Προς το περιεχόμενο

Ο Πούτιν ξεκινά τον πόλεμο στην Ουκρανία


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μια ενδιαφερουσα περιπτωση οικονομικων μετρων   και κυρωσεων.

 

 

 

 

Link.png Site: Το υπέρτατο όπλο της Δύσης εναντίον του Πούτιν...

Δεν διαφωνώ αλλά υπάρχει και το υπέρτατο όπλο του Πούτιν εναντίων της δύσης.Κλείσιμο των στροφίγγων παροχής φυσικού αερίου προς δυσμάς.Εκεί να δεις τι τραγούδια έχουν να πούμε και άντε εδώ στην Ελλάς έχουμε ξυλόσομπες και πάμπολλα τζάκια δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει με την έλευση του χειμώνα στο Αμβούργο ή στο Μόναχο.Έτσι και αλλιώς αν αποκλειστεί από το σύστημα των τραπεζών δεν θα έχει να χάσει κάτι από το εμπάργκο στο φυσικό αέριο.Οπότε μιλάμε για αποφάσεις που μπορούν να αποσταθεροποιήσουν όλη την παγκόσμια οικονομία.Δεν είναι αποφάσεις που παίρνονται με ελαφρά την καρδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ αλλά υπάρχει και το υπέρτατο όπλο του Πούτιν εναντίων της δύσης.Κλείσιμο των στροφίγγων παροχής φυσικού αερίου προς δυσμάς.Εκεί να δεις τι τραγούδια έχουν να πούμε και άντε εδώ στην Ελλάς έχουμε ξυλόσομπες και πάμπολλα τζάκια δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει με την έλευση του χειμώνα στο Αμβούργο ή στο Μόναχο.Έτσι και αλλιώς αν αποκλειστεί από το σύστημα των τραπεζών δεν θα έχει να χάσει κάτι από το εμπάργκο στο φυσικό αέριο.Οπότε μιλάμε για αποφάσεις που μπορούν να αποσταθεροποιήσουν όλη την παγκόσμια οικονομία.Δεν είναι αποφάσεις που παίρνονται με ελαφρά την καρδία.

 

Το θέμα είναι ότι μία φορά αν τα κλείσει δεν θα μπορέσει να ξαναπουλήσει Ευρώπη για καμιά 10ετία, γιατί οι Ευρωπαίοι θα νευριάσουν σοβαρά. Η Γερμανία θα έχει 5% ύφεση και η Ρωσία 40% αν γίνει κάτι τέτοιο. Ποιος θα καταστραφεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ αλλά υπάρχει και το υπέρτατο όπλο του Πούτιν εναντίων της δύσης.Κλείσιμο των στροφίγγων παροχής φυσικού αερίου προς δυσμάς.Εκεί να δεις τι τραγούδια έχουν να πούμε και άντε εδώ στην Ελλάς έχουμε ξυλόσομπες και πάμπολλα τζάκια δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει με την έλευση του χειμώνα στο Αμβούργο ή στο Μόναχο.Έτσι και αλλιώς αν αποκλειστεί από το σύστημα των τραπεζών δεν θα έχει να χάσει κάτι από το εμπάργκο στο φυσικό αέριο.Οπότε μιλάμε για αποφάσεις που μπορούν να αποσταθεροποιήσουν όλη την παγκόσμια οικονομία.Δεν είναι αποφάσεις που παίρνονται με ελαφρά την καρδία.

το παραμύθι με τη στροφιγγα, είναι μόνο για τπτ θύματα του dnet.οταν είσαι οικονομία βασισμένη στις εξαγωγές πρώτων υλών, το να διώξεις τον καλύτερο σου πελατη, είναι σα να θες να καταστραφείς.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ρώσοι, δεν θα στήσουν κwλο για να έχουν καλές οικονομικές σχέσεις.

