Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή margin σε ZTE H168N;


SlackulatoR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, πως μπορώ να συνδεθώ μέσω telnet στο συγκεκριμένο router; (wind vdsl) 

Στο username όταν προσπαθώ να συνδεθώ από telnet μου δίνει % Bad username ενώ είναι σωστό...

 

Οπότε φαντάστηκα πως θέλει κάποια ρύθμιση για να επιτραπεί το telnet και βρήκα αυτό το menu στο Security αλλά δεν ξέρω αν το έκανα σωστά, έβαλα την IP του PC μου:

 

4af192677d669effc5d93bd306b1966f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ξερω αυτο ειναι για να ανοιξεις προσβαση απο μακρυα και οχι απο μεσα απο το ιδιο σου το δικτυο που μαλλον ειναι ανοιχτο.δεν ξερω αν εχει custom firmware πανω η wind οποτε και τα στοιχεια του Telnet δεν ειναι τα default.δοκιμασε να βαλεις αυτα που βαζεις στο web interface ή  δοκιμασε να τα αλλαξεις απο το web interface να δεις μηπως μπεις και απο το telnet.γιατι πχ στο thomson/technicolor απο interface δεν εχει τιποτα για κωδικο ουτε ζηταει Username γιατι θεωρει οτι ειναι ο administrator ενω απο telnet σου ζηταει username και μετα το password ειναι κενο.το λεω γιατι μου λες οτι σε βαζει μεχρι το σημειο που σου ζηταει στοιχεια οποτε θεωρητικα δεν ειναι κομμενο το telnet.επισης κοιτα κατω απο το ρουτερ μηπως εχει τιποτα αλλα στοιχεια.δεν ξερω αν υπαρχει και κανα αλλο firmware για αυτο το ρουτερ που να ειναι Generic και οχι custom μηπως και αποκτησεις πληρη προσβαση στο ρουτερ.

κατα τα αλλα δεν ξερω αν μπορεις να αλλαξεις πραγματι margin σε αυτο το ρουτερ.προσωπικα θα το ειχα πεταξει ηδη και θα πηγαινα να παρω κανα αλλο πχ draytek ή εστω ενα tp link παρα zte.

και κατι τελευταιο.λογικα θες να ριξεις το margin για να κερδισεις στο συγχρονισμο.

πριν κανεις ομως αυτο φροντισε η καλωδιωση σου να ειναι για vdsl και οχι για adsl.αν εχεις φιλτρα σε τηλεφωνα ηδη εισαι λαθος διοτι θα πρεπε να παιρνεις απο το splitter σε ολα τα τηλεφωνα αρα δεν εισαι optimized για vdsl.

διαβασε εδω και θα καταλαβεις

http://www.insomnia.gr/topic/515704-%CF%83%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%89%CE%B4%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-vdsl/

 οπως και

http://www.insomnia.gr/topic/535486-προετοιμασια-για-vdsl/

πρεπει ολες οι συσκευες τηλεφωνου  να φευγουν πανω απο το splitter.δηλαδη στο κεντρικο πριζακι πρεπει να βαλεις το splitter και το ρουτερ και να ανοιξεις το πριζακι και ολη την υπολοιπη καλωδιωση να την γυρισεις στο  splitter πανω(στην υποδοχη Phone).αυτο θα σου δωσει το max αποτελεσμα αλλα αμα δεν εχεις utp ή δεν εχεις 2 ζευγαρια ραζιμ προς καθε πριζακι θα σε υποχρεωσει να εχεις το ρουτερ στην κεντρικη πριζα ή θα σε υποχρεωσει να βαλεις ναι μεν το ρουτερ στην πριζα που θες αλλα να εχεις και το τηλεφωνο εκει.επισης τυχον διακλαδωσεις προς καποιο δωματιο θα πρεπει να καταργηθουν στην δευτερη περιπτωση.θα πρεπει να πηγαινεις direct στο δωματιο που θες.

η γραμμη απο τον κατανεμητη πρεπει να παει απευθειας στο σπλιττερ και στο ρουτερ χωρις να υπαρχει καποια διακλαδωση πιο πριν ή καποια συσκευη τηλεφωνου,φαξ,συναγερμου

αν σβησεις το rule που εχεις φτιαξει και παλι σε φτανει στο login screen τοτε σιγουρα ειναι για wan προσβαση και οχι lan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι φαίνεται είναι άλλα τα στοιχεία του telnet, δοκίμασα το username "root" και είναι σωστό αλλά δεν γνωρίζω τον κωδικό.

Το rule το έφτιαξα εγώ αλλά μάλλον δεν χρειάζεται όπως είπες.

 

Τώρα για την καλωδίωση, το ZTE το έχω στην δεύτερη πρίζα για να μπορώ να συνδέομαι με ethernet γιατί αν το έχω στην κεντρική και συνδεθώ με wireless έχω max 20mbps(χάνω πάνω από την μισή ταχύτητα για κάποιον λόγο).

