Προς το περιεχόμενο

Wikitribune: Site από τον συνιδρυτή της Wikipedia στον “πόλεμο” των ψευδών ειδήσεων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα δημοσιογραφικό σάιτ ξεκινά ο Jimmy Wales, συνιδρυτής της Wikipedia, με σκοπό να αποτελέσει αντίβαρο στη διάδοση ψευδών ειδήσεων. Η ιστοσελίδα θα ονομάζεται Wikitribune, ενώ σε αυτήν θα γράφουν και επαγγελματίες δημοσιογράφοι, παράλληλα με εθελοντές.

Στόχος του Wales είναι οι αμοιβές των δημοσιογράφων να συγκεντρώνονται μέσω crowdfunding. Οι δωρητές θα έχουν λόγο στα αντικείμενα και την ειδησεογραφία στην οποία θα δίνει κάθε φορά έμφαση το Wikitribune.

 

Γενικά πάντως, ο συνιδρυτής της Wikipedia θέλει η ιστοσελίδα να καλύπτει από γενικά θέματα, όπως τις πολιτικές ειδήσεις στις ΗΠΑ και τη Βρετανία, μέχρι και πιο εξειδικευμένα αντικείμενα, όπως επιστήμη και τεχνολογία.

 

Ο ρόλος της κοινότητας των χρηστών δεν θα περιορίζεται στην ανάγνωση των ειδήσεων. Κι αυτό γιατί παράλληλα θα μπορούν να ελέγχουν τα γεγονότα που αναφέρονται σε κάθε άρθρο, όπως επίσης και να παρεμβαίνουν σε δημοσιευμένα κείμενα.

 

Όπως αναφέρει ο Wales, “πρόκειται για τηπρώτη φορά που επαγγελματίες δημοσιογράφοι και δημοσιογράφοι-πολίτες θα εργαστούν από κοινού ως ισότιμοι, γράφοντας ειδήσεις τη στιγμή που συμβαίνουν και επικαιροποιώντας τις καθώς εξελίσσονται, έχοντας ανά πάσα στιγμή την υποστήριξη μίας κοινότητας που θα ελέγχει και θα επανελέγχει όλα τα γεγονότα”.

 

Link.png Site: Guardian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ωραία!!!

Πάω να ξετυλίξω, το δημοσιογραφικό μου ταπεραμέντο!!!  :-D

 

Δε νομίζω. Αυτό θέλει να γλιτώσουμε το όλο project! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστοχο κατ' εμέ. Οποιοσδήποτε ενημερώνεται από FB ή σάπιες σελίδες, απλά παραπληροφορείται και δεν πρόκειται για κανένα λόγο να χτυπήσει σε ένα site όπως αυτό του άρθρου. Όσοι θέλουμε να παρακολουθήσουμε ειδήσεις ξέρουμε πολύ καλά από που να το κάνουμε και πως να διασταυρώσουμε τις πηγές μας. Τώρα ο μέσος χρήστης που απλά κλικάρει σε clickbait trashιές που κυκλοφορούν στο ίντερνετ και μαλακίες τύπου ΣΟΚ ΔΕ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΠΟΙΟΣ... ή ΘΡΗΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ... είναι αξιος της μοίρας του και καταδικασμένος αμαθής.-

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη η Wikipedia έχει κατηγορηθεί μερικά χρόνια πριν για manipulation των σελίδων της.. Μερικές αλλάζουν και κλειδώνονται και άλλες εξαφανίζονται.. 

 

Κυρίως τα σκάνδαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό! Πρέπει κάτι να γίνει με τις ψευδείς ειδήσεις.

η λογοκρισια του ιντερνετ ερχεται, μεινε υσηχος :P

η διακριση  σωστου-λαθους, καλου-κακου θα ανατεθει σε εταιριες για να μην ταλαιπωρουμασε να ψαχνουμε μονοι μας ;)

και ολα αυτα με τις ευλογιες μας ή απλα την ανοχη μας!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η λογοκρισια του ιντερνετ ερχεται, μεινε υσηχος :P

η διακριση  σωστου-λαθους, καλου-κακου θα ανατεθει σε εταιριες για να μην ταλαιπωρουμασε να ψαχνουμε μονοι μας ;)

και ολα αυτα με τις ευλογιες μας ή απλα την ανοχη μας!

 

Αν εμείς ήμασταν "φυσιολογικοί" στην ψηφιακή συμπεριφορά μας, δεν θα είχαμε ανάγκη κανέναν... Και προφανώς και οι εταιρείες που λες, δεν μπορεί να είναι ολόσωστες μιας και πάλι αποτελούνται από "εμάς"! Τρελή λούπα.  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένης της τεράστιας έλλειψης σε ποιοτική δημοσιογραφία και του ονόματος που έχει ο ιδρυτής μπορεί να πάρει εμπρός αυτή η ιστορία. Μου φαίνεται ότι θέλει να είναι κάτι σαν το Patreon αλλά για δημοσιογράφους.

 

Μερικά σημεία που ίσως είναι προβληματικά:

-Δεν γράφει πουθενά ότι είναι μη-κερδοσκοπική

-Μάλλον θα συμμετέχουν μόνο όσοι πληρώνουν

-Προπαγανδιστικοί μηχανισμοί πάλι μπορούν να εισχωρήσουν με bot και πληρωμένους σχολιαστές όπως κάνουν τώρα, απλά θα είναι κάπως πιό ακριβό και κάπως πιό εμφανές.

