Προς το περιεχόμενο

Τέλος στα "bezels" βάζει η LG με τη νέα 1080p LCD οθόνη 5,3 ιντσών που παρουσίασε


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε φορά που παρουσιάζεται ένα νέο smartphone, πολλοί χρήστες σχολιάζουν το "περίγραμμα" γύρω από την οθόνη, τα "περιθώρια ή αλλιώς τα "bezels".H LG με την παρουσίαση του LG G2 και αργότερα με αυτή του LG G3 έδειξε να ακολουθεί μια διαφορετική φιλοσοφία σε σχέση με άλλους κατασκευαστές smartphones και αν κρίνουμε και από την εμπορική επιτυχία του Huawei Ascend Mate 7, τότε πολύ καλά έκανε.

 

Η Κορεάτικη εταιρεία πάντως δεν φαίνεται πως θέλει να επαναπαυθεί στις δάφνες της και έτσι παρουσίασε μια νέα οθόνη LCD IPS με διαγώνιο 5.3 ιντσών ανάλυσης 1080 x 1920 pixels, που διαθέτει "bezels" μόλις 0,7 χιλιοστών. Η LG Display λέει πως χρησιμοποίησε την τεχνολογία "advanced in-cell touch" καθώς και "Neo Edge" module processing, με την πλακέτα κυκλωμάτων του panel να είναι κολλημένη στο backlight και το touch panel να είναι ενσωματωμένο στο άρθρωμα της οθόνης.

 

Η εταιρεία επίσης ανακοίνωσε ότι η ανθεκτική στη σκόνη και στο νερό οθόνη της είναι επίσης ιδιαίτερα ανθεκτική στην κακομεταχείριση. Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά, οι Κινέζοι κατασκευαστές smartphones θα είναι οι πρώτοι που θα χρησιμοποιήσουν την οθόνη της Κορεάτικης εταιρείας.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

καμια φορα οταν κραταω το note μου καθετα και surfαρω πατιεται καταλαθος η οθονη μ παρα το basel που υπαρχει πιστευω πως θα υπαρχουν θεματα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τυπισα παταει με τα δαχτηλα της πανω στην οθονη. ελπιζω να το εχουν προβλεψει αυτο και να εχουν κανει κατι. πχ να μην πατιετε εκει η οθονη αλλα πιο μεσα.

 

θα εχουν κανει κατι δεν παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια φορα οταν κραταω το note μου καθετα και surfαρω πατιεται καταλαθος η οθονη μ παρα το basel που υπαρχει πιστευω πως θα υπαρχουν θεματα

 

 Aυτο ομως δεν συμβαινει στο z2 μου :)

Mακαρι να κανει κατι και η sony με τα bezel και το βαρος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιβιώσει της παραμικρής πτώσης; Για κινητό η οθονη θα χρειαστεί σίγουρα λίγο ακόμα περιθώριο για την προστασία της τουλάχιστον.

 

Άντε να δούμε τέτοιο bezel και σε σταθερή οθόνη, θα είναι σχεδόν συνεχής η εικόνα σε multi-monitor setups.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bezel σε μια οθόνη χρειάζεται για τον ίδιο λόγο που θέλει και μία φωτογραφία κάδρο. γιατι είναι πιό έυκολο και ξεκούραστο  για τον ανθρώπινο εγκέφαλο να εστιάσει στο περιεχόμενο, αν αυτό έχει ορατα όρια.

 

Και για άλλους λόγους βέβαια, που περιγράφονται αναλυτικότερα ΕΔΩ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 Aυτο ομως δεν συμβαινει στο z2 μου :)

Mακαρι να κανει κατι και η sony με τα bezel και το βαρος!

 

Στο Ζ3 μου πατιέται η οθόνη με το πλάι της παλάμης όταν το κρατάω όρθιο και ενεργοποιείται η λειτουργία για home screen edit, add widgets κλπ...

 

Κατά τα άλλα όλοι θέλουν μηδενικά περιθώρια άσχετα με την ευχρηστία ή όχι! Εκτός αν κάτσουν και φτιάξουν καποιες λειτουργίες που θα απενεργοποιούν ή θα μειώνουν την ευαισθησία στα άκρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαξιμουμ αναλογία οθόνης/smartphone.
Θα πρέπει όμως να φτιάξουν καναν αλγόριθμο που να αντιλαμβάνεται πότε πατιούνται κατά λάθος τα άκρα της οθόνης γιατί πιστεύω θα υπάρχουν θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ομως δεν συμβαινει στο z2 μου :)

Mακαρι να κανει κατι και η sony με τα bezel και το βαρος!

Ναι αλλά τα Sony πάνε στο άλλο άκρο με τα τεράστια bezel τους

 

Μέχρι και τύποι με note με κοροϊδεύουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ωραιο αλλα πρακτικα χαζομαρα, οπως ανεφεραν και αλλοι με μικρο bezel πανε τα δαχτυλα πανω στην οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...