Προς το περιεχόμενο

33 μήνες φυλάκιση για παράνομη κινηματογράφηση της ταινίας Fast & Furious 6


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Philip Danks, ένας 25χρονος άντρας από το Walsall της Αγγλίας, καταδικάστηκε σε 33 μήνες φυλάκιση επειδή βιντεοσκόπησε παράνομα με τη κάμερα του μέσα σε κινηματογραφική αίθουσα την ταινία Fast & Furious 6 και την "ανέβασε" σε δημοφιλή ιστότοπο με περιεχόμενο torrents.Η βιντεοσκόπηση σύμφωνα με στοιχεία, "κατέβηκε" 700.000 φορές, και σύμφωνα με το Federation Against Copyright Theft (FACT) είχε σαν αποτέλεσμα την απώλεια πολλών εκατομμυρίων λιρών από τα ταμεία της Universal Pictures.

 

Η ποινή ακούγεται ιδιαίτερα σκληρή, αλλά φαίνεται πως ο Danks είχε προηγούμενο με τις αρχές, καθώς το 2013 είχε συλληφθεί για τη διανομή και πώληση αντιγράφων μιας ταινίας. Συνεργός του, ήταν ο πρώην σύντροφος της αδερφής του, στον οποίο είχε δοθεί ποινή 12 μηνών για κοινωφελής υπηρεσίες και 120 ώρες απλήρωτης εργασίας.

 

Όπως φαίνεται, ο εντοπισμός του Danks ήταν αρκετά εύκολος αφού σε επικοινωνία του με την ιστοσελίδα TorrentFreak, η e-mail διεύθυνση που χρησιμοποίησε περιείχε το ψευδώνυμο "TheCod3r", το οποίο είναι το ίδιο με αυτό που «ανέβασε» την ταινία στα στην ιστοσελίδα με τα torrents.

 

Link.png Site: TheNextWeb

Link.png Site: TorrentFreak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Όπως φαίνεται, ο εντοπισμός του Danks ήταν αρκετά εύκολος αφού σε επικοινωνία του με την ιστοσελίδα TorrentFreak, η e-mail διεύθυνση που χρησιμοποίησε περιείχε το ψευδώνυμο "TheCod3r", το οποίο είναι το ίδιο με αυτό που «ανέβασε» την ταινία στα στην ιστοσελίδα με τα torrents.

Κανεις την παρανομια και μετα βγαινεις και φωναζεις: 

"Εγω, εγω το κανα! Θυμαστε που με ειχατε ξαναπιασει περυσι? Ναι, εγω ειμαι παλι!"

Εξυπνο.

  • Like 29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να το ριψοκινδυνεύσει ας το έκανε τουλάχιστον για μια ταινία που αξίζει :P

xaxaxaxaxa!!!!!  το έκανε όμως για μια ταινία που θα χε πολλά downloads...έχει αποδειχθεί ότι από την πειρατεία κερδίζουν και δεν χάνουν οι εταιρίες. Βεβαια ο καθένας φέρνει τις μετρήσεις στα μέτρα του ώστε να βγαίνουν τα συμπεράσματα που θέλει. Πάντως δεν νομίζω ότι οι 700000 που την κατέβασαν ότι θα πήγαιναν κιόλας cinema για να την δουν...οι μισοι των μισών και πολλούς λέω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jamca2

 

Προσωπικά μου δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να κατεβάσω μια πατάτα σαν κι αυτή, πόσο μάλλον να την πληρώσω για να την δώ cinema :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω,παλι,λενε οτι τον βρηκαν απο τον λογαριασμο που ειχε σε σαιτ γνωριμιων xD

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2731743/Computer-programmer-bragged-Facebook-world-pirate-Fast-Furious-movie-caught-used-hacker-dating-profile.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιορισμένης ευθύνης :P  που έλεγε και ο Σεφερλής.Όλες οι δουλειές χρειάζονται μυαλό ακόμα και η παρανομία αν δεν το έχεις άστο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...