Προς το περιεχόμενο

Συγχώνευση συζητήσεων στο νέο Hangouts της Google


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αναβάθμιση της εφαρμογής Hangouts για την πλατφόρμα του Android που αναμένεται μέσα στην εβδομάδα, φέρνει ένα σημαντικό νέο χαρακτηριστικό, την συγχώνευση όλων των συζητήσεων από διαφορετικές υπηρεσίες, σε ένα μόνο μέρος.Έτσι, με το σύστημα αυτό ο χρήστης μπορεί να δει σε μια οθόνη όλα τα μηνύματα που έχει ανταλλάξει με κάποια άλλη επαφή, είτε είναι SMS είτε προέρχεται από το δίκτυο Google Talk/Hangouts. Παρόμοιο τρόπο ομαδικής κατηγοριοποίησης μηνυμάτων που προέρχονται από διαφορετικές υπηρεσίες, ακολουθεί η Apple με το iMessages αλλά και η Microsoft στα Windows Phone.

 

Κατά την αποστολή μηνύματος μέσω της εφαρμογής, ο χρήστης πλέον μπορεί να επιλέξει πολύ πιο εύκολα αν θα στείλει το μήνυμα του μέσω SMS είτε μέσω Hangouts. Σε περίπτωση όμως που η αποστολή SMS είναι αδύνατη, δεν υπάρχει δυνατότητα για αυτόματη χρήση του Hangouts κάτι που θα πρέπει να γίνει από τον ίδιο το χρήστη.

 

Όπως μπορείτε να δείτε και από τις φωτογραφίες, σε μια συζήτηση τα δικά σας μηνύματα ξεχωρίζουν από ένα πράσινο χρώμα όταν έχει χρησιμοποιηθεί η υπηρεσία Hangouts ενώ διαθέτουν άσπρο background όταν έχουν σταλεί μέσω SMS. Τα μηνύματα που σας έχουν σταλεί μέσω SMS ξεχωρίζουν με την εμφάνιση της αντίστοιχης ένδειξης.

 

Posted ImagePosted Image

Παράλληλα με τις αλλαγές στο Hangouts, η Google προσθέτει και widget για την κεντρική οθόνη ενώ κάνει πιο εύκολη την ανάγνωση της λίστας επαφών στο android smartphone οι οποίες χωρίζονται πλέον σε δύο κατηγορίες, στις τηλεφωνικές επαφές και στις επαφές του Hangouts.

 

Η έκδοση 2.1 του Hangouts που φέρνει όλες τις παραπάνω αλλαγές αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στην εβδομάδα από το Play Store.

 

Link.png Site: Ανακοίνωση Google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήξαμε στα social και τις συζητήσεις . Τι γίνεται ρε παιδιά ;

Δεν το κλείνετε το ρημάδι, όλο μιλάτε .

 

Αλλά...ξέχασα,  της σήμερον η επικοινωνία είναι προϊόν για πώληση ή εκμετάλλευση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μήνες το χρησιμοποιώ, εντάξει είναι αλλά λείπει η μαζική αποστολή όταν πρόκειται για sms εκεί πρέπει να πηγαίνω ακόμα στη κλασική εφαρμογη, εκτός αυτού επειδή κιόλας χρησιμοποιώ τα hangouts είναι άνετες οι συζητήσεις μέσω εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμες οι νέες προσθήκες. Και ο νέος ήχος, είναι πιο ωραίος από τον προηγούμενο. Στο Android Police έχει αναλυτική παρουσίαση για όποιον ενδιαφέρεται.

 

http://www.androidpolice.com/2014/04/22/apk-teardown-hangouts-2-1-hides-hints-of-google-voice-smsmms-backup-and-more/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω το εξης προβλημα με τις merged contacts. Μεσα στο hangouts οι merged επαφες εμφανιζονται με τη φωτογραφια και το ονομα που εχουν στο google+ και οχι με τη φωτο και το ονομα που τους εχω αποθηκευμενους στις επαφες μου. για παραδειγμα αν εχω αποθηκευσει καποιον ως "στελιος παπαδοπουλος" εμφανιζεται στο hangouts σαν "stelios pap" επειδη ετσι ονομαζεται στο google+. Ξερει κανεις αν γινεται να εμφανιζονται οπως τους εχουμε αποθηκευμενους? Μου εχει σπασει τα νευρα απο χθες και καθομαι και κανω unmerge τις επαφες για να εμφανιστει οπως πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήξαμε στα social και τις συζητήσεις . Τι γίνεται ρε παιδιά ;

Δεν το κλείνετε το ρημάδι, όλο μιλάτε .

 

Αλλά...ξέχασα,  της σήμερον η επικοινωνία είναι προϊόν για πώληση ή εκμετάλλευση.

 

Προς πώληση και εκμετάλευση είναι και οι θεωρίες συνομωσίας καθώς και οι έξυπνοι που οτι δεν τους αρέσει το κράζουν σε forums. Ξέρεις κάποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς πώληση και εκμετάλευση είναι και οι θεωρίες συνομωσίας καθώς και οι έξυπνοι που οτι δεν τους αρέσει το κράζουν σε forums. Ξέρεις κάποιον;

Ναι δεν εκμεταλλεύονται τα δεδομένα σου. Βασικά, δεν τα συλλέγουν καν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς πώληση και εκμετάλευση είναι και οι θεωρίες συνομωσίας καθώς και οι έξυπνοι που οτι δεν τους αρέσει το κράζουν σε forums. Ξέρεις κάποιον;

Εγώ ξέρω κάποιον ο οποίος τις γνώμες των μελών τις θεωρεί συνομωσιολογίες και κράξιμο, εσύ τον ξέρεις ;

Επίσης δεν είμαι εναντίον των social media , ίσα ίσα τα χρησιμοποιώ , όμως έκανα χιούμορ με το πλήθος των εφαρμογών και των δυνατοτήτων , διότι είναι προφανές ότι οι εταιρίες παράγουν προϊόντα για social media όπως το Hangout και εκμεταλλεύονται τις  ανάγκες ανθρώπων όπως εσύ, για να πουλήσουν τα προϊόντα που υποστηρίζουν αυτές οι εφαρμογές . Π.χ. το Android πουλάει εκτός των άλλων και επειδή έχει πολλές εφαρμογές.

Και πάλι όμως πρέπει να σου πω ότι δεν είμαι εναντίον της παραγωγής πλούτου ή κερδών, διότι το θεωρώ φυσιολογική εξέλιξη του πολιτισμού που ζούμε. Αυτό είναι όλο.

Αν όμως υπάρχει κάτι που δεν σ΄ αρέσει σ΄ αυτά που είπα,  για δεν δικαιολογείς την θέση σου,  αλλά κράζεις !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή κίνηση για όποιον τα χρησιμοποιεί όλα αυτά. Γενικά καιρός είναι να τελειώνει η ιστορία με τα SMS που δεν κοστίζουν τίποτα στις εταιρίες κινητής και είναι εδώ και χρόνια μια απο τις βασικότερες πηγές εσόδων.

 

Προς πώληση και εκμετάλευση είναι και οι θεωρίες συνομωσίας καθώς και οι έξυπνοι που οτι δεν τους αρέσει το κράζουν σε forums. Ξέρεις κάποιον;

 

Έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που λέει. Το αν σε νοιάζει η οχι είναι άλλο θέμα. Αλλά το να νομίζεις οτι όλα αυτά είναι θεωρίες συνωμοσίας είναι το λιγότερο αφελές (δεν επιτρέπεται να γράψω άλλη λέξη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...