Προς το περιεχόμενο

Η TSST (Toshiba-Samsung Storage Technology) σταματά την παραγωγή οπτικών οδηγών


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με πρόσφατες αναφορές, η κοινοπραξία Toshiba-Samsung TSST (Toshiba-Samsung Storage Technology) σταμάτησε την παραγωγή οπτικών οδηγών CDRW+DVDR, DVDRW+BDR και BDRW, οι οποίοι κυκλοφορούν με το λογότυπο της Samsung.

H TSST ιδρύθηκε το 2004 από την Samsung και την Toshiba, με σκοπό την κατασκευή OEM οπτικών οδηγών για φορητά και μη υπολογιστικά συστήματα, μιας και υπό την ιδιοκτησία της δεύτερης υπάρχει πλήθος σημαντικών τεχνολογιών και διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας, η χρήση των οποίων θα ανάγκαζε τη νοτιοκορεατική εταιρεία να καταβάλει το απαιτούμενο αντίτιμο, σε περίπτωση που επιθυμούσε να τα κατασκευάσει σε δικά της εργοστάσια.

 

Παρόμοια συνεργασία έχει συνάψει και η LG Electronics με την Hitachi, δημιουργώντας την κοινοπραξία HL-DT (Hitachi-LG Data-Storage Technology), στην οποία οφείλεται η κυκλοφορία DVD Combo και Blu-ray οπτικών οδηγών υπό τη φίρμα της πρώτης.

 

Ένας από τους διευθυντές πωλήσεων της TSST δήλωσε ότι η παραγωγή οπτικών οδηγών για την Samsung ODD έχει όντως σταματήσει - από τα μέσα Απριλίου - όμως αυτό σε καμία περίπτωση δεν σηματοδοτεί και την παύσης της δραστηριότητας της εταιρείας, η οποία θα συνεχίσει να διεκδικεί ένα μεγάλο μερίδιο της αγοράς (με απώτερο στόχο το 50%), κατασκευάζοντας και ένα νέο τύπο οπτικού μέσου.

 

Η ASUS, πελάτης της TSST και αυτή, δήλωσε ότι δεν έχει λάβει γνώση επί του θέματος αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι διατεθημένη να καταργήσει τους οπτικούς οδηγούς από τα συστήματα της.

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC μου δεν έχει καν θύρα για optical drive.Χρειάστηκα όμως μερικές φορές CD αλλά σε δουλειά που μπορούσε να γίνει και με usb.

Δεν ξέρω αν ακόμα είμαστε στο σημείο να εξαφανιστούν αλλά δεν θα αργίσει να έρθει η ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιω αρκετά.

Πάντως, όταν πρωτοβγήκαν τα cd rom, η χωρητικότητά τους ήταν αρκετά μεγαλύτερη από τους σκληρούς δίσκους της εποχής, κάνοντας το μέσο κατάλληλο για backup. Τώρα, έστω και μετά την αύξηση από cd σε dvd, μετα σε dual layer dvd και μετά σε blue ray, δεν έχουν καταφέρει να φτάσουν να αυξάνουν τη χωρητικοτητα του μέσου με τον ίδιο ρυθμό που αυξάνονται οι σκληροί δίσκοι σε χωρητικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. το μεγαλυτερο λαθος της Apple που εχει αφησει χωρις opt drive τους iMac απο το 2013 και μετα

2. θες να δωσεις σ ενα φιλο ενα cd μουσικης η ενα bluray με ταινια τι κανεις καθε φορα κανεις δωρο ενα φλασακι η ενα ssd? λιγο σοβαροτητα παιδια

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. το μεγαλυτερο λαθος της Apple που εχει αφησει χωρις opt drive τους iMac απο το 2013 και μετα

2. θες να δωσεις σ ενα φιλο ενα cd μουσικης η ενα bluray με ταινια τι κανεις καθε φορα κανεις δωρο ενα φλασακι η ενα ssd? λιγο σοβαροτητα παιδια

Ναι αλλα ποσες φορες να το κανεις αυτο,αμα ειναι νεος ξερει απο αυτα και θα τα κατεβασει μονος του η μπορεις να παρεις φθηνα usb με 1-2 ευρω.Κατα τι γνωμη μου τα οπτικα μεσα πεθαινουν για τις καθημερινες χρησης σιγα σιγα.

