Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ… θυμάμαι να είχαμε συζητήσει για ecc και την υλοποίηση την nV, τεσπα βαριέμαι να ψάξω τώρα. Άλλα σίγουρα καλύτερα η Παναγιώτενα από το ολότελα, και το κόλπο τους είναι κλασικό.

Όσο για την επαγγελματική αγορά, ρώτησα για το τι θα παρουσιάσουν, κλασικά όπως ρωτάμε για κάθε νέα κάρτα γραφικών. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι εκεί το πρόβλημα θα ήταν πιο σοβαρό κατά την άποψή μου και θα τρέλαινε πολλούς sysadmins & devs.

 

Aπό όλα όσα ρώτησα στο ECC κόλλησες εσύ; (Δεν λύνεται κατ' αρχήν διαφορετικά το θέμα με την ΕCC μνήμη.}

 

Το ότι περίτεχνα και εσκεμμένα αποφεύγεις να απαντήσεις στην ερώτηση μου για τους πόρους σε αντιδιαστολή με την ποσότητα μνήμης πως να το καταλάβω δηλαδή;  Για τρίτη και ελπίζω τελευταία φορά πιστεύεις ότι με 13 SMMs/ 56 ROPs/ 1.75ΜΒ L2 cache μια 970 θα είχε κατά πολύ διαφορετική συμπεριφορά ή και επιδόσεις αν είχε 4 ή και ακόμα 8 γίγα μνήμης έναντι των 3.5 τώρα; Πάρα πολύ απλή ερώτηση είναι και ναι μεν καταλαβαίνω ότι τεχνικά είναι τόσο στενή όσο η "στενωπός" της αργής μνήμης μιας 970, αλλά ξέρω και πόσο "κακά" διαβασμένος είμαι για να επιμένω σε κάτι.

 

Για την επαγγελματική αγορά, no GM200 for Tesla. Μέχρι το Pascal θα εξυπηρετήσουν την αγορά αυτή με GK210 (ναι με αυτή την γελοιότητα). Τώρα αν βάλουν σε καμία πλήρη GeForce με GM200 12 γίγα μνήμης θα είναι μόνο και μόνο για να τσιμπήσουν κάνα χιλιάρικο πάλι, αν και αυτή τη φορά πολύ double precision σαν επιχείρημα για το χιλιάρικο του Τιτάνα θα πρέπει να εκλείψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η asus δεν δεχεται over clocking..?

Oλες δεχονται ΟC ρε συ. Απλα αλλες υλοποιησεις ερχονται ηδη οverclock-αρισμενες απο την μαμα gigabyte/msi κτλ, και δεχονται καλυτερα γενικα το ολο θεμα OC. 

 

Ας πουμε στις Asus/msi/gigabyte μπορεις να push-αρεις λιγο παραπανω απο οτι σε μια reference gpu λογω της καλης ψυξης που χρησιμοποιουν οι παραπανω υλοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η asus δεν δεχεται over clocking..?

αφού μέσα σου θέλεις την Asus :P αγόρασε την. τώρα για αυτό που αναφέρεις περί τρεξίματος λόγω αγοράς από εξωτερικό. Παίζει αν μπλέξεις με κακά ελληνικά μαγαζιά να φας πιο πολύ χρόνο. ου μπλέξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/msi-geforce-gtx970-gaming-4g-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.514544

αν δειτε γτ στη ταχυτητα του πυρηνα εχει τρεις διαφορετικες τιμες...


αφού μέσα σου θέλεις την Asus :P αγόρασε την. τώρα για αυτό που αναφέρεις περί τρεξίματος λόγω αγοράς από εξωτερικό. Παίζει αν μπλέξεις με κακά ελληνικά μαγαζιά να φας πιο πολύ χρόνο. ου μπλέξεις

σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν δεν έχετε πρόβλημα στο witcher 3 σε σχέση με την 980 πάντα, πιστεύω οτι δεν πρέπει να ανησυχείτε.

 

Ούτε για αστείο δε θα έκανα πλάκα γί´αυτό το θέμα. Δε θα θελα να είμαι στη θέση κανενός απο εσας.

