Προς το περιεχόμενο

για μετά το...τηγάνισμα


haris_216

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνα καταρχάς από τα βασικά. Αν θες για πατάτες προτίμησε φριτέζα ή κάτι τέτοιο

 

17DoM_SX170Y170.jpg

 

Για οτιδήποτε εκτός από πατάτες, πχ φρέσκα καλαμαράκια, ΣΤΡΑΓΓΙΣΕ τα πάρα πολύ καλά, στέγνωσε τα και αλεύρωσε τα, επίσης βγάζε τα μάτια, αυτά κάνουν τρομερό πιτσίλισμα. Όταν τηγανίζεις στο τηγάνι προτού βάλεις λάδι ρίξε στον πάτο λίγο ψιλό αλάτι και μετά ρίξε το λάδι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το τηγάνισμα, αν και έχει νόστιμο αποτέλεσμα, έχει ένα κακό (και δεν αναφέρομαι το υγιεινό της υπόθεσης). Τη βρωμιά που το ακολουθεί, αφού είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν αποφεύγονται τα πιτσιλίσματα. Ειδικά τηγανίζοντας πιπεριές ή, ακόμα χειρότερα, καλαμαράκια τα πράγματα είναι για κλάματα.

Υπάρχουν λύσεις με μικρή ή μεγαλύτερη επιτυχία (τηγάνισμα σε χαμηλή φωτιά, αυτό το "ειδικό" διχτυωτό καπάκι από πάνω, τηγάνισμα σε βαθύ σκεύος, κλπ) αλλά σίγουρα την ανάγκη για καθάρισμα δεν την γλυτώνεις. Και αν και αυτό το καθάρισμα είναι σχετικά εύκολο σε μια κεραμική κουζίνα, είναι αρκετά ζόρι στην περίπτωση της κουζίνας αερίου (ένα από τα λίγα τρωτά της, κατά τη γνώμη μου) αφού πρέπει να βγαίνουν τα διάφορα τζέρτζελα από πάνω.

Μια λύση που έχω βρει είναι να καλύπτω γύρω γύρω από την εστία που είναι το τηγάνι με εφημερίδες (εντάξει δεν τηγανίζουμε και τόσο συχνά) αλλά αυτό από μόνο του είναι αρκετά επικίνδυνο λόγω της απόστασης από την φλόγα.

Πιστεύω λοιπόν ότι θα με εξυπηρετούσε κάποιο υλικό/επιφάνεια με το οποίο θα μπορούσα να καλύψω εκεί που τώρα βάζω εφημερίδες.

Βέβαια το υλικό αυτό θα πρέπει να έχει τις εξής ιδιότητες:

 

Πυρίμαχο, άκαυστο ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε, για ευνόητους λόγους.

 

Ευκολοκαθάριστο (προφανώς μη πορώδες) ομοίως για ευνόητους λόγους.

 

Και για πρακτικούς λόγους (αποθήκευση) καλό θα είναι να είναι εύκαμπτο έτσι ώστε να μπορεί να γίνει ρολό (αν δεν υπήρχε αυτός ο τελευταίος περιορισμός θα μπορούσα άνετα να πάω σε μια πχ ανοξείδωτη λαμαρίνα)

 

Έχει μήπως κάποιος καμιά πρόταση πάνω σε αυτό ή να το γυρίσουμε στην υγιεινή διατροφή (βραστά :cry: ) ;;;

 

α) Φριτέζα ή

 

β) Κόβεις τα τηγανιτά και

 

γ) το ρίχνεις στο ψήσιμο.

 

 

Δεν έχω τηγανίσει με λάδια κλπ κάτι εδώ και 7 χρόνια.

Ακόμα και αβγά είτε βραστά, είτε στεγνό αντικολητικό τηγάνι χωρίς λάδια για ομελέτα ή μάτια.

 

Για καλαμάρια, πιπεριές κλπ κοίτα στο γκριλ ή ψητά στο φούρνο.

 

Για πατάτες, εμένα μου αρέσουν ψητές και με φλούδα. Πέρνω μικρές, τις χαράζω, 3-5 λεπτά στο μικροκυμάτων, 3 λεπτά στο γκριλ έτοιμες και με γεύση πατάτας όχι λαδιού και κορεσμένων ληπαρών.

 

Και μην νομίζεις έχω τα κιλά μου, δεν είμαι κανένας που το ρίχνει στα γυμναστήρια και κάνει καλή διατροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο τέτοια, το ένα πάνω στο άλλο. Δοκιμασμένο.

 

Thanks. Θα το δοκιμάσω.

 

Για να είμαι ειλικρινής με "χάλασε" λίγο το γεγονός ότι για μια ακόμα φορά ένα θέμα με όχι γενική ερώτηση ("πως να μαγειρέψω καλαμαράκια") αλλά με πολύ συγκεκριμένο ερώτημα ("υπάρχει κάποια επιφάνεια με τις Χ ιδιότητες") ξέφυγε προς άλλες ατραπούς (άλλαξε τρόπο ψησίματος, τρόπο ζωής, τόπο κατοικίας, κλπ) αλλά φαντάζομαι ότι ήταν αναμενόμενο.

 

Όπως και να'χει θέλω να ευχαριστήσω όλους που μπήκαν στην διαδικασία να διαβάσουν το post μου αλλά και για τις απαντήσεις τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks. Θα το δοκιμάσω.

 

Για να είμαι ειλικρινής με "χάλασε" λίγο το γεγονός ότι για μια ακόμα φορά ένα θέμα με όχι γενική ερώτηση ("πως να μαγειρέψω καλαμαράκια") αλλά με πολύ συγκεκριμένο ερώτημα ("υπάρχει κάποια επιφάνεια με τις Χ ιδιότητες") ξέφυγε προς άλλες ατραπούς (άλλαξε τρόπο ψησίματος, τρόπο ζωής, τόπο κατοικίας, κλπ) αλλά φαντάζομαι ότι ήταν αναμενόμενο.

 

Όπως και να'χει θέλω να ευχαριστήσω όλους που μπήκαν στην διαδικασία να διαβάσουν το post μου αλλά και για τις απαντήσεις τους.

Το "κατέβα απ'το δέντρο" ξέχασες! :P :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...