Προς το περιεχόμενο

Για όσους δεν μπορούν να περιμένουν, το Android 7.0 Nougat για το Raspberry Pi είναι διαθέσιμο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τελευταία έκδοση του λειτουργικού συστήματος της Google για φορητές συσκευές, Android 7.0 Nougat είναι διαθέσιμο για πολύ περιορισμένο αριθμό συσκευών αυτή την περίοδο.

Όσοι διαθέτουν συσκευή Nexus ή το Pixel C μπορούν να το κατεβάσουν άμεσα, ενώ από τους πρώτους που θα το απολαύσουν θα είναι οι τυχεροί κάτοχοι του LG V20. Αν ωστόσο είστε ανυπόμονοι (και δεν έχετε πρόβλημα να διαθέσετε $30 για την αγορά της συσκευής) τότε να ξέρετε ότι υπάρχει ένα port του Nougat για το Raspberry Pi.

 

Υπεύθυνος για το port είναι ο Peter Yoon, γνωστός και ως peyo-hd, που στο παρελθόν έχει βρεθεί πίσω από αρκετά υψηλού-προφίλ ports του Android, συμπεριλαμβανομένης και μίας έκδοσης του Android TV για το Raspberry Pi 3.

 

Βεβαίως, είναι ακόμα πολύ νωρίς για το Android 7.0, που υποφέρει ακόμα από κάποια προβλήματα σταθερότητας και απόδοσης. Παρόλα αυτά, διαθέτει ορισμένα χαρακτηριστικά που θα αρέσουν πολύ στους χρήστες, όπως το split-screen window mode. Αν και η Google δεν έχει διαθέσει επίσημα ως σήμερα κάποια έκδοση του Android για το Raspberry Pi, αυτό δεν σταμάτησε μία πολύ μεγάλη κοινότητα από developers και hackers να πάρουν τα πράγματα στα χέρια τους.

 

 

Link.png Site: TheNextWeb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά λειτουργικά για το raspberry είναι κοινά για το 2 και για το 3. Αυτό θα παίζει στο 2; Ξερεις κανεις;

 

Εχω ενα και καθετε αλλα θα μπορώ να το δοκιμάσω από παρασκευή και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά λειτουργικά για το raspberry είναι κοινά για το 2 και για το 3. Αυτό θα παίζει στο 2; Ξερεις κανεις;

 

Εχω ενα και καθετε αλλα θα μπορώ να το δοκιμάσω από παρασκευή και μετά.

καμιά πατέντα δεν γίνεται για να παίξει στο 2 δεν ξέρω πολλά απο αυτό το μηχάνημα αλλα δες το, σε κάρτα μνήμης δεν μπαίνουν αυτά τα λειτουργικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Το Raspberry Pi3 αξίζει? Σκέφτομαι να αγοράσω ένα. Επειδή τις ταινίες που κατεβάζω τις βλέπω με hdmi απο το laptop, θα το χρησιμοποιώ για καμιά ταινία και στη χειρότερη για live streaming (με linux). Φοβάμαι μήπως φρεζάρει τίποτα σε υψηλές αναλύσεις 1080p κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Το Raspberry Pi3 αξίζει? Σκέφτομαι να αγοράσω ένα. Επειδή τις ταινίες που κατεβάζω τις βλέπω με hdmi απο το laptop, θα το χρησιμοποιώ για καμιά ταινία και στη χειρότερη για live streaming (με linux). Φοβάμαι μήπως φρεζάρει τίποτα σε υψηλές αναλύσεις 1080p κτλ.

δες σε κάτι τετιο¨με linux:https://www.skroutz.gr/s/7716404/Intel-Compute-Stick-BOXSTCK1A8LFCR.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Raspberry "δεν" δηλαδή? Καλό αυτό που πόσταρες αλλά με προβληματίζει ότι έχει μόνο 8GB χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Raspberry "δεν" δηλαδή? Καλό αυτό που πόσταρες αλλά με προβληματίζει ότι έχει μόνο 8GB χώρο.

 

Το Compute Stick της Intel βγαίνει και σε πιο πλούσιες εκδόσεις, με 64GiB μνήμη και καλύτερο επεξεργαστή. Αλλά ίσως και το "μικρούλι" να μπορεί να επεκτείνει τον αποθηκευτικό του χώρο με τη θύρα USB 3.0 που έχει. Ψάξ' το.

 

Εγώ δε θα έπαιρνα Raspberry Pi λόγω του ότι θα το 'χα μόνιμα "ξηλωμένο" για να παίζω μαζί του (prototyping κιέτς) αντί να το βάλω για media player στην TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Compute Stick της Intel βγαίνει και σε πιο πλούσιες εκδόσεις, με 64GiB μνήμη και καλύτερο επεξεργαστή. Αλλά ίσως και το "μικρούλι" να μπορεί να επεκτείνει τον αποθηκευτικό του χώρο με τη θύρα USB 3.0 που έχει. Ψάξ' το.

 

Ναι, οκ. Με 450 ευρώ αγοράζω δεύτερο laptop  :-D

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος. Το Raspberry έχει ικανοποιητικές επιδόσεις για τη χρήση που το θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ. Με 450 ευρώ αγοράζω δεύτερο laptop  :-D

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος. Το Raspberry έχει ικανοποιητικές επιδόσεις για τη χρήση που το θέλω?

Εχω αυτο εδω στο σαλονι https://www.skroutz.gr/s/8957339/Intel-Compute-Stick-STK1AW32SC.html ειναι αψογο εχει πανω kodi και παιζει τα παντα χωρις κανενα ζορι. Ερχεται με γνησια windows 10. Εχει 2 usb θυρες , βαζεις πανω οτι θες.

 

Σε καμια περιπτωση μην παρεις την προηγουμενη γενια stick εχει πολλα προβληματα. Να κοιταξεις να εχει πανω τον Atom z8300. Για media player σε αυτα τα λεφτα δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"As soon you click it, the app will crash BUT it also shows us the new crash dialog which actually has the option to open the app again so we can open the app again and once and if we click this will crash"

 

Ahaha. 

 

Google be like, "μπορεί να crashάρουν τα apps, αλλά σας δίνουμε πιο όμορφο παραθυράκι crashαρίσματος."

 

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτο εδω στο σαλονι https://www.skroutz.gr/s/8957339/Intel-Compute-Stick-STK1AW32SC.html ειναι αψογο εχει πανω kodi και παιζει τα παντα χωρις κανενα ζορι. Ερχεται με γνησια windows 10. Εχει 2 usb θυρες , βαζεις πανω οτι θες.

 

Σε καμια περιπτωση μην παρεις την προηγουμενη γενια stick εχει πολλα προβληματα. Να κοιταξεις να εχει πανω τον Atom z8300. Για media player σε αυτα τα λεφτα δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερο

 

 

Απο wifi τι λέει? Aν και είναι λίγο ακριβούτσικο όμως σε σχέση με το Raspberry. 147 ευρώ vs 70 (περίπου) που βρήκα το Pi3 με όλα τα παρελκόμενα στο e-shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wi-fi μια χαρα, οπως ολες οι συσκευες μου στο σπιτι, tablets, laptops, κινητα, δεν διαφερει σε κατι

 

Η προηγουμενη γενια stick ειχε τρελα προβληματα, γιαυτο σου ειπα να την αποφυγεις. Το καινουργιο με τον ζ-8300 ειναι πραγματικα αψογο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...