Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Αρχικη οθονη υπολογιστη και εναρξη


Manos995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους

  Θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις εχω περασει τα Windows 10 εχω αλλαξει την γλωσσα σε ελληνικα αλλα οταν ανοιγω τον υπολογιστη μου λεει welcome και στο μενου εναρξη εχει και καποιες εφαρμογες στα αγγλικα  πως μπορω να το αλλαξω αυτο;

 2) Γνωριζει καποιος αν γινετε οταν παταω το κουμπι της εναρξης να μπορω να το μετατρεψω οπως ηταν και στα Windows 7 χωρις να χρειαστει να περασω καποια επιπλεον επεκταση;

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εχω αλλαξει την γλωσσα σε ελληνικα αλλα οταν ανοιγω τον υπολογιστη μου λεει welcome και στο μενου εναρξη εχει και καποιες εφαρμογες στα αγγλικα  πως μπορω να το αλλαξω αυτο;

Σχετικά με αυτό:

 

Πηγαίνεις από το Control Panel -> Clock, Language and Region -> Language* (ή ανοιξε το start menu και γράψε "Language" στην αναζήτηση και επέλεξε το πρώτο αποτέλεσμα)

Στο παράθυρο που θα ανοίξει, επιβεβαίωσε ότι η γλώσσα εμφάνισης που θέλεις να έχουν τα Windows υπάρχει στη λίστα και ό,τι δεν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο update για αυτήν (αν υπάρχει θα υπάρχει θα αναφέρεται ως "Available to download" και η επιλογή να το κατεβάσεις και να το εγκαταστήσεις δίνεται από το κουμπί Options στα δεξιά της γλώσσας. Μετά στα Options επιλέγεις το  "Make this the primary language".

 

Αφότου ολοκληρώσεις αυτό το βήμα (ενδέχεται να σου ζητηθεί log off και ξανά σύνδεση (log on) για να αλλάξει η display language):

 

Πηγαίνεις από το Control Panel -> Clock, Language and Region -> Region*  (ή ανοιξε το start menu και γράψε "Region" στην αναζήτηση και επέλεξε το πρώτο αποτέλεσμα)

Θα πρέπει να σου ανοίξει ένα νέο παράθυρο με τρια tabs. 

Επιλέγεις το 3ο "Administrative", πατάς στο πρώτο κουμπί "Copy Settings",  ελέγχεις ότι όντως έχεις τα ελληνικά ως display language του τρέχοντος χρήστης (current user) και τσεκάρεις τα κουτάκια κάτω για να εφαρμοστούν οι ρυθμίσεις αυτές και στην αρχική οθόνη (Welcome screen & system accounts) και προαιρετικά και σε νέους χρήστες (New user accounts). Τέλος πατάς ok. 

 

*Σημείωση: Ενδεχομένως στα Windows σου, οι επιλογές και οι ρυθμίσεις να εμφανίζονται ήδη στα ελληνικά οπότε θα χρειαστεί να επιλέξεις τα αντίστοιχα μενού/ρυθμίσεις στα ελληνικά (δεν είμαι σίγουρος για τις ακριβείς μεταφράσεις τους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με αυτό:

 

Πηγαίνεις από το Control Panel -> Clock, Language and Region -> Language* (ή ανοιξε το start menu και γράψε "Language" στην αναζήτηση και επέλεξε το πρώτο αποτέλεσμα)

Στο παράθυρο που θα ανοίξει, επιβεβαίωσε ότι η γλώσσα εμφάνισης που θέλεις να έχουν τα Windows υπάρχει στη λίστα και ό,τι δεν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο update για αυτήν (αν υπάρχει θα υπάρχει θα αναφέρεται ως "Available to download" και η επιλογή να το κατεβάσεις και να το εγκαταστήσεις δίνεται από το κουμπί Options στα δεξιά της γλώσσας. Μετά στα Options επιλέγεις το  "Make this the primary language".

 

Αφότου ολοκληρώσεις αυτό το βήμα (ενδέχεται να σου ζητηθεί log off και ξανά σύνδεση (log on) για να αλλάξει η display language):

 

Πηγαίνεις από το Control Panel -> Clock, Language and Region -> Region*  (ή ανοιξε το start menu και γράψε "Region" στην αναζήτηση και επέλεξε το πρώτο αποτέλεσμα)

Θα πρέπει να σου ανοίξει ένα νέο παράθυρο με τρια tabs. 

Επιλέγεις το 3ο "Administrative", πατάς στο πρώτο κουμπί "Copy Settings",  ελέγχεις ότι όντως έχεις τα ελληνικά ως display language του τρέχοντος χρήστης (current user) και τσεκάρεις τα κουτάκια κάτω για να εφαρμοστούν οι ρυθμίσεις αυτές και στην αρχική οθόνη (Welcome screen & system accounts) και προαιρετικά και σε νέους χρήστες (New user accounts). Τέλος πατάς ok. 

