Προς το περιεχόμενο

LG DM2350D-PZ - Αξίζει το 3D της;


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

 

Όπως κάθε χρόνο, Ιούνη μήνα, πάνω στις εξετάσεις, με πιάνει το καταναλωτικό μου και κάνω δώρα στον εαυτό μου.

Έχοντας κάποια χρήματα, βρήκα την LG DM2350D-PZ.

Αυτή τη στιγμή, το PS3 το έχω συνδεδεμένο με μία LG W2252TQ. Θέλησα λοιπόν να "αναβαθμιστώ". Όχι ότι έχω κάποιο παράπονο από την οθόνη, αλλά θέλω να δοκιμάσω το 3D το οποίο, όντως, αυτό θα ακουστεί κάπως και ίσως με ειρωνευτείτε, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Μάλιστα, λίγες μέρες πριν, έτυχε να βρεθώ σε κατάστημα ηλεκτρικών και όταν πήγα να δοκιμάσω μια 40φεύγαπρέπειναταν LG, απλά το 3D δε δούλευε. Δεν έβλεπα τίποτα από τα Passive γυαλιά της.

 

Άρα:

1. To 3D στις 23" αξίζει; Είμαι πολύ κοντά με την οθόνη, επειδή έχω επιπλάκι που "κουμπώνει" στο κρεβάτι. Άρα, τι 55" από τα 5 μέτρα, τι 23" από τα 5 cm ή όχι;

2. Έχουν κάποιο σημαντικό μειονέκτημα τα Passive από τα Active γυαλιά που βγάζει η Sony και τα πουλάει κατοστάρες; Θα το ψάξω και εγώ τώρα, αλλά θα ήθελα να ακούσω απόψεις από άτομα που έχουν ακούσει/δει και από τα δύο είδη.

3. Αν και αυτό δε με ενδιαφέρει τόσο, το 2D--->3D λειτουργεί ή "απλά να υπάρχει;". Σε Reviews διάβασα ότι δίνει μία ψευδαίσθηση, απλά όχι τόσο καλή όσο το Native 3D. Λογικό.

Μπορεί π.χ. να λειτουργήσει και σε παιχνίδια που δεν υποστηρίζεται 3D; Ερώτηση "χαζού" η τελευταία πιστεύω, αλλά ποτέ δε ξέρεις.

 

Προς το παρόν, αυτά έχω να ρωτήσω. Δε μου έρχεται κάτι άλλο.

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από giorgos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα καλά λόγια για αυτή. Ποια όμως η διαφορά της με αυτή, εκτός του DP που έχει η μία και του DVI η δεύτερη, ώστε να δικαιολογεί η πρώτη τα ~40 ευρώ διαφοράς της;

Κάτι ουσιαστικό πέρα του Design και των διαφόρων "βοηθημάτων" όπως της αυτόματος φωτεινότητας κ.λπ.; Είναι κάτι το τόσο σοβαρό αυτό; Ρωτάω, επειδή κάποιο ρόλο θα παίζει και η φωτεινότητα για το 3D, αλλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα καλά λόγια για αυτή. Ποια όμως η διαφορά της με αυτή, εκτός του DP που έχει η μία και του DVI η δεύτερη, ώστε να δικαιολογεί η πρώτη τα ~40 ευρώ διαφοράς της;

Κάτι ουσιαστικό πέρα του Design και των διαφόρων "βοηθημάτων" όπως της αυτόματος φωτεινότητας κ.λπ.; Είναι κάτι το τόσο σοβαρό αυτό; Ρωτάω, επειδή κάποιο ρόλο θα παίζει και η φωτεινότητα για το 3D, αλλά.

 

Αν δεν κάνω λάθος η Samsung έχει active 3D. Για αυτό και η διαφορά. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος η Samsung έχει active 3D. Για αυτό και η διαφορά. :rolleyes:

Μα και οι δύο Samsung ειναι. Θα το ψάξω καλύτερα μόλις γυρίσω σπίτι. Επειδή βλέπω ότι έχεις 32", αξίζει το 3D πιστεύεις; Επειδή έχω ακούσει ότι αξίζει για 50+ ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και οι δύο Samsung ειναι. Θα το ψάξω καλύτερα μόλις γυρίσω σπίτι. Επειδή βλέπω ότι έχεις 32", αξίζει το 3D πιστεύεις; Επειδή έχω ακούσει ότι αξίζει για 50+ ίντσες.

