Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει καλυτερο προγραμμα ανακτησης αρχειων?


stapa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθω να ανακτησω κατι αρχεια (φωτογραφιες βιντεο) απο μια ψηφιακη.

Δοκιμασα το recuva που ειναι free και το active file recovery.

Στο recuva (οχι πως περιμενα πολλα) αλλα τα αποτελεσματα ηταν πολυ ασχημα.

Στο active file recovery βρηκα περισσοτερα διαγραμμενα αρχεια αλλα ΟΧΙ αυτα που ηθελα (αυτα που θελω ειναι λιγο παλιοτερα σβησμενα)

 

Θελω λοιπον να σας ρωτησω αν υπαρχει καποιο προγραμμα καλυτερο απο το active file recovery που να εξεταζει το δισκο σε μεγαλυτερο βαθος και να μπορεσει να ανακτησει περισσοτερα αρχεια.

 

Εννοειται πως το προγραμμα ΔΕΝ ειναι αναγκαιο να ειναι free.

 

Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει ξαναγραφεί πάνω στο αρχείο που ψάχνεις,ακόμα και μία φορά και όχι πολλές, όπως φαντάζομαι μιας και λες ότι είναι αρκετό καιρό σβησμένα, τότε δεν υπάρχει περίπτωση ίσως με πολύ τύχη σου το βγάλει το αρχείο σαν αναφορά αλλά δεν πρόκειται να σου το επαναφέρει κανένα πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δοκιμασα και το Easeus data recovery και το R-STUDIO αλλα δεν ειχα καποιο καλυτερο αποτελεσμα.

 

Με το R-STUDIO ειχα τα ιδια αποτελεσματα που μου εδωσε και το active file recovery, ενω με το Easeus data recovery ειχα λιγοτερα αποτελεσματα.

 

Μαλλον απο οτι καταλαβαινω εχει δικιο ο TheELF. Πολυ δυσκολο πλεον να ανακτηθουν τα αρχεια με οποιοδηποτε προγραμμα.

 

Αν εχετε καποια αλλη προταση ωστοσο με καποιο δυνατο προγραμμα γραψτε την.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που έγιναν overwrite τα αρχεία από άλλα δεν υπάρχει καμία παερίπτωση να πάρεις σωστή επαναφορά.

Τέτοια μαγικά μόνο στις ταινίες γίνονται.

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το getdataback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έχω στον mybook κάποιους φακέλους με ταινίες και ξαφνικά σταμάτησε να βλέπει τρεις από αυτούς το pc και το wd media player .

Με το active File Recovery τους βλέπω και τους έχει στο παράθυρο properties δεξιά με τσεκαρισμένα τα κουτάκια system , archive , hidden .

Οι υπόλοιποι φάκελοι που δεν έχουν πρόβλημα τα έχουν ξετσεκαρισμένα τα αντίστοιχα κουτάκια , το θέμα είναι πως το πρόγραμμα δεν μου δίνει την δυνατότητα να επέμβω ξετικάροντάς τα .

Έχεται κάποια ιδέα πως μπορεί να γίνει αυτό ?

Αν δεν μπορέσω να το κάνω θα πρέπει να αγοράσω αναγκαστικά δεύτερο σκληρό για να τα αντιγράψω εκεί με το File Recovery καθώς μου δίνει αυτή την δυνατότητα και να φορμάρω κατόπιν τον σκληρό .

Έχω την επιλογή εμφάνιση κρυφών αρχείων στο pc ενεργοποιημένη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επιλογή για τα κρυφά την έχεις ενεργοποιημένη. Την επιλογή για απόκρυψη των αρχείων και των φακέλων συστήματος την έχεις απενεργοποιημένη; ;)

Μετά με δεξί κλικ στους φάκελους μπορείς να αλλάξεις τα properties τους.

Μπορείς να το κάνεις και από command prompt ,ε την εντολή attrib -rash /s /d <ONOMA ARXEIOY 'H FAKELOY>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επιλογή για απόκρυψη των αρχείων και των φακέλων συστήματος την έχεις απενεργοποιημένη; ;)

Μετά με δεξί κλικ στους φάκελους μπορείς να αλλάξεις τα properties τους.

 

Άψογος , τους βλέπω (τους έχει αμυδρά βέβαια) αλλά δεν μπορώ να ξετικάρω το κρυφό (το δείχνει και αυτό με αμυδρό χρώμα) στα χαρακτηριστικά .

 

 

Edit: Έκανα κάτι άλλο , δημιούργησα τρεις νέους φακέλους με παραπλήσια ονόματα , έκανα μεταφορά τα αντίστοιχα αρχεία διαγράφοντας τους άδειους κρυφούς πλέον και όλα είναι εντάξει.

 

Χίλια ευχαριστώ φίλε μου , να σαι καλά και πάντα φωτισμένος να βοηθάς έτσι τον κόσμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...