Προς το περιεχόμενο

Epson Home Cinema 5040UB: Προβολέας 4Κ με τιμή λιανικής στα $3000


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανακοινώθηκε και κυκλοφορεί τον ερχόμενο Αύγουστο, ο νέος βιντεοπροβολέας Epson Home Cinema 5040UB, με δυνατότητα αναπαραγωγής 4Κ και HDR περιεχομένου και τιμή λιανικής πώλησης χαμηλότερη των 3000 δολαρίων.

Ο Home Cinema 5040UB ενσωματώνει 3LCD τσιπ, τα οποία με τη σειρά τους προσφέρουν native ανάλυση στα 1080p, όμως με τη χρήση της τεχνολογίας 4K Enhancement η ανάλυση τους δύναται να αγγίξει ακόμα και τα 3.840 x 2.160 pixels - μετακινώντας κάθε εικονοστοιχείο διαγώνια κατά 0.5 pixels.

 

Η απόδοση της HDR εικόνας βασίζεται στα 2500 Lumens και στο αυξημένα επίπεδα μαύρου που μπορεί να προσφέρει η νέα υλοποίηση της Epson, δημιουργώντας έτσι υψηλότερη αντίθεση (έως1.000.000:1) και καλύπτοντας όλη τη γκάμα της DCI χρωματικής παλέτας. Ο 5040UB είναι εφοδιασμένος με δύο θύρες HDMI 2.0a και ακολουθεί το πρωτόκολλο προστασίας έναντι αντιγραφής HDCP 2.2, που απαιτείται για αναπαραγωγή προστατευμένου έναντι αντιγραφής 4Κ UHD υλικού.

 

Η Epson θα διαθέσει τον Home Cinema 5040UB και σε μία ειδική έκδοση, την 5040UBe ($3299), η οποία συνοδεύεται από μία μονάδα επικοινωνίας WirelessHD, για ταχύτερη και ευκολότερη ασύρματη μεταφορά ήχου και εικόνας.

 

Στην αγορά θα διατεθεί και το μοντέλο 6040UB στα $3999, με μαύρο σασί, το οποίο ενσωματώνει ISF Calibration, ISF Day / ISF Night λειτουργίες, καθώς και το Pro Cinema 4040 στα $2699, με χαμηλότερη φωτεινότητα, η οποία δεν θα ξεπερνά τα 2300 Lumens.

 

Link.png Site: CNET


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι προβολεις για το σπιτι δε λενε πλεον. οχι οσο συνεχιζουν να πεφτουν οι τιμες στις tv και οσο συνεχιζπυν να καινε πολυ και να κανουν θορυβο και να θελουν ρυθμισεις, service κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι προβολεις για το σπιτι δε λενε πλεον. οχι οσο συνεχιζουν να πεφτουν οι τιμες στις tv και οσο συνεχιζπυν να καινε πολυ και να κανουν θορυβο και να θελουν ρυθμισεις, service κλπ

οι μόνοι προβολείς που αξίζει για home cinema, είναι της JVC (με τη dla τεχνολογία). Ακριβοί μεν, 3 χιλιάρικα και πέρα, αλλά η εικόνα που βλέπεις δεν συγκρίνεται ! Τέλειο μαύρο, υψηλή ευκρίνεια και εικόνα με βάθος. Το μηχάνημά που έχω είναι 15ετίας (barco cine 7). Μου κοστίζει λίγο παραπάνω η συντήρηση αλλά δεν έχω σκοπό να τον αλλάξω. Για να πάω σε κάτι ισάξιο η καλύτερο πρέπει να δώσω σίγουρα πάνω από 5 χιλιάρικα. Ας είναι λίγο ακριβό σπορ (λίγο ακριβότερο από το να πάω σινεμά) αλλά όταν βλέπω τα έργα που θέλω σε μεγάλη οθόνη (120inch) το ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο από μια "μικρή" για μένα 60inch tv.

