Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το Nais μιλάς ; Ωραία και η 780 μετά τα 2.56GB πάει στο πάτο και η TITAN το ίδιο στα τελευταία της. Έχουν πρόβλημα στo game performance ? Εφόσον δεν έχεις 970, σταμάτα να προσπαθείς να μας πείσεις για κάτι που δεν ξέρεις ούτε εσύ ο ίδιος αν ισχύει ή όχι.Το να κουβεντιάσω με έναν χρήστη που έχει 970 και λέει ότι έχει πρόβλημα, ευχαρίστως, με σένα τι να πω ; Υποθέσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

΄Εμπειρος reviewer αδυνατεί να αναπαράγει πρόβλημα σε 3 διαφορετικές 970.

 

 

 

Δεν θα χρησιμοποιήσουν ποτέ το τελευταίο κομμάτι της μνήμης όσο μπορούν να καλύψουν την πρώτη υστέρηση του διαύλου. Αν πάνε στο αργό κομμάτι της μνήμης τα περισσότερα αν όχι όλα τα δεδομένα εκείνης της χρονικής στιγμής θα υποβαθμιστούν στα 20+ GB εύρος.

 

 

 

Ποιόν νοιάζει η κακή διαφήμιση; ΔΕΝ είναι οι 970 επαγγελματικές κάρτες και όποιος νομίζει ότι αγόρασε Quadro ή Tesla είναι απλά βλαμμένος.

 

 

Το πότε θα ακουμπήσει το παιχνίδι σε συνεργασία την μνήμη συστήματος είναι απόφαση του λειτουργικού αγαπητέ. Υπάρχουν παιχνίδια που έχεις 3 γίγα μνήμης στην κάρτα και από το πρώτο ΜΒ χρησιμοποιεί ήδη μνήμη συστήματος παράλληλα.

 

Τεχνολογικά αντί να το παραβλέπεις περιμένω επιτέλους μια απάντηση: όταν έχω 13 SMMs/56 ROPs/1.75MB L2 cache τι σκατά σημασία έχει αν έχω προσβάσιμη 3.5, 4 ή και 8 γίγα μνήμης. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η απόδοση θα είναι ίδια. Γιατί μέχρι σήμερα δεν είδα ΜΙΑ GPU όπου ο iHV την σχεδίασε για 2 γίγα μνήμης, ο κατασκευαστής βάζει 4 γίγα έτσι για να πουλήσει να κάνει έστω και μια σοβαρή διαφορά ακόμα και στην πιο τρελλή ανάλυση; Μήπως γιατί τελειώνουν όλοι οι άλλοι πόροι συμπεριλαμβανομένου και του εύρους εντελώς συνμπτωματικά;

 

 

 

 

Δεν σε είδα να διαμαρτυρηθείς ποτέ για τέτοιες υποσημειώσεις:

 

 

 

 

 

 

http://www.nvidia.com/object/tesla-servers.html

 

Το μόνο που χρειαζόταν ήταν μια ανάλογη υποσημείωση στις προδιαγραφές όσων αφορά τις μνήμες για την 970. Το παραπάνω είναι εύλογος τεχνικός περιορισμός. Στην περίπτωση της 970 γιατί ακριβώς ΔΕΝ είναι;

2 With ECC on, 6.25% of the GPU memory is used for ECC bits. For example, 6 GB total memory yields 5.25 GB of user available memory with ECC on. - See more at: http://www.nvidia.com/object/tesla-servers.html#sthash.xKkCASTn.dpuf

 

Χμμμ… θυμάμαι να είχαμε συζητήσει για ecc και την υλοποίηση την nV, τεσπα βαριέμαι να ψάξω τώρα. Άλλα σίγουρα καλύτερα η Παναγιώτενα από το ολότελα, και το κόλπο τους είναι κλασικό.

Όσο για την επαγγελματική αγορά, ρώτησα για το τι θα παρουσιάσουν, κλασικά όπως ρωτάμε για κάθε νέα κάρτα γραφικών. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι εκεί το πρόβλημα θα ήταν πιο σοβαρό κατά την άποψή μου και θα τρέλαινε πολλούς sysadmins & devs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν έχεις 970 τι κάθεσαι και γραφεις κατεβατά, γιατί ιδρώνεις δεν μπορώ να καταλάβω. Εμείς που την έχουμε δίνουμε κάποιες εντυπώσεις μετά από ΩΡΕΣ/ΜΕΡΕΣ gameplay τους τελευταίους 4-5 μήνες που την έχουμε. Όχι ένα test σε ένα σαββατοκύριακο που προσπαθούν να παίξουν με 8xMSAA σε 4k...

