Προς το περιεχόμενο

Windows phone, τώρα ή όχι;


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω ενα Huawei Y300 και επειδη δεν ειμαι και κανενας power χρηστης το τηλεφωνο πλεον εχει "βαρυνει" πολυ σε οτι αφορα το λογισμικο του. Αργει ακομα και για τις ποιο βασικες λειτουργιες του και φανταζομαι οτι αυτο απλα εχει να κανει με το bloat του λογισμικου ανα τον καιρο με τα updates και λοιπα οποτε θελω να το αλλαξω. 

 

Στο θεμα μας εχω καταληξει σε windows phone, τοσο απο αποψη αναβαθμισεων και υποστηριξης οσο και απο αποψη ταχυτητας και ποιοτητας στα φθηνα μοντελα της Nokia. Δεν προκειται να σκασω ποτε 300άρες και 400άρες για smartphone και θα ειμαι παντα στην κατηγορια <200 ευρω εκτος και αν βρεθει κατι που πραγματικα αξιζει αυτο το παραπανω. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, να περασω τωρα σε windows phone ή μηπως θα ηταν καλυτερα να περιμενα την κυκλοφορια του Nokia Lumia 730 πριν αποφασισω? Να ξερετε οτι αν περασω τωρα εχω ηδη στη λιστα μου το 630 αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιζει τα λεφτα του μιας και του λειπουν βασικα στοιχεια (οπως το φλας στην καμερα). 

 

Η χρηση του θα ειναι απλη, λιγο internet, λιγο skype-viber, λιγο μουσικη, λιγο βιντεο και γενικα ελαφρια χρηση με καθολου παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έπεσε στα χέρια μου απο σπόντα ένα Lumia 520 πρίν από 3 μήνες και αυτή ήταν η πρώτη μου επαφή με WP, χωρίς να τους έχω δώσει ποτέ πριν σημασία. Το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν θέλω να ξαναγυρίσω ποτέ ξανά σε android smartphone. Έχει φανταστική απόκριση, πήρε προχθές και τα 8.1 που όχι μόνο είναι πανέμορφα, αλλά διόρθωσαν και την έλλειψη pull down bar, και γενικά χαίρομαι να το χρησιμοποιώ. Πρόσφατα βγήκε και στο store file explorer οπότε όπως φαίνεται κάποιες ελλείψεις που υπήρχαν απο εφαρμογές σταδιακά καλύπτονται. Θα ήθελα βέβαια να έχω την επιλογή του φλας και της μπροστινής κάμερας, αλλά η γρήγορη πλοήγηση στο ιντερνετ και το φόρτωμα με εφαρμογές χωρίς να προσέχεις το κινητό σαν να είναι κανένα κακομαθημένο βουτυρόπαιδο με αποζημιώνει πλήρως! Θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα τη μετάβαση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις και LED Flash δες και το 625 που είναι στην ίδια τιμή πάνω-κάτω. Βασικά επειδή έχω το 630 , οι φωτογραφίες που βγάζει είναι εξαιρετικές ( για τα δεδομένα των smartphones ) και βελτιώνεται γενικά με το λογισμικό της εταιρίας Nokia Camera. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο την στιγμη που γραφεις οτι σε ενδιαφερει το viber, τοτε ξεχνας τα windows phone , γιατι δεν δουλευουν αξιοπιστα τα notifications και ετσι μπορεις καποιος να σε καλει στο Viber αλλα το τηλεφωνο να μην χτυπησει.

Με ενα moto g στα ~150€ δεν θα εχεις τετοια προβληματα, ενω θα κανεις και πολυ πιο ανετα browsing κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην περιμενω δηλαδη το 730? Να περασω απευθειας στο 625 (δεδομενου οτι ειναι καλυτερο σε βασικες λειτουργιες?) 

 

Haha, το viber δεν ειναι κατι βασικο για εμενα, εχω και skype. Απλα επειδη ολοι το χρησιμοποιουν απλα θα το εχω σαν προσθηκη και εγω αλλα δεν μου ειναι απαραιτητο. Επισης ειναι κατι που θα φτιαξει με τον καιρο. Δεν ξαναπαω σε android σε φτηνη συσκευη καθως ειδα απο πρωτο χερι ποσο ασχημη εμπειρια ειναι απαξ και ξεκινησει το bloat. 

