Προς το περιεχόμενο

Wikitribune: Site από τον συνιδρυτή της Wikipedia στον “πόλεμο” των ψευδών ειδήσεων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητάει λευτά ακόμα και από την bitcoin κοινότητα.

Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρξει τουλάχιστον αξιόλογο αποτέλεσμα. Ο κόσμος χρειάζεται αμερόληπτη ενημέρωση.

 

 

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/67i6m6/hi_from_jimmy_wales_of_wikitribune/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειναι στη φυση μας να κανουμε κλικ σε πιασαρικους τιτλους και εικονες.

Κι εγω πιανω τον εαυτο μου να παλευει να αρνηθει το κλικ σε τιτλους και εικονες. Καταλαβαινεις τι εννοω.

Και τις περισσοτερες φορες υποκυπτω.

Αυτο δε σημαινει οτι το "χαφτω". Το πιστευω.

 

Κλικ μαζευουνε. Διαφημισεις.

 

Οταν ερθω εδω ομως και ξεστομισω τις "@%$%$#" που διαβασα, θα μου πεταξεις το λινκ με την αληθεια στη μουρη μου και θα με βαλεις στο σωστο δρομο.

 

Εγω πιστευω οτι προσπαθουν να ελεγξουν τα 3-4 μεγαλα site. Για αυτους γινεται ο ντορος. Τα μικρα ειναι ανεξελεγκτα.

Για ονομα, δε λεω το ινσομνια μικρο.

 

Υ.Γ.

Τωρα θα μου πεις, εισαι ΕΝΑΣ.

Οχι δεν ειμαι ενας. Γιατι εγω με τη σειρα μου, οταν δω καποιον αλλο να αναπαραγει τα ιδια ψεματα, θα του πεταξω κι εγω στη μουρη το λινκ το δικο σου.

Και παει λεγοντας.

Αρα η αληθεια θα λαμψει.

Ειναι πολυ πιο ευκολο να λαμψει η αληθεια τη σημερινη εποχη.

 

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες. Απλά πάρε παράδειγμα διάφορα topics εδώ στο insomnia. Πόσες φορές δεν έχεις δει χρήστες που γράφουν ...τέρατα, τους πετάς στη μούρη την αλήθεια όπως λες και αντί να καταλάβουν το λάθος τους, γίνονται ακόμη πιο επιθετικοί!

 

Όλα για τα clicks γίνονται κατά βάθος και στις περισσότερες περιπτώσεις τα ίδια τα sites γνωρίζουν πως αυτά που δημοσιεύουν είναι σαχλαμάρες. Αλλά who cares... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους. Βαρέθηκα να σκέφτομαι μόνος μου. Ας μας κάνουν λοβοτομή να τελειώνουμε. Με τις ευλογίες μας....

Λοβοτομη αλα αναγνωστες breitbart?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοβοτομη αλα αναγνωστες breitbart?

 

Συμφωνώ και επαυξάνω για breitbart... αλλά γιατί δεν αναφέρεις και Huffington Post, The Guardian, WSJ, The New Yorker, Washigton Post, CNN κτλ κτλ. ? Η μήπως σου διέφυγαν αυτά λόγω του οτι είναι μικρά σε κυκλοφορία και κοινό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω για breitbart... αλλά γιατί δεν αναφέρεις και Huffington Post, The Guardian, WSJ, The New Yorker, Washigton Post, CNN κτλ κτλ. ? Η μήπως σου διέφυγαν αυτά λόγω του οτι είναι μικρά σε κυκλοφορία και κοινό;

Χωρις να διαφωνω, υπαρχουν level στην λοβοτομηση, το breitbart ειναι το ultimate boss και τυχαινει να γνωριζω οτι αυτος που του απαντησα ειναι φανατικος αναγνωστης breitbart εξ' ου και το σχολιο. Μονο reuters και AP, και στα αλλα με διασταυρωση πηγων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς (οι πολλοί), έχουμε αποδείξει πως δεν είμαστε και τόσο ικανοί στο να φιλτράρουμε την πραγματικότητα από το φανταστικό/αλλοιωμένο/ψεύτικο. Ίσως επειδή από τη φύση μας, εντυπωσιαζόμαστε πρώτα από τα πιο "πιασάρικα"... :)

Ενώ οι λίγοι έχει αποδειχτεί ότι όταν έχουν την εξουσία, την χρησιμοποιούν προς όφελος των πολλών. Ευχαριστούμε. Σώστε μας την πλέμπα που δεν ξέρουμε να σκεφτούμε. Δώστε μας την αλήθεια έτοιμη γιατί είμαστε βλάκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ενώ οι λίγοι έχει αποδειχτεί ότι όταν έχουν την εξουσία, την χρησιμοποιούν προς όφελος των πολλών. Ευχαριστούμε. Σώστε μας την πλέμπα που δεν ξέρουμε να σκεφτούμε. Δώστε μας την αλήθεια έτοιμη γιατί είμαστε βλάκες.

 

Δεν με προσέχεις γιατί έχεις στο μυαλό την ..."αφύπνιση και την επανάσταση", που συνήθως δεν βοηθούν! :)

 

Ο καθένας μπορεί να σκεφτεί. Φαντάσου όμως τι γίνεται όταν κάποιος έχει μάθει να σκέφτεται λάθος ή πιο πολύπλοκα από όσο πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με προσέχεις γιατί έχεις στο μυαλό την ..."αφύπνιση και την επανάσταση", που συνήθως δεν βοηθούν! :)

 

Ο καθένας μπορεί να σκεφτεί. Φαντάσου όμως τι γίνεται όταν κάποιος έχει μάθει να σκέφτεται λάθος ή πιο πολύπλοκα από όσο πρέπει.

Εγώ δεν θέλω καμία επανάσταση. Εγώ απλά δεν θέλω κανέναν πολιτικό να μου λέει τι να σκέφτομαι. Εσύ το θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ δεν θέλω καμία επανάσταση. Εγώ απλά δεν θέλω κανέναν πολιτικό να μου λέει τι να σκέφτομαι. Εσύ το θες.

 

Έχεις μπερδέψει τον τίτλο του topic με αυτά που θες να πεις γενικότερα όμως... Αλλά όπως σου είπα, δεν θα πάει εκεί αυτή η συζήτηση. :)

 

Ontopic, ξαναλέω πως δεν βλέπω κακό το εγχείρημα Wikitribune. Όπως και με τη wikipedia, ο χρόνος θα δείξει αν λειτουργήσει σωστά ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...