Προς το περιεχόμενο

Προταιρεοτητα δικηγορων στις Δημοσιες Υπηρεσιες


vergogc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"2.- Σύμφωνα με το προαναφερθέν έγγραφο, οι δικηγόροι δεν θεωρούνται τρίτα πρόσωπα όταν εκπροσωπούν τους εντολείς τους και δικαιούνται να παραλαμβάνουν έγγραφα διοικητικών υπηρεσιών, χωρίς έγγραφη εξουσιοδότηση ή πληρεξούσιο, γιατί ως εξουσιοδότηση προς το πρόσωπό τους ισχύει και αρκεί η νόμιμη προφορική εντολή που τους δίδεται, σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις του Ν.Δ. 3026/1954 (Κώδικας περί Δικηγόρων- ΦΕΚ 235/Α’). Ειδικότερα:

 

i) Όταν ο δικηγόρος υποβάλλει και υπογράφει την αίτηση για λογαριασμό του πελάτη του, παρακολουθεί την πορεία της και παραλαμβάνει την τελική πράξη χωρίς άλλη διαδικασία ή απαίτηση.

 

ii) Όταν η αίτηση έχει ήδη υποβληθεί από τον ενδιαφερόμενο ή τρίτο και προσέρχεται δικηγόρος για την παρακολούθησή της ή την παραλαβή της τελικής διοικητικής πράξης, τότε του ζητείται να δηλώσει επί τόπου την πληρεξουσιότητά του, το ονοματεπώνυμό του, τη διεύθυνσή του και τον αριθμό μητρώου του Δικηγορικού Συλλόγου στον οποίο ανήκει."

 

Διεκπεραίωση χωρίς εξουσιοδότηση εν γένει = παρακολούθηση πορείας; ΟΚ then, εμένα με βολεύει.

 

ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ ΟΥΡώΝ :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Του 2009 ειναι τελικα.Σορρυ για το λαθος:

 

1049342/534/0006Δ/15.5.2009 Περι της εκπροσωπησης των πολιτων στις Διοικητικες Αρχες απο δικηγορους. 11853/6.5.2009 ειναι το εγγραφο του Υπουργειου Εσωτερικων.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/9204

 

Απο αυτο και μονο το εγγραφο μπορεις να καταλαβεις τι μπαχαλο ειναι αυτη η χωρα και οτι δεν λειτουργει απολυτως τιποτα.Ουτε νομοι,ουτε ΤΙΠΟΤΑ.Και τρεχει ο κοσμακης και βγαζει τρεις και λιγο εξουσιοδοτησεις..

 

[...]

Ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτο και μονο το εγγραφο μπορεις να καταλαβεις τι μπαχαλο ειναι αυτη η χωρα και οτι δεν λειτουργει απολυτως τιποτα.Ουτε νομοι,ουτε ΤΙΠΟΤΑ.Και τρεχει ο κοσμακης και βγαζει τρεις και λιγο εξουσιοδοτησεις..

 

Που να πας να συνεννοηθείς σε καμιά ΔΟΥ για κάποια περίεργη υπόθεση.

Η κάθε μια θα σου πει τα δικά της. Αν τους δώσεις την ΠΟΛ θα περιμένεις 30 μέρες να τη διαβάσουν να την ερμηνεύσουν και να σου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να πας να συνεννοηθείς σε καμιά ΔΟΥ για κάποια περίεργη υπόθεση.

Η κάθε μια θα σου πει τα δικά της. Αν τους δώσεις την ΠΟΛ θα περιμένεις 30 μέρες να τη διαβάσουν να την ερμηνεύσουν και να σου απαντήσουν.

Όλες οι υπηρεσίες το ίδιο είναι,ερμηνεύουν τις εγκυκλίους όπως τους συμφέρει την εκάστοτε στιγμή.

 

Όταν πήγα να κάνω έναρξη επιτηδεύματος,μιας και είχα ιατροφαρμακευτική περίθαλψη απ' το ΙΚΑ (συνεχίζονταν ένα χρόνο μετά την αποχώρησή μου απ' τον κλάδο των μισθωτών),ζήτησα και μου δώσανε απαλλαγή απ' τον κλάδο υγείας στον ΟΑΕΕ.Τους πήγα βέβαια όλα τα χαρτιά που ζήτησαν,άσχετα αν με ένα click τα είχαν στην οθόνη τους,τα χιλιόμετρα και τις ουρές τα κατάπια αμασητί.

 

Μετά από ενάμισυ χρόνο και με τα πογκρόμ που ξεκινήσανε για μάζεμα λ7 τότε,μου στείλανε απανταχούσα και ζητάγανε αναδρομικά (και με επιβάρυνση παρακαλώ,ναι,για την απαλλαγή τους απ' το πρώτο μήνα ζητάγανε επιβάρυνση των οφειλομένων μου,που αυτοί μου δώσανε...),

 

Τα πήρανε φυσικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...