Προς το περιεχόμενο

Έρευνα συνδέει το Facebook με το ναρκισσισμό


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με δημοσίευμα του Guardian νέα έρευνα συνδέει το κοινωνικό δίκτυο του Facebook με τον ναρκισσισμό. Μερικοί από τους χρήστες της ιστοσελίδας που έχουν μεγάλο αριθμό “φίλων” παρουσίασαν ως επί το πλείστον ναρκισσιστικές τάσεις.

 

Οι άνθρωποι που πέτυχαν υψηλό σκορ στο τεστ ναρκισσισμού βρέθηκαν να έχουν τους περισσότερους διαδικτυακούς φίλους στο Facebook, ενώ φαίνεται να ενημερώνουν πιο συχνά από όλους την κατάστασή τους στην υπηρεσία. Προηγούμενες έρευνες είχαν παρουσιάσει κάποιους συνδέσμους μεταξύ του Facebook και του ναρκισσισμού αλλά αυτή τη φορά είναι η πρώτη έρευνα που παρουσιάσει μια χειροπιαστή σύνδεσή τους.

 

do-you-have-facebook.jpg

 

Ο τύπος που αναγνωρίστηκε σε χρήστες του Facebook αναφέρεται ως κοινωνική διασπαστικότητα (socially disruptive) και αναγνωρίζεται ως μία από τις πιο σοβαρές μορφές ναρκισσισμού. Η έρευνα έλαβε χώρα στο Πανεπιστήμιο του Δυτικού Ιλινόις, μελετώντας τις συνήθειες 294 φοιτητών μεταξύ των ηλικιών 18 με 65 χρόνων. Δύο από τα στοιχεία του ναρκισσισμού που παρατηρήθηκαν είναι η επιδειξιμανία σε μεγάλο βαθμό, αλλά και η αίσθηση ορισμένων ανθρώπων ότι αξίζουν σεβασμό έχοντας παράλληλα την τάση να θέλουν να “χειρίζονται” άλλους ανθρώπους. Μερικά χαρακτηριστικά που περιλαμβάνονται στην επιδειξιμανία είναι η ματαιοδοξία, το αίσθημα υπεροχής και η επιθυμία προσέλκυσης της προσοχής από άλλους.

 

Link.png Site: neowin.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαίρω πολύ. Όσο περισσότερο ενδιαφέρον δείχνει κάποιος σε ένα Site που το μόνο που κάνεις είναι να ανεβάζεις φωτογραφίες σου, και να τις δείχνεις σε κόσμο περιμένοντας (καλές) κριτικές, τόσο πιο ψώνιο (αχεμ, νάρκισσος) είσαι.

 

Ήθελαν να κάνουν έρευνα για να το πάρουν πρέφα.

 

Edit:

συγκλονιστικό... :rolleyes:

 

QFT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα απόλυτα λογικό δεν είναι όταν ο άλλος έχει τάσεις ναρκισσισμού (ακά ψωνάρα του κερατά), να το δείχνει και μέσω fb αυτό; δεν χρειαζόμασταν κάποια έρευνα για να το καταλάβουμε αυτό! ΛΟΛ

 

εκτός και αν η έρευνα υποστηρίζει ότι φταίει το fb ΚΑΙ για αυτό οπότε μιλάμε για μεγάλο FAIL!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελαν να κάνουν έρευνα για να το πάρουν πρέφα.

Είχα την εντύπωση ότι πολλές φορές (αν όχι πάντα) οι έρευνες γίνονται για να επιβεβαιώσουν/στηρίξουν μια υπόθεση ή θεωρία. Μπορεί να κάνω λάθος και να μην τις χρειαζόμαστε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έρευνα έλαβε χώρα στο Πανεπιστήμιο του Δυτικού Ιλινόις, μελετώντας τις συνήθειες 294 φοιτητών μεταξύ των ηλικιών 18 με 65 χρόνων.

 

Και μετά λέτε για εμάς ότι αργούμε να πάρουμε πτυχίο.... Ου ρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με δημοσίευμα του Guardian νέα έρευνα συνδέει το κοινωνικό δίκτυο του Facebook με τον ναρκισσισμό. Μερικοί από τους χρήστες της ιστοσελίδας που έχουν μεγάλο αριθμό “φίλων” παρουσίασαν ως επί το πλείστον ναρκισσιστικές τάσεις.

