Προς το περιεχόμενο

Σωστή καλωδίωση VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο σοφό forum !!! 

Από 22/1 νέος συνδρομητής VDSL Forthnet...

Συγχρονίζω εξαιρετικά στα 49999/4998..

Επειδή είμαι τελειομανής γενικώς θέλω να έχω την πιο σωστή καλωδίωση που γίνεται.

Στο σπίτι υπάρχουν 3 πρίζες τηλεφώνου.Στην κεντρική(χωλ) έχω απευθείας συνδεδεμένο το ρούτερ.

Στο σαλόνι έχω το ασύρματο με το γνωστό φίλτρο.Και το τρίτο πριζάκι(κρεβατοκάμαρα) δεν χρησιμοποιείται...Απ΄όσα διάβασα εδώ το ιδανικό είναι να παίζουμε μόνο από την κεντρική(με splitter φυσικά).Αυτή είναι και η απορία μου.Πως δηλαδή θα απομονώσω τα 2 πριζάκια που δεν με ενδιαφέρουν.

Επισυνάπτω φώτο από τα πριζάκια και τον κατανεμητή της πολυκατοικίας...

 

Παρακαλώ τα φώτα σας !!!

post-268225-0-13141200-1390587479_thumb.jpg

post-268225-0-99462500-1390587482_thumb.jpg

post-268225-0-05520200-1390587486_thumb.jpg

post-268225-0-88078300-1390587491_thumb.jpg

post-268225-0-28795000-1390587493_thumb.jpg

post-268225-0-66162400-1390587494_thumb.jpg

post-268225-0-83694000-1390587495_thumb.jpg

post-268225-0-04124500-1390587497_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οποιο πριζακι δεν σε ενδιαφερει το αποσυνδεεις τελειως απο εκει που ενωνεται.

δηλαδη αν το α ειναι το κεντρικο και απο το α παει στο β και απο το α παει στο γ αν θες να βγαλεις το γ απλα το αποσυνδεσεις απο το α.

αν στο β θες να εχεις τηλεφωνο τοτε θα κανεις το εξης.θα παρεις ενα διπλο πριζακι.στην μια πλευρα θα βαλεις την γραμμη του οτε.στην δευτερη υποδοχη στο πισω μερος μιλαμε παντα θα βαλεις την γραμμη για το δωματιο β.

απο την μπροστα πλευρα στην α υποδοχη θα βαλεις το splitter.δηλαδη θα εχεις .πριζακι α στο Line Του splitter.adsl/vdsl splitter στο vdsl router σου.το Phone απο το splittr θα το βαλεις στο πριζακι β ωστε να κανει επιστροφη και να πηγαινει στο β δωματιο.στο β δωματιο μονο την συσκευη θα βαλεις χωρις φιλτρο


επισης το πριζακι που βλεπω με τον πυκνωτη ή πεταξε το ή κοψε τον πυκνωτή.κανει προβληματα.αν κοψεις τον πυκνωτη και για καποιο λογο δεν παιζει μετα απλα το πετας και παιρνεις αλλο.επισης απο τις φωτο δεν βγαινει ευκολα ακρη.αν τα β και γ δωματια ενωνονται στο α τοτε ολα οκ.αν ενωνονται πισω απο τον τοιχο και οχι πισω απο το πριζακι εχεις θεμα.επισης αν το γ δωματιο παιρνει απο το β τοτε ειτε αποσυνδεεις το γ απο το β ειτε το αφηνεις.δεν μας πειραζει εφοσον εχεις τηλεφωνα εκει και εφοσον φτιαχτει σωστα το κεντρικο πριζακι οπως εγραψα παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιο πριζακι δεν σε ενδιαφερει το αποσυνδεεις τελειως απο εκει που ενωνεται.

δηλαδη αν το α ειναι το κεντρικο και απο το α παει στο β και απο το α παει στο γ αν θες να βγαλεις το γ απλα το αποσυνδεσεις απο το α.

