Προς το περιεχόμενο

Υπογεννητικότητα στην Ελλάδα και παγκοσμίως.


brickoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Toufas

Δηλαδή για να μην τεκνοποιήσεις πρέπει να κάνεις σεξ με "σκούφο";

 

 

Το τράβηγμα δεν κάνει;

 

Το σωστό είναι να είναι ενημερωμένα και τα δύο φύλλα, αλλά,θεωρώ λίγο περισσότερο ο άντρας..

 

Αυτοί που βάζουν προφυλακτικό ως αποφυγή ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης τους θεωρώ τελείως ανημέρωτους

 

Τον σκούφο τον βάζουμε για αλλού είδους προστασία..

Βγαίνει υγρό και πριν την εκσπερμάτωση, το οποίο μπορεί να περιέχει σπερματοζωάρια. Όσο καλό control και να έχεις (που πολλοί μπορεί να μην έχουν) πάλι μπορεί να την πατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και για άλλη μια φορά φτάσαμε σε αυτό το εχθρικό για την ιδέα του Ανθρώπου παράδοξο: πώς έχουμε υπογεννητικότητα αν η ιδέα περί αντισύλληψης μερικών είναι το τράβηγμα, αλλά παρ' όλα αυτά το θεωρούμε πρόβλημα που αυτοί οι άνθρωποι δεν αναπαράγονται.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν «ορίζονται» οι ανάγκες ενός ανθρώπου, όπως δεν «ορίζονται» και οι επιθυμίες του, οι οποίες, εν αντιθέσει με τις ανάγκες ενός μωρού που είναι λίγο πολύ «στάνταρ», δεν είναι ίδιες για όλους, ειδικά όσο τα χρόνια περνούν.

 

Είναι τέρμα εγωιστικό, επειδή κάποιος είναι διατεθειμένος να επιβιώνει ζητιανεύοντας π.χ., να φέρνει στον κόσμο άλλον ένα μελλοντικό ζητιάνο. Δε μαζεύεις αδέσποτο από το δρόμο κύριε! Άνθρωπο γεννάς, άνθρωπο μεγαλώνεις, σαν άνθρωπο οφείλεις να τον αντιμετωπίζεις. Αν δε μπορείς, δεν είσαι κατακριτέος, αν κι εφόσον το durex (ή όποια μάρκα προτιμάς τέλος πάντων...) το βγάζεις μόνο για να κατουρήσεις.

 

 

Εδω με μπέρδεψες. Δεν οριζονται οι ανάγκες αλλά για ένα μωρό ειναι στανταρ?

 

Εγω αυτο που ειπα παραπάνω ειναι οτι ο καθένας μπορει να ορισει διαφορετικά τις ανάγκες ενος παιδιου. Οχι ως γονιός, αλλά ως άνθρωπος.

Οι βασικές ανάγκες για την επιβίωση ειναι συγκεκριμένες για όλους μας. Τροφή, ένδυση, νερό, στέγη, θέρμανση, ιατρικη περιθαλψη. Στο μωρό πρέπει να τα παρέχει αυτά κάποιος άλλος μέχρι να ειναι ανεξάρτητο. Εφόσον μπορεις να τα παρέχεις αυτά, μπορεις να κάνεις και παιδί.

 

Τώρα αν το παιδί μεγαλώνει σε σπηλιά, τρωει κυνήγι, πινει απ το ποτάμι, ανάβεις φωτιά για να το ζεστάνεις και έχει σαν γιατρό εσένα και τα βιβλία σου, τον μάγο της φυλής ή τη πρόνοια του κράτους, το ίδιο και το αυτό ειναι. Οι ανάγκες καλύπτονται. Το προβλημα ειναι αν δε μπορεις να τις καλυψεις ούτε αυτές. Γιατι έτσι οπως πάμε, σε λιγο και σε σπηλιά θα πρέπει να πληρωνουμε χαράτσι.  (για οτι μου απαντησεις θα το διαβάσω αύριο :-) )

 

Τη διαφορά την εντοπίζω μεταξύ τού «μωρού» και τού «ανθρώπου».

 

Φέρνει κάποιος ένα παιδί, σ' αυτό το μπουρδέλο που η δική του και οι προηγούμενες γενιές δημιούργησαν και συνεχίζουν να το αποκαλούν «κόσμο», τού παρέχει τα αναγκαία (τα «στάνταρ» που είπα πριν) όσο είναι μωρό/παιδί (τροφή, στέγη, περίθαλψη κ.τ.λ.), παραβλέποντας το ότι, όταν μεγαλώσει αυτό το μωρό, θα είναι αναγκασμένο ως ενήλικος να ζει με την ψυχή στο στόμα, έχοντας ως μόνη ελπίδα απλά το να μη λιμοκτονήσει.

