Προς το περιεχόμενο

Πάνελ υπέρυθρης θερμανσης


CoOliO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά..Μόλις πριν από 2 ωρίτσες μου έφερε ο φίλος μου (ηλεκτρολόγος) ένα πάνελ όπως αναφέρω..Όχι κινεζιά,τσέχικο!!!Τα ψιλοσκεφτόμαστε απλά θέλω να ρωτήσω πόσο φιλικά είναι για την υγεία μας!!!Απόψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτά τα θέματα με σιγουριά.

 

Το καλοριφέρ λαδιού που βράζει το λάδι μέσα τους(το τηγανητό λάδι είναι καρκινογόνο), οι σόμπες ξύλου ή τζάκια με την καύση το ξύλου και την στάχτη και οι θερμάστες υγραερίου με την συνεχής καύση υγραερίου ->δηλητήριο

 

Μόνο οι θερμοπομποί/convectors είναι 100% σωστοί σε θέματα υγείας. Και τα κλιματιστικά αν εξαιρέσουμε την ξηρασία στην ατμόσφαιρα.

 

Y.Γ. έχω θερμάστρα υπερύθρων σχεδόν σαν εσένα ,τύπου UFO, σαν τις καφετέριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, μια ηλεκτρική αντίσταση έχει μέσα, όπως ΟΛΑ τα θερμαντικά σώματα. Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Η διάκριση ως «υπέρυθρης θέρμανσης» έχει να κάνει με τον τρόπο που διαχέει τη θερμότητα. Για να στο κάνω λιανά, όταν θέλουν να ζεσταθούμε από ένα θερμότερο σώμα τότε ή θα το ακουμπήσουμε, ή θα σταθούμε απέναντί του. Όταν στεκόμαστε απέναντί του ζεσταινόμαστε από την υπέρυθρη ακτινοβολία που εκπέμπει. Όταν ανάβεις ένα τζάκι ας πούμε και καις το εκκαθαριστικό της εφορίας για να ζεσταθείς, τότε έχεις υπέρυθρη θέρμανση. Τεχνολογία ΝΑΣΑ δεν έχει το θέμα, δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.

:-)

 

Βεβαίως, "το φιλικό για την υγεία" μπορεί να έχει παραπάνω πτυχές. Για παράδειγμα μια μούφα που θα πάθει βραχυκύκλωμα και θα σου κάψει το σπίτι (με εσένα μέσα, δύο στα δύο), μπορεί να χαρακτηριστεί και... μη φιλική για την υγεία. Μια άλλη μούφα με κακώς επιλεγμένα κατασκευαστικά υλικά που μόλις θερμανθούν μπορεί να απελευθερώσουν πτητικές ουσίες πχ καρκινογόνες, ε, κι αυτή η μούφα θα ήταν επικίνδυνη. Αυτούς τους κινδύνους δυστυχώς δε θα τους προσδιορίσεις με το μάτι, για καμία συσκευή. Μπορείς μόνο να ελπίζεις πως δεν πρόκειται για τέτοια περίπτωση.

:-D

 

 

 

 

 

Κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτά τα θέματα με σιγουριά.

............

Μόνο οι θερμοπομποί/convectors είναι 100% σωστοί σε θέματα υγείας. Και τα κλιματιστικά αν εξαιρέσουμε την ξηρασία στην ατμόσφαιρα.

Στο γραπτό λόγο λέγεται οξύμωρο σχήμα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάνελ υπέρυθρης έχουν κατηγορηθεί ότι προκαλούν καταρράκτη στα άτομα με προδιάθεση.

 

Το αναφέρουν και οι ίδιοι, δες εδώ: http://www.infraredpower.gr/faqs.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μην το κοιτάτε λοιπόν και 2) μην βάζετε το πρόσωπό σας κοντά. Η συγκεκριμένη συσκευή έχει προδιαγραφές ασφαλείας 1,5 μέτρο απόσταση.

 

Επιδεινώνει τον καταρράκτη, οπότε όσοι έχετε παππούδες με καταρράκτη ας το αποφύγετε. Για μένα όλα αυτά είναι φήμες τίποτα δεν έχει αποδειχτεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανάβεις ένα τζάκι ας πούμε και καις το εκκαθαριστικό της εφορίας για να ζεσταθείς, τότε έχεις υπέρυθρη θέρμανση.