αν στο β θες να εχεις τηλεφωνο τοτε θα κανεις το εξης.θα παρεις ενα διπλο πριζακι.στην μια πλευρα θα βαλεις την γραμμη του οτε.στην δευτερη υποδοχη στο πισω μερος μιλαμε παντα θα βαλεις την γραμμη για το δωματιο β.

απο την μπροστα πλευρα στην α υποδοχη θα βαλεις το splitter.δηλαδη θα εχεις .πριζακι α στο Line Του splitter.adsl/vdsl splitter στο vdsl router σου.το Phone απο το splittr θα το βαλεις στο πριζακι β ωστε να κανει επιστροφη και να πηγαινει στο β δωματιο.στο β δωματιο μονο την συσκευη θα βαλεις χωρις φιλτρο

επισης το πριζακι που βλεπω με τον πυκνωτη ή πεταξε το ή κοψε τον πυκνωτή.κανει προβληματα.αν κοψεις τον πυκνωτη και για καποιο λογο δεν παιζει μετα απλα το πετας και παιρνεις αλλο.επισης απο τις φωτο δεν βγαινει ευκολα ακρη.αν τα β και γ δωματια ενωνονται στο α τοτε ολα οκ.αν ενωνονται πισω απο τον τοιχο και οχι πισω απο το πριζακι εχεις θεμα.επισης αν το γ δωματιο παιρνει απο το β τοτε ειτε αποσυνδεεις το γ απο το β ειτε το αφηνεις.δεν μας πειραζει εφοσον εχεις τηλεφωνα εκει και εφοσον φτιαχτει σωστα το κεντρικο πριζακι οπως εγραψα παραπανω.

 

Με ενδιαφέρει μόνο το πριζάκι του χωλ(μάλλον κεντρικό ε ?).Τα άλλα 2 δεν με ενδιαφέρουν.Οπότε απλά να αποσυνδέσω αυτά και να βάλω ένα splitter στο κεντρικό πριζάκι ? 

Πριζάκι με τον πυκνωτή εννοείς το κεντρικό μου ?

Με ενδιαφέρει μόνο το πριζάκι του χωλ(μάλλον κεντρικό ε ?).Τα άλλα 2 δεν με ενδιαφέρουν.Οπότε απλά να αποσυνδέσω αυτά και να βάλω ένα splitter στο κεντρικό πριζάκι ? 
Πριζάκι με τον πυκνωτή εννοείς το κεντρικό μου ?

Τι λες βρε θηρίο "49999/4998" για πες μας σε ποια περιοχή εισαι και σε ποια εταιρεια εισαι

Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης Forthnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με ενδιαφέρει μόνο το πριζάκι του χωλ(μάλλον κεντρικό ε ?).Τα άλλα 2 δεν με ενδιαφέρουν.Οπότε απλά να αποσυνδέσω αυτά και να βάλω ένα splitter στο κεντρικό πριζάκι ? 
Πριζάκι με τον πυκνωτή εννοείς το κεντρικό μου ?

Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης Forthnet

 

λογικα ναι θα ειναι το κεντρικο αν εκει βλεπεις τα περισσοτερα καλωδια.ναι τα αποσυνδεεις ολα και συνδεεις μονο τα 2 καλωδια που εχουν ταση και ερχονται απο τον κατανεμητη.αν ερχονται παραπανω απο 2 καλωδια απο τον κατανεμητη αφηνεις μονο αυτο που σου δινει σωστο συγχρονισμο και ταση στο τηλεφωνο.τα αλλα ειναι αναπληρωματικα.αν τα εχεις κανει σωστα περα οτι θα συγχρονιζεις σωστα τοτε θα πρεπει να σου εχουν νεκρωσει και τα αλλα πριζακια.αν βρεις ταση στα αλλα πριζακια τοτε καπου γινεται ενωση πισω απο τον τοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα ναι θα ειναι το κεντρικο αν εκει βλεπεις τα περισσοτερα καλωδια.ναι τα αποσυνδεεις ολα και συνδεεις μονο τα 2 καλωδια που εχουν ταση και ερχονται απο τον κατανεμητη.αν ερχονται παραπανω απο 2 καλωδια απο τον κατανεμητη αφηνεις μονο αυτο που σου δινει σωστο συγχρονισμο και ταση στο τηλεφωνο.τα αλλα ειναι αναπληρωματικα.αν τα εχεις κανει σωστα περα οτι θα συγχρονιζεις σωστα τοτε θα πρεπει να σου εχουν νεκρωσει και τα αλλα πριζακια.αν βρεις ταση στα αλλα πριζακια τοτε καπου γινεται ενωση πισω απο τον τοιχο.

