Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με ένα site


vasilisx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σας και Χρόνια πολλά! έχω ένα site (www.amiras.info) το οποιο έχει φτιαχτεί με joomla 2.5 και φιλοξενείτε στην freehostia.com. δεν του ειχα κάνει καμία αλλαγή ανανέωση εδώ και ένα μήνα και δουλευε μια χαρά μέχρι και την τελευταια φορά που μπήκα (19/4/2014), όπου απο την μέρα του πάσχα (20/4/2014) είναι νεκρό και μου βγάζει το εξεις μηνυμα:

Unknown storage engine 'InnoDB' SQL=INSERT INTO `d9ca0_session` (`session_id`, `client_id`, `time`) VALUES ('argf1a25lb4s3kdstvgvo1d120', 0, '1398157334')

 

επικοινώνησα με την freehostia η οποία στην αρχη μου είπε οτι φταιει οτι εχω joomla 3.0 και οχι 2.5.8 (δεν υποστηρίζουν λένε ακόμα joomla 3.0) και οταν τους είπα οτι εχω 2.5 και όχι 3.0 τότε μου λένε οτι δεν ξερουν για πιο λόγο υπάρχει αυτο το πρόβλημα και οτι το κοιτάνε για να βρουν λύση......

 

μπορεί καποιος να με βοηθήσει αν ξέρει για να βρω μια λύση; δούλευε κανονικα κ δεν ειχα αλλάξει/πειράξει τίποτα εδω και καιρο..

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα απο το freehostia.com εχουν απενεργοποησει την storage engine InnoDB απο την Mysql και οπως φαινεται ή το joomla ή καποιο plugin την απαιτει.

 

H πιο ευκολη λύση ειναι να αλλαξεις host. Tο προβλημα, κατα πασα πιθανοτητα, ειναι δικο τους.

 

Αλλιως φτιαξε ενα αρχειο "change.php" και βαλε μέσα αυτο (αλλάζοντας πρώτα τις τιμές localhost, database_username, database_password, database_name με τις δικες σου (μπορείς να τις βρεις στο αρχειο configuration.php αν δεν τις ξέρεις:


<?php
    $dbhost = 'localhost'; //allakse to
    $dbuser = 'database_username'; //allakse to
    $dbpass = 'database_password'; //allakse to
    $dbname = 'database_name'; //allakse to

    $conn = mysql_connect($dbhost, $dbuser, $dbpass) or die ('Error connecting to mysql');
    mysql_select_db($dbname);

    $sql = "SHOW tables";
    $rs = mysql_query($sql);
    while($row = mysql_fetch_array($rs))
    {
        $tbl = $row[0];
        $sql = "ALTER TABLE $tbl ENGINE=MYISAM";
        mysql_query($sql);
    }
echo 'OK!!!';
?>

Και μετα ανοιξε αυτο το αρχειο stoν browser (p.x. www.tositesou.gr/change.php) και πρεπει να σου βγαλει ΟΚ και το site θα λειτουργει παλι αν ειναι αυτο το προβλημα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση και την πολυτιμη βοηθεια, εκανα αυτο που μου ειπες αλλα δεν εβγαλε ποτε ΟΚ. πραγματι ηταν προβλημα δικο τους και το διόρθωσαν το πρωι και δουλευει μια χαρα τωρα!

ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση και την πολυτιμη βοηθεια, εκανα αυτο που μου ειπες αλλα δεν εβγαλε ποτε ΟΚ. πραγματι ηταν προβλημα δικο τους και το διόρθωσαν το πρωι και δουλευει μια χαρα τωρα!

ευχαριστω και παλι!

Ωραία τότε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βγάζει Database connection error (2): Could not connect to MySQL.

 

Μαλλον τα χει ψιλο παιξει ο sql server τους.

 

Δώσε κάτι ψιλά (βρισκεις από 2 ευρώ το μηνα )  και  αγόρασε κανονικό χώρο να μην έχεις θέματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ακόμα η Freehostia;  :-D

 

Από παλιά την θυμάμαι γεμάτη προβλήματα και downtimes. Από ένα σημείο και μετά δεν έκανε ούτε για "δοκιμές".

 

Καλύτερα μετέφερε την σελίδα σου κάπου αλλού , οι τιμές είναι εξαιρετικά χαμηλές , ένας καφές τον μήνα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...