 

Λάθος δικό μου νόμιζα την σύγκρινες με την LG πιο πάνω.

 

Κοίτα άσχημο το 3D δεν είναι, προσφέρει ένα + στην τηλεόραση. Αλλά πρέπει αν είσαι αρκετά κοντά. Συνήθως εγώ παρακολουθώ 3D ταινίες από το 1.25m. Επίσης έχει να κάνει και με το 3D που θα διαλέξεις. Εγώ ας πούμε έχω passive και πιστεύω είναι ανώτερο του active. Δικιά μου γνώμη αυτή. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για την ιδια θελω να ρωτησω και εγω, αξιζει η αγορα? Η ειναι μαπα και καλυτερα να παρω το μοντελο που δεν ειναι 3d, εχω δωροεπιταγη αλλα θα βαλω και καμμια 70αρα ακομα για να την παρω.

 

Παντως φαινεται καλη περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο συντομη εμπειρια που ειχα απο μια lg 23" 3D, οι 23" ειναι για να βλεπει 1 ατομο μονο.

βαρια βαρια 2 και παλι πρεπει να ειναι αγκαλιασμενοι για να μπορουν να βλεπουν οσο πιο ισια γινεται την οθονη.

γενικα οι 23 ιντσες ειναι πολυ λιγες και μπορεις ευκολα να βγεις απο το sweet spot και να χασεις το εφφε.

 

αν η οθονη στο γραφειο σου ειναι στο ιδιο επιπεδο με τα ματια σου και εισαι μεχρι και 1,5-2 μετρα μακρια τοτε οκ.

για κατι διαφορετικο απο αυτα δεν πολυ παιζει.

επισης το να παιζεις παιχνιδια σε 3d μπορει να ειναι λιγο εως πολυ κουραστικο, δεν εχω παιξει βεβαια αλλα απο κατι ντεμο βιντεο παιχνιδιων που ειδα δεν ηταν και οτι καλυτερο.

 

anyway....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το active 3d της s23a700d θεωρείται γενικά καλύτερο από το passive 3d της lg γιατί σε αφήνει να βλέπεις 3d σε 1080p ανάλυση ενώ το passive της lg κόβει την ανάλυση στο 3d. Επίσης οι passive οθόνες έχουν στενές γωνίες θέασης όπως σου είπαν κιόλας. Από την άλλη όμως το 3d των passive είναι λίγο πιο ξεκούραστο και τα γυαλιά δε θέλουν φόρτιση.

 

Προσωπικά έχω δοκιμάσει το 3d αυτής της οθόνης(είμαι 80% ότι ήταν αυτή, 100% σίγουρος ότι ήταν lg 23 ιντσών με passive 3d) και από ότι είδα, αν δεν είσαι στο κέντρο έχεις πάρα πολύ crosstalk. Επίσης το εφέ δεν είναι τόσο εντυπωσιακό όσο μεγαλύτερες οθόνες(πχ. τηλεοράσεις lg) όπως είναι προφανές. Επίσης είναι και tn panel οπότε τίποτα ιδιαίτερο από ποιότητα εικόνας. Με λίγα λόγια δε θα την αγόραζα.

 

Για την s23a700d, δεν την έχω δει από κοντά αλλά από reviews διαβάζω ότι έχει αρκετά καλό 3d. Επίσης έχει 120hz refresh rate, οπότε και σε 2d είνα ιδανικό gaming monitor(σε pc). Επίσης δουλεύει και με το ps3. Περιλαμβάνει και active γυαλιά μαζί οπότε δε χρειάζεται να δώσεις extra για αυτά. . Έχει και ένα αρκετά καλό 2d-3d conversion system αλλά φέρνει αρκετό input lag οπότε δε κάνει για gaming. Το panel είναι επίσης tn, αλλά με αρκετά καλά χρώματα αν και λένε πως έχει μία ελαφρή μπλε χροιά. Επιπλέον, σε reviews στο amazon λένε κάτι για κολλημένα pixels, backlight bleeding κλπ. οπότε δε ξέρω αν είναι και η πιο ασφαλής αγορά.

