Προς το περιεχόμενο

PANASONIC DMC-FZ72EG 149E Media Markt [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


waterpolistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

 

Για σποιλερ πατας στο τριτο εικονιδιο (ειδικο BBcode) αφου πρωτα εχεις επιλεξει το κειμενο σου. "Quote" δεν εχει στη λιστα.

 

 

Παρτε και ένα περιστερακι από τα 60 περιπου μετρα, 1200mm, στον απογευματινο ηλιο πριν λιγα λεπτα, κροπαρισμενο, χωρις επεξεργασια.

 

 

post-83099-0-49694800-1427898125_thumb.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την παρέλαβα και εγώ.

Manual στα ελληνικά που θα βρω?

Έβγαλα κάποιες φώτο με την επιλογή RAW και δεν ανοίγειι ο υπολογιστής το αρχείο. Γιατί?

γιατί είναι raw.. Θέλεις ειδικό πρόγραμμα (κατέβασε από panasonic). Δεν είναι "κοινό" το fromat raw ούτε ένα. Διαφέρει από εταιρία σε εταιρία και έκδοση μηχανής. Τα 8άρια υποστηρίζουν (μετά από κάποιο update) εγγενώς μερικά raw γνωστών εταιριών.

 

Αλλιώς αν δεν ξέρεις τι είναι το raw και τι το θέλεις μάλλον δεν το χρειάζεσαι οπότε απλά τράβα jpeg.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για σποιλερ πατας στο τριτο εικονιδιο (ειδικο BBcode) αφου πρωτα εχεις επιλεξει το κειμενο σου. "Quote" δεν εχει στη λιστα.

ευχαριστω

 

Παρτε και ένα περιστερακι από τα 60 περιπου μετρα, 1200mm, στον απογευματινο ηλιο πριν λιγα λεπτα, κροπαρισμενο, χωρις επεξεργασια.

 

Στα 60 μετρα Και στα ποσα Χ επι?

...(θα βγαλω και εγω σε καποια φαση  αλλα δεν περναει κανενα λολ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει ολοφωτο φεγγαρι σημερα Για βγαλτε καμια φωτο στα 60Χ και στα 120Χ...

(η και κανα βιντεο)

Ισως εχει προβλημα η δικια μου στο ζουμ... 

 

edit

 

Με ζουμ 60Χ

 

0jh9krS.jpg

 

 

Και με 120Χ

 

vo5mP1e.jpg

Επεξ/σία από swkhj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Noμιζω ότι εισαι με μεγαλο iso. Βαλτο στο 100 να μειωσεις θορυβο.

 

60χ (1200mm σημαινει 60χ και στο περιστερι παραπανω), iso 100, επιλεον συμπιεση με την "ζωγραφικη" των Windows για να μικρυνει σε KB για εδώ.

 

Εχει και ψιλονεφωσεις στην Αττικη - δεν ηταν απολυτα καθαρο το πλανο.

 

P1500337_moon_iso100_1200mm.jpg
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ

...(ειναι και στα 12 μεγκαπιξελ γιατι δεν μου δινει δυνατοτητα για παραπανω ισως επειδη ειμαι με την ενσωματωμενη μνημη)

-Εκτος απο αυτο το μεγεθος σωστα ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι, 60 είναι το ζουμ σου, δεν γινοταν να εχει λιγοτερο η δικη σου, cool. ;)

 

Νομιζω ότι εισαι σε 16:9, εκει παει μεχρι 12Μ, αλλαζει από το μενου. Βαλε 4:3 στο aspect ratio και θα δεις ότι θα παει 16Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι σε 16:9 το ειχα :)

- - -

Το βιντεο γιατι ειναι τοσο χαλια! (οκ σε vga μου επιτρεπει τωρα που εχω μονο την εσωτερικη μνημη) -edit- χμμ μαλιστα βαζω 4:3 και εδω ...για να δουμε...

