Προς το περιεχόμενο

[TV] Samsung UE50J6200, Full HD Smart @ Κωτσόβολος 599€ [ΤΕΛΟΣ]


mike999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν με ~100 ευρώ παραπάνω αγοράζεις επώνυμη 49" ips UHD, δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε ουρές για να την αγοράσουμε την συγκεκριμένη...

Υπομονή, οι προσφορές των εορτών πλησιάζουν, μην βιάζεστε γιατί θα κλαίτε αργότερα. ;) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το uhd δεν είναι το μόνο κριτήριο, για τα επόμενα 3-4 χρόνια το uhd δεν πρόκειται να έχει καμία χρήση.

 

Εγώ σκέφτομαι να αλλάξω την 46f6400 για την 50j6200. Πρακτικά χάνω μόνο το 3d το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ακριβώς. Σ' αυτό το θέμα Plex is your friend. Παίζεις το αρχείο της ταινίας όχι από Usb stick αλλά μέσω δικτύου από τον σκληρό άλλου υπολογιστή (στον οποίο βέβαια έχεις εγκαταστήσει τον Plex server), κανονικά με υπότιτλους σε χωριστό αρχείο και μάλιστα με επιλογή από διάφορες γλώσσες (αν έχεις πολλαπλά αρχεια υποτίτλων για διάφορες γλώσσες). 

 

Το όλο περιβάλλον θυμίζει αρκετά XBMC στο πιο απλό του. 

Σε κάθε περίπτωση πάντως πολύ ικανοποιητικό.

 

Ισχύει αλλά μόνο μέσω υπολογιστή. Όπως έχω αναφέρει ξαν'α απ'όσο γνωρίζω δεν έχει βγει ακόμα εφαρμογή Plex για Tizen οπότε μέσω NAS δεν έχει βρεθεί λύση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι το Plex app είναι αυτό που σχετίζεται με το dlna? Δηλαδή να παίζεις το αρχείο της ταινίας κανονικά με τους υπότιτλους όχι από usb stick αλλά μέσω δικτύου από σκληρό δίσκο που είναι συνδεδεμένος σε άλλο υπολογιστή (και εννοείται με χωριστό αρχείο υποτίτλων srt και όχι ενσωματωμένο στο αρχείο της ταινίας)..

Δεν ξέρω τί είναι το "μέσω dlna". Κατά τα άλλα, σε όλα ναι

 

Όπως έχω αναφέρει ξαν'α απ'όσο γνωρίζω δεν έχει βγει ακόμα εφαρμογή Plex για Tizen..

http://i.imgur.com/pdeJhhV.jpg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ξανά Teisos, νομίζω έχουμε συνεννοηθεί. Το μέσω dlna δεν ξέρω αν είναι η σωστή ορολογία, εννοώ ότι διαβάζει το αρχείο από σκληρό δίσκο μέσω τοπικού δικτύου και όχι από flash disk ή δίσκο σε άμεση σύνδεση με την τηλεόραση (σε θύρα usb).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παρελαβα και την εστησα σημερα, αντικατεστησα την 46f6400  (2 σειρες πισω δηλαδη (σειρα f)). Η εικονα μου αφησε εξαιρετικες εντυπωση, χρωματα οπως πρεπει και μαυρο αρκετα καλυτερο απο την σειρα f. Το media player της με απογοητευσε, αρκετα πιο αργο, και με τον ιδιο σκληρο ειδα αρκετες δυσλειτουργιες, αργησε να τον διαβασει, αργει να ανοιξει τα αρχεια, αργει να κανει fast forward/rewind. Σε γενικες γραμμες αρκετα καλη επιλογη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με ~100 ευρώ παραπάνω αγοράζεις επώνυμη 49" ips UHD, δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε ουρές για να την αγοράσουμε την συγκεκριμένη...

Υπομονή, οι προσφορές των εορτών πλησιάζουν, μην βιάζεστε γιατί θα κλαίτε αργότερα. ;)

 

 

Καλά αν περιμένεις εσύ προσφορές αυτή την περίοδο θα απογοητευτείς. Δεν έχεις ακούσει ότι το μεγαλύτερο άρμεγμα των καταναλωτών γίνεται αυτή την περίοδο και οι τιμές είναι και με καπέλο 15-20%+ ?

