Προς το περιεχόμενο

Για όσους δεν μπορούν να περιμένουν, το Android 7.0 Nougat για το Raspberry Pi είναι διαθέσιμο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Raspberry "δεν" δηλαδή? Καλό αυτό που πόσταρες αλλά με προβληματίζει ότι έχει μόνο 8GB χώρο.

Οπως λεει και ο φιλος Haldol μπορείς η με κάρτα μνημης micro sd card η με εξωτερικό σκληρό 500 με κάτι τετιο:https://www.skroutz.gr/s/1824475/Intenso-Memory-Case-2-5-USB-3-0-500GB.html και θα σε πενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Compute Stick της Intel βγαίνει και σε πιο πλούσιες εκδόσεις, με 64GiB μνήμη και καλύτερο επεξεργαστή. Αλλά ίσως και το "μικρούλι" να μπορεί να επεκτείνει τον αποθηκευτικό του χώρο με τη θύρα USB 3.0 που έχει. Ψάξ' το.

 

Εγώ δε θα έπαιρνα Raspberry Pi λόγω του ότι θα το 'χα μόνιμα "ξηλωμένο" για να παίζω μαζί του (prototyping κιέτς) αντί να το βάλω για media player στην TV.

 

Δικαίωμα σου να κάνεις το Raspberry Pi ότι θες, αλλά για media player υπάρχουν και φθηνότερες όπως και παράλληλα καλύτερες λύσεις. Η πρόταση της intel είναι και ακριβότερη όπως και "λιγότερη" σε όλες τις επιλογές,που σου δίνει σαν πακέτο (h/w - s/w).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την αλλη είχα εδώ και μήνες ενα ras 2 με opel elec και ετρεχε τα παντα από το serverακι μου μεσω NFS χωρίς πρόβλημα. Δεν είχα πρόβλημα ούτε σε 1080p μεσω wifi. Βεβαια σε αυτό καθοριστικό ρόλο επαιζε το NFS.

 

Πριν λίγο καιρό πήρα ενα ras 3 (μόνο για να μην βλέπω το wifi stick). Δεν εχω χρησιμοποιήσει ακομα το ρνσωματωμένο wifi του για κατι παραπάνω από 720p όμως,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, θα το έχω υπόψιν. Να βάλουμε και κανένα ψιλό στην άκρη πρώτα. Ευχαριστώ.

Δες και κάτι τέτοιο.

http://www.ebay.com/itm/Amlogic-S912-Octa-core-Android-6-0-Smart-TV-BOX-4K-KODI-17-Fully-Loaded-Channel-/291849257931?hash=item43f39243cb:g:UV8AAOSw6n5Xs5Ky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Το Raspberry Pi3 αξίζει? Σκέφτομαι να αγοράσω ένα. Επειδή τις ταινίες που κατεβάζω τις βλέπω με hdmi απο το laptop, θα το χρησιμοποιώ για καμιά ταινία και στη χειρότερη για live streaming (με linux). Φοβάμαι μήπως φρεζάρει τίποτα σε υψηλές αναλύσεις 1080p κτλ.

 

Όχι δεν έχει τέτοια προβλήματα. Ακόμα και με το Pi2, βλέπω 1080p χωρίς κανένα θέμα (streaming μέσω openelec/libreelec). Μέχρι και 3D παίζει. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και δυνατότερες συσκευές, με παραπλήσιο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχει τέτοια προβλήματα. Ακόμα και με το Pi2, βλέπω 1080p χωρίς κανένα θέμα (streaming μέσω openelec/libreelec). Μέχρι και 3D παίζει. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και δυνατότερες συσκευές, με παραπλήσιο κόστος.

Δεν έχει κανένα θέμα με τα 1080p... έχω βάλει το pi3 στην 60 αρα τηλεόραση και δεν έχει κανένα θέμα και με το δικό του wifi. Το πλεονέκτημα του με τα υπόλοιπα πέραν του κόστους είναι ότι παίρνει ρεύμα από την usb της τηλεόρασης (οπότε ανάβει σβήνει μαζί με την τηλεόραση) και το δουλεύεις με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης οποτε δεν θέλεις έξτρα πράγματα όπως τηλεκοντρόλ πρίζες τροφοδοτικά.... (να πω ότι έχω και το πρώτο pi το οποίο παίζει και αυτό τα 1080p κανονικότατα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κανένα θέμα με τα 1080p... έχω βάλει το pi3 στην 60 αρα τηλεόραση και δεν έχει κανένα θέμα και με το δικό του wifi. Το πλεονέκτημα του με τα υπόλοιπα πέραν του κόστους είναι ότι παίρνει ρεύμα από την usb της τηλεόρασης (οπότε ανάβει σβήνει μαζί με την τηλεόραση) και το δουλεύεις με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης οποτε δεν θέλεις έξτρα πράγματα όπως τηλεκοντρόλ πρίζες τροφοδοτικά.... (να πω ότι έχω και το πρώτο pi το οποίο παίζει και αυτό τα 1080p κανονικότατα)

 

Αυτό είναι το πιο βασικό του open elec σε raspi. Ότι δεν θες επιπλεον τηλεκοντρολ. Χρησιμοποιείες της TV. Και αν κατι δεν δουλευει από την αρχή.... να είναι καλα τo keymap editor addon.

 

Επίσης βολικό αυτό που λεει ο Atreidis για το ρευμα μεσω usb της TV. Στην ουσία το κρύβεις πίσω από την TV και είναι σαν να μην υπαρχει καν. Αν το περιεχόμενο είναι στο δίκτυο τότε δουλευει όντως αψογα με ρευμα από TV (ετσι το εχω). Αν το περιεχόμενο είναι σε εξωτερικό δίσκο..... δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...