 

 

(Ο θορυβος υπηρχε δεν ξερω τι κανανε εξω και ειχε τοσο σαματα:ρ...Δεν ειναι δηλαδη αυτος που ακους απο τη μηχανη) ...

Οταν σταματαω ειναι στα 60Χ και μετα στα 120 ...Μετα στα 60 παλι και βγαινω

 

-Το μεγεθος -ας αφησουμε την ευκρινεια τωρα που το εχω σε vga -  αλλα το μεγεθος του φεγγαριου στο καδρο σωστα ειναι?

 

--------------------

...Eδω για πχ αυτος τι παραπανω εχει κανει και του βγαινει στο ετσι; 

-edit2- Λεει This is handheld (freehand). The other videos I posted were manual focus here is a auto focus test zoom of the moon with the panasonic lumix fz70 / fz72 super zoom camera this is P mode with focus set to auto. In Intelligent Auto mode you can't access the digital zoom I believe as I couldn't figure out how to do it.

Εμενα στο Ρ μου εχει απενεργοποιημενη την επιλογη για auto

 

-edit 3- !

Τωρα που εχω παει στην επιλογη Ρ εβαλα στο on εκει που γραφει για ψηφιακο ζουμ  και  η επιλογη Ρ εκει που εδινε μονο 3Χ Τωρα δινει 300Χ

 

Τι ειναι αυτο λολ!! ...Αχταρμας ψηφιακου και οπτικου ζουμ?

Επεξ/σία από swkhj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για σποιλερ πατας στο τριτο εικονιδιο (ειδικο BBcode) αφου πρωτα εχεις επιλεξει το κειμενο σου. "Quote" δεν εχει στη λιστα.

 

 

Παρτε και ένα περιστερακι από τα 60 περιπου μετρα, 1200mm, στον απογευματινο ηλιο πριν λιγα λεπτα, κροπαρισμενο, χωρις επεξεργασια.

 

 

attachicon.gifperisteri 60metra.png

δεκαοχτούρα ειναι αδερφε...!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να την κατεχω την μηχανη, αλλα απο οτι ξερω απο αλλη panny εχει οπτικο ζουμ, intelligent zoom, digital zoom και αν μειωσετε αναλυση εχετε και extended zoom. Ολα τα ζουμ συνδυαζονται με αποτελεσμα ενα τεραστιο ζουμ. Απο ποιοτητα βεβαια υπαρχουν απωλειες. Παντως αν εξαιρεσετε το ψηφιακο ζουμ (που δεν αξιζει σε καμια μηχανη κατα τη γνωμη μου), με συνδυασμο ολων των υπολοιπων μπορειτε να βγαλετε καλες φωτο με πολυ μεγαλο ζουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεκαοχτούρα ειναι αδερφε...!!

 

Σαφως, η οποια όμως είναι ένα ειδος της οικογενειας των περιστεριδων. :)

 

Σαν να λεμε ότι βαζεις μια φωτο και λες οριστε ένα αιλουροειδες, και σου λεω εγω μετα, "τιγρης είναι αδερφε".  :P

 

Καλημέρα αδερφια μου, αλητες, πουλια!!! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να την κατεχω την μηχανη, αλλα απο οτι ξερω απο αλλη panny εχει οπτικο ζουμ, intelligent zoom, digital zoom και αν μειωσετε αναλυση εχετε και extended zoom. Ολα τα ζουμ συνδυαζονται με αποτελεσμα ενα τεραστιο ζουμ. Απο ποιοτητα βεβαια υπαρχουν απωλειες. Παντως αν εξαιρεσετε το ψηφιακο ζουμ (που δεν αξιζει σε καμια μηχανη κατα τη γνωμη μου), με συνδυασμο ολων των υπολοιπων μπορειτε να βγαλετε καλες φωτο με πολυ μεγαλο ζουμ.

ολα τα αλλα εκτος απο το οπτικο ειναι ψηφιακα ζουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...