 

Τέλος πάντων, είμαι και εγώ στην ίδια περίπτωση με σένα (καταναλωτική μανία και εξετάσεις:mrgreen:) και σκέφτομαι την samsung για το pc και το ps3 μου. Νομίζω πως αξίζει τα λεφτά της και είναι καλή περίπτωση αν σκεφτείς πως είναι σχεδόν ίδια με την s23a750d σε όλα εκτός από το design. Οπότε θα έλεγα ότι αν ψάχνεις για 3d και δεν έχεις budget 400-500€ , αυτή είναι η καλύτερη επιλογή. Όμως το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν να δοκιμάσεις τις δυο τεχνολογίες γιατί το 3d μπορεί να σου φέρνει πονοκέφαλο οπότε να έχουν πάει τα λεφτά σου για πέταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι η s23a700d δεν κάνει για PS3. Μόνο τα TV/Monitors κάνουν. Επίσης, μάλλον "έφυγε" η μανία του 3D αφού διάβασα ένα κάρο σχόλια του τύπου "λίγα παιχνίδια, λίγες ταινίες" κ.λ.π. αν και το κόβω ότι θα ξανά επιστρέψει. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον υποστηρίζει ps3 γιατί στο review εδώ δοκιμάζει resistance 3, gears 3 που είναι ps3 exclusive και λέει για native και για 2d-3d conversion. Τώρα για το υλικό σε 3d, εσύ βλέπεις αν αξίζει. Εγώ προσωπικά τη σκέφτομαι για pc ως 120hz οθόνη αν πάρω την 7950 πρώτα. Εσύ για το ps3 δε το χρειάζεσαι τέτοιο refresh rate γιατί αν και θα φαίνεται πιο ομαλό 30fps είναι πάντα 30 fps και η 120hz οθόνη δε θα κάνει την τρομερή διαφορά. Για pc όμως, η μόνη εναλλακτική που θα σκεφτόμουν σε οθόνη θα ήταν μία 2560x1440 yamakasi catleap αλλά αυτή θέλει να τη φέρεις από Κορέα και είναι ρίσκο (επίσης δεν έχω και πιστωτική λόγω ηλικίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

διαθετει καποιος την οθονη να μας πει εντυπωσεις? το 2d (δηλαδη η κλασσικη της λειτουργια)ειναι ξεκουραστη? σε σχεση με ips panel υπαρχουν μεγαλες διαφορες ή οχι Επισης ποια η διαφορα μεταξυ PZ , BN και αλλα και ποιο ειναι καλύτερο πάνελ αν μπορει κάποιος ας δωσει μια βοηθεια.

 

Σκεφτομαι να παρω μια καλη οθονη , αρχικα εβλεπα την dell ultrasharp 24ara (δεν εχει hdmi ομως για συνδεση με λαπτοπ), ποιο πολυ με ενδιαφερει το 2d αλλα αν υπαρχει και η δυνατοτητα 3d δε θα με χαλαγε

 

Επισης το οτι ειναι και tv ειναι πολυ εξυπηρετικο και εχει και usb port για αναπαραγωγη ταινιων με κλειστο πισι. ομως τι ποιοτητες βιντεο υποστηρίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

Την αγορασα εγω την lg dm2350d 3d!

Εντυπωσεις....... ΜΑΚΡΙΑ!!!! ευτηχως την αγορασα 150€ λογο εκθεσης αλλιως θα εκλαιγα τα λεφτα μου!

1. η φωτεινοτητα ειναι στα υψη... την κατεβασα και παλι σου βγαινουν τα ματια.

2. μετα απο λιγα λεπτα θεασης τα ματια σου κανουν σπινθουρακια.

3. τα passive γυαλια ειναι ΜΑΠΑ... ΄λιγο δεξια ή αριστερα ή πανω ή κατω να κανεις χανεις το 3D..

4. Στο 3D βιντεο η αναλυση δεν ειναι πραγματικη 1080 αλλα 540!!!!!!! εαν δεν πιστευεται πατε σε ενα καταστημα και ζητηστε ΟΠΟΙΑ LG 3d θελετε και βαλτε τα γυαλια ΕΠΑΝΩ στο panel της TV και δειτε της γραμμες !!!!!!! ειναι οι μισες active και οι αλλες dead!!!!!!

 

τωρα θα μου πειτε γιατι την πηρες???