Τα πιο πολλά καλώδια όπως φαίνεται κ από τις φώτο είναι στο πριζάκι της κρεβατοκάμαρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο πολλά καλώδια όπως φαίνεται κ από τις φώτο είναι στο πριζάκι της κρεβατοκάμαρας...

δυστυχως απο τις φωτο καποια πραγματα ειναι παραξενα.κατω στον κατανεμητη βλεπω μπλε κοκκινο καλωδιο πχ για τον τριτο οροφο και βλεπω 3 ζευγαρια.δεν ξερω αν εχεις οροφοδιαμερισμα οποτεε και τα 3 ερχονται σε σενα η οχι.επισης πανω στα πριζακια καπου βλεπω ενα καλωδιο σαν Utp και βλεπω μετα ενα αλλο γκρι καλωδιο με αλλα καλωδια μεσα.καποιος εχει κανει πατεντες.κανονικα πισω απο καθε πριζακι θα πρεπε να εχεις μπλε κοκκινο μονο και σε ενα πριζακι απο ολα να εχεις παραπανω ζευγαρια που ειναι και τα αναπληρωματικα απο κατω..εσενα μαλλον καποιος πρεπει να περασε και ενα δευτερο καλωδιο απο το ενα πριζακι στο αλλο.ισως να μην ειχε το σπιτι απο την αρχη δεν ξερω.το αρχικο πριζακι λογικα θα ιεναι αυτο που εχει την ταση.αν τα αποσυνδεσεις ολα μονο ενα ζευγαρι θα σου φερνει την ταση (αυτο που ειναι απο τον κατανεμητη).εκει ειναι το κεντρικο οποτε μετα συνδεεις η αποσυνδεεις αυτα που θες.

 

Πώς ξέρουμε ποιο είναι το κεντρικό;

συνηθως ειναι αυτο που εχει τα πιο πολλα ζευγαρια απο πισω και συνηθως ειναι αυτο που ειναι με το που μπεις μεσα στο σπιτι.πχ σαλονι.λεω συνηθως γιατι μερικα σπιτια τα ξαναφτιαχνουν απο την αρχη και τα αλλαζουν η πιο παλια μερικοι εκαναν τις ενωσεις πισω απο τον τοιχο οποτε δεν υπηρχε κεντρικο.

και επισης δεν ξερω αν το πριζακι με τον πυκνωτη ειναι το κεντρικο απλα κανε αυτα που σου γραψα πιο πανω για το συγκεκριμενο πριζακι αμα τελικα το χρησιμοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όπως είπε και ο poulinos έχει γίνει πατέντα με τις καλωδιώσεις του σπιτιού σου μπορείς να κάνεις το εξής.

 

Να αποσυνδέσεις όλα τα καλώδια και από τις τρεις πρίζες. Θα αποσυνδέσεις επίσης και όσο είναι ενωμένα μεταξύ τους. Καλό είναι να κρατήσεις σημειώσεις ποιο πάει που για περίπτωση στραβής.

 

Εφόσον όλα είναι εκτός πρίζας και το κάθε ζευγάρι μόνο του μετρά με ένα πολύμετρο κάθε ζευγάρι ξεχωριστά και βλέπεις ποιο σου δίνει 48 βολτ. Αυτό είναι και το κεντρικό σου.