 

Στην κεντρική πρίζα έχω το τηλέφωνο με splitter.

Για το margin ήθελα να δοκιμάσω γιατί έχω χάσει 10mbps στο download για κάποιον λόγο (μέσα σε μία μέρα έγινε αυτό, ενώ ήταν μια χαρά για μερικούς μήνες) και από Wind μου είπαν πως δεν μπορούν να αλλάξουν το προφίλ στο SNR και πως είναι 1 για την VDSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι φαίνεται είναι άλλα τα στοιχεία του telnet, δοκίμασα το username "root" και είναι σωστό αλλά δεν γνωρίζω τον κωδικό.

Το rule το έφτιαξα εγώ αλλά μάλλον δεν χρειάζεται όπως είπες.

Τώρα για την καλωδίωση, το ZTE το έχω στην δεύτερη πρίζα για να μπορώ να συνδέομαι με ethernet γιατί αν το έχω στην κεντρική και συνδεθώ με wireless έχω max 20mbps(χάνω πάνω από την μισή ταχύτητα για κάποιον λόγο).

Στην κεντρική πρίζα έχω το τηλέφωνο με splitter.

Για το margin ήθελα να δοκιμάσω γιατί έχω χάσει 10mbps στο download για κάποιον λόγο (μέσα σε μία μέρα έγινε αυτό, ενώ ήταν μια χαρά για μερικούς μήνες) και από Wind μου είπαν πως δεν μπορούν να αλλάξουν το προφίλ στο SNR και πως είναι 1 για την VDSL.

δυστυχως δεν ξερω κατι για τα στοιχεια.δες ξερω αν παιζει αυτο.

http://www.adslgr.com/forum/threads/812856-%CE%9E%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%B1-ZTE-ZXHN-H108L-How-to-unlock-ZTE-ZXHN-H108L-Telnet

το rule ναι σβηστο αχρηστο ειναι. τωρα λογικα χανεις πανω απο την μιση ταχυτητα λογω αποστασης  με το ρουτερ ή λογω χαλια wireless του zte ή λογο παλιων drivers της ασυρματης καρτας.δες για πιο νεους drivers και δες επισης για αλλο καναλι στο ρουτερ.

τωρα για την καλωδιωση σου θα ηταν καλο .να ανοιξεις την πριζα.βρεςτο καλωδιο που ερχεται απο τον οτε και συνδεσε το στην πριζα.απο την πριζα μπροστα βαλε το splitter.στο phone βαλε το τηλεφωνο.στο modem συνδεσε το καλωδιο που παει πισω απο τον τοιχο στην πριζα στο δωματιο σου.ετσι θα παρεις το μεγιστο και θα εισαι σωστος.στο δωματιο σου θα πρεπει να αποσυνδεσεις καποιο καλωδιο που παει σε αλλο δωματιο αν υπαρχει.επισης για να μην εχεις το καλωδιο του δωματιου να βγαινει εξω απο το πριζακι στο κεντρικο μπορεις να παρεις ενα πριζακι με 2 εξοδους.στην μια θα βαλεις το δωματιο σου στην αλλη την γραμμη του οτε.ολες οι αλλες συνδεσεις θα γινουν απεξω.τωρα για την ταχυτητα που εχασες μπορει να ειναι πολλα.

μπορει να ειναι καποιο καλωδιο σε σενα ή καποιο προβλημα στην καλωδιωση μπορει και να ειναι και κατι στο καλωδιο του οτε.το margin δεν μπορεις να το ριξεις και πολυ βεβαια (αν μπορεις να το ριξεις καν).αν πιανουν τα χερια σου δοκιμασε στον κατανεμητη/χωνευτη να δεις μηπως για καποιο λογο εκει συχρονιζεις κανονικα οπως παλια.εννοειται οτι πρεπει να αποσυνδεσεις το σπιτι σου .αν εκει εισαι κανονικα φταιει κατι μεχρι πανω.αν και εκει εισαι χαμηλα τοτε κατι φταιει στον οτε.αν δεν πιανουν τα χερια σου για κατανεμητη τοτε κανε αυτα που σου εγραψα στο κεντρικο πριζακι.ετσι θα δουμε μηπως φταιει κατι στην οριζοντια καλωδιωση εστω.Οπως ετσι θα εχεις φτιαξει σωστα και την καλωδιωση σου.επισης απαγορευονται πριζακια οτε και πριζακια αντικεραυνικα.

αν τα εχεις χασει λογω χαλκου οτε τοτε μην περιμενες ο οτε να ασχοληθει.και δεν θα ειναι παραξενο αφου σπιτι δεν πειραξες κατι.μπορει να χαλασε καποιο καλωδιο απεξω μπορει να εγινε μετα απο καλωδιακη .1002 μπορει.και ο οτε δεν το κοβω να σου αλλαζει ετσι ευκολα ζευγαρι αν οι μετρησεις του βγουν εντος οριων εκτος αν εχεις και κανα θεμα στο τηλεφωνο.κανα παρασιτο δηλαδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο modem συνδεσε το καλωδιο που παει πισω απο τον τοιχο στην πριζα στο δωματιο σου.