 

Για να προλάβω μερικούς : Μια LG IPS 98 inch έχει σχεδόν 14.000Ευρώ (και ανεβαίνει εκθετικά αν δεις άλλα μοντέλα). Αμφιβάλω αν έχει καλύτερο black level και contrast από έναν JVC.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι καλά, εγώ μια χαρά ευχαριστιέμαι 106" native fullHD στον χώρο μου, με 650 ευρώ. Με τόσα έπαιρνα mid range 43"-46" και θα έβγαζα τα μάτια μου από την απόσταση του καναπέ με τη θέση που θα ήταν η τηλεόραση... (πολύ μακριά).

 

Απλά θέλει μελέτη, σωστά ύψη, σωστή γεωμετρία στον χώρο και γενικά να αφιερώσεις χρόνο στο στήσιμο και στο να δεις αν σε παίρνει στον χώρο σου.

 

Όσο για τον συγκεκριμένο, εντελώς αδιάφορος. Δεν είναι native 4k...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά καταντάει σπάσιμο νεύρων να λένε συνεχώς γενικά με τίτλο τα 4K ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι native τα 4Κ  :mad:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αισθηση του βιντεοπροβολεα δεν την εχει καμια tv και ας χανουν σε φωτεινοτητα και ευκρινεια.

 

Επισης πολυ εντυπωσιακα τα επιπεδα χρωματων, φωτεινοτητας και ευκρινειας που εχουν φτασει οι συγχρονες tv , ΑΛΛΑ το τελικο αποτελεσμα χανει σε ρεαλισμο και νομιζεις οτι βλεπεις θεατρικη παρασταση με φτηνα κουστουμια και σκηνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η αληθεια ειναι καπου στη μεση αναλογα το χωρο και τα βαλαντια που εχει ο καθενας..

Αν πχ καποιος καθεται στα 2,5 μετρα απ την εικονα γτ να μην εχει ας πουμε μια 65αρα 4k και να παρει βιντεοπροβολεα στα ιδια χρηματα ή και περισσοτερα..

Υποψην πως στο βιντεοπροβολεα δε παιζει ρολο μονο ο ιδιος αλλα και το πανι.. Γι αυτο βλεπεις πανια 1,5 - 2 - 3 - 4 χιλιαρικα...

Μη ξεγελιεται καποιος και νομιζει πως παιρνοντας ενα σουπερ βιντεοπροβολι και ενα πανι της σειρας θα δει παπαδες..

Ο καθενας κανει αυτο που μπορει να υποστηριξει και μαγκια του.

Εδω δεν ειμαστε να πει ο καθενας τι εχει εναντι του αλλου αλλα να κρινουμε την ειδηση..

 

Βαση αυτου λοιπον εγω δε θα ψωνιζα ακομα..

Εχει μελλον η κατασταση σε αυτη τη κατηγορια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 4k κατηγορία σίγουρα, η πρέπει να περιμένεις πολύ η να δαπανήσεις αρκετά μεγάλο ποσό για native 4k. Διαφορετικά παραμένεις με 1080p/720p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παραδόξως πάντως και το 1080p παραμένει ευχάριστα ευκρινές ακόμα και σε τεράστιες διαστάσεις (100"+). Αρκεί να μην είσαι στα 2 μέτρα από το πανί. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προβολείς δεν έχουν ανάγκη από ανάλυση. Έχουν ανάγκη από χώρο. Δεν είναι τυχαίο ή πλειοψηφία των ταινιών παίζουν σε 2κ στο σινεμα

μέχρι το 2007 μπορεί να ήταν 2k. Αλλά όταν καταργήθηκε η διανομή φίλμ (πριν 2 χρόνια περίπου), βγήκαν native 4k 8k προβολείς, και τώρα έχουν βγάλει και laser projectors με 6χρωμη παλέτα (RGBCMY) αλλά τα τόσα πολλά lumens δεν ταιριάζουν σε σπίτι και μικρό χώρο, θέλουν μεγάλη απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ο πρότζεκτορ για gaming είναι όλα τα λεφτά έχω ένα της optoma full hd/3d και είναι φοβερός φανταστείτε αυτός της epson που θα υποστηρίζει hdr και 4k που απ ότι διάβασα συγκρίνεται σε ποιότητα με αυτούς της Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...