Προς το περιεχόμενο

Δυναμική παρουσία του Kinde Fire στην αγορά, το iPad χάνει σε μερίδιο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από το ντεμπούτο της Amazon στο χορό των tablets με την παρουσίαση του Kindle Fire, όλοι περίμεναν ότι η απήχηση που θα είχε στην αγορά θα ήταν αρκετά θετική κυρίως λόγω της χαμηλής τιμής του στα $200 δολάρια. Όπως φαίνεται οι εκτιμήσεις επιβεβαιώθηκαν, καθώς το iPad το οποίο είναι ο κυρίαρχος στην αγορά των tablets σύμφωνα πάντα με τα μερίδια στην αγορά, είδε το ποσοστό του να μειώνεται στο τελευταίο τρίμηνο του 2011 από 64% της αγοράς στο 57%, σε σύγκριση με το τρίτο τρίμηνο του έτους. Το Kindle Fire παρά τους λίγους μήνες της παρουσίας του στην αγορά κατέλαβε μερίδιο της τάξεως του 14%.Κατά την περίοδο των Χριστουγέννων η Apple έστειλε στα ράφια των εμπορικών καταστημάτων 15.4 εκατομμύρια iPads, ενώ η Amazon έστειλε 3.9 εκατομμύρια συσκευές Kindle Fire. Σε αυτό τη σημείο είναι σημαντικό να διευκρινιστεί ότι τα παραπάνω στοιχειά δεν αφορούν πωλήσεις, αλλά αποστολές συσκευών των εταιρειών στα καταστήματα λιανικής.

 

 

Οι εκτιμήσεις αναφέρουν ότι τα δεδομένα είναι ρευστά προς το παρόν καθώς αναμένεται η παρουσίαση του iPad 3 το Μάρτιο αλλά και οι παρουσιάσεις νέων μοντέλων Android tablets, οι οποίες θα φέρουν ανακατατάξεις στα μερίδια της αγοράς. Ταυτόχρονα αξίζει να αναφερθεί ότι εκτός από το iPad και το Kindle Fire, ικανοποιητικό μερίδιο στην αγορά έχουν η σειρά Samsung Galaxy S και το Nook Tablet τα οποία βρίσκονται στην τρίτη και τέταρτη θέση με ποσοστά 8% και 7% αντίστοιχα επί της αγοράς.

 

Μπορείτε να δείτε τις παρουσιάσεις του Insomnia.gr για το iPad 2 εδώ αλλά και για το Amazon Kindle Fire σε αυτό το σύνδεσμο.

 

Link.png Site: techcrunch.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λογικο... Ισχυει οτι και για το iphone, το 80% των αγοραστων του, δεν το χρειαζεται ή καλυπτεται με ισως χαμηλοτερες αλλα πολυ φθηνοτερες προτασεις... Οταν η μοδα καταλαγιασει, τοτε θα φαινονται τα πραγματικα νουμερα, και οχι οι "γκομενοπαγιδες" (εκφραση αγοραστη ipad και οχι δικια μου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο... Ισχυει οτι και για το iphone, το 80% των αγοραστων του, δεν το χρειαζεται ή καλυπτεται με ισως χαμηλοτερες αλλα πολυ φθηνοτερες προτασεις... Οταν η μοδα καταλαγιασει, τοτε θα φαινονται τα πραγματικα νουμερα, και οχι οι "γκομενοπαγιδες" (εκφραση αγοραστη ipad και οχι δικια μου...)

 

ενώ το Fire το χρειάζονται..!!! :D

πάντως οι πωλήσεις του iPad αυξάνονται... (search it)

και αναμένεται iPad 3 οπότε θα αυξηθούν και άλλο...

 

προφανώς το δημοσιεύμα αναφέρεται στην αγορά των ΗΠΑ...

στον υπόλοιπο κόσμο είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δεν θα πρέπει να εκτιμήσουμε έτσι τα αποτέλεσματα μιας και οποίος ενδιαφέρεται γιαiPad θα περιμένει να βγει το καινούργιο...