 

Στην υποδοχή modem του splitter εννοείς; Πως θα το συνδέσω το καλώδιο του δωματίου εκεί εφόσον είναι και τα δύο "θηλυκά" καλώδια τηλεφώνου και δεν θα κουμπώνουν; (εκτός αν κατάλαβα λάθος και εννοούσες να πάω το router στην κεντρική και να το συνδέσω στην θέση modem του splitter) :P

 

Το θέμα είναι πως αν φταίει το ZTE για την μείωση σε wireless με μία έρευνα που έκανα κοστίζουν πάνω από 80€ τα vdsl...η κάρτα wireless που έχω είναι παλιά TP-link και οι drivers του 2011. Και σε δεύτερο υπολογιστή πάντως χάνει ταχύτητα στο wireless ενώ έχω full σήμα στο download πιάνει 16mbps max(από τα 40) ενώ στο upload όχι.

Επεξ/σία από SlackulatoR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην υποδοχή modem του splitter εννοείς; Πως θα το συνδέσω το καλώδιο του δωματίου εκεί εφόσον είναι και τα δύο "θηλυκά" καλώδια τηλεφώνου και δεν θα κουμπώνουν; (εκτός αν κατάλαβα λάθος και εννοούσες να πάω το router στην κεντρική και να το συνδέσω στην θέση modem του splitter) :P

 

Το θέμα είναι πως αν φταίει το ZTE για την μείωση σε wireless με μία έρευνα που έκανα κοστίζουν πάνω από 80€ τα vdsl...η κάρτα wireless που έχω είναι παλιά TP-link και οι drivers του 2011. Και σε δεύτερο υπολογιστή πάντως χάνει ταχύτητα στο wireless ενώ έχω full σήμα στο download πιάνει 16mbps max(από τα 40) ενώ στο upload όχι.

to router ειναι στο δωματιο και η κεντρικη πριζα στο σαλονι.το ρουτερ το αφηνεις εκει που ειναι.απλα πας στην κεντρικη πριζα και την ανοιγεις.θα βρεις καποια ζευγαρια απο πισω.το ενα ζευγαρι ειναι που φερνει την γραμμη απο τον κατανεμητη μεχρι πανω στο σπιτι.αυτο το συνδεεις στο πριζακι μονο του.μετα ειτε με πατεντα ειτε με αλλο τροπο ενωνεις την υποδοχη modem του splitter με το ζευγαρι καλωδιων ΠΙΣΩ απο τον τοιχο που παει μεχρι το δωματιο σου.Οτι αλλο ζευγαρι υπαρχει μενει στον αερα διοτι ειτε παει σε αλλο δωματιο που δεν το θελουμε ειτε ειναι αναπληρωματικο.

 

για να γινει πιο ευκολα αυτο θα ηταν πιο ευκολο να παρεις διπλο πριζακι για το σαλονι.στην μια υποδοχη θα παει το καλωδιο απο τον κατανεμητη.στην διπλα υποδοχη θα παει το καλωδιο που παει στο δωματιο σου.απεξω τωρα απο το πριζακι θα κανεις τις ενωσεις.το ενα πριζακι θα ενωθει με το line του splitter και το αλλο με το modem του splitter.το τηλεφωνο θα παει στο τηλεφωνο.αυτο ειναι η σωστη καλωδιωση.επισης στο δωματιοσου τυπικα θα πρεπει να ανοιξεις το πριζακι και θα πρεπει να δεις ενα ζευγαρι καλωδια η περισσοτερα.αμα δεις ενα ειναι αυτο ππυ ερχεται απο το σαλονι οποτε οκ.αν  δεις δυο τοτε συνηθως το ενα ειναι που ερχεται απο το σαλονι και το αλλο που παει σε αλλο δωματιο (ειτε αναπληρωματικο μεχρι το σαλονι).το βγαζεις αυτο.η γραμμη δηλαδη θελουμε να τελειωνει στο δωματιο εφοσον δεν εχεις αλλο τηλεφωνο αλλου και εφοσον δεν πρεπει να μπει καπου αλλου τηλεφωνο .γιατι αν μπει επηρεαζει ειτε λιγο ειτε πολυ την γραμμη

μπορει να φταιει το zte μπορει η καρτα δικτυου μπορει η αποσταση.θελει δοκιμες.ναι ενα tp link vdsl κανει 80 ευρω

ενω ενα draytek 2760 που ενταξει ειναι κορυφη κανει 150+. η καρτα σου μπορει να ειναι 802.11g οποτε για αυτο να μην

τερματιζει ευκολα το bandwidth.ασχετα που το 802.11g ειναι μεχρι 54 εντουτοις μπορει να για αυτο

να μην πιανεις το full.μπορεις να βαλεις και πιο νεους drivers αν υπαρχουν για δοκιμη.το ιδιο και για

το δευτερο pc.μπορει να εχει παλια καρτα.γενικα θα ηταν καλυτερο να ειχαν 802.11n καρτες.