 

Οι άνθρωποι που πέτυχαν υψηλό σκορ στο τεστ ναρκισσισμού βρέθηκαν να έχουν τους περισσότερους διαδικτυακούς φίλους στο Facebook, ενώ φαίνεται να ενημερώνουν πιο συχνά από όλους την κατάστασή τους στην υπηρεσία. Προηγούμενες έρευνες είχαν παρουσιάσει κάποιους συνδέσμους μεταξύ του Facebook και του ναρκισσισμού αλλά αυτή τη φορά είναι η πρώτη έρευνα που παρουσιάσει μια χειροπιαστή σύνδεσή τους.

(τα χρωματα εισηχθησαν απο εμενα για να καταδειξω το λαθος λογικης που αναφερω παρακατω)

 

Ειμαι ο μόνος που βλεπει το λαθος λογικης που εγινε εδω περα ως προς την μομφη κατα του Facebook που προσπαθει η εν λογω λογικη να επιφερει?

 

Αρχικα το αρθρο λεει οτι ατομα που εχουν μεγαλο αριθμο φιλων στο Facebook, παρουσιαζουν ναρκισσιστικες τασεις.

Προφανως αυτο που θελει να πει το αρθρο ειναι ειτε οτι:

•α)το Facebook δημιουργει ναρκισσιστικα ατομα(με το να λεει "παρουσιασαν ναρκισσιστικες τασεις") ειτε:

•β)μερικοι που εχουν πολλους φιλους στο Facebook εχουν ναρκισσιστικες τασεις.

 

Μετα παμε στην ερευνα οπου τα τεστ εδειξαν οτι:

•γ)ΕΑΝ ενα ατομο εχει ναρκισσιστικες τασεις(συμφωνα με τα τεστ περι αυτου), ΤΟΤΕ εχει πολλους φιλους στο Facebook.

 

Το γ) ειναι δεδομενο και προερχεται απο τεστ.

 

Αν τωρα το αρθρο εννοει το α) τοτε η λογικη του ειναι αστεια και λαθος καθως τα τεστ της ερευνας δειχνουν οτι ΕΑΝ ενας εχει ναρκισσιστικες τασεις τοτε στο Facebook δημιουργει πολλους φιλους. Ετσι το Facebook δεν εμπλεκεται πουθενα ως υπαιτιος της καταστασης. Δεν προκυπτει απο την ερευνα οτι δημιουργει ναρκισσιστικες τασεις στους ανθρωπους.

Η ερευνα απλως λεει οτι εαν καποιος εχει ναρκισσιστικες τασεις θα κανει πολλους φιλους στο Facebook.

Αν το αρθρο εννοει το β) και παλι το Facebook δεν "ενοχοποιειται" πουθενα συμφωνα με την ερευνα ως προς την δημιουργια αλλοιωμενης συμπεριφορας στα ατομα, ως προς την "μεταποιηση" του ατομου δηλαδη, καθως το αρθρο αν εννοει το β) υποστηριζε οτι μερικα ατομα που εχουν πολλους φιλους στο Facebook εχουν ναρκισσιστικες τασεις αλλά μας λεει το αυτονοητο, αφου συμφωνα με την ερευνα ισχυει οτι ατομα με ναρκισσιστικες τασεις εχουν πολλους φιλους στο Facebook, αρα και καποα απο τα ατομα με πολλους φιλους στο Facebook θα εχουν ναρκισσιστικες τασεις. Και παλι το Facebook ως επιρροη μενει τελειως απο εξω!

 

Αρα ειτε το αρθρο εννοει το α) ειτε το β) το Facebook δεν εμπλεκεται πουθενα στην διαδικασια ως προς το να υπαρξει μια ενοχοποιηση του για συμπεριφορες ατομων.

 

Με απλα λογια ειναι σαν να λεμε οτι οι κατα συρροην δολοφονοι χρησιμοποιουνε μαχαιρια της εταιριας "ΧΥΖ", οποτε εχουμε συνδεση των εγκληματων δολοφονιων με την εταιρια "ΧΥΖ". Ακριβως το ιδιο πραγμα λενε εδω.

Στην ουσια η ερευνα αναλυσει τις τασεις που εχουν τα ναρκισσιστικα ατομα και το τι κανουν με Facebook απλως ηταν μια απο τις πτυχες της συμπεριφορας τους.