 

Όσο μεγαλύτερο το ποσό, τόσο μεγαλύτερη απόδοση;;; κλαίω! :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Γεια σας,

εγω αγόρασα πάνελ υπέρυθρης απο αυτο το κατάστημα

Link.png Site: http://www.cocoon.gr">www.cocoon.gr

πήρα για το δωμάτιό μου που είναι 13 τετραγωνικά ενα 400w...

μεχρι στιγμης ολα καλα, θα δουμε μετα και στο λογαριασμο της ΔΕΗ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το ιδιο μαγαζι ειχα παρει και εγω. Τη μαρκα red-in πουλανε αυτοι.

 

Και εγω σε μικρο δωματιο το εχω και δεν κανει τιποτα. Το δανεισα και σε ενα γνωστο μου που σκεφτοταν να αγορασει.

Και αυτος σε μικρο δωματιο το εβαλε και συμφωνησε οτι ελαχιστη διαφορα κανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το ιδιο μαγαζι ειχα παρει και εγω. Τη μαρκα red-in πουλανε αυτοι.

 

Και εγω σε μικρο δωματιο το εχω και δεν κανει τιποτα. Το δανεισα και σε ενα γνωστο μου που σκεφτοταν να αγορασει.

Και αυτος σε μικρο δωματιο το εβαλε και συμφωνησε οτι ελαχιστη διαφορα κανει.

Τα κινέζικα σε σχέση με τα γερμανικά είναι μέρα με νύχτα.

Σε δωμάτιο 12 τ.μ. έβαλα αυτό το πάνελ 950watt και μου ανέβασε μέχρι 20 βαθμούς,

το αντικατέστησα με Γερμανικό 630 watt και μου ανέβασε μέχρι και 24 βαθμούς.

Βεβαία είναι λίγο τσουχτερά !!! http://www.infraredpower.gr/products.asp?id1=25 αλλά κάνουν δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά τι είναι φτηνότερο;;;Εγώ άναβα καλοριφέρ λαδιού και μου ήρθε ΔΕΗ 20 ευρώ για ένα μήνα.

Και πιστολάκι και θερμοσίφωνες.Αλλά είμαι ένα άτομο και το σπίτι είναι 15 τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειδα μετα ματια μου και δεν το πιστευα.Εδωσα σ'ενα φιλο τον μετρητη ενεργειας που εχω και το εβαλε σε ενα εννιαρι TOYOTOMI INVERTER και το αναβε καθε μερα στο δωματιο το παιδικο και το αφηνε ανοιχτο ολο το βραδυ και αρκετες ωρες το απογευμα επι 5 ημερες και ο μετρητης εγραψε 176ευρω το χρονο ναδουλευει 24ωρες επι 365, ημερες  0,33 στι 22ωρες επαθα πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις το σπίτι τον ανέμων (χωρίς μονώσεις)  ότι και να βάλεις δεν έχεις οικονομία.

Εγώ με τα πάνελ που έβαλα και 0,50 να κατέβει το πετρέλαιο δεν τα αλλάζω με τίποτα.

Τώρα το Α/C μπορεί να είναι σε κάποιες περιπτώσεις πιο οικονομικό αλλά είναι και ανθυγιεινό σε παιδικό κιόλας δεν θα το έβαζα με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το Α/C μπορεί να είναι σε κάποιες περιπτώσεις πιο οικονομικό αλλά είναι και ανθυγιεινό σε παιδικό κιόλας δεν θα το έβαζα με τίποτα.

 

Αν δέν έχεις δεήσει να κάνεις συντήρηση...sure,επικίνδυνο μέχρι εκεί που δέν πάει.Μήν κολακεύεσαι όμως νομίζοντας οτι ένας ενήλικας δέν θα έχει πρόβλημα.

Προσωπικά κάνω απολύμανση ανα 6μηνο με Fectant-3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό είναι ανθυγιεινό όταν...

- ο χειριστής κάνει μη ορθολογική χρήση των ρυθμίσεων ή δεν έχει κατανοήσει τον τρόπο λειτουργίας

- έχει τοποθετηθεί λάθος στο χώρο (πχ φυσάει πάνω σου)

- νομίζεις πως ανοίγοντας το κλιματιστικό ανανεώνεται ο αέρας και δεν αερίζεις το χώρο

- υπάρχει παντελής έλλειψη συντήρησης

 

Γενικά, η μαλακία πάει στον άνθρωπο, όχι στο μηχάνημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...