Αλλιως μετα φταιει το ρουτερ.καλυτερα που μπαινεις με καλωδιο αλλα φτιαξε και την καλωδιωση.

ακομα και το ρουτερ να πας στην κεντρικη πριζα παλι θα πρεπει να ανοιξεις την πριζα και να αποσυνδεσεις ολα τα καλωδια

που πηγαινουν στα αλλα πριζακια γιατι αλλιως παλι θα χασεις σε ταχυτητα αφου εχεις διακλαδωσεις:P

μονο αν εβαζες το ρουτερ στο τελευταιο δωματιο μπορει να μην χρειαζοταν να ανοιξεις τα πριζακια.

λεω μπορει διοτι μπορει να γινεται διακλαδωση σε καποιο δωματιο πιο πριν.δεν σημαινει δηλαδη οτι ολα τα δωματια περνουν το ενα σε σειρα με το αλλο.

μπορει δηλαδη απο το α να πηγαινει στο β απο το β στο γ και απο το γ στο δ μπορει ομως

να πηγαινει απο το α στο β απο το β στο  και απο το β στο δ που ειναι διακλαδωση.

δεν σημαινει οτι θα κερδισεις πισω τα 10mbit με την σωστη καλωδιωση διοτι μπορει να ειναι κατι στο καλωδιο του

οτε αλλα η σωστη καλωδιωση θα σου δωσει λιγο παραπανω ταχυτητα (εως πολυ αναλογα ποσα παραλληλα εχεις και ποσα μετρα ειναι)

και θα σου μειωσει και τα errors.εχω δει περιπτωση που λογω 3-4 παραλληλων εχανε ο αλλος 10+ Mbit.

απο εκει και περα για τα 10 mbit οπως σου ειπα ή θα κανεις δοκιμη στο κεντρικο πριζακι αφου φτιαξεις την

καλωδιωση ωστε να δοκιμασεις χωρις την οριζοντια καλωδιωση ή θα κανεις δοκιμη στον κατανεμητη/ στην χωνευτη μηπως χανεις στην καθετη καλωδιωση.

αν και εκει χανεις ειναι κατι εξω στον οτε οποτε μην πολυπεριμενεις να γινουν και πολλα.ουτε ο παροχος

δεν ξερω αν θα το δεχτει σαν βλαβη.

εκει απλα προσπαθησε να φτιαξεις τα πραγματα σε σενα να κερδισεις οτι γινεται εστω και αν δεν ειναι 10 mbit

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δοκιμές στο θέμα του wireless έπιασα ίδια ταχύτητα όπως του ethernet (με το router στην κεντρική) απλά έπρεπε να γυρίσω το κουτί του υπολογιστή για να βλέπει η κάρτα προς το router...αλλά και πάλι προτιμώ το καλώδιο. Επίσης άλλαξα και κανάλι και νομίζω βοήθησε και στον άλλον Η/Υ (που έχω wlan).

 

Τώρα για τα 10mbps θα το ψάξω, οι τεχνικοί που ήρθαν μέτρησαν και στην πολυκατοικία και μου είπαν πως κλειδώνει στα 45mbps οπότε μάλλον μπορεί να είναι εκτός σπιτιού το θέμα γιατί δεν νομίζω αν κλείδωνε στα 45 να είχα και εγώ τόσο εδώ πάνω πριν το πρόβλημα.

 

Πάντως δεν ξέρω αν έλεγξαν και την καμπίνα οπότε θα τους το αναφέρω αφού ελέγξει και ο ηλεκτρολόγος εδώ το σπίτι για να αποκλείσουμε αυτόν τον παράγοντα έστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δοκιμές στο θέμα του wireless έπιασα ίδια ταχύτητα όπως του ethernet (με το router στην κεντρική) απλά έπρεπε να γυρίσω το κουτί του υπολογιστή για να βλέπει η κάρτα προς το router...αλλά και πάλι προτιμώ το καλώδιο. Επίσης άλλαξα και κανάλι και νομίζω βοήθησε και στον άλλον Η/Υ (που έχω wlan).

 

Τώρα για τα 10mbps θα το ψάξω, οι τεχνικοί που ήρθαν μέτρησαν και στην πολυκατοικία και μου είπαν πως κλειδώνει στα 45mbps οπότε μάλλον μπορεί να είναι εκτός σπιτιού το θέμα γιατί δεν νομίζω αν κλείδωνε στα 45 να είχα και εγώ τόσο εδώ πάνω πριν το πρόβλημα.

