Προς το περιεχόμενο

[TV]PANASONIC TX-42AS600 349€ @public[ΤΕΛΟΣ]


dobro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έριξα παραγγελία από public θα παραλάβω από Τρίτη. Όποιος έχει εμπειρία θα ήθελα να προτείνει καμία επιτοιχια βάση..

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά 350ε τηλεόραση θα παρετε μην κάνετε λες και θα δώσετε κανένα χιλιαρικο....είναι ότι ποιο value for money  αυτή την στιγμή...οποιοι παρέλαβαν να μας πούνε τι λέει από εικόνα.αν και την παρήγγειλα ,να έχουμε να λέμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά 350ε τηλεόραση θα παρετε μην κάνετε λες και θα δώσετε κανένα χιλιαρικο....είναι ότι ποιο value for money  αυτή την στιγμή...οποιοι παρέλαβαν να μας πούνε τι λέει από εικόνα.αν και την παρήγγειλα ,να έχουμε να λέμε...

 

Μα αυτό είναι το ζήτημα, ότι δίνεις 350 ευρώ.

 

Εγώ περιμένω να αγοράσω την Samsung UE55H6500 όταν με το καλό θα πέσει στα 900 ευρώ (θέλω να το ελπίζω), για αντικατάσταση της 29" CRT του σαλονιού, και μάλιστα όχι για εμένα, αλλά για την οικογένεια, αφού εγώ έχω βολευτεί με το 27" TV/Monitor της LG, που έχει εξαιρετική ματ επιφάνεια και δεν αντικατοπτρίζει το χώρο και τα φώτα, γεγονός ανεκτίμητο για εμένα, περισσότερο από τη φωτεινότητα του μαύρου.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι διαθέτω για πέταμα 350 ευρώ, και ας είναι πολύ λιγότερα από τα 900 ευρώ. Μου ζήτησε η μητέρα μου μια φθηνή τηλεόραση 32" αξίας 200 ευρώ για χρήση σε δωμάτιο, και σκέφτομαι την Panasonic TX-42AS600E ως εναλλακτική λύση. Εάν είναι να έχει χειρότερο μαύρο από τη Samsung UE40H5500, έχει lag, εμφανίζει tearing στην εικόνα, και σέρνεται στο internet, τι να την κάνω και με 300 ευρώ, δεν θα αποτελεί vfm επειδή θα είναι σαβούρα και συνεπώς θα είναι λανθασμένη επένδυση, που θα την μετανιώνω καθημερινά για την επόμενη 5ετία.

 

Για αυτό ρωτάω, κάποιον που έχει δουλέψει και τις δύο, μήπως στην πραγματικότητα το συγκεκριμένο μοντέλο είναι άκυρη επιλογή ευκαιριακού ξεστοκαρίσματος σαβούρας από τις συγκεκριμένες αλυσίδες των καταστημάτων.

 

Το ότι είναι καλύτερη από τις Arielli και τις Turbo-X, μπορώ να το καταλάβω, αλλά αυτό δεν την κάνει απαραίτητα vfm στα 350 ευρώ, όταν η αντίστοιχη Turbo-X έχει 300 ευρώ, και η 40" Samsung έχει 355-415 ευρώ.

 

Συμφωνώ ότι τα 350 ευρώ δεν είναι απαγορευτικό ποσό, αλλά πιθανώς μπορεί να επενδυθεί πιο εύστοχα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό είναι το ζήτημα, ότι δίνεις 350 ευρώ.

 

Εγώ περιμένω να αγοράσω την Samsung UE55H6500 όταν με το καλό θα πέσει στα 900 ευρώ (θέλω να το ελπίζω), για αντικατάσταση της 29" CRT του σαλονιού, και μάλιστα όχι για εμένα, αλλά για την οικογένεια, αφού εγώ έχω βολευτεί με το 27" TV/Monitor της LG, που έχει εξαιρετική ματ επιφάνεια και δεν αντικατοπτρίζει το χώρο και τα φώτα, γεγονός ανεκτίμητο για εμένα, περισσότερο από τη φωτεινότητα του μαύρου.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι διαθέτω για πέταμα 350 ευρώ, και ας είναι πολύ λιγότερα από τα 900 ευρώ. Μου ζήτησε η μητέρα μου μια φθηνή τηλεόραση 32" αξίας 200 ευρώ για χρήση σε δωμάτιο, και σκέφτομαι την Panasonic TX-42AS600E ως εναλλακτική λύση. Εάν είναι να έχει χειρότερο μαύρο από τη Samsung UE40H5500, έχει lag, εμφανίζει tearing, και σέρνεται στο internet, τι να την κάνω και με 300 ευρώ, δεν θα αποτελεί vfm επειδή θα είναι σαβούρα και συνεπώς θα είναι λανθασμένη επένδυση για την επόμενη 5ετία.

