Προς το περιεχόμενο

Vivaldi. Νέος browser από τον πρώην CEO και co-founder του Opera


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο νέος browser της Microsoft, Spartan δεν είναι ο μοναδικός υποψήφιος για να αντικαταστήσει τις υπάρχουσες λύσεις στις προτιμήσεις των χρηστών. Ένας ακόμη υποψήφιος είναι ο Vivaldi, που αποτελεί το δημιούργημα του πρώην CEO και co-founder της εταιρείας που βρίσκεται πίσω από τον γνωστό Opera, Jon von Tetzchner.Ο βασικός στόχος του Vivaldi είναι να προσφέρει κάποια από την λειτουργικότητα που υπήρχε στο παρελθόν στον Opera, προσθέτοντας ακόμα περισσότερα χαρακτηριστικά καθώς προχωράει η ανάπτυξη του.

Ο Vivaldi βασίζεται στην μηχανή rendering Chromium (Blink) που βρίσκεται στον Chrome, αλλά ο browser έχει αναπτυχθεί ολοκληρωτικά χρησιμοποιώντας μοντέρνες web τεχνολογίες συμπεριλαμβανομένων των React, Node.js καθώς και ένα αριθμό από Node modules.

 

Για την ώρα ο browser βρίσκεται σε φάση "technical preview" ωστόσο υπάρχουν μεγάλα σχέδια για αυτόν στο μέλλον. Καθώς προχωράει η ανάπτυξη του θα προστεθούν χαρακτηριστικά όπως συγχρονισμός, υποστήριξη mail, καλύτερη απόδοση, επεκτάσεις κ.ά.

Ο co-founder της εταιρείας πίσω από τον Vivaldi, Tashuki είπε ότι ο browser θα πάρει την τελική μορφή του κατά το μεγαλύτερο μέρος από την ίδια την κοινότητα, οπότε το σύνολο των χαρακτηριστικών που θα ενσωματώνει θα βασίζεται στις απαιτήσεις και στις ανάγκες των χρηστών.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Ορισμένα πολύ ωραία χαρακτηριστικά είναι ότι πολλαπλές καρτέλες μπορούν να συνδυαστούν σε μία, για ευκολότερη πλοήγηση σε ιστοσελίδες με παρεμφερές περιεχόμενο, επιτρέπει στον χρήστη να κρατάει σημειώσεις απευθείας πάνω στον browser (μαζί με screenshots), υποστηρίζει mouse gestures και διαθέτει το "speed dial" interface με τις αγαπημένες καρτέλες κ.ά.

Ο Vivaldi είναι διαθέσιμος (technical preview) για Windows, Mac και Linux.

 

File.png Download: Vivaldi

 

Link.png Site: TheNextWeb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι θετικό αυτό:

 

"αλλά ο browser έχει αναπτυχθεί ολοκληρωτικά χρησιμοποιώντας μοντέρνες web τεχνολογίες συμπεριλαμβανομένων των React, Node.js καθώς και ένα αριθμό από Node modules."

 

αλλά από την άλλη δεν ειναι κακό να υπάρχουν επιλογές, ακόμα και αν είναι απλά chromium based.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YAWWWWWWN

ενας ακομη blink-based browser.

 

Αν θελουμε να μιλησουμε για πραγματικα καινουργιο browser/web engine, ο οποιος δεν αποτελει μια ακομη υλοποιηση των blink/webkit/trident web engines, τοτε υπαρχει μονο ενα ονομα:

ο Servo ο οποιος βασιζεται στην γλωσσα Rust της Mozilla και ειναι γραμμενος εξολοκληρου απο την αρχη

ειναι υπο συνεχη αναπτυξη εδω και καιρο απο μια μικρη ομαδα προγραμματιστων της Mozilla, και ισως βγει σε τελικη μορφη για mainstream χρηση σε 5 χρονια απο τωρα αν ολα πανε καλα.

 

τα πρωτα αποτελεσματα των δυνατοτητων του ειναι ενθαρρυντικα και ειναι γενικα πολυ υποσχομενος.  ισως,ισως με λιγη τυχη καταφερει να γινει η σωτηρια λεμβος της Mozilla και του open internet, αφου ο Firefox ειναι ηδη τελειωμενος.

δειτε μια αναλυτικη παρουσιαση της web engine που εγινε την περασμενη βδομαδα, οπου οι devs εξηγουν σε τι σταδιο βρισκεται τωρα, ποιοι ειναι οι στοχοι τους  και με τι νεες τεχνολογικες καινοτομιες θα εφοδιαστει στο μελλον.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το καλό είναι ότι είναι cromium based δηλαδή συμβατός με τα υπάρχων CSS και δεν θα αποτελέσει πονοκέφαλο για τους απανταχού developers!

Συμφωνώ ότι μπορεί να μην είναι κάτι το πραγματικά καινοτόμο σε ότι αφορά την rendering engine.
Αλλά δεν κάνει μόνο αυτό έναν browser καλό!

Στην ουσία το project είναι "πάμε να κάνουμε τον παλιό Opera με νέα rendering engine"... 
Ότι περιμέναμε δηλαδή να συμβεί με την Opera αλλά φάγαμε το άκυρο της ζωής μας!

Και μόνο αυτό να πετύχει θα είναι κάτι!
Από κει και πέρα ότι +extra έχει θα είναι καλό!

Προσωπικά αν συνεχίσει έτσι, και ενσωματώσει όλες τις λειτουργίες του παλιού καλού Opera εμένα θα με πάρει από τον Opera. :D
Ο οποίος Opera από την 15 έκδοση, που πραγματικά απορώ πως δεν ντράπηκαν να την βγάλουν, έχει κάνει άλματα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω  αν ειναι τυχαιο αλλα σημερα πριν λιγο εκανε update o opera :P

 

Εγω παντως ενα χρονο και εχω opera μετα απο πολλα χρονια που ειχα chrome, εδω και λιγες εβδομαδες εχω σαν δευτερο τον maxthon nitro.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω  αν ειναι τυχαιο αλλα σημερα πριν λιγο εκανε update o opera :P

 

Εγω παντως ενα χρονο και εχω opera μετα απο πολλα χρονια που ειχα chrome, εδω και λιγες εβδομαδες εχω σαν δευτερο τον maxthon nitro.

 

 

γιατι δευτερο? καλυτερα πρωτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...