 

Τι ακριβώς μπορείς να λύσεις η να κερδίσεις με το να επιμένεις ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, χωρίς να έχεις εσύ δικες σου αποδείξεις από δικά σου benchmark και κάθεσαι και παπαγαλίζεις ότι ποστάρουν στο internet; Προσπαθώ να βρω λογική και κίνητρο πίσω από όλο αυτό αλλα δεν βρίσκω.

 

Εγώ δηλαδή που έχω εμπειρία πάνω από 500 ώρες καθαρού gameplay με την κάρτα δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη και έχει ο άλλος που βιάζεται να ανεβάσει άρθρο για να χτυπήσει περισσότερα click; top kek

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα δεν είναι τι γίνεται τώρα....το θέμα είναι να δούμε τι θα γίνει μετά...

 

προφανώς δεν έχουν θέμα οι κάρτες αυτή τη στιγμή...

 

αλλά για πόσο ; τις εμποδίζει το θέμα τους να είναι future-proof ;

 

σε αυτά θα περίμενα απαντήσεις από NV μιας κ επανήλθα στο δικό της στρατόπεδο

ελέω επιδόσεων + κατανάλωσης !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα παιχνίδια υπάρχουν ήδη που καταναλώνουν όλη τη VRAM αν πιέσεις με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και πρόβλημα δεν μπορείς να βρεις, δεν βλέπω το λόγο να υπάρχει πρόβλημα σε μελλοντικά παιχνίδια παρά μόνο στην περίπτωση όπου ο πυρήνας της 970 θα αδυνατεί να βγάλει πάνω απο 15-20FPS που σημαίνει ότι σ' αυτή τη περίπτωση θα θες αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από την στιγμή που δεν έχεις 970 τι κάθεσαι και γραφεις κατεβατά, γιατί ιδρώνεις δεν μπορώ να καταλάβω. Εμείς που την έχουμε δίνουμε κάποιες εντυπώσεις μετά από ΩΡΕΣ/ΜΕΡΕΣ gameplay τους τελευταίους 4-5 μήνες που την έχουμε. Όχι ένα test σε ένα σαββατοκύριακο που προσπαθούν να παίξουν με 8xMSAA σε 4k...
 
Τι ακριβώς μπορείς να λύσεις η να κερδίσεις με το να επιμένεις ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, χωρίς να έχεις εσύ δικες σου αποδείξεις από δικά σου benchmark και κάθεσαι και παπαγαλίζεις ότι ποστάρουν στο internet; Προσπαθώ να βρω λογική και κίνητρο πίσω από όλο αυτό αλλα δεν βρίσκω.
 
Εγώ δηλαδή που έχω εμπειρία πάνω από 500 ώρες καθαρού gameplay με την κάρτα δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη και έχει ο άλλος που βιάζεται να ανεβάσει άρθρο για να χτυπήσει περισσότερα click; top kek

 

 

Να με συγχωράς, άλλα την άποψη μου την γράφω χρόνια τώρα για κάθε gpu που κυκλοφορεί, όχι μόνο για αυτές που έχω αγοράσει – ούτε sgi onyx είχα προσωπικά άλλα άποψη ξεκάθαρη είχα & έχω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια σου με χαρά σου, αλλα όχι να μου λες ότι τα δικά μου test είναι ελλειπή όταν την έχω ζήσει την κάρτα τους τελευταίους 5 μήνες. Δεν είμαι reviewer και ούτε βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα όταν δοκιμάζω πράματα στην κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το πέρασμα του τελευταίου driver(epic fail που δεν τον είχα ήδη)

δεν μπορώ να αναπαράγω το stutering μετά τα 3.5gb.

 

Το ότι είχα πριν κάτι σημαίνει όμως.

