Προς το περιεχόμενο

Αγορά κουρευτικής (?) μηχανής


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά να προσπαθείς να τα κόβεις αντίθετα απο την φορά της τρίχας. Έχω σημεία που η τρίχα βγαίνει προς τα πάνω και πιο δίπλα προς τα κάτω, αναγκαστικά το αλλάζεις. Και γενικά πρέπει να ψιλο εφαρμόζεις την ίδια πίεση σε όλα τα σημεία, γτ μια φορά κούρευα το πιγούνι και έβαλα μεγαλύτερη πίεση, μπήκε η πέτσα ανάμεσα στα δοντάκια και εκεί που τα είχα 1 εκατοστό όλα, στο πηγούνι ουσιαστικά ξυρίστηκε.

 

Το περίμενα πολύ πιο εύκολο. Για την ακρίβεια περίμενα να κάνω πιο γρήγορα απ το ξύρισμα με το ξυράφι αλλά εδώ πρόκειται για καλλιτεχνία. Ίσως βέβαια να συνηθίσω και να το κάνω εύκολα. Θα γράψω περισσότερα σχόλια για την μηχανή με τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ το ίδιο θέμα έχω, δε μπορώ να πετύχω ομοιομορφία, και δεν πιστεύω ότι γίνεται κιόλας. Αυτό που κάνω που και που είναι να τα παίρνω όσο καλύτερα μπορώ όσο το δυνατόν συντομότερα γίνεται και μετά να διορθώνω με το ξυράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η μηχανή πόσο δυνατή είναι πάντως.... και η γωνία εφαρμογής. Δεν πρέπει να είναι κάθετα οι λεπίδες στο δέρμα, μπορεί στον καθρέφτη να φαίνεται σωστό, αλλα θέλει όλη η επιφάνεια που είναι οι λεπίδες να κολλάει στην μάπα. Δεν ξέρω αν είναι κατανοητό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η μηχανή πόσο δυνατή είναι πάντως.... και η γωνία εφαρμογής. Δεν πρέπει να είναι κάθετα οι λεπίδες στο δέρμα, μπορεί στον καθρέφτη να φαίνεται σωστό, αλλα θέλει όλη η επιφάνεια που είναι οι λεπίδες να κολλάει στην μάπα. Δεν ξέρω αν είναι κατανοητό...

 

Εχετε καποια μηχανη με ρευμα να πρωτεινετε? Να κοβει κατω απο 0,5mm για γενια και καθαρισμα σβερκου.

 

Αυτο που βλεπω ειναι οτι οι οικονομικες μηχανες κατω των ~30€ δε κανουν δουλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε καποια μηχανη με ρευμα να πρωτεινετε? Να κοβει κατω απο 0,5mm για γενια και καθαρισμα σβερκου.

 

Αυτο που βλεπω ειναι οτι οι οικονομικες μηχανες κατω των ~30€ δε κανουν δουλεια...

Έχω αυτή http://www.skroutz.gr/s/382383/Philips-QC5115.htmlπου χωρίς την κεφαλή σου τα κάνει σχεδόν ξυρισμένα, σα να είσαι 1 μέρα αξύριστος. Μετά η κλίμακα πάει 3-5-7.... Υπερευχαριστημένος γτ έχω συνέχεια φουλ ισχύ με το ρεύμα. Είναι και μεγάλη και μπορείς πολύ εύκολα να κουρευτείς χωρίς να σου τραβάει τις τρίχες.

 

Πάρα πολύ καλή εταιρεία είναι και η Wahl και αυτή η μηχανή είναι πολύ καλή http://www.skroutz.gr/s/3205888/Wahl-WA-79400-800-Colour-Pro.htmlήθελα να πάρω μια wahl αλλα μικρή που βολεύει ποιο πολύ στα γένια αλλα είχε 75€. Αν θες κάτι φθηνό πας στην philips που είναι μια χαρά, αν δίνεις λίγο παραπάνω πας σε wahl (έχει μεγάλη ποικιλία, εγώ σου έβαλα μι που έχω δει στο youtube να την δουλεύουν αρκετά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτή http://www.skroutz.gr/s/382383/Philips-QC5115.htmlπου χωρίς την κεφαλή σου τα κάνει σχεδόν ξυρισμένα, σα να είσαι 1 μέρα αξύριστος. Μετά η κλίμακα πάει 3-5-7.... Υπερευχαριστημένος γτ έχω συνέχεια φουλ ισχύ με το ρεύμα. Είναι και μεγάλη και μπορείς πολύ εύκολα να κουρευτείς χωρίς να σου τραβάει τις τρίχες.

