Προς το περιεχόμενο

Η Lenovo ανακοίνωσε την 2η γενιά του ThinkPad 10 tablet με Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Lenovo ανακοίνωσε την ανανεωμένη έκδοση του ThinkPad 10 tablet. Η 2η έκδοση μπορεί να διατηρεί αρκετά από τα χαρακτηριστικά της πρώτης, ωστόσο έρχεται με ανανεωμένο επεξεργαστή.Πιο συγκεκριμένα, η 2η γενιάς ThinkPad 10 διαθέτει την ίδια οθόνη 10,1 ιντσών (16:10) ανάλυσης 1920 x 1200 pixels με την Lenovo να διατηρεί τα 2GB ή 4GB LPDDR3 RAM καθώς και τον ίδιο αποθηκευτικό χώρο (64GB ή 128GB eMMC) ωστόσο η μεγάλη αλλαγή βρίσκεται στον επεξεργαστή, αφού τώρα γίνεται χρήση του νέου 14nm Intel "Cherry Trail" Atom, και πιο συγκεκριμένα των μοντέλων Intel Atom x5-Z8500 και Atom x7-8700.

 

Η αυτονομία των 10 ωρών διατηρείται επίσης (μπαταρία 32Wh) ενώ το tablet ενσωματώνει και την τεχνολογία ThinkPad Pen Pro με WRITEit. Το WRITEit είναι ένα software add-on που επιτρέπει στο stylus pen να χρησιμοποιηθεί σχεδόν παντού.

 

Επειδή το ThinkPad 10 tablet απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες, διαθέτει ορισμένα χαρακτηριστικά που σπάνια τα συναντούμε σε καταναλωτικά προϊόντα του είδους όπως είναι για παράδειγμα η προαιρετική κρυπτογράφηση dTPM, ο αισθητήρας δαχτυλικών αποτυπωμάτων ή ο smart card reader.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Η Κινέζικη εταιρεία προσφέρει και αρκετά αξεσουάρ για το συγκεκριμένο tablet, μεταξύ των οποίων είναι τα folio keyboard, ultrabook keyboard, QuickShot cover, tablet dock, protector case κ.ά. Επίσης, για να έχουν απόλυτο έλεγχο στην αποθήκη τους οι εταιρείες, η Lenovo προσφέρει ειδική χάραξη κωδικού με laser στα tablets.

 

To Lenovo ThinkPad 10 θα κυκλοφορήσει με προ-εγκατεστημένο το λειτουργικό σύστημα Windows 10 από τον ερχόμενο Αύγουστο, και στην βασική έκδοση θα κοστίζει $549.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: Anandtech

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε το Pen. Το οποίο αν είναι της wacom, τότε μιλάμε για μία πολύ αξιόλογη συσκευή.

Μην το συγκρίνετε με το surace pro. Το surace pro είναι all in one.

Το συγκεκριμένο tablet είναi καθαρά mobile συσκευή. Ο αντίπαλος του είναι το Note pro ή το note 10.1.

Η ουσία είναι πως ο μόνος τρόπος για να εκτιμήσεις μία συσκευή είναι να "δεις" την χρηστική της αξία, η οποία ταιριάζει στις καθαρά δικές σου ανάγκες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε το Pen. Το οποίο αν είναι της wacom, τότε μιλάμε για μία πολύ αξιόλογη συσκευή.

Μην το συγκρίνετε με το surace pro. Το surace pro είναι all in one.

Το συγκεκριμένο tablet είναi καθαρά mobile συσκευή. Ο αντίπαλος του είναι το Note pro ή το note 10.1.

Η ουσία είναι πως ο μόνος τρόπος για να εκτιμήσεις μία συσκευή είναι να "δεις" την χρηστική της αξία, η οποία ταιριάζει στις καθαρά δικές σου ανάγκες

To note pro δεν τρεχει φουλ windows os... αρα δεν μπορεις να το συγκρινεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου τρέχουνε τα σάλια για αυτό και το Surface... αυτός ο συνδυασμός tablet-laptop είναι σούπερ για τις ανάγκες μου, γιατί μπορώ να έχω την portability ενός tablet πχ μαζί μου στο μετρό, αλλά που θα τρέχει full έκδοση Windows, μπορώ να έχω τα πάντα που έχω και σε έναν business υπολογιστή, και δεν με περιορίζει τίποτα να το έχω και σαν λαπτοπ. Εντάξει δεν σηκώνει βαρύ gaming, αλλά για να πούμε την αλήθεια ούτε και τα entry level laptops σηκώνουν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου τρέχουνε τα σάλια για αυτό και το Surface... αυτός ο συνδυασμός tablet-laptop είναι σούπερ για τις ανάγκες μου, γιατί μπορώ να έχω την portability ενός tablet πχ μαζί μου στο μετρό, αλλά που θα τρέχει full έκδοση Windows, μπορώ να έχω τα πάντα που έχω και σε έναν business υπολογιστή, και δεν με περιορίζει τίποτα να το έχω και σαν λαπτοπ. Εντάξει δεν σηκώνει βαρύ gaming, αλλά για να πούμε την αλήθεια ούτε και τα entry level laptops σηκώνουν....

Να σου υπενθυμίζω ότι η νέα HD gen8 ιδίως στην περίπτωση του atom x7 είναι αρκετά μεγάλο upgrade και θα βοηθήσει πολύ σε light gaming....εδώ εγώ παίζω με το Asus t100 αρκετά παιχνιδακια.... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Usb 2 port να υποθέσω πάλι; :P</p>

Με usb 3.0 έρχεται.

The new Lenovo Thinkpad 10 supports 802.11ac WiFi, Bluetooth 4.0, and has micro HDMI, microSD, and USB 3.0 ports, a 32 Wh battery for up to 10 hours of run time, and 5MP rear and 1.2MP front cameras. The tablet measures 10.1″ x 7″ x 0.35″ and weighs about 1.4 pounds.

 

Κατα τα αλλα φαίνεται μια εξαιρετική υλοποιηςη και επιτέλους το Surface 3 να αποκτήσει ανταγωνισμο εστω που 2-3 μήνες θα παρει εως κυκλοφορήσει στην αγορά.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Και 16:10 αναλογία όχι 3:2. Πολύ καλυτερα για video.

Χειρότερο ομως για browsing,διάβασμα και OneNote taking με την γραφίδα και ειδικά σε portrait mode.

Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...