 

Αυτός που έχει τουλάχιστον ένα σπίτι δικό του, το οποίο θα διαθέσει στο παιδί του, ώστε εκείνο όταν μεγαλώσει, αν μπορέσει να βρει ένα μεροκάματο, να μην υποχρεούται να το ξοδεύει ολόκληρο στα νοίκια, ας διαιωνίσει το ...σπάνιο είδος του. Εγγυημένο 100% μέλλον δε θα έχει, αλλά τουλάχιστον θα έχει κάπου να σταθεί.

 

Αυτός όμως που τη βγάζει με πασατέμπο, έχει πολύ μεγάλο θράσος όταν φέρνει παιδιά στον κόσμο και, αφού «απογαλακτιστούν», τους πετάει ένα «εγώ σε γέννησα, σε μεγάλωσα, τώρα ...σκάσε και κολύμπα!»

 

Αυτό εννοώ. Δεν φέρνεις απλά ένα «μωρό» στον κόσμο. Φέρνεις έναν «άνθρωπο», για τού οποίου το μέλλον είσαι ο κύριος υπεύθυνος, όπως είσαι και για το «μωρουδίστικο» παρόν του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρόβλημα,αλλά συνείδηση..

 

Εγώ θεωρώ ότι υπάρχει υπογεννητικότητα αυτή τι στιγμή, επειδή έχει ξυπνήσει, έστω και λίγο,ο άνθρωπος(μόρφωση, ενημέρωση, πληροφορίες,κτλ) και δεν γεννοβολάει όπως παλιά

Σε κάθε τόπο για τους λόγους

 

Δεν έχω κάνει παιδί ακόμη, αλλά όταν θα κάνω θέλω να μεγαλώσει αξιοπρεπώς και όχι να το κάνω επειδή πρέπει ή επειδή το θέλει η γυναίκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

deesnider : Εγώ μαζί σου είμαι, αλλά μιλάς σε ένα λαό που κάνει προγραμματισμό μιας εβδομάδας maximum και το τελευταίο που σκέφτεται είναι οι επόμενες γενιές. Έπεσες στην περίπτωση δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός όμως που τη βγάζει με πασατέμπο, έχει πολύ μεγάλο θράσος όταν φέρνει παιδιά στον κόσμο και, αφού «απογαλακτιστούν», τους πετάει ένα «εγώ σε γέννησα, σε μεγάλωσα, τώρα ...σκάσε και κολύμπα!»

 

Σε αντιθεση με εμας τους Ελληνες, γεγονος που οφελειται και στους δεσμους οικογενειας που εχουμε αλλα και στην οικονομικη κατασταση και κρατικη ασοβαροτητα ,  αλλοι ουτε λιγο ουτε πολυ το λενε .Δεν μιλαω για τριτοκοσμικες αλλα για για τους προηγμενους δυτικους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση ένα άρθρο που διάβασα και ένα post του φίλου Τούφα, αποφάσισα να ανοίξω αυτό το topic μιας και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις και τις προτάσεις σας γι' αυτό το θέμα. Σε περίπου τρεις μήνες γίνομαι πατέρας οπότε θέλω να πιστεύω ότι έχω συμβάλει στην καταπολέμηση αυτού του προβλήματος ( :P), εσείς όμως πιστεύετε ότι πραγματικά υπάρχει πρόβλημα, ή όχι;

 

ναι υπάρχει πρόβλημα, όχι μόνο αποκλειστικά οικονομικής κρίσης, αλλά και κρίσης συνειδήσεων, κρίσης προσανατολισμού. όταν αυξάνονται τα ψυχολογικά και όταν λιγοστεύουν τα αρσενικά, το αποτέλεσμα είναι αυτό. και μετά λένε πως δεν πάνε ενάντια στην φύση κι ότι είναι κάτι φυσιολογικό..εμ "δημοκρατία" έχουμε, καλά να πάθουμε... φυσιολογικό θεωρείτε πλέον να μην διαιωνίζεις το είδος σου.

 

ξεκαθάρισμα δεν πρόκειτε να γίνει, τα πράγματα θα γίνουν ακόμα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

deesnider : Εγώ μαζί σου είμαι, αλλά μιλάς σε ένα λαό που κάνει προγραμματισμό μιας εβδομάδας maximum και το τελευταίο που σκέφτεται είναι οι επόμενες γενιές. Έπεσες στην περίπτωση δηλαδή.

Μια βδομάδα; Πολύ λες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...