Επίσης, ποιά "Ευρώπη"; :-D

κανείς δε ζητάει να στήσουν. Άλλωστε ως λέγανε και οι Ρώσοι, το κεφάλαιο δεν γνωρίζει από πατρίδες και σύνορα. Επειδή λοιπόν ο Πούτιν το μόνο που έκανε, ήταν να αντικαταστησει τους ολιγάρχες, με φίλους του. Αυτό είναι πολύ προβληματικό. Αν αυτοί ξεκινήσουν να χάνουν, θα τον αφήσουν να κάνει ότι θέλει ή θα βρουν mondus vivendi στο παρασκήνιο; άλλωστε ο λαβρωφ, έχει δείξει τι άτομο είναι κι ποιοι είναι τα πραγματικά του αφεντικά.

 

Τώρα όσον αφορά την Ευρώπη έχεις δίκιο.

Είτε θα υπάρξει εε, σε πλήρη συμπνοια με τι ΗΠΑ, είτε θα διαλυθεί. Η Γερμανία παρά είναι ανύπαρκτη κ.... Αχωνευτη, για να χαραξει αυτή, την πολιτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι μία φορά αν τα κλείσει δεν θα μπορέσει να ξαναπουλήσει Ευρώπη για καμιά 10ετία, γιατί οι Ευρωπαίοι θα νευριάσουν σοβαρά. Η Γερμανία θα έχει 5% ύφεση και η Ρωσία 40% αν γίνει κάτι τέτοιο. Ποιος θα καταστραφεί;

Μα θα έχει καταστραφεί ήδη  αν τον αποκλείσουν από το παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα.Τι παραπάνω θα πάθει δηλαδή;Επίσης για τον από πάνω το λέω, επειδή είμαι καινούργιος και δεν θέλω να μπω σε κόντρες με παλιότερα μέλη.Δεν γουστάρω την όποια συσχέτιση μου, (έστω και έμμεσης)με site του κ@λου όπως το  dnet  και παρακαλώ στο μέλλον να αποφευχθεί.Εγώ προσπαθώ να σκεφτώ λογικά αφού ήδη θα έχει υποστεί καίριο πλήγμα τι θα έχει να χάσει μετά ώστε να μην αφήσει την μισή Ευρώπη να παγώσει;Ή μήπως θα καθίσει να παρακολουθεί τους άλλους να επιβάλλουν κυρώσεις και αυτός να λέει σφάξετε με δυτικοί μου να αγιάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θα έχει καταστραφεί ήδη  αν τον αποκλείσουν από το παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα.Τι παραπάνω θα πάθει δηλαδή;Επίσης για τον από πάνω το λέω, επειδή είμαι καινούργιος και δεν θέλω να μπω σε κόντρες με παλιότερα μέλη.Δεν γουστάρω την όποια συσχέτιση μου, (έστω και έμμεσης)με site του κ@λου όπως το  dnet  και παρακαλώ στο μέλλον να αποφευχθεί.Εγώ προσπαθώ να σκεφτώ λογικά αφού ήδη θα έχει υποστεί καίριο πλήγμα τι θα έχει να χάσει μετά ώστε να μην αφήσει την μισή Ευρώπη να παγώσει;Ή μήπως θα καθίσει να παρακολουθεί τους άλλους να επιβάλλουν κυρώσεις και αυτός να λέει σφάξετε με δυτικοί μου να αγιάσω;

Ολα ειναι μπλοφες.

Οι ευρωπαιοι δε θελουν να τον αποκλεισουν γιατι ειναι ξεβρακωτοι και οικονομικα αλλα και ενεργειακα.

Οι ρωσοι δε θελουν να αποκλειστουν γιατι θα καταστραφουν και θα τους καταπιει η Κινα.

Ε καπου θα τα βρουν.Εκτος κι αν το κομπλεξ του Πουτιν,τον ξεπερνα ισα με δεκαπεντε μετρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ειναι μπλοφες.

Οι ευρωπαιοι δε θελουν να τον αποκλεισουν γιατι ειναι ξεβρακωτοι και οικονομικα αλλα και ενεργειακα.

Οι ρωσοι δε θελουν να αποκλειστουν γιατι θα καταστραφουν και θα τους καταπιει η Κινα.

Ε καπου θα τα βρουν.Εκτος κι αν το κομπλεξ του Πουτιν,τον ξεπερνα ισα με δεκαπεντε μετρα..

