Προς το περιεχόμενο

Nikon D3100 Digital SLR Camera with 18-55mm VR Lens Kit (14.2MP) 3 inch LCD


val007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

dSLR και πατάτα δε γίνετε!

Κάτι δεν έκανες σωστά.

Απο τη στιγμή που υπάρχει φώς οι διαφορές της φθηνότερης με την ακριβότερη είναι "μικρές" σε ανάλυση 1-2Mp (απλή φωτογραφία).

 

Και ομως...Αρχισα με 300W στον παγκο μου, ικανοποιητικο φως, σκοτεινες...Πηγα στα 500...Το ιδιο...Μετα 800....ΠΑΛΙ το ιδιο....Ε στα 1000 σταματησα γιατι καταλαβα πως κατι παιζει με τις μηχανες.

Ενταξει Olympus 410 και 420 εχω οποτε δεν ειναι τοσο καλες σαν την D3100/3200/5100 γιαυτο λεω ΜΗΠΩΣ και αν παρω καποια αλλη μου βγει καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως...Αρχισα με 300W στον παγκο μου, ικανοποιητικο φως, σκοτεινες...Πηγα στα 500...Το ιδιο...Μετα 800....ΠΑΛΙ το ιδιο....Ε στα 1000 σταματησα γιατι καταλαβα πως κατι παιζει με τις μηχανες.

Ενταξει Olympus 410 και 420 εχω οποτε δεν ειναι τοσο καλες σαν την D3100/3200/5100 γιαυτο λεω ΜΗΠΩΣ και αν παρω καποια αλλη μου βγει καλυτερη.

 

δεν παιρνεις ενα light meter?

γιατι σε βλεπω να ζοριζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως...Αρχισα με 300W στον παγκο μου, ικανοποιητικο φως, σκοτεινες...Πηγα στα 500...Το ιδιο...Μετα 800....ΠΑΛΙ το ιδιο....Ε στα 1000 σταματησα γιατι καταλαβα πως κατι παιζει με τις μηχανες.

Ενταξει Olympus 410 και 420 εχω οποτε δεν ειναι τοσο καλες σαν την D3100/3200/5100 γιαυτο λεω ΜΗΠΩΣ και αν παρω καποια αλλη μου βγει καλυτερη.

 

μια χαρα μηχανες ειναι, με iso διαφραγμα, ταχυτητες και eV τι ειχες κανει και εβγαιναν σκοτεινες που ηθελαν επεξεργασια;

 

επισης οι Nikon εχουν το καλυτερο Auto mode με σεβασμο ακομα και στον πιο αμπαλο και ασχετο που θελει να ασχοληθει με την φωτογραφια χωρις να ζοριστει ιδιαιτερα και να εχει εξαιρετικα αποτελεσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειμαι επαγγελματιας, πιο πολυ σαν χομπυ το εχω οποτε να παρω light meter κτλ κτλ το θεωρω καπως υπερβολικο.

@ proklos θα το δοκιμασω.

 

@ GoldenEye τπτ, τοσο στο auto οσο και με manual ρυθμισεις βγαινουν σκοτεινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειμαι επαγγελματιας, πιο πολυ σαν χομπυ το εχω οποτε να παρω light meter κτλ κτλ το θεωρω καπως υπερβολικο.

 

υπερβολικο ειναι να λες οτι βγαζουν σκοτεινες φωτογραφιες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ψεματα δεν λες, κατι δεν κανεις καλα. Μηπως εχεις καμια ισχυρη ανακλαση και μετραει ετσι; Βαλε manual χρονους-διαφραγματα εν παση περιπτωση και βγαζεις την φωτο οπως θες εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως προσπαθησα τα παντα....Ανακλαση δεν εχω και σκεφτομουν να βαλω κατι για να εχω μηπως και στρωσουν οι φωτος. Απο εκει και περα επειδη ο παγκος ειναι ολος ασπρος λετε να μπλοκαρει αυτο την καμερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως προσπαθησα τα παντα....Ανακλαση δεν εχω και σκεφτομουν να βαλω κατι για να εχω μηπως και στρωσουν οι φωτος. Απο εκει και περα επειδη ο παγκος ειναι ολος ασπρος λετε να μπλοκαρει αυτο την καμερα ?

 

αν εχεις προβληματα

τοτε περνα απο το photography thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

... Απο εκει και περα επειδη ο παγκος ειναι ολος ασπρος λετε να μπλοκαρει αυτο την καμερα ?

 

Εμ, κατι τετοιο υπεθεσα. Η ιδια αιτια ειναι, για να μην καψει τα 100% λευκα του παγκου σου, ριχνει πολυ την εκθεση, βαλε manual ρυθμισεις και "φωτιζεις" οσο θες, απλα θα σου καουν λιγο οι επιφανειες του παγκου σου. Οσα Lumens και να ριξεις δεν αλλαζει κατι, μονο τη ΔΕΗ θα πληρωνεις αδρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι πια βγαίνει αλλα εάν αυτή αξίζει σαν μηχανή και να για τα λεφτά τις είναι μια χαρά μηχανή και ΝΑΙ πάντα θα βγαίνουνε με αυτό το σκεπτικό δεν πάμε πουθενά .. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...