Προς το περιεχόμενο

Η Archos έδωσε περισσότερες πληροφορίες για το 80 Cesium Windows 8.1 tablet των €150


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο 80 Cesium όπως είναι η ονομασία του οικονομικού Windows 8.1 tablet της Archos (κόστος περίπου €150) είχαμε αναφερθεί πριν από μερικούς μήνες, ωστόσο τα στοιχεία που είχε δώσει η εταιρεία ήταν ελάχιστα.Η Archos επιτέλους έδωσε περισσότερα στοιχεία για τα χαρακτηριστικά της συσκευής που αναμένεται πολύ σύντομα να είναι διαθέσιμη τόσο στην Ευρώπη όσο και στις Ηνωμένες Πολιτείες. Το 80 Cesium βασίζεται στον τετραπύρηνο επεξεργαστή της Intel, Atom Z3735G (συχνότητα λειτουργίας έως και 1,83GHz εφόσον απαιτηθεί από το σύστημα), ο οποίος ενσωματώνει 2ης γενιάς υποσύστημα γραφικών Intel HD Graphics.

Διαθέτει 1GB RAM και αποθηκευτικό χώρο 16GB που επεκτείνεται έως και κατά 128GB με την χρήση κάρτας μνήμης microSD.

 

Η οθόνη του Archos 80 Cesium είναι τύπου LCD IPS και έχει διαγώνιο 8 ιντσών υποστηρίζοντας ανάλυση 1280 x 800 pixels. Στην πρόσοψη διαθέτει κάμερα 0,3 Megapixels ενώ στο πίσω μέρος υπάρχει μία υψηλότερης ανάλυσης με αισθητήρα 2.0 Megapixels. Η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 4000mAh. Διαθέτει microUSB2.0 υποδοχή και έξοδο micro HDMI.

 

Το βάρος του είναι περίπου 360 γραμμάρια και το πάχος του περίπου 8,6 χιλιοστά. Όπως αναφέραμε, το tablet θα είναι σύντομα διαθέσιμο στην Ευρώπη με κόστος κοντά στα €150. Μαζί με το tablet προσφέρεται συνδρομή ενός έτους στην υπηρεσία Office 365.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραίο, όμορφο, φτηνό, all-around tablet!

 

 

ααααλλα τωρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον είναι λίγο το 1GB ram και δεν θα εκμεταλλεύεται πλήρως το "φουλ" λειτουργικό που φοράει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από ότι βλέπω όλες οι εταιρίες με όνομα σαμυ σονυ σιγά σιγά ελαττώνουν τα προϊόντα τους λόγο των οικονομικών αποτελεσμάτων μόνο η Microsoft είχε κέρδη μπορεί να είχε μου μικρότερα οικονομικά κέρδη από τις άλλες αλλά τα πάει μια χαρά .βλεπω πολλά tablet με windows 8.1 παντος

Sent from my RM-1045_1050

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κόψει πίσω, πλέον με τα windows 8-8.1 κτλ, έχει εγκαταλειφθεί η κουτσουρεμένη έκδοση RT ε?

 

Οταν μιλάμε για win 8 μιλάμε για proper desktop version με όλες τις εφαρμογές PC συμβατές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έλεγα θα προλάβω να κάνω comment πριν το "whining" για την ram σε φάση "omg 1 γιγα ραμ άπατο θα πάει για πέταμα κτλπ κτλπ"... έκανα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επειδή έχω στην κατοχή μου ένα 8ιντσο με 2/32gb το 1/16gb δεν κάνει για τίποτα. Μόνο για σερφαρισμα είναι αυτό. Τα 16gb είναι μόνο για τα windows και τις ενημερώσεις τους, άντε και για το office. Φαντάσου τα 32gb μου τελείωσαν το πρώτο βράδυ. Από το 1gb που έχει αυτό μνήμη τα 200 περίπου δεσμεύονται από την κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικη τιμη,πολυ ωραια συσκευη,αλλα επισης θα δουλευει εντελως οριακα.

Πληροι μονο τις ελαχιστες απαιτησεις που απαιτουνται.

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/system-requirements

Με γνωμονα την χαμηλη τιμη του,ξερεις τι θα περιμενεις αν το αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κοιτούσα σημερα κατι κινεζιες μεχρι 200€ και εβλεπα καλυτερα χαρακτηριστικα. Βλεπω τις τιμες των επώνυμων και ερχονται στο μυαλο μου δυο πραγματα. Ή οι κινεζιες ειναι για πεταμα και τα τεχνικα χαρακτηριστικα μονο στα χαρτια ή οι επώνυμοι πουλανε ακριβα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κόψει πίσω, πλέον με τα windows 8-8.1 κτλ, έχει εγκαταλειφθεί η κουτσουρεμένη έκδοση RT ε?

 

Οταν μιλάμε για win 8 μιλάμε για proper desktop version με όλες τις εφαρμογές PC συμβατές;

Έτσι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει χάλια hardware σε Windows tablet. Οι Microsoft και Intel έχουν βάλει αυστηρές προδιαγραφές για να δώσουν το hardware στους Κινέζους (σε τζάμπα τιμή σύμφωνα με πληροφορίες μου). Τα "επώνυμα" μηχανήματα θα πρέπει να προσφέρουν κάτι πολύ ανώτερο από τους Κινέζους για να καταφέρουν να πουλήσουν πιο ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα . Απ ότι βλέπω είναι ακριβώς το ίδιο με το Pipo W4 που περιμένω σε καμιά βδομάδα και το εκλεισα με 81 € 

 

http://www.banggood.com/PIPO-W4-Intel-Baytrail-T-Z3735G-Quad-Core-8-Inch-Windows-8_1-Tablet-p-950941.html

 

Μάλιστα  απ οτι βλέπω τ Pipo εχει ελαφρώς καλυτερη μπαταρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζω για ατομα που το θεωρουν ικανοποιητικο το χωρο και την μνημη και το επαινουν ,να αναφερω οτι οτιδηποτε δεν εχει τουλαχιστο 64gb μνημη σε tablet θα παει απατο μονο τα windows θα αφηνουν ελευθερο κανα 3gb μετα τι θα κανεις θα βαζεις app των mb? οσο για την ραμ ναι μεν το συστημα δεν περνει πολυ ραμ στην εκκινηση αλλα τι θα γινει δεν θα μπορεσεις ποτε να τρεξεις ουτε flash oυτε τπτ χωρις να σε σκασει ,ειπαμε υποχωρησεις αλλα οχι και να περνεις το ποιο φθνηνο και να μην κανεις και τπτ σε αυτα τα λεφτα καλυτερα android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...