 

Πάντως σκεφτείτε οτι ετσι οπως το διαχειρίστηκε η nvidia, δεν υπήρχε περίπτωση να το γλιτώσετε. Είχε περάσει παρά πολύς χρόνος και κανείς δεν είπε τιποτε. Θα τη αγόραζα και γω αλλα είχα οικονομικά προβλήματα.

 

Υπομονή. Δε πιστεύω να έχετε πάθει μεγάλη ζημιά, έως και καθόλου με τα console port που ειναι ολα τα games. Ούτε υπάρχει και τίποτα να διδαχτεί κανείς απο αυτη την ιστορία.

 

Τα χουν αυτα τα ολιγοπώλια, είμαστε στο έλεος των εταιρειών! Εξάλλου, όλοι θα αναβαθμιστούμε το 2016 με τα καινουρια νανόμετρα και τις HBM μνήμες, οπότε ολα καλα :)

 

Kαμία εταιρεία δεν είναι αγγελικά πλασμένη, αθώα ή και φιλανθρωπική οργάνωση. Απλά η NV είναι η αλήθεια ότι είναι από εκείνες τις εταιρείες που μοιραία όλο και κάπου ταρακουνιούνται από τις ίδιες τις αστοχίες τους και έρχονται έστω και για λίγο στα ίσα τους.

 

Στην προκείμενη ιστορία με ενοχλεί απλά η υποψία ότι υποτίμησαν την νοημοσύνη των καταναλωτών. Τώρα αν πρόκειται όντως για ένα αφελέστατο λάθος εκ μέρους της NV αν κάτσω να γράψω βιβλίο τι βλακείες και λάθη έχουν γίνει στις περασμένες δεκαετίες σε IHV γραφικών θα σηκωθεί σε πολλούς η τρίχα κάγκελο.

 

Και το HBM τι νομίζεις ότι θα φέρει; Κάπως μικρότερη κατανάλωση για Ν περισσότερο εύρος μνήμης. Σιγά τα ωά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/msi-geforce-gtx970-gaming-4g-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.514544

γt δινει τρεις διαφορετικες τιμες στον πυρηνα της μνημης...??τλτ ποσο ειναι χωρις oc...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ανεβάζω βιντεακι Far cry 4 με τις ρυθμίσεις που ειχε το site αυτο.

 

there you are:

 

Και εδω παρατηρώ λίγο lag, είναι ιδέα μου;

 

Aφηστε τους στημενους reviewers και δοκιμαζετε εσεις πραγματα με την gpu σας. Αν γινεται να τα ποσταρετε και εδω σε μικρα βιντεακια.

 

Dying Light ~4029Mb εφτασε η vram KAΘΟΛΟΥ Stutering. Eπρεπε να κατσω στο game γυρω στην μιση ωρα για να γεμισει η vram, ακομα και με αυτη την αναλυση, και επαιξα συνολικα δυο ωρες χωρις κανενα προβλημα στα 4Κ. Το εγραψα με το Shadowplay.

 

*Το ειχα muted το game, δεν εγινε record ο ηχος (αν και δεν μας νοιαζει αυτο στην προκειμενη περιπτωση)

*Κοιταξτε την ram!!! Σε πολλα σημεια μου ξεπερασε και τα 12Gb.

 

Mε 4Κ ανάλυση και παίζεις τόσο smooth;  :confused:  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδω παρατηρώ λίγο lag, είναι ιδέα μου;

 

Mε 4Κ ανάλυση και παίζεις τόσο smooth;  :confused:  :fear:

Kαλα δεν τα λες και τα 30 καρε smooth αλλα περι ορεξεως my friend. ;)

 

Oσο για το fc4 στην αναλυση (και παραπανω)που αναφερει το αμφιβολου σκοπου βιντεο, και παλι δεν ειχα stuttering αλλα τα καρε ηταν κατι 15-17αρια και προφανως δεν ειχα αυτο το χαλι που παρουσιαζεται εκει. Και στο video του Prospector δεν φαινεται να υπαρχει θεμα και ουτε εκει γινεται αυτο το stuttering fest που συμβαινει στο βιντεακι.

