Προς το περιεχόμενο

Μαξιλάρι για ποιοτικό ύπνο...


nikos-thess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα με το μαξιλάρι ειναι υποκειμενικό. 

Παράδειγμα ενώ παλαιότερα κοιμόμουν χαλαρότατα οπουδήποτε, μετά απο ενα ατυχημα που είχα με την μηχανή κληρονόμησα ενα ωραιοτατο αυχενικό και κατ επεκταση ιδιοτροπίες στο θέμα του μαξιλαριού.

Αχρηστα τελείως ειναι αυτα που και καλά είναι ανατομικα (με κατι γούβες στην μεση). Αχρηστα επίσης είναι του ικέα - ασε που σκας και υπερβολικά με αυτά.

Είχα λοιπόν πάρει ενα μαξιλάρι απο ενα μαγαζί στο κολωνάκι το 2008 και ακόμα με αυτο κοιμάμαι. Το μαξιλάρι δεν παίζεται!  Το κατάτημα λεγόταν άνεμος. Θα δω μάρκα μαξιλαριού και θα επανέλθω.

Με ενα που είχα πάρει απο τα cocomat (που είχε και προσθαφερούμενο υλικο για να το προσαρμόσεις στο μεγεθος που θέλεις) εγω δεν βολεύτηκα.

Επίσης καλό μαξιλάρι ειναι του βασιλόπουλου ενα της Ιονία. Εχει προσθαφερούμενο υλικό και αυτο αλλά ειναι πολύ ανετο. Εχει κάπου στα 15 ευρώ χοντρικά.

Καποια αλλα της Cocomat που εχει ο Βασιλόπουλος είναι πολύ λεπτά , θες δυο για να νιώσεις μαξιλάρι και γενικά οντας δυσαρεστημένος με της cocomat στο παρελθόν δεν τα προτιμάω.

Πάντως ο doctoras που με είχε δεί τότε για τον αυχένα μου θυμάμαι είχε πεί οτι αν κοιμαται κανείς γενικά στο πλάι χρειάζεται πιο παχύ μαξιλάρι. Μπρούμητα και ανάσκελα πιο λεπτό.

Κατα τ' άλλα καλό ειναι να είναι πλενόμενα, υποαλλεργικά , και άοσμα.


 

Είχα λοιπόν πάρει ενα μαξιλάρι απο ενα μαγαζί στο κολωνάκι το 2008 και ακόμα με αυτο κοιμάμαι. Το μαξιλάρι δεν παίζεται!  Το κατάτημα λεγόταν άνεμος. Θα δω μάρκα μαξιλαριού και θα επανέλθω.

 

Το βρήκα . Ηταν της σειράς Rejuvenite http://www.latexfoam.com/products/rejuvenite

Παρατήρησε οτι τα διαχωρίζει σε: High Profile – Recommended for side sleepers and/or tall people. και σε:  Low Profile - Recommended for back/stomach sleepers and/or shorter people or children.

Καλο site για ψαξιμο πανω στο θέμα: http://www.sleeplikeabear.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως σε σύγκριση με κάτι αγγλικά μαξιλάρια από ένα low cost μαγαζί, τα μαξιλάρια του ΙΚΕΑ μου φαίνονται παράδεισος! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα λοιπον ειδα στον Βασιλοπουλο οτι ξαναεβαλε με κουπονια μαξιλαρια κοκοματ με 25 ευρουλακια απο 66.

Σε αυτην την τιμη δεν παιζει τιποτα καλυτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα λοιπον ειδα στον Βασιλοπουλο οτι ξαναεβαλε με κουπονια μαξιλαρια κοκοματ με 25 ευρουλακια απο 66.

Σε αυτην την τιμη δεν παιζει τιποτα καλυτερο

Τί είδους κουπόνια; Τα δικά του; Τί ύψος αγορών πρέπει να κάνεις για να πιάσεις το όριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν είδα σήμερα. Τα έχει πάλι τα μαξιλάρια coco-mat ο Βασιλόπουλος. 25€ χωρίς να χρειάζεται να μαζέψεις κουπόνια.