 

*Σημείωση: Ενδεχομένως στα Windows σου, οι επιλογές και οι ρυθμίσεις να εμφανίζονται ήδη στα ελληνικά οπότε θα χρειαστεί να επιλέξεις τα αντίστοιχα μενού/ρυθμίσεις στα ελληνικά (δεν είμαι σίγουρος για τις ακριβείς μεταφράσεις τους)

 

εγώ το έχω κάνει εδώ και μέρες

ενώ μέσα είναι όλα Αγγλικά

η welcome screen επιμένει να είναι στα Ελληνικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγώ το έχω κάνει εδώ και μέρες

ενώ μέσα είναι όλα Αγγλικά

η welcome screen επιμένει να είναι στα Ελληνικά

 

Ενδεχομένως κάτι δεν ολοκληρώθηκε σωστά στο τελευταίο βήμα. Μπορείς να δώσεις ένα screenshot από το δικό σου "Copy Settings" panel του "Administrative" tab? 

 

Πχ το δικό μου, όπου θέλω US English στο Welcome screen και ως display language / default input είναι αυτό:

u9MmvLB.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως κάτι δεν ολοκληρώθηκε σωστά στο τελευταίο βήμα. Μπορείς να δώσεις ένα screenshot από το δικό σου "Copy Settings" panel του "Administrative" tab? 

 

Πχ το δικό μου, όπου θέλω US English στο Welcome screen και ως display language / default input είναι αυτό:

u9MmvLB.png

 

όλα είναι τα ίδια εκτός το Format Που είναι στα Ελληνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

όλα είναι τα ίδια εκτός το Format Που είναι στα Ελληνικα

Είτε τότε είναι κάποιο bug που δεν έχω υπόψιν (δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη συγκεκριμένη ρύθμιση σε 2 PC)... είτε δεν είναι ακριβώς τα ίδια.

Ένα screenshot από τις ρυθμίσεις σου θα βοηθουσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε τότε είναι κάποιο bug που δεν έχω υπόψιν (δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη συγκεκριμένη ρύθμιση σε 2 PC)... είτε δεν είναι ακριβώς τα ίδια.

Ένα screenshot από τις ρυθμίσεις σου θα βοηθουσε

 

 

ορίστε μία εικόνα Praetorian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μάλιστα, ok. Όντως περίεργο...

Στη θέση σου θα δοκίμαζα τα εξής (δεδομένου ότι δεν πιστεύω ότι το Format: Greek είναι υπεύθυνο για το χαιρετισμό στο Welcome Screen - αν και δεν χάνεις κάτι να το αλλάξεις και αυτό για να δεις αν διορθώνει το πρόβλημα).

 

1. Να ελέγξω ότι δεν υπάρχουν updates για να κατεβούν για την display language (περιγράφω πώς στο πρώτο μου post) - και αν υπάρχουν να τα κατεβάσω. Σε μένα υπήρχαν και για τα αγγλικά US και για τα ελληνικά.

2. Να έχω όλα τα Windows 10 updates περασμένα.

3. Να τρέξω από elevated command prompt (δεξί κλικ στη εφαρμογή Command Prompt και Run as Administrator) τους γνωστούς ελέγχους:

 

sfc /scannow
dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

4. Να ξανακάνω check το κουτί "Welcome screen and System Accounts"  στο παραπάνω panel (Copy Settings), Ok και Restart.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, ok. Όντως περίεργο...

Στη θέση σου θα δοκίμαζα τα εξής (δεδομένου ότι δεν πιστεύω ότι το Format: Greek είναι υπεύθυνο για το χαιρετισμό στο Welcome Screen - αν και δεν χάνεις κάτι να το αλλάξεις και αυτό για να δεις αν διορθώνει το πρόβλημα).

 

1. Να ελέγξω ότι δεν υπάρχουν updates για να κατεβούν για την display language (περιγράφω πώς στο πρώτο μου post) - και αν υπάρχουν να τα κατεβάσω. Σε μένα υπήρχαν και για τα αγγλικά US και για τα ελληνικά.

2. Να έχω όλα τα Windows 10 updates περασμένα.

3. Να τρέξω από elevated command prompt (δεξί κλικ στη εφαρμογή Command Prompt και Run as Administrator) τους γνωστούς ελέγχους:

sfc /scannow
dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

4. Να ξανακάνω check το κουτί "Welcome screen and System Accounts"  στο παραπάνω panel (Copy Settings), Ok και Restart.  

 

ευχαριστώ Praetorian

το μηχάνημα ήρθε απο upgrade στα Windows 10

και λόγω ssd λέω να μην αγγίξω τίποτα και να κάνω ένα clean install

με γλώσσα στα αγγλικά γνωρίζεις αν θα έχω πρόβλημα με το activation;

 

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδία το βρήκα

 

Control Panel-->Region--->Format έβαλα English (United Kingdom) .

Location-->Greece

System Locale-->Greece

Copy Settings-->Welcome Screen and System Account & New User Accounts

 

OK-->Restart

 

τώρα η Welcome Screen είναι στα Αγγλίκα και δεν βγάζει πλέον κατα την επανεκκίνηση μετά το Restart

στα ελληνικά την λέξη

 

Καλό βράδυ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...