Προς το περιεχόμενο

Νομικη ερωτηση - διαθηκη


katsouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια οπως ειπα ειναι περιπτωση ενος φιλου που μου το πε χθες.Το συμβολαιο ενος ακινητου υπαρχει εδω κ πολλα χρονια περιπου 20.Απλα ο συγγενης του που εχει προβληματα υγειας κ δεν εχει πεθανει του εγραψε μια χειρογραφη διαθηκη κ λεει οτι αφηνει ολη την περιουσια του στον φιλο μου.Για αυτο κ ρωτησα αν η διαθηκη ειναι ας πουμε πιο πανω απο το συμβολαιο που εχει την επικαρπεια.Απλα αυτο τιποτα αλλο.Αν το συμβολαιο αλλαζει μονο κατοπιν εντολης στον συμβολαιογραφο κ η διαθηκη δεν εχει πανω του ισχυ τελειωνει εδω η ιστορια.Απλα ηθελα να ρωτησω γιατι ειναι μπερδεμενη ιστορια..Οποτε με την πραξη αυτη ο φιλος μου θα παρει μονο μετρητα αν εχει ο συγγενης του κ αν εχει καποιο αλλο ακινητο χωρις να εχει ορισει με συμβολαιο καποιον αλλο σωστα;

Σωστα...!!!!

Υπαρχουν περιπτωσεις οπου καποιοι κανουν πλαστες διαθηκες και κληρονομουν περιουσιες αλλα αν υπαρχει συγγενης πρωτου βαθμου μπορει να κανει ενσταση(και γινεται δικαστηριο).

Σε χειρογραφη διαθηκη καποιος(που ειναι συγγενης του θανοντα και νομιζει οτι θιγεται η οτι ειναι πλαστη) μπορει να κανει ενσταση μεχρι και σε 5 χρονια...!!

Το συμβολαιο ειναι το ποιο ισχυρο απο ολα γιατι κανεις δεν μπορει να το ριξει αντιθετα οι διαθηκες μπορουν και παιρνουν χρονο(ειδικα αν εχουν λεφτα σε λογαριασμο τραπεζας..ταμιευτηριου)....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί όμως να γράψει μια διαθήκη να πεθάνει και μετά να έχει γίνει συμβόλαιο

 

 

????

 

Πως θα υπογράψει συμβόλαιο ένας πεθαμένος ?

 

 

 

 

edit:

 

Διάβασα το διευκρινιστικό post σου.

 

Ερώτησεις στην ερώτηση :

 

- Για να το πουλήσει ο Α δε προσκομίζει κάποια απόδειξη ότι δεν έκρεμει κάποια ένσταση?

- Σε μια τέτοια περίπτωση ο Β πρέπει να πάρει το σπίτι σώνει και καλά ή ισόποση αποζημίωση (= το τίμημα του σπιτιού από τον Α) ... με λίγα λόγια αυτός που έχει το σπίτι ανακατεύεται στη διαφορά Α-Β ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι με θέμα μια διαθήκη που έπεσε στα χερια μου..λοιπόν συγγενείς μου μου άφησε ακίνητο στην διαθήκη του δεν με ενημέρωσε κανεις κατά τον θάνατο του ήμουν μικρό παιδάκι και άλλος συγγενείς έκανε κομπίνα και έκανε ψεύτικη αγορά αυτού του ακινητου και το χρέωσε στην τράπεζα.τι μπορώ να κάνω?
 

Επεξ/σία από TZINI13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TZINI13 είπε

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι με θέμα μια διαθήκη που έπεσε στα χερια μου..λοιπόν συγγενείς μου μου άφησε ακίνητο στην διαθήκη του δεν με ενημέρωσε κανεις κατά τον θάνατο του ήμουν μικρό παιδάκι και άλλος συγγενείς έκανε κομπίνα και έκανε ψεύτικη αγορά αυτού του ακινητου και το χρέωσε στην τράπεζα.τι μπορώ να κάνω?
 

Να πας σε δικηγόρο δεν παίζει ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...