 

Αυτο λεμε εδω. Σε τετοιες αναλυσεις και με AA δεν γινεται να περιμενεις smooth experience. Και ιδιαιτερα με single gpu.

 

Νομιζω το παραμυθι που προσπαθουν να περασουν μερικοι, δεν φαινεται να ευδοκιμει.

 

Οσοι εχετε τις καρτουλες, ταραξτε της στα test. Ανεβαστε αναλυσεις μεσω DSR και τιγκαρετε την vram για να διαπιστωσετε και εσεις οτι προβλημα με την vram δεν υπαρχει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο fc4 μια χαρά average 20 fps είχε όχι 15-17 και για ανάλυση 1960p είναι πάρα πολύ καλά πιστεύω.

Nαι για την δικη μου περιπτωση αναφερθηκα διοτι το δοκιμασα και εγω. Δεν μου την εμφανιζε αυτη την αναλυση και επρεπε να δοκιμασω παραπανω.Μαλλον γιατι ειναι για 16:10 αυτη η αναλυση και εγω εχω 16:9 monitor.

 

Οσο ανεβαινεις σε resolution και με ΑΑ, τα καρε πεφτουν ολο και περισσοτερο. Φυσικο επομενο ειναι. 

 

Τεσπα οσο και να το πιεσα και εγω i'm stuttering free :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο fc4 μια χαρά average 20 fps είχε όχι 15-17 και για ανάλυση 1960p είναι πάρα πολύ καλά πιστεύω.

Καλα average 20fps δεν τα λες και πολυ καλα γιατι για σκεψου οταν γινεται χαμος και πεφτουν τα fps που θα κολλαει το συμπαν. :P

Εμενα απο οτι βλεπω μεχρι 3620χ2036 υποστηριζει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειναι για τετοιες αναλυσεις (και με AA) oι τωρινες gpu. Το εχουν βρει τωρα ολοι με τα supersamplings και το DSR, πανε τα μαξαρουν και απορουν γιατι σερνεται το game.

 

Σε μερικα λιγοτερο ''πεινασμενα'' games γινεται να επιτυχεις και 4Κ με smooth framerate.

 

Προφανως το fc4 δεν ειναι ενα απο αυτα. Ακομα και 980SLI να εχεις, μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα παιζεις ολο το 2015 σε 4K με καλο framerate?

 

Για μενα το καλο framerate μεταφραζεται above 60 frames και παντα αναλογα τι παιζεις.

 

Στις κονσολες ας πουμε  λογω tv και αποστασης τα 30αρια δεν με ενοχλουν. First person shoot em up ουτε για αστειο δεν πιανω στα 30 καρε. Παθαινω επιληπτικο επεισοδιο και γενικα χαλαει η υγεια μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα average 20fps δεν τα λες και πολυ καλα γιατι για σκεψου οταν γινεται χαμος και πεφτουν τα fps που θα κολλαει το συμπαν. :P

Εμενα απο οτι βλεπω μεχρι 3620χ2036 υποστηριζει :P

Δεν είπα οτι είναι γενικά καλά, αλλά για την ανάλυση που έπαιζε το παιχνίδι ήταν φυσιολογικό...Εγώ πιστεύω οτι τους περισσότερους εδω μέσα μας ενδιαφέρουν τα 1440p και σ'αυτή την ανάλυση η κάρτα συμπεριφέρεται πολύ καλά. Δεν ξέρω γενικά πιστεύω οτι όποιος παίρνει 970-980 για smooth gaming σε 4Κ πρέπει να αρχίσει να το ψάχνει λίγο περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι είναι γενικά καλά, αλλά για την ανάλυση που έπαιζε το παιχνίδι ήταν φυσιολογικό...Εγώ πιστεύω οτι τους περισσότερους εδω μέσα μας ενδιαφέρουν τα 1440p και σ'αυτή την ανάλυση η κάρτα συμπεριφέρεται πολύ καλά. Δεν ξέρω γενικά πιστεύω οτι όποιος παίρνει 970-980 για smooth gaming σε 4Κ πρέπει να αρχίσει να το ψάχνει λίγο περισσότερο.

Εγω μπορω να προτεινω και γιατρο για την συγκεκριμενη περιπτωση του ασθενη. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...