Προς το περιεχόμενο

Εχω Windows XP με την καταργηση τους τι κανω..


Dannie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μ,οτι free &open source να βρεις,ο επαγγελματιας χρειαζεται το αντιστοιχο καταξιωμενο στον χωρο εργαλειο (βλεπε ps).Πες μου,ενας επαγγελματιας θα αντικαταστουσε το ps για πχ το GIMP?

 

Σε γενικές γραμμές, αυτό είναι και σωστό και λάθος (για αυτό έγραψα, "όχ απαραιτήτως"). Θα σου πω τί εννοώ: λόγου χάρη, για την επεξεργασία φωτογραφίας, ίσως μια εμπορική λύση όπως το Photoshop να είναι μονόδρομος. Από την άλλη μεριά, στον τομέα (π.χ.) των σουιτών γραφείου, δεν βλέπω σε τί υστερούν τα LibreOffice, OpenOffice έναντι του (απαράδεκτου -σε τιμολόγηση) M$ Office (το εναντίον θα έλεγα -π.χ. μέχρι πρόσφατα δεν μπορούσες να παράξεις εύκολα .pdf αρχείο από το M$ Office).

Επίσης, υπάρχουν διάφορα επί μέρους παραδείγματα όπου το X open source προγραμματάκι μπορεί να κάνει -αν όχι καλύτερα, τουλάχιστον- τα ίδια πράγματα με το αντίστοιχο Υ "εμπορικό". Μπορώ να σου πω συγκεκριμένα παραδείγματα για utilities, editors, κ.λπ. (π.χ. Jitsi vs Skype, K3b vs Nero, PeaZip vs WinRaR, ...)

 

Aναλόγως, λοιπόν, τον τομέα για τον οποίο μιλάμε, τα πράγματα είναι κάπου στην μέση (ως συνήθως) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε γενικές γραμμές, αυτό είναι και σωστό και λάθος (για αυτό έγραψα, "όχ απαραιτήτως"). Θα σου πω τί εννοώ: λόγου χάρη, για την επεξεργασία φωτογραφίας, ίσως μια εμπορική λύση όπως το Photoshop να είναι μονόδρομος. Από την άλλη μεριά, στον τομέα (π.χ.) των σουιτών γραφείου, δεν βλέπω σε τί υστερούν τα LibreOffice, OpenOffice έναντι του (απαράδεκτου -σε τιμολόγηση) M$ Office (το εναντίον θα έλεγα -π.χ. μέχρι πρόσφατα δεν μπορούσες να παράξεις εύκολα .pdf αρχείο από το M$ Office).

Επίσης, υπάρχουν διάφορα επί μέρους παραδείγματα όπου το X open source προγραμματάκι μπορεί να κάνει -αν όχι καλύτερα, τουλάχιστον- τα ίδια πράγματα με το αντίστοιχο Υ "εμπορικό". Μπορώ να σου πω συγκεκριμένα παραδείγματα για utilities, editors, κ.λπ. (π.χ. Jitsi vs Skype, K3b vs Nero, PeaZip vs WinRaR, ...)

 

Aναλόγως, λοιπόν, τον τομέα για τον οποίο μιλάμε, τα πράγματα είναι κάπου στην μέση (ως συνήθως) :P

Εδω οντως εχεις απολυτο δικιο,αλλα επαγγελματικα προγραμματα,τα μονα που μπορουν να αντικατασταθουν με open source ειναι το office και το virtual studio (Προσωπικη Αποψη).Δυστυχως,στην συγκεκριμενη περιπτωση,τα archicad/autocad/photoshop/illustrator κ.α.,ειναι καταξιωμενα και αναντικαταστατα......(και το dreamweaver)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω οντως εχεις απολυτο δικιο,αλλα επαγγελματικα προγραμματα,τα μονα που μπορουν να αντικατασταθουν με open source ειναι το office και το virtual studio (Προσωπικη Αποψη).Δυστυχως,στην συγκεκριμενη περιπτωση,τα archicad/autocad/photoshop/illustrator κ.α.,ειναι καταξιωμενα και αναντικαταστατα......(και το dreamweaver)