 

Επισης για οσους ξερουν απο που μπορω να αγορασω αξιοπιστα μονο συσκευες σε φυσιολογικες τιμες καθως δεν βρισκομαι Ελλαδα και οι τιμες εδω που βρισκομαι ειναι απαγορευτικες (600 ευρω ας πουμε για ενα nokia 930 και ισχυει το ιδιο για ολες τις συσκευες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

 

ημουν κατοχος του lumia 820 και εδω και ενα 1 μηνα λογω οτι το 820 εκανε μπανιο μαζι μου στην θαλασσα πηρα για να κανω την δουλεια μου το 630. Σιγουρα το flash και η μπροστινη camera ειναι μεγαλες ελειψεις αλλα γι αυτα που θεσ κανει μια χαρα την δουλεια του και με το παραπανω. Οσο αφορα τα notifications στο viber και στα 2 κινητα δεν ειχα κανενα απολυτοσ προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα Huawei Y300 και επειδη δεν ειμαι και κανενας power χρηστης το τηλεφωνο πλεον εχει "βαρυνει" πολυ σε οτι αφορα το λογισμικο του. Αργει ακομα και για τις ποιο βασικες λειτουργιες του και φανταζομαι οτι αυτο απλα εχει να κανει με το bloat του λογισμικου ανα τον καιρο με τα updates και λοιπα οποτε θελω να το αλλαξω. 

 

 

εχμ... root, kitkat 4.4 και τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haha, το viber δεν ειναι κατι βασικο για εμενα, εχω και skype. Απλα επειδη ολοι το χρησιμοποιουν απλα θα το εχω σαν προσθηκη και εγω αλλα δεν μου ειναι απαραιτητο. Επισης ειναι κατι που θα φτιαξει με τον καιρο. Δεν ξαναπαω σε android σε φτηνη συσκευη καθως ειδα απο πρωτο χερι ποσο ασχημη εμπειρια ειναι απαξ και ξεκινησει το bloat. 

Απλα εχε υποψην σου οτι θα εχεις χειροτερη εμπειρια με ενα πχ lumia 625 απο οτι με ενα moto g.

Τρανο παραδειγμα ειναι τα αναξιοπιστα notifications του viber(και μερικων αλλων εφαρμογων) που κανενας δεν αναφερει..

 

Στο browsing φυσικα να περιμενεις πολυ χειροτερη εμπειρια με ενα lumia 625 απο οτι με ενα moto g και ουτω καθεξης.

 

Υ.Γ.: Το skype δεν συγκρινεται με το viber.

Ενδεικτικα δες ποσες απο τις επαφες σου μπορεις να καλεσεις αμεσα στο viber και ποσους στο skype στο κινητο τους.

Η διαφορα ειναι πιστευω 10πλασια τουλαχιστον, γιατι το skype ελαχιστοι το εχουν να τρεχει στο κινητο τους ολη την ωρα.

Μην μπερδευουμε λοιπον εφαρμογες που καλυπτουν διαφορετικες αναγκες/χρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Moto G ηταν η πρωτη μου επιλογη σαν τηλεφωνο πριν λιγους μηνες αλλα μετα την επαφη μου με το android σε φτηνη συσκευη με εκανε να το ξανασκεφτω πολυ. Βαλε μεσα και την επαφη μου με ενα lumia 520 για καποιο διαστημα που με εντυπωσιασε με τις επιδοσεις του και την ολη εμφανιση των windows και απλα ηρθε και εδεσε το γλυκο μονο του. 

 

Ισως πραγματι το kitkat 4.4.4 να ειναι το αγιο δισκοποτηρο για το λογισμικο android αλλα προσωπικα φοβαμαι το βαθος χρονου σε τετοια συσκευη. Δεν θελω να αλλαζω συσκευες καθε λιγο και λιγακι, θελω να βγαλω τουλαχιστον μια 2 ετια πριν παω σε νεα συσκευη. Τα windows phone μου φανηκαν σαν λογικη επιλογη τοσο απο αποψη δυνατοτητων και ταχυτητα οσο και απο αποψη υποστηριξης updates του λογισμικου μεχρι και το 2017. Αμφιβαλλω αν μια android συσκευη με βγαλει τοσο μακρια. 

 

Εχετε υποψη οτι -δεν- αλλαζω τηλεφωνα αν δεν χρειαζεται να τα αλλαξω και πρωτη φορα μου συμβαινει να θελω να αλλαξω τηλεφωνο σχεδον ενα χρονο αργοτερα απο την αγορα του γιατι αισθανομαι οτι "παλευω" μαζι του και δεν με βοηθαει πλεον οπως με βοηθουσε (και ενθουσιασει) στην αρχη που ηταν "καθαρο". 

 

Επειτα εχουμε και την ελευση του lumia 730 σχετικα συντομα. Αντεχω λιγο ακομα να δω τουλαχιστον τι συσκευη ειναι και ποσο θα κοστιζει, απλα δεν ξερω αν αξιζει η αναμονη καθως δεν παρακολουθω τη σκηνη smartphone τοσο πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Moto G ηταν η πρωτη μου επιλογη σαν τηλεφωνο πριν λιγους μηνες αλλα μετα την επαφη μου με το android σε φτηνη συσκευη με εκανε να το ξανασκεφτω πολυ. Βαλε μεσα και την επαφη μου με ενα lumia 520 για καποιο διαστημα που με εντυπωσιασε με τις επιδοσεις του και την ολη εμφανιση των windows και απλα ηρθε και εδεσε το γλυκο μονο του. 