Τωρα για ανθρωπους μεγαλυτερης ηλικιας εχω μαθει σε γονεις και συγγενεις πως θα βλεπουν ταινιες απο usb κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δε νομίζω ότι ακόμα είμαστε έτοιμοι για να πετάξουμε cd/dvd. Η δισκέτα καταργήθηκε γιατί δε μας κάλυπτε λόγω χωρητικότητας.Όταν και αν φτάσει να χρειάζονται 3-4 cd για μια εγκατάσταση και οι συνδέσεις στο ίντερνετ είναι το ελάχιστο 50αρες τότε ναι μάλλον πάμε για κατάργηση..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. θες να δωσεις σ ενα φιλο ενα cd μουσικης η ενα bluray με ταινια τι κανεις καθε φορα κανεις δωρο ενα φλασακι η ενα ssd? λιγο σοβαροτητα παιδια

Του/της στέλνεις αυτό που θες μέσα από το internet. Για πιο προχωρημένες ανάγκες λες στο φίλο/η σου να σου δώσει για λίγο το φλασάκι/εξωτερικό δίσκο του/της για να περάσεις μέσα ότι θέλει και το επιστρέφεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εξαφανιστεί κάποιο μέσο όπως το CD/DVD θα πρέπει να έρθει κάποιο άλλο στη θέση του. Προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι.

Μέχρι να έχουν όλα τα αυτοκίνητα και γενικά οι συσκευές αναπαραγωγής μουσικής/video ως στάνταρ την υποδοχή USB, το CD/DVD θα είναι απαραίτητο ακόμα και αν είναι ελάχιστη η χρήση του...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείο των καιρών, δεν έχω χρησιμοποιήσει οπτικό μέσο πάνω από 4 χρόνια και δεν ξέρω κανέναν που το κάνει σε PC/MAC.

Οι μόνοι που παίζουν καθημερινά ακόμη με τέτοια είναι οι κονσολάδες φίλοι μου που έχουν τα παιχνίδια τους σε DVD.

 

 

 

2. θες να δωσεις σ ενα φιλο ενα cd μουσικης η ενα bluray με ταινια τι κανεις καθε φορα κανεις δωρο ενα φλασακι η ενα ssd? λιγο σοβαροτητα παιδια

Είτε ανεβάζεις τα αρχεία στο σύννεφο και τα παίρνει από εκεί ή τα δίνεις με φλασάκι και στο φέρνει πίσω.

Όλοι έχουν κάποιο PC/MAC.

Αμφότερα δούλεψαν άψογα στις πολλαπλές φορές που ήθελα να μοιραστώ αρχεία-μουσική-ταινίες. 

Τώρα εάν έχεις καμιά θειά που δεν την παλεύει με τα γκομπιούτερ και έχει μόνο DVD-player σπίτι ίσως έχεις πρόβλημα,αλλά κάτω των 50 δύσκολα θα βρεις κάποιον δίχως υπολογιστή ή/και tablet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. το μεγαλυτερο λαθος της Apple που εχει αφησει χωρις opt drive τους iMac απο το 2013 και μετα

2. θες να δωσεις σ ενα φιλο ενα cd μουσικης η ενα bluray με ταινια τι κανεις καθε φορα κανεις δωρο ενα φλασακι η ενα ssd? λιγο σοβαροτητα παιδια

 

Έτσι λέγανε και για τα floppy disk κάποτε ... το ίδιο θα συμβεί και με τα cd... πλέον ελάχιστοι τα χρησιμοποιούν... πια για back up έχεις δίσκους και για μερικά GB έχεις usb stick τα οποία τα βρίσκεις με το κιλό σε τιμές χώμα.... πακέτο των 20 usb stick των 2GB δεν κοστίζει ούτε 10€ !!!!

 

Για να μην πω ότι μπορείς να τα ανεβάσεις σε cloud .... google drive, mega και κτλ... και αν έχει και OTG το κινητό.... τα κάνει ένα copy & paste και τελείωσε!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...