 

Αν σου δίνουν πάνω από ένα ζευγάρι 48 βολτ τότε η ένωση γίνεται εσωτερικά στον τοίχο και είναι εξαιρετικά δύσκολο να εντοπίσεις το κεντρικό χωρίς να ανοίξεις τα κουτιά στους τοίχους (τα στρογγυλά που είναι ψηλά και περνάνε και το ρεύμα οι ηλεκτρολόγοι από εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε αυτα που ειπε ο bourdoulas.αν εχεις γεννητρια ηχητικου και ακουστικου σηματος και πολυμετρο ολα ειναι πιο ευκολα.απλα το κεντρικο πρεπει να ειναι λογικα καποιο που εχει μπλε κοκκινο και οχι καποια απο αυτα που εχουν μεσα 2-3 ζευγαρια.λογικα παντα εκτος αν εχει γινει τρελη πατεντα.επισης αν εισαι οτε δεν θα δεις 48 volt αλλα 51 συνηθως η και πιο πανω οποτε μην τρομαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους κ πραγματικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις-βοήθειες σας...

Να αναφέρω απλά ότι το σπίτι το νοικιάζω,δεν γνωρίζω δηλαδή έχουν κάνει στα καλώδια από πριν όσοι έχουν περάσει...

Κάθε όροφος κ διαμέρισμα,εγώ είμαι στον πρώτο κ η πολυκατοικία είναι το πολύ 10ετίας...

Σίγουρα έχουν γίνει πατέντες !!! Γενικά τα ηλεκτρολογικά του σπιτιού είναι κουκουρούκου  B)

Αnyway,απλά να σας θυμίσω ότι η γραμμή μου είναι εξαιρετική κ δεν έχω κανένα πρόβλημα..Λόγω τελειομανίας θέλω να έχω την πιο σωστή καλωδίωση  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους κ πραγματικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις-βοήθειες σας...

Να αναφέρω απλά ότι το σπίτι το νοικιάζω,δεν γνωρίζω δηλαδή έχουν κάνει στα καλώδια από πριν όσοι έχουν περάσει...

Κάθε όροφος κ διαμέρισμα,εγώ είμαι στον πρώτο κ η πολυκατοικία είναι το πολύ 10ετίας...

Σίγουρα έχουν γίνει πατέντες !!! Γενικά τα ηλεκτρολογικά του σπιτιού είναι κουκουρούκου  B)

Αnyway,απλά να σας θυμίσω ότι η γραμμή μου είναι εξαιρετική κ δεν έχω κανένα πρόβλημα..Λόγω τελειομανίας θέλω να έχω την πιο σωστή καλωδίωση  :-D

 

εφοσον εισαι οροφοδιαμερισμα σε καποιο πριζακι θα πρεπει να βρεις απο πισω 3 ζευγαρια κοκκινα μπλε καλωδια.αυτα τα 3 ζευγαρια που βλεπεις στον κατανεμητη σου αυτα τα 3 ζευγαρια πρεπει να βρεις και πανω.αυτο ειναι το κεντρικο πριζακι .αν δεν τα βρισκεις τοτε μαλλον η ενωσηειναι καπου αλλου ή υπαρχει κανα πριζακι πισω απο κανα επιπλο που δεν το εχεις δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον εισαι οροφοδιαμερισμα σε καποιο πριζακι θα πρεπει να βρεις απο πισω 3 ζευγαρια κοκκινα μπλε καλωδια.αυτα τα 3 ζευγαρια που βλεπεις στον κατανεμητη σου αυτα τα 3 ζευγαρια πρεπει να βρεις και πανω.αυτο ειναι το κεντρικο πριζακι .αν δεν τα βρισκεις τοτε μαλλον η ενωσηειναι καπου αλλου ή υπαρχει κανα πριζακι πισω απο κανα επιπλο που δεν το εχεις δει.