 

Για αυτό ρωτάω, κάποιον που έχει δουλέψει και τις δύο, μήπως στην πραγματικότητα το συγκεκριμένο μοντέλο είναι άκυρη επιλογή ευκαιριακού ξεστοκαρίσματος σαβούρας από τις συγκεκριμένες αλυσίδες των καταστημάτων.

 

Το ότι είναι καλύτερη από τις Arielli και τις Turbo-X, μπορώ να το καταλάβω, αλλά αυτό δεν την κάνει απαραίτητα vfm στα 350 ευρώ, όταν η αντίστοιχη Turbo-X έχει 300 ευρώ, και η Samsung 355-415 ευρώ.

Καθεσε και μου συγκρίνεις turbox.....εδώ μου λες ότι σκέφτεσαι να δώσεις 1κ για τηλεόραση η οποια μετά από 1χρονο θα έχουν βγει μοντέλα στην μιση τιμή ισάξια...εγω την τσίμπησε παντός...αμα την βαρεθω στο σαλόνι μου την βάζω στην κρεβατοκάμαρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πανασονικ 100 hz λεει...σε πλασμα ειναι πολυ καλες τωρα τωρα απο πανελ σε lcd μπορει  να φοραει LG οπως οι samsung...

 

Εάν δεν το έχεις ήδη αντιληφθεί, εδώ και πολλά χρόνια, τα διαφημιζόμενα Hz όλων των εταιρειών είναι παραπλανητικά, και αντιστοιχούν στη συχνότητα του εσωτερικού επεξεργαστή της εικόνας. Είναι καθαρά θέμα marketing που αποσκοπεί στον εντυπωσιασμό των καταναλωτών. Την εικόνα τη δείχνει το panel, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι 50Hz. Για αυτό και στις τεχνικές προδιαγραφές αναφέρεται 100Hz BLB, και όχι 100Hz.

 

 

 

Καθεσε και μου συγκρίνεις turbox.....εδώ μου λες ότι σκέφτεσαι να δώσεις 1κ για τηλεόραση η οποια μετά από 1χρονο θα έχουν βγει μοντέλα στην μιση τιμή ισάξια...εγω την τσίμπησε παντός...αμα την βαρεθω στο σαλόνι μου την βάζω στην κρεβατοκάμαρα μου

 

Είδες εσύ πουθενά περυσινές 50"+ της σειράς 6000 να πωλούνται 450 ευρώ; Η Samsung UE55H6400/6500 στα 800/900 ευρώ είναι σοβαρή επένδυση για την επόμενη 5ετία. Δεν είναι αμελητέο το ποσό, αλλά αγοράζεις εξαιρετική τεχνολογία, ποιότητα, και υποστήριξη.

 

Αυτό είναι λοιπόν το ζήτημα που με απασχολεί, δεν έχω πειστεί ότι η συγκεκριμένη Panasonic είναι σοβαρή επένδυση. Το ποσό των 350 ευρώ δεν είναι πολύ μεγάλο, αλλά εάν η συγκεκριμένη τηλεόραση δεν αξίζει να την κρατήσεις και να ζήσεις μαζί της για 5 χρόνια, τι να την κάνεις, να την πετάξεις σε 6 μήνες, ή να τη βάλεις στην αποθήκη ή σε κάποιο δωμάτιο που χρησιμοποιείς μια φορά την εβδομάδα;

 

Μέσα σε ένα σπίτι, υπό φυσιολογικές συνθήκες, μπορεί να υπάρξει πεπερασμένος αριθμός κατάλληλα αξιοποιούμενων συσκευών. Με τη λογική αγορών που φαίνονται ως vfm, μπορεί να γεμίσεις συσκευές τις οποίες τελικά να μην αξιοποιείς κατάλληλα, είτε αυτές είναι καφετιέρες, είτε μπλέντερ, είτε υπολογιστές, είτε τηλεοράσεις.

 

Εάν κάποιος γνώστης του θέματος πιστοποιεί ότι η ποιότητα της εικόνας και της κατασκευής είναι εφάμιλλη της Samsung, έστω λίγο χειρότερη, τότε ναι, η συγκεκριμένη επιλογή είναι vfm, αλλιώς είναι πιθανώς μια άστοχη επιλογή.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σαν να εχεις μπερδεψει το brand name "panasonic" με το "funai" πχ, είναι όλα τα ποστς σου. Μηπως μας κανεις πλακα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν δεν το έχεις ήδη αντιληφθεί, εδώ και πολλά χρόνια, τα διαφημιζόμενα Hz όλων των εταιρειών είναι παραπλανητικά, και αντιστοιχούν στη συχνότητα του εσωτερικού επεξεργαστή της εικόνας. Είναι καθαρά θέμα marketing που αποσκοπεί στον εντυπωσιασμό των καταναλωτών. Την εικόνα τη δείχνει το panel, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι 50Hz. Για αυτό και στις τεχνικές προδιαγραφές αναφέρεται 100Hz BLB, και όχι 100Hz.