 

Πάντως δεν ξέρω αν έλεγξαν και την καμπίνα οπότε θα τους το αναφέρω αφού ελέγξει και ο ηλεκτρολόγος εδώ το σπίτι για να αποκλείσουμε αυτόν τον παράγοντα έστω.

αν η καρτα δικτυου σου ειναι pci/pci express και το κουτι κοιταει προς τον τοιχο και εχεις και μια χ αποσταση

μεχρι το ρουτερ ε ναι λογικο ναμην τερματιζει ευκολα.γενικως οι καρτες pci ειναι καλη φαση σαν σταθεροτητα αλλα το κακο ειναι οτι το κουτι οι περισσοτεροι

το θαβουμε καπου οποτε δεν υπαρχει καλο σημα.με τις usb ειναι πιο ανετα τα πραγματα αφου μεχρι και επεκταση

μπορεις να βαλεις αμα χρειαστει.ναι το καλωδιο ειναι οτι καλυτερο παντα.απλα δεν υπαρχει λογος να το εχεις

στην κεντρικη.οπως σου ειπα πηγαινε παρε ενα διπλο πριζακι.ανοιξε το κεντρικο πριζακι σου.

βρες την γραμμη που ερχεται απο τον οτε και βαλτην στο ενα πριζακι.απο μπροστα βαλε ενα τηλεφωνικο

καλωδιο και βαλτο στο line του splitter.απο το Phone βαλε το τηλεφωνο.στο δευτερο πριζακι συνδεσε το ζευγαρι καλωδιων που παει στο δωματιο σου.

απο την μπροστα πλευρα απο αυτο το πριζακι βαλε στο modem του splitter.ετσι θα εισαι μια χαρα.αν

εχειςκαι αλλα ζευγαρια ειτε ειναι αναπληρωματικο μεχρι κατανεμητη/χωνευτη που δεν χρειαζεται να το συνδεσεις

ειτε ειναι για καποιο αλλο δωματιο που επισης δεν χριαζεται να το συνδεσεις.αν θες τηλεφωνο σε αλλο δωματιο

που ξεκιναει απο το κεντρικο εκει υπαρχει λυση.βαζεις διακλαδωτη στο Phone και δινεις και στο τηλεφωνο

στο σαλονι αλλα και στα καλωδια που πανε στο αλλο δωματιο που θες να μπει τηλεφωνο.θελει λιγο πατεντα αυτο.

 

το πρωτο που σου γραψα μπορεις να το κανεις και με ενα πριζακι που να μην ειναι διπλο απλα πρεπει να κανεις ματισεις για να ενωσεις τα καλωδια.

η μπορεις να το κανεις με το πριζακι που εχεις τωρα και μετα με ενα εξωτερικο πριζακι.απλα στην μια

περιπτωση με διπλο πριζακι θα ειναι πιο περιποιημενο ενω στην δευτερη περιπτωση ή θα εχεις λιγο τα καλωδια ενωμενα με οτι τα ενωσεις ή θα εχεις ενα δευτερο πριζακι.τα καλωδια υποχρεωτικα θα βγαινουν απο το πλαι απο το πριζακι εξω απο τον τοιχο και προσοχη στο βιδωμα μην τα τσακισεις.

ενα διπλο πριζακι δεν κανει παραπανω απο 4-5 ευρω.

 

τωρα για τα 10 mbit.Ποσο ειχες πριν ποσο εχεις τωρα?παιρνεις απο το αστικο κεντρο ή απο kv?

γραψε μας τα χαρακτηριστικα της γραμμης.αν εχεις 45 κατω θα πρεπει να εχεις αντε 43 πανω ΑΝ η καλωδιωση ειναι σωστη.αν εχεις παραλληλα οπως και εχεις τοτε θα χανεις απο ενα δυο Megabit μεχρι και παραπανω αναλογως ποσα παραλληλα εχεις και το μηκος τους.ο ηλεκτρολογος αμα δεν ξερει να τσεκαρει θα δει οτι απλα εχεις ταση σε ολα τα πριζακια και θα σου πει οτι ολα ειναι ενταξει.η σωστη μετρηση ειναι να γινει μετρηση στον κατανεμητη και μετα μετρηση πανω και να εχεις τα ιδια.

για την καλωδιωση ας δει αυτα που εγραψα να στην φτιαξει.

απλα αν ειναι να το φτιαξει ηλεκτρολογος ας το κανει με σωστο τροπο (διπλο πριζακι).μην το κανει με τιποτα μονωτικες ταινιες και τετοιες βλακειες προχειρες που τις βλεπω

και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.αν τωρα παιρνεις απο kv ναι θα πρεπε να εχεις 50 αρι.αν παιρνεις απο το αστικο κεντρο ακομα και να παιζες 45 και τωρα να εισαι κατω στα 40 δεν σημαινει οτι ο οτε θα στο φτιαξει.

