Προς το περιεχόμενο

>2.2TB @ WindowsXP


LuNaTiC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα 


 


Αγόρασα έναν δίσκο 3tb για να συμμαζέψω λίγο το pc-αποθήκη 


Έχει πάνω WinXP


Από default μου βλέπει μόνο 746.5gb και μετά από κάτι DiskWizard κτλ κατάφερα να δω και το υπόλοιπο του δίσκου σαν allocated free space όμως δεν κατάφερα με τπτ να το κάνω usable space.


 


Μιας και δε νομίζω να υποστηρίζεται η επιλογή convert qpt στο diskpart των XP αν τοποθετήσω το δίσκο σε μηχάνημα με win7 και το κάνω από εκεί θα μου παίζει μετά στα Xp όπως θέλω?


 


Μιας και είμαι στη δουλειά είπα να ρωτήσω μπας και σώσω λίγο χρόνο θα το δοκίμαζα αλλιώς.


 


Από χτες έχω διαβάσει πληθώρα από άρθρα και πιθανές λύσεις και δεν κατάφερα να βρω κάτι που να δουλέψει για μένα.


Το mobo μου έχει σταματήσει να βγάζει και bios update εδώ και κάτι χρόνια επίσης.


 


Στο τέλος βλέπω να το φορμάρω σε Win7 ...απλά δεν θέλω τώρα να κάθομαι να ασχολούμε με αυτό το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table#Windows:_32-bit_versions

 


 

As of 2010, most current operating systems support GPT, although some (including OS X and Microsoft Windows) only support booting to GPT partitions on systems with EFI firmware

 

Με XP δεν πρόκειται να τα καταφέρεις να τον δείς σαν ένα διαμέρισμα 3gb κόψε τον σε μικρότερα κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι θέλω να τον δω όλο ένα partition 

όσο για την θεωρία πίστεψέ με 2 μέρες έχω διαβάσει της αρκούδας...

 

Στην πράξη κολλάει το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,δοκίμασες να κάνεις ένα διαμέρισμα κάτω από το όριο τον 2TB π.χ. να κάνεις ένα τον 1,9tb έτσι  ώστε να αρχίσει το δεύτερο διαμέρισμα πάλι μέσα στο όριο των 2tb και να έχεις στο σύνολο 2+1 TB;;

Δοκίμασε με κάποιο bootable δισκάκι gparted ή MiniTool Partition Wizard Home Edition 7 (τέρμα κάτω bootable cd) μην τον κάνεις gpt αλλά mbr,για να μπορούν  να έχουν πρόσβαση τα XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το ένα partition αλλά για κανένα λόγο δε με άφηνε να κάνω άλλο...

Γι αυτό ρώτησα αν θα δουλέψει να κάνω την διαδικασία στα 7 και μετά τοποθετήσω το hdd στο pc με τα WinXp...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου και να το κάνεις,αν το κάνεις gpt τα «απλά» xp δεν θα έχουν πρόσβαση....(όπως λέει και στο wiki) 

Τι διαμέρισμα έκανες,όταν δοκίμασες;; Τι μήνυμα σου έβγαλε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον θέλω για storage... ακόμα και σε αυτή την περίπτωση δεν κάνει το gpt που λογικά θα μπορώ να του εφαρμόσω από το μηχάνημα με τα win7?

 

Έκανα το 754gb και δε μπορούσα με τπτ να κάνω κάτι με το υπόλοιπό unallocated χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έβλεπες το λινκ που ανέβασα πριν

http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table#Windows:_32-bit_versions

τα 32Bit XP δεν έχουν καν πρόσβαση για read/write,πρέπει να βάλεις τα 64bit αλλά αυτά δεν έχουν και πολύ σχέση με XP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως το πρόβλημα το δημιουργεί η έλλειψη ή η ύπαρξη κακού SATA driver του υπολογιστή μου...

Δε μπόρεσα με τπτ να βρω κάποιο update σε αυτό :( nforce4 mobo



Μία λύση που σκέφτομαι ...

Κάνω image την εγκατάσταση των WindowsXP

Κάνω εγκατάσταση Win7 στο pc και λειτουργώ τα XP με τα προγράμματα που θέλω κτλ σαν Virtual 

 

χμ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση με sata αυτό ,είναι καθαρά θέμα uefi/gpt δηλαδή ακόμα και να βάλεις τα 7 ενδέχεται να έχεις το ίδιο πρόβλημα,να μην μπορείς να κάνεις διαμέρισμα πάνω από 2TB λόγου bios που δεν είναι uefi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ρε παιδια πηρα και εγω ενα 3ΤΒ και συνδεοντας τον στο Λαπτοπ που εχει ΧΡ δεν τον βλεπει καθολου ουτε 745 ουτε τιποτα .

Στο κανονικο  που εχω 7αρια ολα καλα . Σε αλλο λαπτοπ με Vista ολα καλα ................... αν τον εσπαγα σε 2ΤΒ & 1ΤΒ θα γινοταν τιποτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπε και ο theElf με τα xp δεν θα κάνεις σωστή δουλειά , αν μπορεις να βάλεις μια διανομή 7 θα ειναι καλύτερα

Πως μπορω να ελεγξω το bios αν μπορει να αναγνωρισει γιατι οντως ο theEl λεει πιο πανω οτι και 7αρια να βαλω μπορει να μην γινει τιποτα αν το bios δεν μπορει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια πηρα και εγω ενα 3ΤΒ και συνδεοντας τον στο Λαπτοπ που εχει ΧΡ δεν τον βλεπει καθολου ουτε 745 ουτε τιποτα .

Στο κανονικο  που εχω 7αρια ολα καλα . Σε αλλο λαπτοπ με Vista ολα καλα ................... αν τον εσπαγα σε 2ΤΒ & 1ΤΒ θα γινοταν τιποτα ?

 

Στο bios δεν τον βλέπει καν η απλα στα windows δεν τον βλέπει ουτε στο disk management ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...