Αυτό ακριβώς λέω στο προηγούμενο post από το τελευταίο που έγραψα.Ότι τέτοιες αποφάσεις για τους λόγους που περιγράφεις δεν παίρνονται με ελαφρά την καρδία ένθεν και ένθεν.Ακόμα να καταλάβω που διαφωνούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς λέω στο προηγούμενο post από το τελευταίο που έγραψα.Ότι τέτοιες αποφάσεις για τους λόγους που περιγράφεις δεν παίρνονται με ελαφρά την καρδία ένθεν και ένθεν.Ακόμα να καταλάβω που διαφωνούμε

το swift,δε θα τη διαλύσει,όπως η στρόφιγγα.

Στο swift,εχει εναλλακτικές λύσεις,όπως και στο ενεργειακό,μόνο που σε αυτό,η εναλλακτική που εχει θα τον καταστρέψει.

Η στρόφιγγα ειναι λυση αυτοκτονικής απελπισίας.

 

Η Ρωσία,δεν ήταν ποτέ μερος της Ευρώπης,πάντα προσπαθούσε να γίνει,το ενδιαφέρον ομως των ευρωπαϊκών δυνάμεων,ισα που έφτανε μεχρι την ουκρανια.Ρωσία,ανευ Δύσης,ειναι καταδικασμένη στην πειθαρχεία στο "χανατο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το swift,δε θα τη διαλύσει,όπως η στρόφιγγα.

Στο swift,εχει εναλλακτικές λύσεις,όπως και στο ενεργειακό,μόνο που σε αυτό,η εναλλακτική που εχει θα τον καταστρέψει.

Η στρόφιγγα ειναι λυση αυτοκτονικής απελπισίας.

 

Η Ρωσία,δεν ήταν ποτέ μερος της Ευρώπης,πάντα προσπαθούσε να γίνει,το ενδιαφέρον ομως των ευρωπαϊκών δυνάμεων,ισα που έφτανε μεχρι την ουκρανια.Ρωσία,ανευ Δύσης,ειναι καταδικασμένη στην πειθαρχεία στο "χανατο".

Έχω την άποψη ότι το εντελώς αντίθετο συμβαίνει άλλα anyway καλό είναι να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.Δεν νομίζω ότι μία χώρα σαν την Ρωσία με τέτοιες πλουτοπαραγωγικές πηγές ότι έχει στον σχεδιασμό της μόνο την Ευρώπη για τις εξαγωγές αυτών.Ενώ σε ένα ενδεχόμενο αποκλεισμό από το παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα έχεις πολύ λίγες επιλογές.Το αέριο και το πετρέλαιο θα βρει να τα πουλήσει παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα δεν μπορεί να φτιάξει.Κάνω υπέρ απλούστευση αλλά γράφω από κινητό και δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο.Anyway νομίζω ότι συμφωνούμε ότι διαφωνούμε άρα δεν θα επανέλθω σε αυτό.Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trayban, δηλαδή για να καταλάβω, η μοναδική προοπτική της ΕΕ είναι να γίνει ένα είδος 51η Πολιτείας; (χωρίς δικαίωμα ψήφου)

Κάτι σαν το Πουέρτο Ρίκο δηλαδή;

Ευχαριστώ, να μου λείπει.

 

Επίσης, για ποιό λόγο δεν είναι Ευρώπη η Ρωσία, ενώ είναι πχ η Ουκρανία, η Γεωργία :-D, η Τουρκία ή και γω δεν ξέρω ποιός άλλος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την άποψη ότι το εντελώς αντίθετο συμβαίνει άλλα anyway καλό είναι να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.Δεν νομίζω ότι μία χώρα σαν την Ρωσία με τέτοιες πλουτοπαραγωγικές πηγές ότι έχει στον σχεδιασμό της μόνο την Ευρώπη για τις εξαγωγές αυτών.Ενώ σε ένα ενδεχόμενο αποκλεισμό από το παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα έχεις πολύ λίγες επιλογές.Το αέριο και το πετρέλαιο θα βρει να τα πουλήσει παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα δεν μπορεί να φτιάξει.Κάνω υπέρ απλούστευση αλλά γράφω από κινητό και δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο.Anyway νομίζω ότι συμφωνούμε ότι διαφωνούμε άρα δεν θα επανέλθω σε αυτό.Καλή συνέχεια.