 

Ισως πραγματι το kitkat 4.4.4 να ειναι το αγιο δισκοποτηρο για το λογισμικο android αλλα προσωπικα φοβαμαι το βαθος χρονου σε τετοια συσκευη. Δεν θελω να αλλαζω συσκευες καθε λιγο και λιγακι, θελω να βγαλω τουλαχιστον μια 2 ετια πριν παω σε νεα συσκευη. Τα windows phone μου φανηκαν σαν λογικη επιλογη τοσο απο αποψη δυνατοτητων και ταχυτητα οσο και απο αποψη υποστηριξης updates του λογισμικου μεχρι και το 2017. Αμφιβαλλω αν μια android συσκευη με βγαλει τοσο μακρια. 

 

Εχετε υποψη οτι -δεν- αλλαζω τηλεφωνα αν δεν χρειαζεται να τα αλλαξω και πρωτη φορα μου συμβαινει να θελω να αλλαξω τηλεφωνο σχεδον ενα χρονο αργοτερα απο την αγορα του γιατι αισθανομαι οτι "παλευω" μαζι του και δεν με βοηθαει πλεον οπως με βοηθουσε (και ενθουσιασει) στην αρχη που ηταν "καθαρο". 

 

Επειτα εχουμε και την ελευση του lumia 730 σχετικα συντομα. Αντεχω λιγο ακομα να δω τουλαχιστον τι συσκευη ειναι και ποσο θα κοστιζει, απλα δεν ξερω αν αξιζει η αναμονη καθως δεν παρακολουθω τη σκηνη smartphone τοσο πολυ. 

 

 

Δες απο κοντα ενα moto g και θα δεις οτι δεν θα χρειαζεται να παλευεις μαζι του.

Δες μαλιστα αν μπορεις ενα moto g καποιου χρηστη που το χρησιμοποιει λιγο καιρο και θα δεις οτι τρεχει σαν την πρωτη μερα.

 

Αν δεν σε ενοχλουν οι ελλειψεις και τα προβληματα των windows phone(ενδεικτικο ειναι το προβλημα το να σε καλει καποιος στο viber και να μην χτυπαει παντα λογω προβληματικων notifications, που ολοι οι χρηστες "ξεχνουν" να αναφερουν), τοτε πηγαινε σε windows phone.

 

Προσωπικα παντως, θα απεφευγα συσκευη με αναλυση 800x480 λες και βρισκοματε στο 2010.

Κοιτα για συσκευη με αναλυση 1280x800 που βοηθαει στο browsing και γενικοτερα σε οτι εχει να κανει μιε διαβασμα κειμενου.

Και σε βιντεο κανει διαφορα η μεγαλυτερη αναλυση, αλλα στο browsing που δεν θα χρειαζεται να κανεις zoom μια σελιδα για να την διαβασεις ειναι μεγαλη το πλεονεκτημα της 1280x800.

 

Υ.Γ.: Το android αφηνει κακη αισθηση σε φθηνιαρικες συσκευες.

Το moto g δεν ειναι φθηνιαρικο: εχει σχετικα χαμηλη τιμη και οταν βγηκε πριν ενα χρονο συγκρινοταν σε εμπειρια χρησης/ταχυτητα/οθονη κλπ μονο με κινητα ανω των 300€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος λέει ότι θέλει windows phone ότι και να του πείτε δεν αλλάζει το γούστο.

Επίσης στο viber δεν ξέρω τι πρόβλημα αντιμετώπισες αλλά ειμαι χρηστης του καθημερινά (Lumia 925) και όντως 2-3 φορές δεν έχουν έρθει ειδοποιήσεις αλλά μέχρι εκεί.επίσης τελευταία περνει απανοτα updates.οποτε μην χρησιμοποίησε το viber ως κριτήριο.

Το Moto g ναι είναι απίστευτο για τα λεφτά του ΑΛΛΑ την εμπειρία των wp δεν την βρίσκεις σε android. Τι να λέμε τώρα; Εγγυημένο smooth και αλαγκαριστο λειτουργικό από κάθε πλευράς! Μην προσπαθείτε να το μειώνετε χωρίς λόγο.γενικότερα τα τεχνικά χαρακτηρίστηκα των wp δεν γίνεται να συγκριθούν με των android συσκευών.καμια σχέση.

 

Τώρα για το 730 μάλλον θα είναι πάνω από 250 ευρώ.

Οποτε για το badget ψηφίζω και εγώ 630 και 625 ανάλογα με τη χρήση της κάμερας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος λέει ότι θέλει windows phone ότι και να του πείτε δεν αλλάζει το γούστο.

