Προς το περιεχόμενο

Γιατί ο D600 μου τρέχει μόνο στα 600MHz


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν πολύ παλιό Dell D600 Banias 1.4 GHz.

 

Τον ανέσυρα από το νουλάπι και καθώς μου φανηκε ότι δεν τραβαει του δοκίμασα να δω τι σκορ βγάζει στο passmark performance και μου έβγαλε ένα απογοητευτικό ~35 !!!

 

Έχοντας ταυτόχρονα ανοιχτό το CPU-id βλέπω ότι δεν ανεβάζει ταχύτητα από τα 600 MHz που τρέχει σε idle στα 1.4GHz.

 

Τι μπορεί να φταίει?

 

Πρέπει να περάσω κάποιο driver ή utility ?

 

πως μπορώ να το κάνω force στο full speed?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cpu-id τι FSB και multiplier δείχνει;

 

Processor 1 ID = 0

Number of cores 1 (max 1)

Number of threads 1 (max 1)

Name Intel Pentium M

Codename Banias

Specification Intel® Pentium® M processor 1400MHz

Package (platform ID) Socket 479 mPGA (0x5)

CPUID 6.9.5

Extended CPUID 6.9

Brand ID 22

Core Stepping B1

Technology 0.13 um

Core Speed 598.1 MHz

Multiplier x FSB 6.0 x 99.7 MHz

Rated Bus speed 398.7 MHz

Stock frequency 1400 MHz

Instructions sets MMX, SSE, SSE2

L1 Data cache 32 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size

L1 Instruction cache 32 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size

L2 cache 1024 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size

FID/VID Control yes

FID range 6.0x - 14.0x

Max VID 1.484 V

# of P-States 0

 

Από όσο καταλαβαίνω απλά δεν βγαίνει από την κατάσταση εξοικονόμησης ενεργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ss12r.jpg

 

 

 

 

....

.?

 

Το έχω κάνει αυτο.

 

Κάτι τέτοιες ώρες μου έρχεται στο μυαλό ο καημός του aledjo

 

http://forums.legitreviews.com/about16490.html

 

Έχω κάνει όλα που λένε στο παραπάνω τόπικ και ο φορτιστής είναι DELL (ή έτσι λέει)

 

Ο φορτιστής ανιχνευεται (τα watt) από το bios οπότε λογικά είναι OK

 

????

 

Δοκίμασα και με άλλο φορτιστή.

 

Τα ίδια.

 

Τον είχα κάνει φύλλο και φτερό πριν μέρες από περιέργεια αλλά δε νομίζω να έχει πάθει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σε χαλάει, κάνε μια επανεγκατάσταση λειτουργικού, και βάλε και πάλι τις ρυθμίσεις ενέργειεας στο "πάντα ενεργό". Μπας και (προκειμένου να το ψάχνεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

Απόρησα με το υπερβολικά χαμηλό σκορ στο passmark και με το ότι η CPU δούλευε σχεδόν στο 100%. Μετά από λίγο παρατήρησα ότι δε λειτουργεί το ανεμισηράκι. Ανοίγοντας άλλη μια φορά το laptop και πηγαίνοντας να βγάλω τη ψύκτρα έμεινα με την υποδοχή του καλωδίου του ανεμηστιρακίου στο χέρι.

 

cpujw.th.jpg

 

Δύο πράγματα ...

 

1. Έχει κανείς καμιά ιδέα από που να τρωφοδοτήσω το cooler ? (τάση ?)

2. Πως υπολογίζετε το ποσοστό % της CPU ? Δηλαδή χωρίς ανεμιστηράκι παρότι δούλευε στα 600 MHz το 100% είναι πιο κάτω από το 100% στα 600 μέ ψύξη (γιατί το 35 στο passmark είναι πιο κάτω και από Pentium 1).

 

αν βοηθάει το cooler έχει 3 καλώδια

 

- πορτοκαλί

- μαύρο

- κόκκινο

 

(το μαύρο είναι ground ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το μαύρο είναι το ουδέτερο απ' όσο ξέρω, ενώ το κόκκινο το φορτίο. Το πορτοκαλί είναι για σένσορα μάλλον...;

 

Για το πώς να το τροφοδοτήσεις, υποθέτω ότι αν έχεις κατάλληλο κολλητήρι, μπορείς να το συνδέσεις στις επαφές που απόμειναν μετά την εξαγωγή της υποδοχής...

 

(...για τα "ποσοστά" που λες, ούτε κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς - και ούτε και πολυξέρω)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το μαύρο είναι το ουδέτερο απ' όσο ξέρω, ενώ το κόκκινο το φορτίο. Το πορτοκαλί είναι για σένσορα μάλλον...;

 

Για το πώς να το τροφοδοτήσεις, υποθέτω ότι αν έχεις κατάλληλο κολλητήρι, μπορείς να το συνδέσεις στις επαφές που απόμειναν μετά την εξαγωγή της υποδοχής...