 

Πάρα πολύ καλή εταιρεία είναι και η Wahl και αυτή η μηχανή είναι πολύ καλή http://www.skroutz.gr/s/3205888/Wahl-WA-79400-800-Colour-Pro.htmlήθελα να πάρω μια wahl αλλα μικρή που βολεύει ποιο πολύ στα γένια αλλα είχε 75€. Αν θες κάτι φθηνό πας στην philips που είναι μια χαρά, αν δίνεις λίγο παραπάνω πας σε wahl (έχει μεγάλη ποικιλία, εγώ σου έβαλα μι που έχω δει στο youtube να την δουλεύουν αρκετά)

Φιλε μου σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Συμφωνουμε απολυτα μιας και η wahl θεωρουνται και ειναι κορυφαιες μηχανες, επαγγελματικες αλλα και ακριβες. Χρησιμοποιησα μια τετοια (δε θυμαμαι μοντελο) σε κομμωτηριο και επαθα πλακα με το ομοιομορφο και βαθη κοψιμο/ξυρισμα. Δε"μαγκωσε",ουτε ζοριστικε καθολου.

 

Και γω εχω μια philips πολλα χρονια, σκυλι (δεν εχει λαδωθει ποτε) και ευχαριστημενος. Δουλευει μια χαρα αλλα τωρα ψαχνω για πιο βαθυ κοψιμο.

Θα δω την προταση σου για την philips και ποσο βαθια κοβει. Αλλιως κανω οικονομιες και παω προς wahl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολύ βαθύ κόψιμο σχεδόν ξύρισμα, προτείνω αυτή: http://www.amazon.com/Wahl-Professional-8685-Classic-Clipper/dp/B00011K2BA

 

Την έχει ο κουρέας μου για να φτιάχνει σβέρκους, γωνίες κτλπ. Κόβει πάαααρα πολύ καλά και πολύ βαθιά. Ήθελα να την πάρω όταν μπήκα στρατό για να μην ξυρίζομαι με ξυράφι, αλλα δεν το προχώρησα. Να σου πω την αλήθεια τώρα που την είδα την ζαχαρώνω να την πάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπο κατάλληλη γωνία δε θα κοπεις

 

χμ, άρα υπάρχει κίνδυνος να κοπώ. Υποθέτω αν έχω την μηχανή κάθετα τότε θα κοπώ.

 

Κρίμα πάντως να μην υπάρχει τρόπος να έχεις ομοιόμορφα γένια 3 ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να δοκιμάσω χωρίς κεφαλή να δω πόσο μήκος θα αφήσει μήπως και με βολεύει ή υπάρχει κίνδυνος να κοπώ?

 

Να δοκιμασεις. Δε θα παθεις τιποτα αν ξερεις να τη χρησιμοποιησεις. Πειραματισου.

Εγω παντα χωρις κεφαλη για να εχω αυτο που λενε αξυριστος 1-2 μερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκιμασεις. Δε θα παθεις τιποτα αν ξερεις να τη χρησιμοποιησεις. Πειραματισου.

Εγω παντα χωρις κεφαλη για να εχω αυτο που λενε αξυριστος 1-2 μερες.

 

Βασικά δεν ξέρω να την χρησιμοποιώ αυτό είναι το  πρόβλημα... :-D :-D

Πάντα μέχρι τώρα ξυριζόμουν με ξυράφι, δεν ξαναχρησιμοποίησα ποτέ μηχανή.

Κι επειδή όταν αποφάσισα να αρχίσω να χρησιμοποιώ μηχανή δεν ήθελα 100% ξύρισμα αλλά γένια 2-3 ημερών πήρα κουρευτική αντί για ξυριστική μετά από συμβουλές από forums.

 

Θα δοκιμάσω κι ελπίζω να μην γεμίσω αίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μόλις έκανα νέο τεστ ξυρίσματος:

  • Δεν χρησιμοποίησα καμία κεφαλή και τελικά δεν κόπηκα. Είχα πάντα την μηχανή παράλληλα στο δέρμα και όχι κάθετα.
  • Από το μήκος κοψίματος είμαι ικανοποιημένος. Έγιναν όντως περίπου 3 ημερών.
  • Από την ομοιομορφία, δεν είναι και τέλεια αλλά δεν φαίνονται και άσχημα.
  • Δυσκολεύομαι από την αριστερή πλευρά σε κάποια σημεία αλλά θα συνηθίσω πιστεύω.
  • Χρονικά παίρνει πολλή ώρα, πιο πολύ απο ξύρισμα αλλά ίσως γίνω πιο γρήγορος μιας και τώρα φοβόμουν και να μην κοπώ.
  • Ένα άλλο μειονέκτημα είναι ότι γεμίζει ο τόπος τρίχα. Εσείς τι κάνετε ως προς αυτό?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...