Προς το περιεχόμενο

Laptop κολλαει!


Kalipsw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Εχω αγορασει ενα λαπτοπ εδω και ενα χρονο το μοντελο ειναι Dell Inspiron 3543(i7,geforce840M,4GbRam) 8.1windows. Εδω και 2 μηνες κολλαει ειδικα τον τελευταιο μηνα κολλαει πολυ. Αργει να ανοιξει τα παραθυρα ... ανοιγω το firefox και λεει οτι δεν ανταποκρινεται και μετα απο λιγο μπαινει κανονικα και μετα παλι οταν παω να ανοιξω καινουργια σελιδα αργει να φορτωσει, αργει να ανοιξει το skype και παλι οταν ανοιγει παλι λεει δεν ανταποκρινεται και μετα απο λιγο εχει ανοιξει ολο κανονικα αλλα παλι θα κολλαει....επισης παιζω και ενα παιχνιδι οπου και αυτο αργει να το ανοιξει....Κατεβασα το CrystalDiskInfo για να δω εαν εχει καποιο προβλημα ο δισκος και λεει οτι η κατασταση του δισκου ειναι καλη...για ιο δεν εχω scanarei ακομα αλλα δεν νομιζω να εχει γιατι ειχα κανει πριν 1 μηνα (θα ξανακανω τωρα).Εχω δει ακομα και στο task manager αν τρεχει στην εκκινηση προγραμματα και τρεχει μονο 2-3τα βασικα. Σιγουρα κατι συμβαινει γιατι δεν ειναι φυσιολογικο να κολλαει και να ειναι αργο μιας και ειναι σχετικα καινουργιο. Τι αλλο θα μπορουσα να κανω τι θα μπορουσε να φταιει ? Ευχαριστω για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ετρεξα και τα δυο φαινεται να ανοιγει τα προγραμματα καλυτερα απο οτι πριν. Το malware βρηκε 5 αρχεια αποοτι καταλαβα και τα εσβησα. Ελπιζω να μην λυθηκε το προβλημα... Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια :)

post-266796-0-83082200-1462222644_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε φορματ και μην βαζεις antivirus και προγραμματα τυπου cc cleaner etc.. το μονο που κανουν ειναι να τρωνε ram.. βαρια και αχρηστα λιγο πολυ προγραμματα.. αν ακομα συνεχισει το προβλημα που αποκλίεται αντικατεστησε τον hdd με εναν ssd. αλλα το δικο σου προβλημα θα ειναι λογικα απο κανα προγραμμα οπως πχ αντιβαριους που θα χρησιμοποιει πολυ %cpu. ελπιζω να βοηθησα  :-)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε φορματ και μην βαζεις antivirus και προγραμματα τυπου cc cleaner etc.. το μονο που κανουν ειναι να τρωνε ram.. βαρια και αχρηστα λιγο πολυ προγραμματα.. αν ακομα συνεχισει το προβλημα που αποκλίεται αντικατεστησε τον hdd με εναν ssd. αλλα το δικο σου προβλημα θα ειναι λογικα απο κανα προγραμμα οπως πχ αντιβαριους που θα χρησιμοποιει πολυ %cpu. ελπιζω να βοηθησα  :-)  :-)

Καθόλου δεν βοήθησες. Ελπίζω την επόμενη φορά να βοηθήσεις πραγματικά με χρήσιμες συμβουλές. Και όχι μόνο δεν είναι χρήσιμα αλλά τουναντίον μάλιστα είναι επιεικως απαράδεκτα. Αν μπαίνεις να γράψεις το καλαμπούρι σου τότε απέτυχες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλενξε και τις θερμοκρασίες(δές τες με το speedfan) του υπολογίστη, ίσως να θέλει καθάρισμα και αλλαγή πάστας στον επεξεργαστή.

Κάνε και ένα έλεγχο με τα προγραμματα που ανέφερε ο Grim Ripper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε τα προγράμματα που σου είπαν.Βάλε και το core temp να δεις θερμοκρασίες στον επεξεργαστή,αν είναι υψηλές ίσως θέλει καθάρισμα και αλλαγή πάστας. Δες και τις επιλογές παροχής ενέργειας μήπως το έχεις ρυθμίσει για εξοικονόμηση ενέργειας.