μπορει να σου πει οτι οι μετρησεις ειναι ενταξει και δεν δικαιολογουν αλλαγη ζευγαριου μπορει να σου πει οτι ενεργοποιηθηκαν και αλλα adsl/vdsl οποτε δεν παει παραπανω.μπορει να σου πει οτι δεν υπαρχει καλυτερο ζευγαρι κτλ.

δυστυχως δεν μπορεις να κανειςκαι πολλα εκει.αν εισαι απο kv ενταξει εκει το να εχεις 45 ειναι λιγο παραξενο εκτος αν εχεις τοσο μακρυα το kv που ειναι λιγο δυσκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το router κλείδωνε στα 49999 και στο speedtest έπιανα 45 (τα οποία έβλεπα και σε κατέβασμα/ftp), αυτό σε μία μέρα έγινε 41 και 38 αντίστοιχα (παίρνω από kv). Η Wind μου είπε πως δεν μπορεί να γίνει κάτι και πρόβλημα θεωρείτε εάν είχε πέσει κάτω από 3mb/s η ταχύτητα του download.

 

Με τον ηλεκτρολόγο δοκιμάσαμε αρκετά πράγματα, στα 49 κλείδωσε μόνο όταν σύνδεσε το καλώδιο ethernet κατευθείαν από την πρίζα στο router μέσα στο δωμάτιο. Βέβαια αυτή η αύξηση που είδαμε ήταν λογική και δεν έχει να κάνει με τα χαμένα 10mbps.

 

Τα 10mbps χάθηκαν και στην κεντρική πρίζα γιατί όταν είχα κρατήσει μετρήσεις (πριν το πρόβλημα) το max rate ήταν 33mbps up και 64mbps down ενώ τώρα είναι 24mbps up και 46mbps down. Αυτά χωρίς να αλλάξει το noise ή attenuation. Όσες φορές και να το ανέφερα στην Wind μου είπαν πως δεν υφίσταται το πρόβλημα. Τους ζήτησα και άλλο router τουλάχιστον για δοκιμή αλλά δεν το δέχτηκαν.

 

Επίσης μου είπαν πως κάνω λάθος και πως αν κλειδώνω στα 45mbps τότε κατεβάζω με 4.5mb/s αντί για 5.6mb/s που αναφέρει στο calculator της google π.χ. (παρόλο που ο Chrome ανέφερε 5.6 τότε που κατέβαζα με full ταχύτητα).

Επεξ/σία από SlackulatoR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router κλείδωνε στα 49999 και στο speedtest έπιανα 45 (τα οποία έβλεπα και σε κατέβασμα/ftp), αυτό σε μία μέρα έγινε 41 και 38 αντίστοιχα (παίρνω από kv). Η Wind μου είπε πως δεν μπορεί να γίνει κάτι και πρόβλημα θεωρείτε εάν είχε πέσει κάτω από 3mb/s η ταχύτητα του download.

 

Με τον ηλεκτρολόγο δοκιμάσαμε αρκετά πράγματα, στα 49 κλείδωσε μόνο όταν σύνδεσε το καλώδιο ethernet κατευθείαν από την πρίζα στο router μέσα στο δωμάτιο. Βέβαια αυτή η αύξηση που είδαμε ήταν λογική και δεν έχει να κάνει με τα χαμένα 10mbps.

 

Τα 10mbps χάθηκαν και στην κεντρική πρίζα γιατί όταν είχα κρατήσει μετρήσεις (πριν το πρόβλημα) το max rate ήταν 33mbps up και 64mbps down ενώ τώρα είναι 24mbps up και 46mbps down. Αυτά χωρίς να αλλάξει το noise ή attenuation. Όσες φορές και να το ανέφερα στην Wind μου είπαν πως δεν υφίσταται το πρόβλημα. Τους ζήτησα και άλλο router τουλάχιστον για δοκιμή αλλά δεν το δέχτηκαν.

 

Επίσης μου είπαν πως κάνω λάθος και πως αν κλειδώνω στα 45mbps τότε κατεβάζω με 4.5mb/s αντί για 5.6mb/s που αναφέρει στο calculator της google π.χ. (παρόλο που ο Chrome ανέφερε 5.6 τότε που κατέβαζα με full ταχύτητα).

απο kv να παιρνεις και να εχεις 41 mbit ειναι λιγο παραξενο πραγματι.

φαντασου οτι μερικοι κλειδωνουν στα 50mbit και εχουν attainable 100+ στο down.δεν ξερω τι ισχυει στην

περιπτωση του vdsl απο kv και ποτε θεωρειται βλαβη.αν δηλαδη οτι δεν παιζεις 50 απο το Kv θεωρειται προβλημα ή οχι.

σιγουρα κατι αλλαξε στον χαλκο εξω για να γινει αυτο.αλλωστε και το kv και ο χαλκος στον οτε ανηκουν.

