Προς το περιεχόμενο

Το site Google.ai για τη διάδοση των επιτευγμάτων της τεχνητής νοημοσύνης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο εκδημοκρατισμός των πλεονεκτημάτων που προκύπτουν από τις έρευνες στην τεχνητή νοημοσύνη, είναι ο στόχος του Google.ai, το οποίο ανακοίνωσε ο Sundar Pichai στο συνέδριο Google I/O.

Το Google.ai είναι μία online “βιβλιοθήκη” όπου θα συγκεντρώνονται όλες οι προσπάθειες της Google στον συγκεκριμένο τομέα – όπως εργαλεία, έρευνες και εφαρμογές.

 

Στην ιστοσελίδα θα μπορεί να βρει κανείς και διασκεδαστικά πειράματα που δείχνουν την πρόοδο που έχει πετύχει μέχρι σήμερα η Google, όπως για παράδειγμα το πρόγραμμα Duet, το οποίο αναλαμβάνει να “συνοδεύσει” στο πιάνο οποιονδήποτε πιανίστα. Επίσης, υπάρχει μία συλλογή από βίντεο και post με θέματα από συναφή πρότζεκτ της εταιρείας.

 

Το Tensor Flow, η βιβλιοθήκη της Google με λογισμικό ανοικτού κώδικα για τη δημιουργία εφαρμογών, έχει παίξει σημαντικό ρόλο στο να αποκτήσουν πρόσβαση στη μηχανική μάθηση αρκετοί developer ανά τον κόσμο. Ωστόσο, η αμερικανική εταιρεία θέλει να κάνει επίσης εύκολα προσβάσιμες και τις νέες έρευνες που προκύπτουν καθημερινά από πανεπιστήμια και ιδιωτικά τμήματα R&D.

 

Link.png Site: TechCrunch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο την άλλη σκέφτομαι ότι ο συντάκτης δεν μπόρεσε να βάλει ούτε ένα ρήμα στον τίτλο του άρθρου.

Έλεος πια, τόσο βιάζεστε να τα ανεβάσετε λες και καίγεστε;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη δεν ξέρω τι να σκεφτώ για την τεχνητή νοημοσύνη :)

 

( να σας πω την αλήθεια δεν μου αρέσει η τεχνητή νοημοσύνη και νομίζω πως δεν θα μας βγάλει σε καλό στο τέλος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ πάλι σκέφτομαι ότι το 99% των ανθρώπων δεν καταλαβαίνουν τι είναι η AI. Ούτε καν άνθρωποι που ασχολούνται με την πληροφορική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως οι επιστήμονες πρέπει να είναι και άνθρωποι πάνω απ' όλα. Να μην έχουν μόνο την τεχνολογική εξέλιξη σαν στόχο τους χωρίς να βλέπουν και τα αρνητικά που μπορεί να προκαλέσει. Σίγουρα δεν είναι εύκολο αυτό που λέω, αλλα νομίζω γιαυτό υπάρχει η επιστήμη, για να υπηρετεί τον άνθρωπο και όχι να τον καταστρέφει.

Δείτε πχ την πυρηνική ενέργεια, τί έχει προσφέρει στον άνθρωπο αλλα και πως μπορεί να τον καταστρέψει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως οι επιστήμονες πρέπει να είναι και άνθρωποι πάνω απ' όλα. Να μην έχουν μόνο την τεχνολογική εξέλιξη σαν στόχο τους χωρίς να βλέπουν και τα αρνητικά που μπορεί να προκαλέσει. Σίγουρα δεν είναι εύκολο αυτό που λέω, αλλα νομίζω γιαυτό υπάρχει η επιστήμη, για να υπηρετεί τον άνθρωπο και όχι να τον καταστρέφει.

Δείτε πχ την πυρηνική ενέργεια, τί έχει προσφέρει στον άνθρωπο αλλα και πως μπορεί να τον καταστρέψει..

Πω δικέ μου. Πραγματικά πολύ ωραίο σχόλιο. ( δεν το λέω ειρωνικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πυρηνικη ενεργεια μας εχει φτασει εδω που ημαστε τεχνολογικα. Απο την κατανοηση του Κοσμου (Cosmos) εως τα λιγα σκαλια ωρημανσης που εχουμε ανεβει ως ειδος πανω στην Γη.

Παντα μερικοι γελανε, κοροιδευουν,επαινουν την νεα τεχνολογια. (Αποδειξη στην ιστορια)

Η τεχνολογια ειναι αναποφευκτη και μονοδρομος. Ειτε ειναι η ανακαλυψη του τροχου ειτε ειναι η σχαση του ατομου.

Ισως η εξεληξη του ειδους μας, για να εξασφαλισουμε την αιωνιοτητα μας επιφυλασει download της ανθρωπινης συνηδεισης σε cloud συνηδεισεων...ποιος μπορει να πει?

Ειμαστε απλως θεατες, εμεις η μαζα, μπροστα απο τις κλειστες πορτες της γνωσης.Οποτε παρτε ποπ-κορν και απολαυστε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...