 

Είναι αυτά αν θυμάμαι καλά:

http://www.coco-mat.com/?i=coco_gr.el.sleep-products&c=4&id=22&m=325

 

Εσύ moure το έχεις; Κανείς να μας πει μια γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα τωρα, φιλε επιμενω. Δεν ειναι το μαξιλαρι. Εχεις υπερενταση μπορει και υπερκοπωση. Δηλαδη το σωμα σου ειναι κουρασμενο και το μυαλο σου, αλλα δεν μπορεις να κοιμηθεις. Και το ριχνεις στο μαξιλαρι. Σιγουροτατα αν εχεις καλι στρωμα 700ευρω και πανω και μαξιλαρι 50ευρω και πανω, βοηθαει στο να ξεκουραστεις και να κοιμηθεις βαθεια rem , αλλα αυτο προυποθετει να κοιμηθεις!Πηρα πριν 2 χρονια με 1200ευρω στρωμα και μαξιλαρι ιντιλκα ,και ειναι απο τις καλυτερες επενδυσεις μιυ!Αφου κοιμασαι πολλες ωρες στην ζωη σου,αξιζει ενα τετοιο ποσο!

 

δεν ειναι θεμα διατροφης αν ξυπνας καθε πρωι με αυχενικο.  περα απ αυτο θα συμφωνισω οτι αξιζει να επενδυσει καποιος λεφτα για μαξιλαρι/στρωμα/κρεβατι γιατι εχουν υπολογισει οτι περνας 12 χρονια της ζωης σου στο κρεβατι.

 

εγω τα εσκασα αγρια πριν κανα χρονο για μαξιλαρι (150 ευρω) αλλα μου περασε ο αυχενας μεσα σε 2 μερες. πλεον δεν μπορω να κοιμηθω σε κακο μαξιλαρι.

 

αυτο εδω ακριβως σε medium http://be.tempur.com/fr-be/oreillers/oreiller-ergonomique/TBE180150-M.html?start=5&cgid=traditionele-kussens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150ευρώ;; Εγώ πριν κανά 2 μήνες έδωσα 35 ευρώ και νόμισα ότι ήταν και υπερβολή κιόλας :P . Το πήρα επειδή κάνω δύσκολο ύπνο γενικά και το πρωί ξυπνάω πολλές φορές με πιασμένο αυχένα αλλά δυστυχώς αυτό που πήρα δεν αποδείχθηκε καλό. Οπότε μάλλον τελικά πρέπει να κοιτάξω σε κάτι πιο ακριβό, ότι πληρώνεις παίρνεις ρε γμτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150ευρώ;; Εγώ πριν κανά 2 μήνες έδωσα 35 ευρώ και νόμισα ότι ήταν και υπερβολή κιόλας :P . Το πήρα επειδή κάνω δύσκολο ύπνο γενικά και το πρωί ξυπνάω πολλές φορές με πιασμένο αυχένα αλλά δυστυχώς αυτό που πήρα δεν αποδείχθηκε καλό. Οπότε μάλλον τελικά πρέπει να κοιτάξω σε κάτι πιο ακριβό, ότι πληρώνεις παίρνεις ρε γμτ

 

:P  :P  :P σωπα ρεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JimxxZe δε νομίζω ότι είναι αυστηρά θέμα χρημάτων το μαξιλάρι, αλλά σε συνδυασμό με το ότι κάθε ένα μπορεί να βολεύει διαφορετικό σωματότυπο. Και έχει και σχέση και με το πως κοιμάσαι (ανάσκελα, μπρούμυτα, πλάγια κλπ.).

 

Άρα στη θέση σου δε θα κοιτούσα να δώσω κατ' ανάγκη περισσότερα λεφτά, αλλά να δοκιμάσω (όσο μπορώ, γιατί με 2 λεπτά δοκιμή τι να καταλάβεις...) όσο πιο πολλά μαξιλάρια μπορώ.

 

Από τα coco-mat του Βασιλόπουλου κανείς δεν έχει εμπειρία; Αντε ρε σεις μπας και το αποφασίσω. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τσίμπησα ένα δοκιμαστικά αφού δεν έβλεπα γνώμες.

 

Υπ'όψιν ότι ουσιαστικά κοστίζει 19€ τελικά, γιατί κερδίζεις 200 πόντους που ισούνται με μία δωροεπιταγή επιστροφής 6€ για τα επόμενα ψώνια. Οπότε ακόμα φθηνότερο.

 

Το βράδυ θα ακολουθήσει... δοκιμή. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...