα cd με φωνητικά που ακούω και θαυμάζω.

 

Γερμανοί, που σε αυτό το άλμπουμ παίξαν τα κερατα τους, με άπειρα ριφφ μεσα στα κομματια, και στοιχους με φιλοσοφικες διαστάσεις δανειζόμενοι κομμάτια απο Νίτσε. Το δε κονσεπτ απο τα καλύτερα και οι τίτλοι των κομματιών να το ακολουθούν.

 

Ενδεικτικά η αρχή του δεύτερου αλμπουμ (τα 2 κομματια πρέπει να παιχτούν το ένα πισω απο το άλλο χωρίς διακοπή)

 

 

 

Καλή ακρόαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα γρήγορα κάποια που μου έρχονται στο μυαλό:

 

dEUS - Ideal Crash

αδερφίστικο παρανοϊκό αλτέρνατιβ (τί περίμενες από Βέλγους;)

 

deus.jpg

 

 

 

Liarbirds - Four Thoughts EP

Μπητλίστικο ροκ εν ρολλ από Έλληνες

 

 

 

4EP.jpg

 

 

 

Graham Coxon - Love Travels at Illegal Speeds

Ανώριμο πανκοειδές μπριτ ροκ

 

 

 

Graham_Coxon_-_Love_Travels_at_Illegal_Speeds.jpg

 

 

 

Blur - 13

Πειραματικό ψυχεδελικό αλτέρνατιβ

 

album-13.jpg

 

 

 

Super Furry Animals - Rings Around the World

Ψαγμένο (λέμε τώρα) ψιλο-ατμοσφαιρικό αλτέρνατιβ με πολλές κιθαριστικές παρεμβάσεις

 

Super%2BFurry%2BAnimals%2B-%2BRings%2BAround%2BThe%2BWorld.png

 

 

 

Άμα θυμηθώ κι άλλα, θα επανέλθω. happy.gif

Επεξ/σία από Thanocaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα βάλε και κανα genre, κατιτίς βρε αδερφέ, να ξέρουμε εμείς που ακούμε Σφακιανάκη περι τίνος πρόκειται.

 

Εντάξει; Πήρες αυτό που ήθελες από μένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει. Τώρα μπορείς να φύγεις.

 

*10ευρω στο σουτιέν του θανοκάστερ*

 

 

Ούτε αυτό δεν κάνεις σωστά.

 

http://www.youtube.com/watch?v=6fHoMw8tCzo

 

 

Άλλη δισκάρα που είχα λυώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα πάω καθόλου καλά με τα genres αλλά ο ήχος του έχει κάτι από 70s blues rock.

 

 

Μην κολλάς, αυτές είναι οι υστερίες της Γιν.

 

In other news, και αυτό το είχα λυώσει:

 

416H9FX1SKL._SL500_AA300_.jpg

 

Ένα περίεργο μιξ αλτέρνατιβ και μπλουζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...