Προς το περιεχόμενο

MODULATION TYPE σε Technicolor TD5136 v2


deltaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα απέκτησα το νέο μοντέλο μοντεμ που δίνει η FORTHNET, Technicolor TD5136 V2, στο οποίο όμως δεν μπορώ να εντοπίσω ρύθμιση για την διαμόρφωση.

 

Συγκεκριμένα θα ήθελα να ρυθμίσω το μόντεμ από το Modulation type και να επιλέξω G.dmt ή ADSL2. Αυτή τη στιγμή το μόντεμ από προεπιλογή έχει ρύθμιση ADSL2+ και δεν μπορώ να βρώ που βρίσκεται αυτή η ρύθμιση για να την αλλάξω.

Θα παρακαλούσα αν έχει κανείς βρεί αυτές τις ρυθμίσεις να με ενημερώσει.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο cli μονο.αν το cli δεν ειναι ανοιχτο πρεπει να το ανοιξεις πρωτα

στο 784 εμενα το εχει στο xdsl μετα debug  μετα multimode  και στο config αφου πατησω enter κανω την αλλαγη.

μετα πρεπει να κανεις saveall.

στο cli γραφεις menu για να βγει το menu

απλα παιζει το cli να ειναι κομμενο απο Lan οποτε πρεπει να παιξεις με το config για να το ανοιξεις.η αλλη λυση ειναι να ανοιξεις το config να κανεις την αλλαγη απο εκει και να ανεβασεις το config αμα δεν θες να ανοιξεις το cli.

και κατα 99 τις 100 το cli ειναι κομμενο σε αυτο το ρουτερ λογω custom firmware της forthnet.


πχ στο δικο μου technicolor που ειναι 784 στο config file εχω το παρακατω

[ xdsl.ini ]
debug traceconfig level=0
config adslmultimode=adsl2plus detect-lop=enabled syslog=disabled
debug multimode config=g992.5_annex_m

εγω απλα εχω annex_m εσυ εκει θες g992.3_annex_a ή g992.2 σκετο που ειναι το g.Lite και

εχει και g992.1_annex_a που ειναι  το g.dmt

απλα πρεπει να σωσεις το config να το πειραξεις να το σωσεις και να το ανεβασεις.ταυτοχρονα θα μπορουσες να ανοιξεις και το cli.δεν ξερω αν απο cli θα ειναι οι ιδιες εντολες ακριβως.απο το config file λογικα θα ειναι ευκολο να αλλαχτει γιατι θα βλεπεις πως το γραφει.

ποιος ο λογος που θες να το κανεις αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις τόσα για το θέμα.

 

Ο λόγος που θέλω να αλλλάξω τη διαμόρφωση είναι γιατί η σύνδεσή μου είναι προβληματική.

Το σοβαρότερο πρόβλημα είναι οι αποσυνδέσεις τις απογευματινές ώρες 19:00 έως 23:00. Πιό συγκεκριμένα όλη την ημέρα έχω ταχύτητα περίπου 11800, αλλά εκείνες τις ώρες το μόντεμ καθυστερεί, δείχνει να μην ανταποκρίνεται, σαν να κολλάει. Τότε συνήθως κάνω εγώ επανεκκίνηση και αφού συγχρονίσει στα 7500 λύνεται το πρόβλημα.

 

Έχω σχετικά μεγάλη απόσταση από το κέντρο με Downstream line attenuation (dB) 36.5, είμαι και στη Forthnet όπου Downstream SNR (dB) τιμή κοντά στο 6.0 dB, μπορεί να έχω και ενδεχόμενη κακή εσωτερική καλωδίωση.

 

Όταν επιλέξω Modulation type και θέσω την επιλογή G.dmt μειώνεται η ταχύτητα στο 8500 αλλά δεν έχω προβλήματα. Κάποιες φορές που επίλεξα ADSL2 ανέβηκε η ταχύτητα στο 9800 αλλά δεν είχε τόσο καλή συμπεριφορά στα κολλήματα δηλαδή πάλι αλλά πιό σπάνια το πρόβλημα εμφανιζόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις τόσα για το θέμα.

 

Ο λόγος που θέλω να αλλλάξω τη διαμόρφωση είναι γιατί η σύνδεσή μου είναι προβληματική.

Το σοβαρότερο πρόβλημα είναι οι αποσυνδέσεις τις απογευματινές ώρες 19:00 έως 23:00. Πιό συγκεκριμένα όλη την ημέρα έχω ταχύτητα περίπου 11800, αλλά εκείνες τις ώρες το μόντεμ καθυστερεί, δείχνει να μην ανταποκρίνεται, σαν να κολλάει. Τότε συνήθως κάνω εγώ επανεκκίνηση και αφού συγχρονίσει στα 7500 λύνεται το πρόβλημα.