η wind μονο την τηλεφωνια δινει αλλα αυτο δεν μας επηρεαζει καπου αφου και το splitter στο kv του οτε ειναι.

 

περιμενε αυτο με τον ηλεκτρολο δεν το καταλαβα.τι οταν συνδεε το ethernet κατευθειαν απο την πριζα?

τηλεφωνικο εννοεις οχι ethernet.και ποια πριζα?και ο συγχρονισμος ειναι ασχετος με το κατεβασμα.

εμας μας νοιαζει ο συγχρονισμος μεσα απο τον ρουτερ στην παρουσα φαση και οχι το ποσο κατεβαζεις.

ναι το Noise margin και το attenuation δεν θα αλλαξουν.αλλα οτι εχεις max attainable 46 κατι βρωμαει

και σιγουρα κατι εχει αλλαξει ειτε εξω ειτε μπορει κατι να εχει γινει και σε σενα.πχ στην χωνευτη να εχει οξειδωθει

κανα καλωδιο κτλ κτλ.

να σου αλλαξουν ρουτερ δεν εχει νοημα.δυσκολο εως απιθανο να παθει κατι το ρουτερ και να συγχρονιζει πιο χαμηλα.

να κανει αποσυνδεσεις ναι ,να μην συγχρονιζει ναι αλλα να συγχρονιζει λιγοτερο λιγο δυσκολο εστω και αν ειναι zte.

ε ναι η wind το βλεπει οτι τι 50 τι 41 δεν υπαρχει θεμα.

κανονικα αν συγχρονιζες στα 45 mbit ναι θα βλεπεις κοντα στα 4,5 mbyte Κατεβασμα.χοντρικα υπολογισε

100 Kilobyte στο mbit.το θεωρητικο 128 ειναι μαζι με τα headers που ειναι bandwidth που δεν το βλεπεις.

και εξαρτατε τι κατεβαζεις.να εχεις 5,6 ειναι το μεγιστο θεωρητικο.στην πραξη μεχρι 5  mbyte θα βλεπες.

το calculator δεν θα βαλει μεσα τα headers.αυτο τωρα που ειδες στον chrome Μπορει να ηταν και λιγο fake ή να

ηταν λιγο σαν peak που βλεπεις μερικες φορες ενα download να ξεκιναει με μεγαλη ταχυτητα και μετα το βλεπεις

να σταθεροποιειται.

απο εκει και περα πρεπει να κανεις τις παρακατω δοκιμες ειτε εχει χαθει το bandwidth εξω στον οτε ειτε σε σενα.

θα πρεπει το vdsl router ναμπει στον κατανεμητη/χωνευτη απευθειας και να δεις ποσο συγχρονιζεις εκει.

ακομα και εξω να εχεις χασει ταχυτητα μπορει να εχανες και αλλη ταχυτητα λογω καλωδιωσης.ειτε λογω προβληματος πχ οξειδωση

ειτε λογω οτι δεν ειναι σωστα η καλωδιωση σου για vdsl οπως σου εγραψα πιο πανω.οποτε αν κατω εχεις 50mbit με attainable πχ 53 τοτε σκοπος ειναι

αυτο να καταφερεις να το εχεις και πανω φτιαχνοντας την καλωδιωση.διοτι αμα εχεις παραλληλα θα χασεις.οποτε αν το attainable σου ειναι πχ 53 και εχεις λαθος την καλωδιωση μπορει αυτο να σε ριξει πχ στα 41.πριν απλα μπορει να ειχες attainable 65 οποτε με το λαθος στην καλωδιωση να φτανες attainable 53.

επειδη ομως για το εξω κομματι δεν αλλαζει κατι σκοπος ειναι να φτιαξεις το μεσα.

το γραψα λιγο παραξενα το παραδειγμα αλλα δεν μπορω να το πω αλλιως.επισης δεν καταλαβα αυτο που ειπες για τον ηλεκτρολογο και για τα 49mbit.αν εννοεις οτι συνδεσε το ρουτερ στην κεντρικη και επιασε τοσο

ενω στο ρουτερ στην δικια σου πριζα παιζει λιγοτερο τοτε σιγουρα η καλωδιωση ειναι λαθος.οποτε ασχετα

αν εχεις χασει απεξω η οχι επειδη δεν θα αλλαξει προσπαθησε να μην χανεις απο κατω μεχρι πανω.

 

οποτε ειτε δοκιμη κατω κατανεμητη/χωνευτη

ειτε ανοιγεις κεντρικο πριζακι αποσυνδεεις ολα τα καλωδια και δοκιμασεις στο ζευγαρι που ερχεται απο τον κατανεμητη/χωνευτη και βλεπεις ποσο εχεις.