 

(...για τα "ποσοστά" που λες, ούτε κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς - και ούτε και πολυξέρω)

 

Μου μοιάζει πολύ δύσκολο να κολληθούν τόσο μικρά πινάκια (ακόμα κι αν δουλευουν). Λέω να τροφοδωτήσω το coller από άλλη πηγή πχ από καμιά USB (βρήκα ότι είναι και αυτό 5V) και ας μένει σταθερά σε full ταχύτητα.

 

Για τα ποσοστά ενωωω ότι ας πούμε ότι ένας Pentium M 1,4 πιανει maximum ας πούμε ένα σκορ 300 στο passmark ή έστω 150 όταν τρεχει στα 600 MHz. Θα περίμενα να λόγω ανεπαρκούς ψύξης να μην ανεβαίνει ας πούμε πάνω από 30-40%. Το ότι εμένα έλεγε 100% σημαίνει ότι επαναπροσιδορίζεται συνεχώς το πάνω όριο με βάση θερμοκρασία (θεωρητικά μιλάμε).

 

επίσης αν υποθέσουμε ότι φτιάχνω το ανεμιστηράκι παίζει να έχει ένα CPU μόνιμη ζημιά ή μειωμένη αποδοση επειδή στο πρελθόν δεν είχε ψύξη ή είναι στυλ ή παίζει ή δεν παίζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν τροφοδοτήσεις τον ανεμιστήρα από άλλο σημείο, δε θα βλέπει σήμα στροφών το BIOS. Ίσως αυτός να είναι ο λόγος που δεν επιτρέπει στη CPU να φτάσει την ονομαστική συχνότητα.

 

Αν δεν έχουν ξηλωθεί τα pad από την πλακέτα τότε σώζεται με μια απλή κόλληση (δε μπορώ να καταλάβω λόγω σκόνης).

Πες μας τι γράφει το τσιπάκι U14 που φαίνεται στη φωτογραφία. Δεν αποκλείεται να είναι ο οδηγός του ανεμιστήρα, οπότε θα μπορούσες να κολλήσεις εκεί τα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν τροφοδοτήσεις τον ανεμιστήρα από άλλο σημείο, δε θα βλέπει σήμα στροφών το BIOS. Ίσως αυτός να είναι ο λόγος που δεν επιτρέπει στη CPU να φτάσει την ονομαστική συχνότητα.

 

Αν δεν έχουν ξηλωθεί τα pad από την πλακέτα τότε σώζεται με μια απλή κόλληση (δε μπορώ να καταλάβω λόγω σκόνης).

Πες μας τι γράφει το τσιπάκι U14 που φαίνεται στη φωτογραφία. Δεν αποκλείεται να είναι ο οδηγός του ανεμιστήρα, οπότε θα μπορούσες να κολλήσεις εκεί τα καλώδια.

 

Το τσιπάκι από όσο μπορώ να δω γράφει

 

MAX6657

MSA

408

 

δε ξέρω τι είναι τα pads πάντως παρακάτω είναι δύο photo από την πλακέτα και από το ξυλομένο socketaki.

 

Τα υπολείματα των σημείων δεν φαίνονται καλά στη φωτογραφία αλλά υπάρχουν 3 πολύ μικρά υπολείματα των pins.

 

Το ανεμιστηράκι πάντως τροφοδοτουμενο από USB γυρίζει κανονικά

 

dsc01841a.th.jpg

 

dsc01845tv.th.jpg

 

Προσωπικά δε ξέρω να κολλάω αλλά και για κάποιον που ξέρει μου φαίνεται πολύ λεπτοδουλειά.

 

Λέω να το ανάψω να δω αν δίνει τάση στα υπολείματα των κολλήσεων αλλά το σημείο καλύπτεται από την ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MAX6657 έχει να κάνει με την επιτήρηση της θερμοκρασίας στη cpu.

 

Τα pads είναι τα σημεία που κολλάνε τα pin του κονέκτορα. Από τη φωτογραφία φαίνεται πως δεν έχουν πάθει ζημιά.

Πρέπει να βρεις ένα άτομο με εμπειρία στα smd να στο κολλήσει. Δεν είναι δύσκολη δουλειά.

 

Ουσιαστικά σε καίει το σήμα στροφών, αν και υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μην είναι απαραίτητο, ενώ η συχνότητα της cpu να πέφτει μόνο λόγο υψηλής θερμοκρασίας.

 

Αν θέλεις γράψε το μοντέλο της μητρικής μήπως και κυκλοφορούν σχέδια, ώστε να δούμε ακριβώς πως δουλεύει. Επειδή είναι τρίπινο αναρωτιέμαι αν έχει ρύθμιση στροφών ή δίνει σταθερή τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...