Τα πριζάκια είναι 3 καρατσεκαρισμένο ! Τα βλέπεις στις φώτο που έχω βάλει...Οπότε όπως λες η ένωση είναι κάπου αλλού.Τι σημαίνει πρακτικά αυτό ? Σίγουρα δεν είναι καλό ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πριζάκια είναι 3 καρατσεκαρισμένο ! Τα βλέπεις στις φώτο που έχω βάλει...Οπότε όπως λες η ένωση είναι κάπου αλλού.Τι σημαίνει πρακτικά αυτό ? Σίγουρα δεν είναι καλό ε ?

λογικα γιατι απο τις φωτο δεν ειναι παντα το πιο ευκολο να καταλαβεις  η ενωση γινεται σε καποιο κουτακι οποτε δεν μπορεις να απομονωσεις τα υπολοιπα πριζακια.αν τωρα εχει γινει καμια αλλη πατεντα εκει για να το τσεκαρεις πρεπει να κανεις αυτο που υποθηκε πιο πανω.αποσυνδεεις τα παντα και μετρας τα ζευγαρια με πολυμετρο.αν βρεις σε παραπανω απο ενα ζευγαρι ταση τοτε καπου υπαρχει ενωση σε καποιο κουτακι.αν δεν βρεις ταση τοτε σημαινει οτι μαλλον εχει γινει ενωση σε καποιο κουτακι αλλα εχει γινειενωση μονο προς ενα πριζακι και οχι προς τα υπολοιπα.και οτι τα υπολοιπα δεν παιρνουν απο αυτην την ενωση στο κουτακι αλλα οτι παιρνουν μεταξυ τους οποτε ναι εκει μπορεις να τα απομονωσεις.θελει δοκιμες το πραγμα.μπορει επισης η ενωση αυτη να ειναι εκει που μπαινει ο συναγερμος.εχω δει δηλαδη η ενωση να γινεται μεσα στην ντουλαπα που εκει θα εμπαινε ο συναγερμος.η πανω σε παταρι κτλ.η ακομα και χυμα στο διαδρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα γιατι απο τις φωτο δεν ειναι παντα το πιο ευκολο να καταλαβεις  η ενωση γινεται σε καποιο κουτακι οποτε δεν μπορεις να απομονωσεις τα υπολοιπα πριζακια.αν τωρα εχει γινει καμια αλλη πατεντα εκει για να το τσεκαρεις πρεπει να κανεις αυτο που υποθηκε πιο πανω.αποσυνδεεις τα παντα και μετρας τα ζευγαρια με πολυμετρο.αν βρεις σε παραπανω απο ενα ζευγαρι ταση τοτε καπου υπαρχει ενωση σε καποιο κουτακι.αν δεν βρεις ταση τοτε σημαινει οτι μαλλον εχει γινει ενωση σε καποιο κουτακι αλλα εχει γινειενωση μονο προς ενα πριζακι και οχι προς τα υπολοιπα.και οτι τα υπολοιπα δεν παιρνουν απο αυτην την ενωση στο κουτακι αλλα οτι παιρνουν μεταξυ τους οποτε ναι εκει μπορεις να τα απομονωσεις.θελει δοκιμες το πραγμα.μπορει επισης η ενωση αυτη να ειναι εκει που μπαινει ο συναγερμος.εχω δει δηλαδη η ενωση να γινεται μεσα στην ντουλαπα που εκει θα εμπαινε ο συναγερμος.η πανω σε παταρι κτλ.η ακομα και χυμα στο διαδρομο.

Θα δω αν μπορώ να βρω κάποιο ηλεκτρολόγο από κάποιον γνωστό για να κάνουμε σωστή δουλειά..Μου μπήκε το μικρόβιο τώρα κ θέλω να γίνουν τα πράγματα σωστά...Αν δε δω ότι για να τα διορθώσω θέλει πολλά φράγκα δεν ασχολούμαι καν.....Αν ήταν δικό μου το σπίτι θα προχωρούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...