 

 

 

 

Είδες εσύ πουθενά περυσινές 50"+ της σειράς 6000 να πωλούνται 450 ευρώ; Η Samsung UE55H6400/6500 στα 800/900 ευρώ είναι σοβαρή επένδυση για την επόμενη 5ετία. Δεν είναι αμελητέο το ποσό, αλλά αγοράζεις εξαιρετική τεχνολογία, ποιότητα, και υποστήριξη.

 

Αυτό είναι λοιπόν το ζήτημα που με απασχολεί, δεν έχω πειστεί ότι η συγκεκριμένη Panasonic είναι σοβαρή επένδυση. Το ποσό των 350 ευρώ δεν είναι πολύ μεγάλο, αλλά εάν η συγκεκριμένη τηλεόραση δεν αξίζει να την κρατήσεις και να ζήσεις μαζί της για 5 χρόνια, τι να την κάνεις, να την πετάξεις σε 6 μήνες, ή να τη βάλεις στην αποθήκη ή σε κάποιο δωμάτιο που χρησιμοποιείς μια φορά την εβδομάδα;

 

Μέσα σε ένα σπίτι, υπό φυσιολογικές συνθήκες, μπορεί να υπάρξει πεπερασμένος αριθμός κατάλληλα αξιοποιούμενων συσκευών. Με τη λογική αγορών που φαίνονται ως vfm, μπορεί να γεμίσεις συσκευές τις οποίες τελικά να μην αξιοποιείς κατάλληλα, είτε αυτές είναι καφετιέρες, είτε μπλέντερ, είτε υπολογιστές, είτε τηλεοράσεις.

 

Εάν κάποιος γνώστης του θέματος πιστοποιεί ότι η ποιότητα της εικόνας και της κατασκευής είναι εφάμιλλη της Samsung, έστω λίγο χειρότερη, τότε ναι, η συγκεκριμένη επιλογή είναι vfm, αλλιώς είναι πιθανώς μια άστοχη επιλογή.

 

 

Με τους υπολογισμούς και τις αναλύσεις δε κερδίζεις τίποτα.Αντίθετα χάνεις μια πραγματική TV διαμάντι.Εγω την παραγγειλα αφου το έψαξα γρήγορα ,απλά και έξυπνα.όπως και πάρα πολλοί άλλοι.

και επίσης τα 100HZ είναι 100 ,τα 200 Hz είναι 200.Απο τα 200 και πάνω γίνεται το διαφημιστικό κόλπο οπου δεν αντίλαμβανεται το μάτι διαφορά

Επεξ/σία από BLuE_PaNtHeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους υπολογισμούς και τις αναλύσεις δε κερδίζεις τίποτα.Αντίθετα χάνεις μια πραγματική TV διαμάντι.Εγω την παραγγειλα αφου το έψαξα γρήγορα ,απλά και έξυπνα.όπως και πάρα πολλοί άλλοι.Ασε μας εμάς να την χαρούμε ή άνοιξε καινούργιο τόπικ να βγάλεις το άχτι σου.

 

και επίσης τα 100HZ είναι 100 ,τα 200 Hz είναι 200.Απο τα 200 και πάνω γίνεται το διαφημιστικό κόλπο οπου δεν αντίλαμβανεται το μάτι διαφορά

 

Καλά ντε, μη βαράς... Με πήρατε στο λαιμό σας...

 

Κάτι lag και tearing είδα σε reviews και έπαθα σοκ...

 

Ας ευχαριστήσω αυτούς που ενημέρωσαν πρώτοι για τις συγκεκριμένες προσφορές (στα τρία καταστήματα).

 

Αλλά εξακολουθώ να νομίζω ότι όταν το panel είναι 50Hz, τα 100Hz δεν είναι πραγματικά 100Hz, και τα 200Hz δεν είναι πραγματικά 200Hz, όσο και εάν αναβοσβήνει από πίσω το φως, ακόμα και εάν αυτή η διαδικασία πιθανώς βελτιώνει ελαφρώς την αντιλαμβανόμενη εικόνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συχνοτητα απ'τον επεξεργαστη βγαινει αν εχουν αλλον επεξεργαστη στους κρυσταλλους και αλλον στα ledakia τοτε δεν ειναι 100hz αλλα φαινεται να ειναι εγω κατι μικρες που εχω με κρυσταλλους πρεπει να εχεις διπλα μια καλη τηλεοραση για να δεις τη διαφορα..ειναι σαν το fullhd οταν εχεις μυωπια :ph34r: κλαιν μαιν μονο σε παιχνιδια φαινεται και στα μαυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγε και από μένα μία παραγγελία. Να ρωτήσω κάτι, όταν έχεις κάποια έκπτωση πότε ενσωματώνεται στη τιμή, γιατί σε μένα δεν έχει γίνει αυτό από ότι βλέπω στην εξέλιξη παραγγελίας. Αυτό θα γίνει  στο πεδίο ''Τιμολόγηση'' ή θα έπρεπε ήδη να έχει ενσωματωθεί στη τιμή;(η παραγγελία έγινε από public)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...