Εν τέλει συμφωνούμε. Το περίεργο ξέρεις ποιό είναι; Ότι (από όσο έχω ακούσει) οι πλατφόρμες των μεγαλυτέρων εταιριών σε γραφικά (κυρίως Αμερική βέβαια) είναι σε Linux και BSD Unix... Ίσως "χάνεται" κάτι στην διαδρομή! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλει συμφωνούμε. Το περίεργο ξέρεις ποιό είναι; Ότι (από όσο έχω ακούσει) οι πλατφόρμες των μεγαλυτέρων εταιριών σε γραφικά (κυρίως Αμερική βέβαια) είναι σε Linux και BSD Unix... Ίσως "χάνεται" κάτι στην διαδρομή! :P

Αυτο που μου ειπες ειναι "τροφη για σκεψη" :).Ισως να εχουν δικια τους,"ανωτερη εφαρμογη",που να μην ειναι ενα port,αλλα απο την παραγωγη κωδικα κατευθειαν στο προγραμμα.Ισως να ειναι και ο παραγοντας της ασφαλειας.....εδω ταιριαζει ενα κομματι απο το "The man who sold the world" - "Who knows,not me"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου ειπες ειναι "τροφη για σκεψη" :).Ισως να εχουν δικια τους,"ανωτερη εφαρμογη",που να μην ειναι ενα port,αλλα απο την παραγωγη κωδικα κατευθειαν στο προγραμμα.Ισως να ειναι και ο παραγοντας της ασφαλειας.....εδω ταιριαζει ενα κομματι απο το "The man who sold the world" - "Who knows,not me"

Ναι, πάντως έτσι έχω ακούσει (για να πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει -απλώς το έχω δει σε πολλά fora).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερίζω .

 

Σε Asus 700 eeepc το οποίο έχει

1. Intel celeron 0,9Ghz μονοπύρηνο

2. 2 Gb ram

3. 8 Gb SSD

 

και δουλεύει 24/7 ως "κατεβαστήρι" με remote έλεγχο μέσω teamviewer τι να κάνω ?

 

1. Μένω ως έχω?

2. Βάζω linux

3. Βάζω άλλη έκδοση windows

 

Αν

 

1. Τότε ποιός ο κίνδυνος?

2. Τότε ποιό distro? (έχω προηγούμενη εμπειρία από ubuntu / kubuntu)

3. Τότε ποιά λαμβάνοντας υπόψη τον μικρότατο σκληρό?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειναι κατεβαστηρι,για να αποφυγεις προβληματα με viruses κλπ,βαλε ενα lubuntu/kubuntu (οχι ubuntu λογο cpu).(Παντα προσωπικη γνωμη).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dont worry,αν βαλεις να κατεβαινουν σε εξωτερικο εισαι μια χαρα.......


UPDATE:Τα requirments των kubuntu,ubuntu,xubuntu ειναι τα ιδια.Οτι και να τρεξεις θα εισαι ασφαλης.....

https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To kubuntu 13.10 εχει το ubuntu market.

Το lubuntu ειναι παναλαφρο.

Xubuntu λογο XFCE.

Ubuntu τα ιδια με xubuntu-kubuntu μονο με unity gui

 

Οποτε κανε δοκιμες, και αν δεις οτι δεν τραβαει με (x/k)ubuntu,βαλε lubuntu.Υπαρχει παντα και η επιλογη του debian.(οχι και τρελες διαφορες,τα ubuntu βασιζονται στο debian)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερίζω .<br><br>Σε Asus 700 eeepc το οποίο έχει<br>1. Intel celeron 0,9Ghz μονοπύρηνο<br>2. 2 Gb ram<br>3. 8 Gb SSD<br><br>και δουλεύει 24/7 ως "κατεβαστήρι" με remote έλεγχο μέσω teamviewer τι να κάνω ?<br><br>1. Μένω ως έχω?<br>2. Βάζω linux<br>3. Βάζω άλλη έκδοση windows<br><br>Αν<br><br>1. Τότε ποιός ο κίνδυνος?<br>2. Τότε ποιό distro? (έχω προηγούμενη εμπειρία από ubuntu / kubuntu)<br>3. Τότε ποιά λαμβάνοντας υπόψη τον μικρότατο σκληρό?<br><br>Ευχαριστώ.

Ειχα το eeepc 900 και τα ειχε βρει σκουρα με τις περισσοτερες διανομες .

Αν θυμαμαι καλα η διανομη που ετρεχε σχετικα καλα ηταν to netbook remix μια τροποποιημενη εκδοση ubuntu για netbook δυστυχως εχει σταματησει η αναπτυξη .

 

Προσωπικα θα δοκιμαζα puppy linux .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...