 

Και ειδικά φέτος με τα λεφτά που σηκώθηκαν το καλοκαίρι από τις τράπεζες (30-40δις υπάρχουν αναμεσά μας) εχεί να γίνει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παρελαβα και την εστησα σημερα, αντικατεστησα την 46f6400  (2 σειρες πισω δηλαδη (σειρα f)). Η εικονα μου αφησε εξαιρετικες εντυπωση, χρωματα οπως πρεπει και μαυρο αρκετα καλυτερο απο την σειρα f. Το media player της με απογοητευσε, αρκετα πιο αργο, και με τον ιδιο σκληρο ειδα αρκετες δυσλειτουργιες, αργησε να τον διαβασει, αργει να ανοιξει τα αρχεια, αργει να κανει fast forward/rewind. Σε γενικες γραμμες αρκετα καλη επιλογη.

 

Το ίδιο ακριβώς εκανα και εγώ. Αντικατεστησα την 46 f320. Η εικόνα με πολύ πιο ζωντανά χρώματα και το μαύρο πολύ καλύτερο. Ο media player αρχικά φαίνεται να έχει lags αλλά το συνηθισα. Φαίνεται πιο σύγχρονο περιβάλλον από τη προηγούμενη. Άριστη επιλογή συνολικά και με πολύ μικρότερα bezels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς εκανα και εγώ. Αντικατεστησα την 46 f320. 

  

Την παρελαβα και την εστησα σημερα, αντικατεστησα την 46f6400.

 

Με τον όρο αντικατάσταση τι εννοείτε παιδιά. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα απ το καταστήμα ή απλά η παλιά τηλεόραση πήγε στο ραφι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον όρο αντικατάσταση τι εννοείτε παιδιά. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα απ το καταστήμα ή απλά η παλιά τηλεόραση πήγε στο ραφι;

Όχι απλά την άλλη την έβαλα σε άλλο δωμάτιο

:-P Εννοώ αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με ~100 ευρώ παραπάνω αγοράζεις επώνυμη 49" ips UHD, δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε ουρές για να την αγοράσουμε την συγκεκριμένη...

Υπομονή, οι προσφορές των εορτών πλησιάζουν, μην βιάζεστε γιατί θα κλαίτε αργότερα. ;)

 

Και ποια εννοεις εσυ επωνυμη 49'' με ips panel και uhd, με 100 ευρω παραπανω? Γιατί η samsung δεν είναι επώνυμη?? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποια εννοεις εσυ επωνυμη 49'' με ips panel και uhd, με 100 ευρω παραπανω? Γιατί η samsung δεν είναι επώνυμη?? :confused:

 

Δεν κατάλαβες το σχόλιο μου. Δεν αμφισβήτησα ότι η samsung δεν είναι επώνυμη αλλά ότι με ~100 ευρώ παραπάνω βρίσκεις ~ίδιες ίντσες 4Κ επώνυμη  και όχι κάποια υποδεέστερη turbo, arielli, f&u κλπ.

Για του λόγου το αληθές,

Καλά αν περιμένεις εσύ προσφορές αυτή την περίοδο θα απογοητευτείς. Δεν έχεις ακούσει ότι το μεγαλύτερο άρμεγμα των καταναλωτών γίνεται αυτή την περίοδο και οι τιμές είναι και με καπέλο 15-20%+ ?

 

Και ειδικά φέτος με τα λεφτά που σηκώθηκαν το καλοκαίρι από τις τράπεζες (30-40δις υπάρχουν αναμεσά μας) εχεί να γίνει...

 

Όχι δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Είναι κάτι το πρωτόγνωρο προφανώς διότι πρώτη φορά το ακούω μόνο την εορταστκή περίοδο να βάζουν καπέλο ενώ άλλες περιόδους όχι. (Βασικά στο ελλάντα σχεδόν πάντα έχει καπέλο ασχέτως περιόδου, αυτό το μαρτυρούν οι τιμές στην Γερμανία και αλλού εντός Ε.Ε.)

Δεν πειράζει εγώ θα προτιμήσω να περιμένω όπως και να χει.

Το να πάω σε λίγο καλύτερη & μεγαλύτερη FHD δεν μου λέει κάτι, το 4K είναι το μέλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...