 

Θα μπορουσα να αναλυσω και εγω την συμπεριφορα αυτων των ατομων σε σχεση με την αγορα καθρεφτων, βρισκοντας οτι ατομα με ναρκισσιστικες τασεις αγοραζουν τους φοβερους καθρεφτες απο την εταιρια "ΚΛΜ" (ωστε να κοιταζονται ολη μερα πχ), και ετσι να γραψω ενα αρθρο και να πω οτι συνδεεται η ναρκισσιστικη συμπεριφορα με την εταιρια καθρεφτων "ΚΛΜ" αφου μερικοι αγοραστες καθρεφτων της "ΚΜΛ" ειναι ατομα με ναρκισσιστικες τασεις.

Ακριβως οπως εκαναν αυτοι στο αρθρο αλλά αντι για την εταιρια καθρεφτων "ΚΛΜ", βαζουν το Facebook.

 

Μα απόλυτα λογικό δεν είναι όταν ο άλλος έχει τάσεις ναρκισσισμού (ακά ψωνάρα του κερατά), να το δείχνει και μέσω fb αυτό; δεν χρειαζόμασταν κάποια έρευνα για να το καταλάβουμε αυτό! ΛΟΛ

 

εκτός και αν η έρευνα υποστηρίζει ότι φταίει το fb ΚΑΙ για αυτό οπότε μιλάμε για μεγάλο FAIL!

Ειπες με λιγα λογια αυτο που ανελυσα παραπανω εγω.

Το λογικο λαθος τους ειναι τεραστιο.

Θελουν να ριξουν στο Facebook κατηγοριες (δεν ξερω τον λογο) και βρισκουν ο,τι να'ναι τροπους.

 

Βεβαια μου την δινει που φαινεται οτι υπερασπιζομαι το Facebook, αλλά στην πραγματικοτητα υπερασπιζομαι την λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι στέκει το παράδειγμα με τα μαχαίρια και το δολοφόνο. Ο δολοφόνος θα έκανε τη δουλειά του με οποιοδήποτε μαχαίρι. Εδώ έχουμε μια πολύ συγκεκριμένη διαδικτυακή υπηρεσία η οποία, όπως φαίνεται, συνετέλεσε στο να εμφανιστεί/εξωτερικευτεί η ναρκισσιστική τάση/συμπεριφορά πολλών ανθρώπων που μέχρι σήμερα παρέμενε κρυμμένη ή ανενεργή ή υποτονική. Αυτό καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά . αυτοί που ασχολούνται πολυ με το facebook ειναι ατομα με ανασφάλειες και μεσο του facebook προσπαθούν να δείξουν οτι κάποιοι ειναι και οτι μετράνε.εχουν εθιστεί τοσο πολυ με το facebook που νομίζουν οτι χωρίς αυτο ειναι ενα τιποτα .. ανεβάζοντας εικόνες που να δείχνουν που βγήκαν εχτές το βραδύ που πήγαν διακοπές με το να κάνουν θετικά σχόλια και να παίρνουν το ιδιο θετικά σχόλια νομίζουν οτι κάποιοι ειναι, εγω προσωπικά γελάω ..το μονο που καταφερνουν ειναι να ειναι οργανα και πιονια του ιντερνετ . ήμουν και εγω χρήστης του facebook 2 χρόνια αλλά μετά απο λιγο καιρο κατάλαβα τι μαλακία ειναι και τι άσχημα πρότυπα δίνει στον άνθρωπο και σιγα σιγα το κατάργησα , τωρα πλέων δεν εχω πια facebook και η ζωη μου ειναι οπως παλιότερα χωρίς να εκθέτω τα προσωπικά μου στοιχεία εικόνες στο ιντερνετ και οτι αλλοδιποτε , ολοι εχουν το facebook για αυτοπροβολή του εγω τους οτι ειναι ωραίοι και οτι αρέσω σε γυναικες και σε αντρες .. τωρα πλεον εχει καντατισει αιδια γιατι facebook εχουν ολοι... μαγκια δεν ειναι να εχεις facebook , μαγκια ειναι να μιν εχεις facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μοιράσω την είδηση αυτή στο facebook μου πρέπει να αλλάξεις τον τίτλο Δημήτρη... το "ναρκισσισμός" δυσκολεύει τους φίλους μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...