 

Δεν ξέρω τι έχει στα σχέδια της για το μέλλον, αλλά προς το παρών έχει τεράστιους αγωγούς προς Ευρώπη και ανύπαρκτους προς Κίνα και Μέση Ανατολή. Μέχρι τώρα δηλαδή χάρασε το μέλλον της καθαρά στο Ευρωπαικό τόξο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι έχει στα σχέδια της για το μέλλον, αλλά προς το παρών έχει τεράστιους αγωγούς προς Ευρώπη και ανύπαρκτους προς Κίνα και Μέση Ανατολή. Μέχρι τώρα δηλαδή χάρασε το μέλλον της καθαρά στο Ευρωπαικό τόξο.

 

Αν ήταν σχετικό με τα αρχαία στην Αμφίπολη, θα ήταν στα Ελληνικά ΜΜΕ, αλλά που

 

http://www.bbc.co.uk/news/business-29011092

 

 

Η Ευρώπη χρειάζεται 25 χρόνια για να αλλάξει παροχό ενέργειας αντικαθηστώντας την Ρωσία σε κάποια άλλη χώρα. Και δεν το έκανε ούτε κατά την περίοδο του Ψυχρού Πολέμου, όπου οι εισαγωγές από Ρωσία ήταν περισσότερο από διπλάσιες σε σχέση με σήμερα.

 

Τα υπόλοιπα είναι καθαρά θέμα προπαγάνδας, και δει της ΕΕ η οποία χρηματοδότησε τους Ναζί στην Ουκρανία, παρά το ότι οι ίδιοι δήλωναν ότι δεν πρέπει να το κάνουν γιατί είναι επικίνδυνοι.

 

 

Και όλη η φασαρία ξεκίνησε μετά την ημέρα ανακοίνωσης της Τράπεζας των BRICS.

Ενώ σχετικά με την ΜΗ17, έχει υπογραφεί σύμφωνω σιωπής μεταξύ Βελγίου, Ολλανδίας, Ουκρανίας, Βρετανίας, Μαλαισίας και Αυστραλίας από της αρχές Αυγούστου. Γι αυτό και δύο μήνες τώρα εκτός από τους Ρώσους δεν έχει εμφανίσει στοιχεία καποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trayban, δηλαδή για να καταλάβω, η μοναδική προοπτική της ΕΕ είναι να γίνει ένα είδος 51η Πολιτείας; (χωρίς δικαίωμα ψήφου)

Κάτι σαν το Πουέρτο Ρίκο δηλαδή;

Ευχαριστώ, να μου λείπει.

 

Επίσης, για ποιό λόγο δεν είναι Ευρώπη η Ρωσία, ενώ είναι πχ η Ουκρανία, η Γεωργία :-D, η Τουρκία ή και γω δεν ξέρω ποιός άλλος;

Γιατί ιστορικά η δύση ποτέ δεν ασχολήθηκε με τη Ρωσία,παρά την ευφορη(σημερινή) Ουκρανία. Οι Ρώσοι προσπαθούσαν να εμπλακουν στα της Ευρώπης κ να δείξουν ότι είναι μέρος της. Ιστορικά όμως, ανήκει κάπου στην Ασία. Άλλωστε, ώσπου να ανςξαρτητοποιηθει, βασαλος της χρυσής χορδης ήταν και όλα αυτά περί Ρώσων είναι παραμύθια της χαλιμας. Ουδεμία σχέση δεν έχουν με τους ρως.

Δεν μίλησε κανείς για πουερτο ρικο. Αυτό που είπα, είναι πολύ απλό.

Το μόνο διπολο που τους συμφέρει, είναι εε-ηπα, γιαυτό και άλλωστε προωθείται η τελωνειακη Ένωση των δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...