 

Παρ'όλα αυτά μάλλον περισσότερο καλό παρά κακό θα κάνει.

Όσο για όσουν νομίζουν ότι δεν χρειάζεται ένα τέτοιο portal πείτε μου πέρα από τα γνωστά και μετρημένα στα δάκτυλα ειδησεογραφικά πρακτορία που μπορεί κάποιος να αναρτήσει μία είδηση και να τον πιστέψουν. Αν αυτή η προσπάθεια λειτουργήσει σωστά ίσως δώσει την δυνατότητα σε μεμονομένους ανθρώπους να έχουν μια φωνή και πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εμείς ήμασταν "φυσιολογικοί" στην ψηφιακή συμπεριφορά μας, δεν θα είχαμε ανάγκη κανέναν... Και προφανώς και οι εταιρείες που λες, δεν μπορεί να είναι ολόσωστες μιας και πάλι αποτελούνται από "εμάς"! Τρελή λούπα.  :P

- Ας λογοκρινουν τα μεγαλα και γνωστα site.

- H Google ας προωθει αυτα τα μεγαλα και γνωστα site, στις αναζητησεις μας.

 

Εμεις θα βρουμε τροπο να ξεθαψουμε την κρυμμενη αληθεια. Θα ποσταρουμε στα φορουμ τις δικες μας πηγες.

Στα φορουμ που εχει φωνη ο απλος κοσμος.

Ή στα blogs.

 

Τι θα κανουν? θα κατεβασουν το γενικο?

Θα προσλαβουν στρατιες "απλου κοσμου"?

Πως θα κρυψουν την αληθεια?

Μια τρυπα στο νερο θα κανουν. Ειναι πολυ μεγαλος ο ωκεανος για να τον περιορισουν.

 

(Τι νομιζουν? Οτι θα κρυψουν τις sex tapes?

Χαχαχαχαχαχαχα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην γνωστή σειρά Homeland γίνεται πριν ξεκινήσει το θέμα αναφορά στο πως κατασκευάζονται ίσως από ποιους οι ψεύτικες ειδήσεις στα πλαίσια πάντα του εύστοχου σεναρίου του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

- Ας λογοκρινουν τα μεγαλα και γνωστα site.

- H Google ας προωθει αυτα τα μεγαλα και γνωστα site, στις αναζητησεις μας.

 

Εμεις θα βρουμε τροπο να ξεθαψουμε την κρυμμενη αληθεια. Θα ποσταρουμε στα φορουμ τις δικες μας πηγες.

Στα φορουμ που εχει φωνη ο απλος κοσμος.

Ή στα blogs.

 

Τι θα κανουν? θα κατεβασουν το γενικο?

Θα προσλαβουν στρατιες "απλου κοσμου"?

Πως θα κρυψουν την αληθεια?

Μια τρυπα στο νερο θα κανουν. Ειναι πολυ μεγαλος ο ωκεανος για να τον περιορισουν.

 

(Τι νομιζουν? Οτι θα κρυψουν τις sex tapes?

Χαχαχαχαχαχαχα)

 

Εμείς (οι πολλοί), έχουμε αποδείξει πως δεν είμαστε και τόσο ικανοί στο να φιλτράρουμε την πραγματικότητα από το φανταστικό/αλλοιωμένο/ψεύτικο. Ίσως επειδή από τη φύση μας, εντυπωσιαζόμαστε πρώτα από τα πιο "πιασάρικα"... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς (οι πολλοί), έχουμε αποδείξει πως δεν είμαστε και τόσο ικανοί στο να φιλτράρουμε την πραγματικότητα από το φανταστικό/αλλοιωμένο/ψεύτικο. Ίσως επειδή από τη φύση μας, εντυπωσιαζόμαστε πρώτα από τα πιο "πιασάρικα"... :)

Ειναι στη φυση μας να κανουμε κλικ σε πιασαρικους τιτλους και εικονες.

Κι εγω πιανω τον εαυτο μου να παλευει να αρνηθει το κλικ σε τιτλους και εικονες. Καταλαβαινεις τι εννοω.

Και τις περισσοτερες φορες υποκυπτω.

Αυτο δε σημαινει οτι το "χαφτω". Το πιστευω.

 

Κλικ μαζευουνε. Διαφημισεις.

 

Οταν ερθω εδω ομως και ξεστομισω τις "@%$%$#" που διαβασα, θα μου πεταξεις το λινκ με την αληθεια στη μουρη μου και θα με βαλεις στο σωστο δρομο.

 

Εγω πιστευω οτι προσπαθουν να ελεγξουν τα 3-4 μεγαλα site. Για αυτους γινεται ο ντορος. Τα μικρα ειναι ανεξελεγκτα.

Για ονομα, δε λεω το ινσομνια μικρο.

 

Υ.Γ.

Τωρα θα μου πεις, εισαι ΕΝΑΣ.

Οχι δεν ειμαι ενας. Γιατι εγω με τη σειρα μου, οταν δω καποιον αλλο να αναπαραγει τα ιδια ψεματα, θα του πεταξω κι εγω στη μουρη το λινκ το δικο σου.

Και παει λεγοντας.

Αρα η αληθεια θα λαμψει.

Ειναι πολυ πιο ευκολο να λαμψει η αληθεια τη σημερινη εποχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...