Επίσης στο viber δεν ξέρω τι πρόβλημα αντιμετώπισες αλλά ειμαι χρηστης του καθημερινά (Lumia 925) και όντως 2-3 φορές δεν έχουν έρθει ειδοποιήσεις αλλά μέχρι εκεί.επίσης τελευταία περνει απανοτα updates.οποτε μην χρησιμοποίησε το viber ως κριτήριο.

Το Moto g ναι είναι απίστευτο για τα λεφτά του ΑΛΛΑ την εμπειρία των wp δεν την βρίσκεις σε android. Τι να λέμε τώρα; Εγγυημένο smooth και αλαγκαριστο λειτουργικό από κάθε πλευράς! Μην προσπαθείτε να το μειώνετε χωρίς λόγο.γενικότερα τα τεχνικά χαρακτηρίστηκα των wp δεν γίνεται να συγκριθούν με των android συσκευών.καμια σχέση.

 

Τώρα για το 730 μάλλον θα είναι πάνω από 250 ευρώ.

Οποτε για το badget ψηφίζω και εγώ 630 και 625 ανάλογα με τη χρήση της κάμερας.

Δεν συγκρινω τεχνικα χαρακτηριστικα(δεν εγραψα πουθενα πχ για τους περιορισμους των 512mb), συγκρινω εμπειρια χρησης.

 

Με ενα moto g θα κανει πολυ πιο ανετο browsing λογω αισθητα υψηλοτερης αναλυσης και ικανοτερου browser(και ταχυτερου επεξεργαστη στις περισσοτερες περιπτωσεις).

Με ενα moto g θα βλεπει πιο απολαυστικα ταινιες, λογω υψηλοτερης αναλυσης και πολυ υψηλοτερου contrast.

Με ενα moto g θα τρεχει πιο αξιοπιστα viber που τον ενδιαφερει.

Με ενα moto g θα βλεπει πολυ πιο ανετα την οθονη , γιατι ειναι αισθητα φωτεινοτερη.

 

Εγραψα λοιπον για τα πραγματα που εγραψε ο ikaruga24 οτι τον ενδιαφερουν:

 

Η χρηση του θα ειναι απλη, λιγο internet, λιγο skype-viber, λιγο μουσικη, λιγο βιντεο και γενικα ελαφρια χρηση με καθολου παιχνιδια. 

Στα περισσοτερα απο αυτα θα τα κανει πολυ πιο ανετα και με καλυτερη εμπειρια χρησης με ενα moto g.

 

 

Υ.Γ.: Το lumia 630 ειναι πιστευω εκτος συζητησης. Ο ikaruga24 ενδιαφερεται για skype και το 630 που ειναι χωρις καμερα .

Γενικοτερα, το 630 εχει απιστευτες ελλειψεις οπως αισθητηρα φωτεινοτητας(οποτε ο χρηστης πρεπει χειροκινητα να ανεβοκατεβαζει την φωτεινοτητα αναλογα αν εχει ηλιο ή οχι, αν ειναι στο γραφειο ή στο κρεβατι ξαπλωμενος κλπ). Δεν εχει καν proximity sensor ....

 

Οποτε μενει με το 625, που ειναι αισθητα πιο αργο (πχ σε browsing) και εχει πραγματικα κακη οθονη που επηρεαζει συνολικα την εμπειρια χρησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε τωρα οπως ειπα τα windows phone τα επελεξα τοσο απο την εμπειρια μου με το lumia 520 (ναι οκ πολυ περιορισμενη αλλα -πολυ- εντυπωσιακη ειδικα για μια συσκευη των 100 ευρω) οσο και απο την υποστηριξη που εχουν και την κακη μου εμπειρια με το android. Δυστυχως εδω που βρισκομαι δεν υπαρχει για εμενα μερος να δω και συγκρινω απο κοντα τις συσκευες. Το θεμα της αναλυσης το καταλαβαινω απολυτα, αλλο HD και αλλο SD. Δεν δινω πανω απο 200 για τηλεφωνο αλλα αν κατι πραγματικα αξιζει τα λεφτα του τοτε κανω και την υπερβαση μεχρι τα 250 ευρω αλλα μεχρι εκει. 

 

Δεν το δενω σχοινι κορδονι οτι στανταρ θα παρω Windows phone αν υπαρχει κατι αλλο σε android που να ειναι αποδεδειγμενα εξαιρετικο (στην κατηγορια τιμης παντα) και παντα στο ευρως των μεχρι 200 (ή 250 για το εξαιρετικο που λεγαμε). 

 

Υ.Γ. Ψιλοκοιταω και το lumia 925 να πω την αληθεια καθως αν ειναι κατι πολυ καλο στα λεφτα του τοτε ισως μπω στη διαδικασια να μαζεψω κανα φραγκο παραπανω και να το τσιμπησω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...