 

Έχω σχετικά μεγάλη απόσταση από το κέντρο με Downstream line attenuation (dB) 36.5, είμαι και στη Forthnet όπου Downstream SNR (dB) τιμή κοντά στο 6.0 dB, μπορεί να έχω και ενδεχόμενη κακή εσωτερική καλωδίωση.

 

Όταν επιλέξω Modulation type και θέσω την επιλογή G.dmt μειώνεται η ταχύτητα στο 8500 αλλά δεν έχω προβλήματα. Κάποιες φορές που επίλεξα ADSL2 ανέβηκε η ταχύτητα στο 9800 αλλά δεν είχε τόσο καλή συμπεριφορά στα κολλήματα δηλαδή πάλι αλλά πιό σπάνια το πρόβλημα εμφανιζόταν.

υπαρχει και η επιλογη να παρεις την forthnet και το 6 margin να στο κανουν 8 για να εισαι πιο stable.θα σου κοψει και την ταχυτητα το πρωι βεβαια αλλα θα εισαι γενικα πιο σταθερα.ναι το 36,5 ειναι 2,5 χιλιομετρα και κατι.τον τροπο στον ειπα πιο πανω .απλα δεν ξερω αν ειναι ακριβως το ιδιο μενου με το 784 technicolor που εχω εγω.αλλα ενταξει θα την βρουμε την ακρη.στην χειροτερη σηκωνεις το κομματι του xdsl που ειναι μεσα στο config file και σου λεω ποια εντολη να γραψεις.αλλα λογικα θα ειναι σαν το δικο μου μενου αρα και η ιδια εντολη.το ευκολο ειναι να κατεβασεις το config και να το ξανα ανεβασεις.αν εχεις τωρα ορεξη να ανοιξεις το Telnet για να κανεις την αλλαγη απο εκει καλως .απλα εκει γινεται λιγο πιο δυσκολο.σε καποιο σημειο στο config λεει τις ip που αφηνει να συνδεθουν στο telnet απο wan.εκει θα πρεπει να τα σβησεις αυτα και να εχει την εντολη ifadd name=TELNET group=lan περα απο την παρακατω που θα υπαρχει σιγουρα.

εσενα θα εχει μονο την ifadd name=TELNET group=wan και καπου πιο κατω καποιες ip.αυτα θελουν σβησιμο ή ακομακαι να μην τα σβησεις πρεπει να μπει καιτο ifadd name=TELNET group=lan για να σε αφησει να μπεις απο lan.

απο εκαι και περα ή ζητας profile ή το βαζεις μονιμα g.dmt να τελειωνεις.αν φταιει η εσωτερικη σου καλωδιωση μπορεις να το τσεκαρεις αν μετρησεις ταχυτητα στον κατανεμητη/χωνευτη αν πιανουν τα χερια σου.γιατι αμα ειναι κατι στον χωρο σου ισως να μπορει να φτιαχτει.απλα θελει δοκιμες.επισης αν εχεις ζητησει fast path για παιχνιδια τοτε βγαλτο και μεινε σε interleave διοτι το fast σιγουρα θα κανει τα πραγματα πιο δυσκολα.

λογικα σου σηκωνει αρκετα errors εκεινη την ωρα και πεφτει και το margin(φαινεται οτι πεφτει αφου μου λες οτι μετα απο restart συγχρονιζει στα 7500) για αυτο και αργει.με το restart συγχρονιζεις λιγοτερο οποτε δεν εχεις errors και το Margin ειναι στα φυσιολογικα οποτε και παιζεις μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα σου σηκωνει αρκετα errors εκεινη την ωρα και πεφτει και το margin(φαινεται οτι πεφτει αφου μου λες οτι μετα απο restart συγχρονιζει στα 7500) για αυτο και αργει.με το restart συγχρονιζεις λιγοτερο οποτε δεν εχεις errors και το Margin ειναι στα φυσιολογικα οποτε και παιζεις μια χαρα

 

Πράγματι η κατάσταση είναι λίγο-πολύ όπως την περιγράφεις. To Downstream SNR εκείνη την ώρα μειώνεται κάτω από 6 dB (φθάνει και 4.7) και τα errors γίνονται πολλά.

 

Για να δώσω την πραγματική εικόνα, μετά την χθεσινή βραδυά, σήμερα το πρωί η κατάσταση στο modem EchoLife HG521 είναι η παρακάτω:

 

Upstream line rate (kbit/s)           928

Downstream line rate (kbit/s)       8224

Line standard                               G.dmt

Channel type                                Interleaved 
Upstream SNR (dB)                     7
Downstream SNR (dB)                11.7
Upstream line attenuation (dB)       23.5
Downstream line attenuation (dB)  36.5
Upstream output power (dBmV)    12.5
Downstream output power(dBmV) 20.8
 
Upstream CRC               666
Downstream CRC          11607
Upstream FEC                895
Downstream FEC           49282260

 

Επίσης αρκετά ενδιαφέρουσα η πρότασή σου, για επικοινωνία με Forthnet και αίτημα για αύξηση του snr margin σε 8 db.