Το ειπα πιο πανω ... την πηρα 150€ λογο ραφιου και ηθελα περισσοτερο για tv να ειναι οποτε δεν ειμαι χαμενος!!!!

 

Οσο για το passive και active οι διαφορες ειναι εμφανεις!!! το passive ειναι τα μισα pixel και μην πιστευεται οτι ειναι πιο ξεκουραστα!

Καταρχην τα περισοοτερα πλεον γυαλια εχουν πεσει οι τιμες (βλεπε samsung με 19€ πλεον τα active)

τα active ειναι πιο ξεκουραστα γιατι βλεπουν ΟΛΗ την αναλυση χωρις δεξια αριστερα πανω κατω θολουρα....

τα acive δινουν μεγαλυτερο ξεγελασμα του εγκεφαλου μας για περισσοτερο βαθος εικονας και επισης περισσοτερη εξοδο εικονας προς τα εμας!!

 

δειτε μια active π.χ. παλι samsung και θα δειτε αυτο που λεω με την εξοδο και το βαθος αλλα και ξεκουραση......

Τωρα που τα ξερω αυτα??? η δουλεια μου ειναι να τεσταρω διαφορα μοντελα σε καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αγορασα εγω την lg dm2350d 3d!

Εντυπωσεις....... ΜΑΚΡΙΑ!!!! ευτηχως την αγορασα 150€ λογο εκθεσης αλλιως θα εκλαιγα τα λεφτα μου!

1. η φωτεινοτητα ειναι στα υψη... την κατεβασα και παλι σου βγαινουν τα ματια.

2. μετα απο λιγα λεπτα θεασης τα ματια σου κανουν σπινθουρακια.

3. τα passive γυαλια ειναι ΜΑΠΑ... ΄λιγο δεξια ή αριστερα ή πανω ή κατω να κανεις χανεις το 3D..

4. Στο 3D βιντεο η αναλυση δεν ειναι πραγματικη 1080 αλλα 540!!!!!!! εαν δεν πιστευεται πατε σε ενα καταστημα και ζητηστε ΟΠΟΙΑ LG 3d θελετε και βαλτε τα γυαλια ΕΠΑΝΩ στο panel της TV και δειτε της γραμμες !!!!!!! ειναι οι μισες active και οι αλλες dead!!!!!!

 

τωρα θα μου πειτε γιατι την πηρες???

Το ειπα πιο πανω ... την πηρα 150€ λογο ραφιου και ηθελα περισσοτερο για tv να ειναι οποτε δεν ειμαι χαμενος!!!!

 

Οσο για το passive και active οι διαφορες ειναι εμφανεις!!! το passive ειναι τα μισα pixel και μην πιστευεται οτι ειναι πιο ξεκουραστα!

Καταρχην τα περισοοτερα πλεον γυαλια εχουν πεσει οι τιμες (βλεπε samsung με 19€ πλεον τα active)

τα active ειναι πιο ξεκουραστα γιατι βλεπουν ΟΛΗ την αναλυση χωρις δεξια αριστερα πανω κατω θολουρα....

τα acive δινουν μεγαλυτερο ξεγελασμα του εγκεφαλου μας για περισσοτερο βαθος εικονας και επισης περισσοτερη εξοδο εικονας προς τα εμας!!

 

δειτε μια active π.χ. παλι samsung και θα δειτε αυτο που λεω με την εξοδο και το βαθος αλλα και ξεκουραση......

Τωρα που τα ξερω αυτα??? η δουλεια μου ειναι να τεσταρω διαφορα μοντελα σε καταστημα.

 

Εγω παλι που εχω 55αρα LG TV με passive 3D ακριβος τα αντιθετα εχω να πω... Ειχα δοκιμασει πολλες 3D TV και Samsung κλπ , αλλα τελικα κατεληξα στην LG... πολυ καλυτερο 3D και ξεκουραστο και το κυριοτερο ακυνδινο. Ενω με τις ενεργητικες 3D με τα ασυρματα γυαλια δεχεσαι συννεχως ακτινοβολια που δεν ξερουμε τι επιδρασεις θα εχουν σε λιγα χρονια...

Οσο για την αναλυση στις LG εχεις δικιο οτι στο 3D πεφτει στο μισο αλλα τουλαχιστον στην 55αρα που βλεπω απο 3-4 μετρα αποσταση δεν παρατηρησα εμφανης διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...