Προς το περιεχόμενο

Πιο γρήγορο και εύκολο στο χειρισμό το webOS 2.0 για τις νέες τηλεοράσεις της LG


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μια ακόμη φορά η LG, όπως μας έχει συνηθίσει δεν περιμένει την έναρξη των μεγάλων εκθέσεων στις οποίες συμμετέχει και σήμερα ανακοινώνει την δεύτερη έκδοση του webOS, της πλατφόρμας η οποία θα βρίσκεται προεγκατεστημένη σε όλες τις νέες τηλεοράσεις της.Στο webOS 2.0 η LG έχει εστιάσει στην όσο το δυνατόν πιο εύκολη εμπειρία χρήσης, λαμβάνοντας υπόψη τα σχόλια των χρηστών. Στα νέα χαρακτηριστικά ξεχωρίζει η συνεργασία της εταιρείας με την Amazon και το Netflix, δύο εταιρείες οι οποίες αναμένονται να εμπλουτίσουν το διαθέσιμο περιεχόμενο της LG με ταινίες και σειρές σε ανάλυση 4K. Βέβαια η συγκεκριμένη προσθήκη δεν αφορά τη χώρα μας αφού και οι δύο υπηρεσίες δεν είναι διαθέσιμες.

 

Με βάση το τρίπτυχο απλή σύνδεση, απλή εναλλαγή και απλή αναζήτηση, το νέο webOS κάνει πιο εύκολο το χειρισμό της τηλεόρασης, με το χρόνο εκκίνησης να έχει μειωθεί σημαντικά και συγκεκριμένα έως κατά 60%. Η πρόσβαση και εναλλαγή σε διαφορετικό περιεχόμενο έχει γίνει και αυτή πιο γρήγορη και ομαλή όπως κατά την μετάβαση από την αρχική οθόνη στην εφαρμογή του YouTube, με το χρόνο να έχει μειωθεί σ' αυτή την περίπτωση κατά 70%.

 

Ένα από τα νέα χαρακτηριστικά της πλατφόρμας είναι η λειτουργία My Channels η οποία επιτρέπει στους χρήστες να προσαρμόσουν τα αγαπημένα τους τηλεοπτικά κανάλια ή να τα τοποθετήσουν σε πιο ψηλή θέση για πιο εύκολη πρόσβαση με το Launcher Bar.

 

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Τέλος η λειτουργία ‘Quick Settings’ επιτρέπει επιπλέον στους θεατές να ρυθμίζουν την τηλεόρασή τους χωρίς να διακόπτουν το πρόγραμμα που παρακολουθούν, ενώ η λειτουργία ‘Input Picker’ επιτρέπει την αυτόματη αναγνώριση των συνδεδεμένων συσκευών για άμεση χρήση.

 

Θα μπορέσουμε να δούμε από κοντά το νέο webOS 2.0 και τις νέες τηλεοράσεις της LG τον επόμενο μήνα στη Διεθνή Έκθεση Καταναλωτικών Ηλεκτρονικών Ειδών, την CES 2015 όπου και θα σας μεταφέρουμε τις εντυπώσεις μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το webOS 2.0 θα διατίθεται και για τις ήδη υπάρχουσες τηλεοράσεις , ή μόνο για τα καινούρια μοντέλα;

η ανακοίνωση αναφέρει μόνο τις καινούριες τηλεοράσεις που θα παρουσιάσει στη ces 2015

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το webOS 2.0 θα διατίθεται και για τις ήδη υπάρχουσες τηλεοράσεις , ή μόνο για τα καινούρια μοντέλα;

 

Θα το παρουμε λογικα εστω και λιγο καθυστερημενα πιστευω.. Παντως αν κρινω απο τα fw στην δικια μου οι τυποι το εχουν παρει πολυ σοβαρα το θεμα με τις αναβαθμισεις, γιατι καθε τρεις και λιγο βλεπω ολο και νεοτερα revisions..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αντε να δούμε αν θα το παρουμε και εμείς που έχουμε ήδη το webOS σε LG TV (47LB731v).

 

Πάντως μέχρι τώρα βγάζει update σχεδόν μια φορά το μήνα! Στο τελευταίο όμως σχεδόν κατέστρεψαν το youtube app...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να δούμε αν θα το παρουμε και εμείς που έχουμε ήδη το webOS σε LG TV (47LB731v).

 

Πάντως μέχρι τώρα βγάζει update σχεδόν μια φορά το μήνα! Στο τελευταίο όμως σχεδόν κατέστρεψαν το youtube app...

 

Εγω βαζω και ξενες χωρες για να μπορω να κατεβαζω και εξτρα εφαρμογες εκτος Ελλαδος.

Και firmware βαζω και manual αν κατι δεν ειναι καλο κανω revert σε προηγουμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγω βαζω και ξενες χωρες για να μπορω να κατεβαζω και εξτρα εφαρμογες εκτος Ελλαδος.

Και firmware βαζω και manual αν κατι δεν ειναι καλο κανω revert σε προηγουμενο..

 

Καλά τα περισσότερα apps για την ώρα είναι της "πλάκας" (πέρα από 4-5 "μεγάλα"), οπότε δεν τρελαίνομαι για να την πειράξω περισσότερο. Ειδικά κάτι fb & twitter apps φαίνονται σαν να έχεις ...windows 3.11! ;)

 

Σαν ui πάντως είναι από τα πιο όμορφα και καλοσχεδιασμένα σε σχέση με των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ναι για δοκιμη ειναι τα περισσοτερα και καποια δεν μπορουν να λειτουργησουν ουτως ή αλλως, αλλα εχει και καποια πολυ καλα, βαζω κατι now5, κατι amazon, netflix,bbc player κλπ και πειραματιζομαι.. Περνουν και πολλα updates κιολας.. Μου αρεσει και το search με την φωνητικη εντολη, που πιανει τα παντα σχεδον στα Ελληνικα οταν το βαζω!!

Οι τελευταιες εκδοσεις παντως απο θεμα lag εχουν πεσει κατακορυφα, εχει κανει πολλα βηματα μπροστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπάει η LG στις tv

Πριν 4-5 χρόνια η LG στην εικονα και στα κινητα ήταν φτωχός συγγενής.

 

Πως αλλάζουν ομως οι ισορροπίες, ε;  (Νokia, Sony, Philips κλπ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την 50LB670V, ελπίζω να πάρει και αυτή το webOS 2.0 γιατί κολλάει αρκετά το UI, ενώ μερικές φορές μου κλείνει και τις εφαρμογές λόγω μνήμης. Έχω αφαιρέσει όλες τι άχρηστες εφαρμογές αλλά και πάλι μου λέει ότι η μνήμη είναι σχεδόν γεμάτη (860MB από σχεδόν 1GB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το έχετε , μπορεί να μου πει κάποιος αν παίζει βίντεο από samba share folder σε Pc? lan/wifi, είτε με πιστοιποίηση χρήστη είτε χωρίς. (ξέρω ότι παίζει από dlna server)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...