Ίσως θέλει και απενεργοποίηση ο flash player στον firefox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου δεν βοήθησες. Ελπίζω την επόμενη φορά να βοηθήσεις πραγματικά με χρήσιμες συμβουλές. Και όχι μόνο δεν είναι χρήσιμα αλλά τουναντίον μάλιστα είναι επιεικως απαράδεκτα. Αν μπαίνεις να γράψεις το καλαμπούρι σου τότε απέτυχες.

Μαλιστα... Που βλεπεις οτι κανω καλαμπουρι δεν μπορω να καταλαβω.. εγω δεν χρησιμοποιω antivirus μια ζωη οποτε οπως καταλαβαινεις μιλουσα σοβαρά. .. cheers :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε φορματ και μην βαζεις antivirus και προγραμματα τυπου cc cleaner etc.. το μονο που κανουν ειναι να τρωνε ram.. βαρια και αχρηστα λιγο πολυ προγραμματα.. αν ακομα συνεχισει το προβλημα που αποκλίεται αντικατεστησε τον hdd με εναν ssd. αλλα το δικο σου προβλημα θα ειναι λογικα απο κανα προγραμμα οπως πχ αντιβαριους που θα χρησιμοποιει πολυ %cpu. ελπιζω να βοηθησα  :-)  :-)

οχι τετοιες συμβουλές εν ετη 2016 σε υπολογιστη με windows.

(μιλώ για antivirus)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για αρχή δες στο task manager όταν δεν τρέχεις κανένα πρόγραμμα πόσο % είναι ο επεξεργαστής, και αν είναι πάνω από 5-10% δες ποια διεργασία είναι και πες μας. Επίσης, έλεγξε την υγεία του σκληρού σου δίσκου με HD Sentinel και στείλε μας ένα screenshot. Τέλος, δες και τις θερμοκρασίες, όπως προτάθηκε, και στείλε μας ένα screenshot με αυτές τη στιγμή που κολλάει, ωστόσο κατά 99% δεν ευθύνονται αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλημέρα...

Γράφω σ'αυτό το θέμα το πρόβλημά μου για να μην ανοίγω καινούργιο.

Λοιπόν, έχω ένα laptop Lenovo SL510 φρεσκο-formarismeno για την δουλειά.

Δεν το έχω φορτώσει με τίποτα, πέρα απο Office, pdf, drivers για εκτυπωτή.

Ενώ δούλευε μια χαρά από την Πέμπτη το πρωί, ενώ το ανοίγω μετά από 2 λεπτά κολλαέι.

Αναγκαστικά το κλείνω από το power για να ξαναλειτουργήσει. Σκέφτηκα αρχικά πως είνα θέμα σκληρού, αλλά σε "Ασφαλή Λειτουργία" που το χρησιμοποιώ έπειτα δουλεύει μια χαρά.

Ακούω ιδέες προτάσεις. Τελειώνει ο μήνας και το χρειάζομαι το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα αρχικά πως είνα θέμα σκληρού, αλλά σε "Ασφαλή Λειτουργία" που το χρησιμοποιώ έπειτα δουλεύει μια χαρά.

τσεκαρε τον σκληρο για καλο και για κακο και θερμοκρασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα αρχικά πως είνα θέμα σκληρού, αλλά σε "Ασφαλή Λειτουργία" που το χρησιμοποιώ έπειτα δουλεύει μια χαρά.

τσεκαρε τον σκληρο για καλο και για κακο και θερμοκρασιες

 

Και πως το κάνω αυτό?

Για δώσε ένα παράδειγμα.

Σε ασφαλή λειτουργία μπορώ να κάνω το τσεκάρισμα?

ΥΣ: Το κακό είναι πως έχω άλλο ένα ίδιο Laptop με πρόβλημα στο σκληρό του. (δεν ανοίγει καν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...