Πιθανολογώ ότι κάπως το μαγειρέψανε να μην πηγαίνουν

δεδομένα που πρέπει να είναι στο γρήγορο κομμάτι στο αργό

κομμάτι και στέλνουν στο αργό κάποια άλλα ή και καθόλου όπως

λένε παραπάνω.

 

Εδώ μπαίνει ένα καινούριο ερώτημα.

Όταν θα βγει η επόμενη σειρά και δεν θα έχουν την ίδια

ζέση να ασχοληθούν με την 970, μήπως το πρόβλημα επανέλθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν δεν έχετε πρόβλημα στο witcher 3 σε σχέση με την 980 πάντα, πιστεύω οτι δεν πρέπει να ανησυχείτε.

 

Ούτε για αστείο δε θα έκανα πλάκα γί´αυτό το θέμα. Δε θα θελα να είμαι στη θέση κανενός απο εσας.

 

Πάντως σκεφτείτε οτι ετσι οπως το διαχειρίστηκε η nvidia, δεν υπήρχε περίπτωση να το γλιτώσετε. Είχε περάσει παρά πολύς χρόνος και κανείς δεν είπε τιποτε. Θα τη αγόραζα και γω αλλα είχα οικονομικά προβλήματα.

 

Υπομονή. Δε πιστεύω να έχετε πάθει μεγάλη ζημιά, έως και καθόλου με τα console port που ειναι ολα τα games. Ούτε υπάρχει και τίποτα να διδαχτεί κανείς απο αυτη την ιστορία.

 

Τα χουν αυτα τα ολιγοπώλια, είμαστε στο έλεος των εταιρειών! Εξάλλου, όλοι θα αναβαθμιστούμε το 2016 με τα καινουρια νανόμετρα και τις HBM μνήμες, οπότε ολα καλα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whitefanged@,

Θεωρούσα βέβαιο ότι θα έχεις τους τελευταίους WHQL οδηγούς.Πράγματι με τους προηγούμενους το BF4 δεν ήταν τόσο smooth, όχι ότι είχε τρελά κολλήματα αλλά δεν ήταν fluid.Αυτό όμως μπορεί να αλλάξει με επόμενο patch του παιχνιδιού, έχει γίνει αρκετές φορές στο παρελθόν.Δεν σημαίνει ότι φταίει η κάρτα ή οι οδηγοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια σου με χαρά σου, αλλα όχι να μου λες ότι τα δικά μου test είναι ελλειπή όταν την έχω ζήσει την κάρτα τους τελευταίους 5 μήνες. Δεν είμαι reviewer και ούτε βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα όταν δοκιμάζω πράματα στην κάρτα.

 

 

Άσε τους reviewers … αυτοί κάνουν τη δουλεία τους

Χίλιες φορές προτιμώ την άποψή τη δική σου και κάθε άλλου εδώ στα φόρουμς

 

Psycho, καταρχάς συμφωνώ ότι είδικα το bf4 είναι κινούμενος στόχος, με κάθε patch , εξαιρετικά δύσκολο να βγάλεις άκρη χρησιμοποιώντας το bf4

http://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/2tuqd4/i_benchmarked_gtx_970s_in_sli_at_1440p_and_above/ αυτός εδώ έχει εξαφανιστεί νομίζω από τότε που τα έγραψε

Αυτή είναι η απάντηση της Gigabyte σε mail που έστειλα: BLd0EuI.png?1

 

κριμα... ουτε βήμα απο την πρώτη ανακοινωση της nV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφηστε τους στημενους reviewers και δοκιμαζετε εσεις πραγματα με την gpu σας. Αν γινεται να τα ποσταρετε και εδω σε μικρα βιντεακια.

 

Dying Light ~4029Mb εφτασε η vram KAΘΟΛΟΥ Stutering. Eπρεπε να κατσω στο game γυρω στην μιση ωρα για να γεμισει η vram, ακομα και με αυτη την αναλυση, και επαιξα συνολικα δυο ωρες χωρις κανενα προβλημα στα 4Κ. Το εγραψα με το Shadowplay.

 

*Το ειχα muted το game, δεν εγινε record ο ηχος (αν και δεν μας νοιαζει αυτο στην προκειμενη περιπτωση)

*Κοιταξτε την ram!!! Σε πολλα σημεια μου ξεπερασε και τα 12Gb.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...