Προς το περιεχόμενο

Εξαγορά του Runkeeper από την Asics


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοένα και περισσότερες εταιρείες αθλητικών υποδημάτων σπεύδουν να εξαγοράσουν εφαρμογές που σχετίζονται με αθλητικές δραστηριότητες. Τη συγκεκριμένη τάση φαίνεται να ακολουθεί και η Asics, η οποία εξαγόρασε το Runkeeper.

Όπως ανακοίνωσε στο Medium ο Jason Jacobs, CEO της εταιρείας που είναι υπεύθυνη για το Runkeeper, η συμφωνία μεταξύ των δύο εταιρειών έχει ολοκληρωθεί, ωστόσο δεν είναι γνωστό το ποσό της εξαγοράς. Αξίζει να σημειωθεί ότι, σύμφωνα με δεδομένα του Runkeeper, η πλειοψηφία των χρηστών της εφαρμογής χρησιμοποιούν παπούτσια της Asics κατά την άθλησή τους. Το γεγονός αυτό καθιστά ακόμη πιο λογική την εξαγορά του Runkeeper από την Asics.

 

Όπως αναφέρθηκε, αρκετές εταιρείες αθλητικής ένδυσης διαθέτουν εφαρμογές παρακολούθησης της αθλητικής δραστηριότητας. Συγκεκριμένα, η Nike διαθέτει το Nike+, η Adidas αγόρασε το περασμένο καλοκαίρι το Runtastic και η Under Armor εξαγόρασε το Endomondo και το MyFitnessPal, τα οποία τις κόστισαν συνολικά μισό δισεκατομμύριο δολάρια. Επιπλέον, η Under Armor συνεργάζεται με την HTC για την κυκλοφορία ορισμένων wearable συσκευών.

 

Την εν λόγω τάση λοιπόν ενδέχεται να ακολουθήσουν και άλλες εταιρείες αθλητικής ένδυσης, καθώς υπάρχουν ακόμη ορισμένες αξιόλογες fitness εφαρμογές που δεν έχουν εξαγοραστεί, όπως το Strava.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρθηκε, αρκετές εταιρείες αθλητικής ένδυσης διαθέτουν εφαρμογές παρακολούθησης της αθλητικής δραστηριότητας.

Η αθλητική δραστηριότητα πχ τρέξιμο (στο βουνό, στο ύπαιθρο η whatever) είναι κατά την γνώμη μου από τα ελάχιστα πράγματα που σε κάνουν να νιώθεις ελεύθερος και ΖΩΝΤΑΝΌΣ! Θα πρέπει να βρίσκονται ΚΑΙ αυτά υπό στενή παρακαλούθηση?

Ξεκολλά κόσμε!

Get A Life να ούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αθλητική δραστηριότητα πχ τρέξιμο (στο βουνό, στο ύπαιθρο η whatever) είναι κατά την γνώμη μου από τα ελάχιστα πράγματα που σε κάνουν να νιώθεις ελεύθερος και ΖΩΝΤΑΝΌΣ! Θα πρέπει να βρίσκονται ΚΑΙ αυτά υπό στενή παρακαλούθηση?

Ξεκολλά κόσμε!

Get A Life να ούμε

lol! όσοι χρησιμοποιουν τετοια παπουτσια το κάνουν για να βελτιωσουν τις επιδοσεις τους και να δουν στην πράξη την εξελιξη τους..

 

Δεν σε υποχρέωσε κανείς να πάρεις παπούτσια με τέτοιο μηχανισμό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αθλητική δραστηριότητα πχ τρέξιμο (στο βουνό, στο ύπαιθρο η whatever) είναι κατά την γνώμη μου από τα ελάχιστα πράγματα που σε κάνουν να νιώθεις ελεύθερος και ΖΩΝΤΑΝΌΣ! Θα πρέπει να βρίσκονται ΚΑΙ αυτά υπό στενή παρακαλούθηση?

Ξεκολλά κόσμε!

Get A Life να ούμε

μόνο που απλά κουβαλάς το κινητό σου για να ακούς πχ μουσική το fb app απο κάτω ήδη ξέρει που είσαι και τι κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η αθλητική δραστηριότητα πχ τρέξιμο (στο βουνό, στο ύπαιθρο η whatever) είναι κατά την γνώμη μου από τα ελάχιστα πράγματα που σε κάνουν να νιώθεις ελεύθερος και ΖΩΝΤΑΝΌΣ! Θα πρέπει να βρίσκονται ΚΑΙ αυτά υπό στενή παρακαλούθηση?

Ξεκολλά κόσμε!

Get A Life να ούμε

αν το κανεις ομως για κατι παραπανω απο ευχαριστηση και πας σε αγωνες κτλ θες να ξερεις ποσο γρηγορα πας,παλμους κτλ. Γενικα εγω ειμαι κατα των κινητων σε αθλητικες δραστηριοτητες και για αυτο εχω ενα ρολοι γκαρμιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο που απλά κουβαλάς το κινητό σου για να ακούς πχ μουσική το fb app απο κάτω ήδη ξέρει που είσαι και τι κάνεις.

Δεν πάω με το κινητό για running η με οπουδήποτε gadget στην αθλητική μου δραστηριοτητά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το κανεις ομως για κατι παραπανω απο ευχαριστηση και πας σε αγωνες κτλ θες να ξερεις ποσο γρηγορα πας,παλμους κτλ. Γενικα εγω ειμαι κατα των κινητων σε αθλητικες δραστηριοτητες και για αυτο εχω ενα ρολοι γκαρμιν

Προφανώς και θέλει και κάλο είναι να γνωρίζει εκείνος που θέλει να γνωρίζει τους καρδιακούς του παλμούς, την ταχύτητα του, τα χιλιόμετρα που έτρεξε, τι και πόσο έκαψε κλπ. Δεν αντιλέγω! Αναφέρθηκα σε αυτό που λες φίλε μου για "την ευχαρίστηση μου!"

Μόνο αυτό φέρω μαζί μου όταν θα βγω για bike η running.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol! όσοι χρησιμοποιουν τετοια παπουτσια το κάνουν για να βελτιωσουν τις επιδοσεις τους και να δουν στην πράξη την εξελιξη τους..

 

Δεν σε υποχρέωσε κανείς να πάρεις παπούτσια με τέτοιο μηχανισμό..

Σαφώς και ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ!

Δεν είπα το αντίθετο. Πολύ καλά κάνουν εκείνοι που το κάνουν και μπράβο τους! Προσωπικά εγώ, σε άλλο πράγμα αναφέρθηκα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αθλητική δραστηριότητα πχ τρέξιμο (στο βουνό, στο ύπαιθρο η whatever) είναι κατά την γνώμη μου από τα ελάχιστα πράγματα που σε κάνουν να νιώθεις ελεύθερος και ΖΩΝΤΑΝΌΣ! Θα πρέπει να βρίσκονται ΚΑΙ αυτά υπό στενή παρακαλούθηση?

Ξεκολλά κόσμε!

Get A Life να ούμε

Είσαι σχεδόν όλη τη μερα με το κινητό σου, και θα χαρείς που θα "κρυφτείς" από την παρακολούθηση τους, για 1-2 ώρες;

 

Εμ... Οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σχεδόν όλη τη μερα με το κινητό σου, και θα χαρείς που θα "κρυφτείς" από την παρακολούθηση τους, για 1-2 ώρες;

Εμ... Οκ.

Whatever you say man.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...