Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο hacking στη Yahoo με την υποκλοπή δεδομένων 500 εκατομμυρίων λογαριασμών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Yahoo επιβεβαίωσε πριν λίγη ώρα, ότι έχει ξεκινήσει έρευνα μαζί με τις αρμόδιες αρχές για την παράνομη πρόσβαση στα συστήματά της εταιρείας, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα τη διαρροή στοιχείων 500 εκατομμυρίων λογαριασμών.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Yahoo, το hacking -ένα από τα μεγαλύτερα όλων των εποχών- πραγματοποιήθηκε στα τέλη του 2014 και σ'αυτό «εμπλέκεται παράγοντας που είχε την υποστήριξη κυβέρνησης κράτους». Μέχρι στιγμής η έρευνα δεν έχει βρει κανένα αποδεικτικό στοιχείο ότι η κακόβουλη πρόσβαση συνεχίζει να υφίσταται στο δίκτυο της Yahoo.

 

Στα δεδομένα που υποκλάπησαν περιλαμβάνονται ονοματεπώνυμα, email διευθύνσεις, τηλεφωνικοί αριθμοί, ημερομηνίες γέννησης καθώς και κρυπτογραφημένοι κωδικοί, στοιχεία πιστωτικών καρτών και τραπεζικές πληροφορίες. Παραμένει άγνωστο πάντως αν αυτές οι εξελίξεις θα επηρεάσουν την εξαγορά της Yahoo από τη Verizon που βρίσκεται σε εξέλιξη μετά την ανακοίνωση του περασμένου Ιουλίου, με το τελικό ποσό να φτάνει τα 4,83 δισ. δολάρια.

 

Πάντως με σημερινές τους δηλώσεις, στελέχη της Verizon ανέφεραν ότι ενημερώθηκαν για την υπόθεση τις δύο τελευταίες ημέρες προσθέτοντας ότι «θα εξετάσουμε όλα τα δεδομένα όσο η έρευνα βρίσκεται σε εξέλιξη υπό το πρίσμα των συμφερόντων της εταιρείας μας και μέχρι την ολοκλήρωση της υπόθεσης, δεν θα κάνουμε κάποιο νέο σχόλιο».

 

Σε κάθε περίπτωση, όσοι διατηρούν λογαριασμό στο Yahoo Mail ή άλλη υπηρεσία της Yahoo όπως το Flickr, θα πρέπει να προχωρήσουν σε αλλαγή κωδικού ενώ αν διατηρούν τον ίδιο κωδικό (password) και σε άλλες ιστοσελίδες, κρίνεται σωστό να προχωρήσουν και εκεί σε έκδοση νέου κωδικού. Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, οι λογαριασμοί των μελών του Tumblr δεν επηρεάστηκαν από την επίθεση.

 

Link.png Site: Reuters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως οι τεχνολογικά ανήσυχοι χρήστες έχουν ενεργοποιήσει το 2 step verification, που υποστηρίζει η Yahoo  από την εποχή πριν από την υποκλοπή δεδομένων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καπου τότε είχα κάτι περιστατικά αποστολής email από εμένα στις επαφές μου στο Yahoo, διαφημιστικου περιεχόμενου. Που δεν είχα κάνει ποτέ εγώ βέβαια.

Είχα αλλάξει τον κωδικό μου τότε και δεν ξανά έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι οτι εδώ και μια εβδομάδα μου ζητάει να αλλάξω κωδικό και να τους δώσω αριθμό κινητού.

Ο λόγος; Γιατί λέει τον τελευταίο καιρό έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα hacking στο διαδίκτυο.

Μάλλον στο δικό τους σύστημα έχει παρατηρηθεί το hacking.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχουν όλα σου τα στοιχεία θα αλλάξεις κωδικό και θα σωθείς.Πάλι καλά που το ανακάλυψαν γρήγορα!

Σε ποιον αναφέρεσε /? Και τι εννοείς?Δε κταλααβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Yahoo, το hacking -ένα από τα μεγαλύτερα όλων των εποχών- πραγματοποιήθηκε στα τέλη του 2014 και σ'αυτό «εμπλέκεται παράγοντας που είχε την υποστήριξη κυβέρνησης κράτους».

 

 

Κατάλαβα. Στη Ρωσία θα τα ρίξουνε πάλι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκωθειτε απο ντιβανια κρεβατια καρεκλες και παρτε τηλ. θειους και θειες που αγνοουν την υπαρξη του gmail

εχουμε yahoo mail απο τοτε που η λεξη γκουγκλάρω δεν σημαινε τιποτα στην ελλαδα. 

 

εντωμεταξυ η επιβεβαιωση με τηλεφωνο ειναι ακριβως ο λογος για τον οποιο θα ειναι εκτεθημενο και το τηλεφωνο σου. χαχα Παρτε μου το μειλ ρε, να δω τι θα το κανετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...