Κάτι άλλο που σκεφτόμουνα, είναι να αγοράσω ένα μόντεμ, με το οποίο να μπορώ να αλλάζω εγώ κατά βούληση, την τιμή του snr.

(όχι κάτι ακριβό, πριν από μέρες υπήρχε μιά προσφορά στο e-shop για ένα TP-LINK TD-W8960N όπου μπορούσες να το ρυθμίσεις. Θα με ενδιέφερε η γνώμη όσων θα ήθελαν να προτείνουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι η κατάσταση είναι λίγο-πολύ όπως την περιγράφεις. To Downstream SNR εκείνη την ώρα μειώνεται κάτω από 6 dB (φθάνει και 4.7) και τα errors γίνονται πολλά.

 

Για να δώσω την πραγματική εικόνα, μετά την χθεσινή βραδυά, σήμερα το πρωί η κατάσταση στο modem EchoLife HG521είναι η παρακάτω:

 

Upstream line rate (kbit/s)              928

Downstream line rate (kbit/s)          8224

Line standard                                  G.dmt

Channel type                                   Interleaved 
Upstream SNR (dB)                        7
Downstream SNR (dB)                   11.7
Upstream line attenuation (dB)       23.5
Downstream line attenuation (dB)  36.5
Upstream output power (dBmV)    12.5
Downstream output power(dBmV) 20.8
 
Upstream CRC                   666
Downstream CRC              11607
Upstream FEC                   895
Downstream FEC              49282260

 

Επίσης αρκετά ενδιαφέρουσα η πρότασή σου, για επικοινωνία με Forthnet και αίτημα για αύξηση του snr margin σε 8 db.

Κάτι άλλο που σκεφτόμουνα, είναι να αγοράσω ένα μόντεμ, με το οποίο να μπορώ να αλλάζω εγώ κατά βούληση, την τιμή του snr.

(όχι κάτι ακριβό, πριν από μέρες υπήρχε μιά προσφορά στο e-shop για ένα TP-LINK όπου μπορούσες να το ρυθμίσεις. Θα με ενδιέφερε η γνώμη όσων θα ήθελαν να προτείνουν).

a.αν μπορεις τσεκαρε και καλωδιωση σου ή εστω βγαλε τηλεφωνα και σπλιττερ και φιλτρα και ασε το ρουτερ στην κεντρικη πριζα.αν μπορεις να ανοιξεις την κεντρικη πριζα και να βγαλεις ολα τα παραλληλα πριζακια και να  κρατησεις την γραμμη μονο που ερχεται απο τον κατανεμητη θα ειναι ενα καλο τεστ.το λεω γιατι καποιες φορες διαφορα θεματα ερχονται απο το οτι εχει συνδεθει και το αναπληρωματικο ζευγαρι + αλλα προβληματα.αν εχεις συναγερμο επισης θελει φιλτρο.κατα τα αλλα το technicolor θα παιξει καλυτερα με 4,7 snr απο οτι το Huawei.ναι πραγματι πολλα fec.για αρχη ζητα 8 margin θα σου ελεγα.γιατι οκ παιρνεις το tp link και πειραζεις εσυ το snr.αλλα το tp link δεν ειναι τοσο stable πιστευω οσο το Technicolor.Οποτε αυτο που ισως κανει το technicolor με 8 margin το tp link να το κανει με 11 margin αρα μικροτερη ταχυτητα.αλλωστε στην forthnet αν δεν θες το 8 margin ξαναζητας 6.τα tp link ειναι value for money.δεν ειναι ασχημα ρουτερακια απλα δεν εχει τυχει να ρυθμισω snr σε καποιο οποτε δεν ξερω αν το κανουν.

παντως αμα γινεται καθε μερα εκεινη την ωρα τοτε ή κατι εξω απο το σπιτι γινεται πχ αναβει καμια πινακιδα αναβει κανα βαρβατο μηχανημα και κανει τετοια προβληματα ή κατι γινεται στο ιδιο το σπιτι.κανα φως καμια συσκευη που αναβει τετοια ωρα?κανα δεν ξερω τι.για αυτο ελεγα για δοκιμη ή στον κατανεμητη κατω ή εστω χωρις την οριζοντια καλωδιωση.εχω πετυχει περιπτωση που ηταν κατι στον οτε αλλα εχω πετυχει και περιπτωση που ηταν κατι μεσα στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ρυθμιζεται στο 8960 λογικα θα πρπει να ειναι και στο 8968 που ειναι λιγο καλυτερο και ισως να γινεται και στα υπολοιπα μοντελα 8970 ,8980 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...