Σιγά μην αγοράσει κανείς το περσινό μοντέλο όταν κάνοντας υπομονή θα πάρει το καινούργιο που καθώς φαίνεται ι θα έχει και τρομερές αναλύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο... Ισχυει οτι και για το iphone' date=' το 80% των αγοραστων του, δεν το χρειαζεται ή καλυπτεται με ισως χαμηλοτερες αλλα πολυ φθηνοτερες προτασεις... Οταν η μοδα καταλαγιασει, τοτε θα φαινονται τα πραγματικα νουμερα, και οχι οι "γκομενοπαγιδες" (εκφραση αγοραστη ipad και οχι δικια μου...)[/quote']

 

Εγω προσωπικά δεν το χρειάζομαι το kindle χρειάζομαι το iPad. Τισ εφαρμογές που δουλεύει το iPad δεν τις βρίσκεις πουθενά αλλού σε ίδια ποιότητα ( Keynote, Pages Osiris ) ούτε ποιοτικές παρουσιάσεις μπορεί να κάνει ούτε αναγνώριση φωτογραφιών αξονικου τομογραφου. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα πια....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικά δεν το χρειάζομαι το kindle χρειάζομαι το iPad. Τισ εφαρμογές που δουλεύει το iPad δεν τις βρίσκεις πουθενά αλλού σε ίδια ποιότητα ( Keynote, Pages Osiris ) ούτε ποιοτικές παρουσιάσεις μπορεί να κάνει ούτε αναγνώριση φωτογραφιών αξονικου τομογραφου. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα πια....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Με την ιδια λογικη,γιατι να παρω το λειψο ipad και να μη παρω το samsung slate7 με τα win8 και ολο το υλικο(3 000 000+++apps) χ86 windows στην οθονη του ταπλετ μου και χωρις τις ασυμβατοτητες των ταπλετ της apple!?

 

Οποτε ακουω αυτα με τους αξονικους τομογραφους,που ολοι εσεις με τα μακ/ιος εχετε προσβαση,ουτε να γελασω δε μπορω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ το Fire το χρειάζονται..!!! :D

πάντως οι πωλήσεις του iPad αυξάνονται... (search it)

και αναμένεται iPad 3 οπότε θα αυξηθούν και άλλο...

 

προφανώς το δημοσιεύμα αναφέρεται στην αγορά των ΗΠΑ...

στον υπόλοιπο κόσμο είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο...

 

ελα ντε, απλα για να λενε οι καθε πικραμενοι που δεν εχουν Ipad :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη,γιατι να παρω το λειψο ipad και να μη παρω το samsung slate7 με τα win8 και ολο το υλικο(3 000 000+++apps) χ86 windows στην οθονη του ταπλετ μου και χωρις τις ασυμβατοτητες των ταπλετ της apple!?

 

Οποτε ακουω αυτα με τους αξονικους τομογραφους,που ολοι εσεις με τα μακ/ιος εχετε προσβαση,ουτε να γελασω δε μπορω!

 

μπααα... ο καθενας οπως βολευται.. και το ipad δν ειναι λειψο..! τα ιδια πραγματα κανουν! απλα ειναι APPLE ΤΕΛΟΣ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπααα... ο καθενας οπως βολευται.. και το ipad δν ειναι λειψο..! τα ιδια πραγματα κανουν! απλα ειναι APPLE ΤΕΛΟΣ. :P

Μακαρι να μπορουσε να εκανε το 1/10 απ'οτι το slate7 της samsung και δε θα το χαρακτηριζα λειψο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να μπορουσε να εκανε το 1/10 απ'οτι το slate7 της samsung και δε θα το χαρακτηριζα λειψο!

Συμφωνω αλλα ειναι πανακριβο, βασικα εγω αν επαιρνα tablet θα ηταν το Kinde Fire γιατι μονο για ιντερνετ το θελω.

 

Επισης αν ψαχτεις λιγο σε ενα tablet με Android περνας Linux και εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω αλλα ειναι πανακριβο, βασικα εγω αν επαιρνα tablet θα ηταν το Kinde Fire γιατι μονο για ιντερνετ το θελω.

 

Επισης αν ψαχτεις λιγο σε ενα tablet με Android περνας Linux και εισαι μια χαρα.

Η διαφορα στη τιμη που εχει το slate7 απο το ipad2,ειναι μικροτερη απ'οτι το Kinde Fire με το ipad!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη,γιατι να παρω το λειψο ipad και να μη παρω το samsung slate7 με τα win8 και ολο το υλικο(3 000 000+++apps) χ86 windows στην οθονη του ταπλετ μου και χωρις τις ασυμβατοτητες των ταπλετ της apple!?

 

Οποτε ακουω αυτα με τους αξονικους τομογραφους,που ολοι εσεις με τα μακ/ιος εχετε προσβαση,ουτε να γελασω δε μπορω!

 

να φανταστώ ότι δεν ξέρουν ότι τα windows tablet pcs έχουν από 2004 τα καλύτερα προγράμματα για διάγνωση και διαχείριση στον τομέα Υγείας.

 

αλλά βέβαια τα σοβαρά νοσοκομεία δεν έχουν wacom enabled tablets όπως και στον Nasdaq αλλά ipads και γράφουν σημειώσεις με το δάχτυλο. ε ρε τι $%#@^ διαβάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...