ειτε αυτο ειναι αρκετα λαθος στο vdsl αλλα οκ ειναι μια δοκιμη.βγαζεις ολα τα τηλεφωνα και βαζεις μονο το ρουτερ στο κεντρικο πριζακι με μικρο τηλεφωνικο καλωδιο.

μπορει να μην κερδισεις πολλα με αυτο διοτι εχεις παραλληλα αλλα ειναι μια δοκιμη και αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ που συνεχίζεις και απαντάς στο θέμα και για τις γνώσεις που μεταφέρεις.

 

Στην κεντρική πρίζα το router κλειδώνει στα 48mbps την τελευταία φορά που το δοκίμασα. Το θέμα είναι πως δεν με πειράζει η μικρή διαφορά από πρίζα σε πρίζα γιατί υπήρχε από όταν έστησα την σύνδεση. Αυτό που με έκανε και το έψαξα είναι εκείνα τα χαμένα mbps που έγιναν από την μία μέρα στην άλλη και το ότι φάνηκε και στα max rates που υποδηλώνει πρόβλημα (φαντάζομαι).

 

Στον κατανεμητή έκαναν έλεγχο οι τεχνικοί και μου είπαν πως κλειδώνει στα 45mbps (δηλαδή όσο και σε εμένα αυτήν την στιγμή). 

Πριν όμως εμφανιστεί το πρόβλημα δεν είχε παρθεί μέτρηση για να έκανα σύγκριση αν έχασε και κάτω, άρα δεν ξέρω από εδώ και πέρα τι πρέπει να γίνει. Ίσως μπορέσει να βοηθήσει κάποιος από τον ΟΤΕ, αν είναι θα κοιτάξω και αυτό το ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ που συνεχίζεις και απαντάς στο θέμα και για τις γνώσεις που μεταφέρεις.

 

Στην κεντρική πρίζα το router κλειδώνει στα 48mbps την τελευταία φορά που το δοκίμασα. Το θέμα είναι πως δεν με πειράζει η μικρή διαφορά από πρίζα σε πρίζα γιατί υπήρχε από όταν έστησα την σύνδεση. Αυτό που με έκανε και το έψαξα είναι εκείνα τα χαμένα mbps που έγιναν από την μία μέρα στην άλλη και το ότι φάνηκε και στα max rates που υποδηλώνει πρόβλημα (φαντάζομαι).

 

Στον κατανεμητή έκαναν έλεγχο οι τεχνικοί και μου είπαν πως κλειδώνει στα 45mbps (δηλαδή όσο και σε εμένα αυτήν την στιγμή). 

Πριν όμως εμφανιστεί το πρόβλημα δεν είχε παρθεί μέτρηση για να έκανα σύγκριση αν έχασε και κάτω, άρα δεν ξέρω από εδώ και πέρα τι πρέπει να γίνει. Ίσως μπορέσει να βοηθήσει κάποιος από τον ΟΤΕ, αν είναι θα κοιτάξω και αυτό το ενδεχόμενο.

ναι υποδηλωνει οτι κατι αλλαξε .και εφοσον και στον κατανεμητη εχουν 45 υποδηλωνει οτι οκ το προβλημα ειναι καπου εξω στο κομματι του οτε.οκ χανεις και εσυ μερικα mbps απο το ενα πριζακι στο αλλο αλλα οκ δεν φταιει αυτο.απλα αν δεν φτιαχτει το εξω προκειμενου να μην εισαι στα 41 θα πρεπει να φτιαξεις και το δικο σου κομματι ωστε να φτασεις τα 48.γιατι απο τον οτε σε συνδυασμο με wind δεν νομιζω να κανουν κατι.αν πραγματι ειναι 45 κατω σημαινει οτι ειναι στον χαλκο.το 45 με το 48 που βλεπεις σαν διαφορα πανω κατω ειναι απλα επειδη με αλλο εξοπλισμο μετρανε κατω και με αλλον εσυ πανω οποτε ειναι καπως λογικο.αν ειχες attainable 64 στο κεντρικο πριζακι τοτε το ιδιο θα ειχες και κατω.αν ειχες attainable 64 στην τελικη πριζα που εισαι που χανει λιγακι με σχεση την κεντρικη τοτε κατω θα ειχες 70+.να δωσεις εσυ βλαβη στον οτε δεν γινεται.να κανεις δοκιμη κατω για επαληθευση μηπως εκαναν καμια βλακεια οι τεχνικοι μαλλον δεν εχει νοημα.να πεις στην wind να κανει κατι παραπανω δυσκολο.μονο αν εχεις κανα γνωστο σε οτε και τον πεισεις να το δει και ενδεχομενως να σου αλλαξει κανα απερχομενο ισως ξαναγυρισεις στα παλια που ειχες ή και σε καλυτερα χαρακτηριστικα απο παλια.εκτος αν εχουν θεμα ολα τα απερχομενα ή δεν υπαρχουν αλλα απερχομενα οποτε ατυχησες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...