Προς το περιεχόμενο

Η MakerBot θα συνδέει τα Chromebooks με cloud-based τρισδιάστατους εκτυπωτές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H εταιρεία MakerBot έκανε γνωστό στις αρχές της χρονιάς πως θα εστιάσει περισσότερο στην αγορά της εκπαίδευσης, και πρόσφατα πραγματοποίησε τα πρώτα της βήματα προς την συγκεκριμένη κατεύθυνση.

Το πρώτο πράγμα είναι το “My MakerBot”, που η εταιρεία περιγράφει ως μία cloud-enabled και browser-based πλατφόρμα printer monitoring που είναι συμβατή με τα Chromebooks (αρκετά δημοφιλείς υπολογιστές στις τάξεις) και το λογισμικό σχεδιασμού Tinkercad 3D της Autodesk.

 

Η MakerBot επίσης θα διαθέσει έναν οδηγό για εκπαιδευτικούς με την ονομασία MakerBot Educators Guidebook, που περιλαμβάνει πλάνα για μαθήματα και εννέα διαφορετικά projects 3D-printing.

 

Αυτά τα εννέα projects είναι “ένα μικρό δείγμα από εκατοντάδες σχέδια διδασκαλίας” που μπορούν να έχουν πρόσβαση οι εκπαιδευτικοί μέσω της κοινότητας (οι χρήστες μπορούν να ανακαλύψουν, να σχεδιάσουν και να διαμοιραστούν 3D printable σχέδια κ.ά) της εταιρείας με την ονομασία Thingiverse. Σύμφωνα με στοιχεία, οι εκπαιδευτικοί κατέβασαν 14 χιλιάδες εκπαιδευτικά προγράμματα τον περασμένο μήνα.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Δεν γνωρίζω πως αυτή ακριβώς η ενέργεια θα βοηθήσει την εν λόγω αγορά, αλλά με την σταθερή αυτή πτώση τιμών στους 3D printers δείχνει μία καλή επένδυση για τους μετόχους.

Off topic τώρα και για τα "δικά μας" δεδομένα πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί τομείς στους οποίους όλοι μας μπορούμε να .... παίξουμε και να προσαρμόσουμε αυτό το εργαλείο στις ανάγκες των εργασιών μας ή του ελεύθερού μας χρόνου.

Καλή δύναμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

.... παίξουμε και να προσαρμόσουμε αυτό το εργαλείο στις ανάγκες των εργασιών μας ή του ελεύθερού μας χρόνου.

Καλή δύναμη.

να προχθές θελανε 70 ευρω για έναν εκτυπωτή  ταμειακης γιατί ενα γραναζακι ειχε φαγωθεί....αν ειχα ενα 3d printer και το software θα την εβγαζα με 1 ευρω αναλώσιμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλήθεια πόσο στιβαρή κατασκευή μπορεί χαρακτηριστεί κάτι που παράγεται από έναν τέτοιο εκτυπωτή. Αλήθεια μπορεί να είναι τόσο αξιόπιστο; Εννοώ πως ένα γρανάζι σε μια ταμειακή που θεωρείται εργαλείο συνήθως είναι μεταλλικό αλλά ακόμη και αν δεν είναι έχει κάποια μεγάλη σκληρότητα. Ο 3d printer μέχρι ποιού σημείου σκληρότητας αντικείμενα παράγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλήθεια πόσο στιβαρή κατασκευή μπορεί χαρακτηριστεί κάτι που παράγεται από έναν τέτοιο εκτυπωτή. Αλήθεια μπορεί να είναι τόσο αξιόπιστο; Εννοώ πως ένα γρανάζι σε μια ταμειακή που θεωρείται εργαλείο συνήθως είναι μεταλλικό αλλά ακόμη και αν δεν είναι έχει κάποια μεγάλη σκληρότητα. Ο 3d printer μέχρι ποιού σημείου σκληρότητας αντικείμενα παράγει;

...εδω εχουν εκτυπωσει οπλα που ριχνουν σφαιρες! ....στο γραναζι θα σκαλωσει η δουλεια...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλήθεια πόσο στιβαρή κατασκευή μπορεί χαρακτηριστεί κάτι που παράγεται από έναν τέτοιο εκτυπωτή. Αλήθεια μπορεί να είναι τόσο αξιόπιστο; Εννοώ πως ένα γρανάζι σε μια ταμειακή που θεωρείται εργαλείο συνήθως είναι μεταλλικό αλλά ακόμη και αν δεν είναι έχει κάποια μεγάλη σκληρότητα. Ο 3d printer μέχρι ποιού σημείου σκληρότητας αντικείμενα παράγει;

Είναι ανάλογα με το υλικό, υπάρχουν ακόμη και με προσθήκη μετάλλων. Σε βιντεάκι είδα εκτύπωση γραναζιού από nylon που είναι πολύ ανθεκτικό το οποίο χρησιμοποιήθηκε σε κατευθυνόμενο αυτοκίνητο σαν κεντρικό γρανάζι κίνησης που τραβάει τρελά ζόρια και δούλεψε άψογα.

Η 3d εκτύπωση είναι εκπληκτική ανακάλυψη και όσοι έχετε τον χρόνο και την διάθεση ασχοληθείτε γιατί έχει πολύ μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα με το υλικό, υπάρχουν ακόμη και με προσθήκη μετάλλων. Σε βιντεάκι είδα εκτύπωση γραναζιού από nylon που είναι πολύ ανθεκτικό το οποίο χρησιμοποιήθηκε σε κατευθυνόμενο αυτοκίνητο σαν κεντρικό γρανάζι κίνησης που τραβάει τρελά ζόρια και δούλεψε άψογα.

Η 3d εκτύπωση είναι εκπληκτική ανακάλυψη και όσοι έχετε τον χρόνο και την διάθεση ασχοληθείτε γιατί έχει πολύ μέλλον.

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

Χρόνο μπορεί να μην έχω, αλλά επειδή ο μηχανοκίνητος μοντελισμός είναι ένα από τα χόμπι μου νομίζω πως με την πρώτη ευκαιρία θα άξιζε να το παλέψω.

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αναλώσιμα αποτελούν το μεγαλύτερο πρόβλημα ώστε να είναι συμβατά και όχι το λογισμικό που θα διέπει την επαφή χρήστη με το υλικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πλυντήριο του χωριού, έσπασε το κλείστρο που κλείνει την πόρτα (ένα πλαστικό γαντζάκι)  . Μου ζήταγε η Candy 150€ για αντικατάσταση όλης της πόρτας του πλυντηρίου, επειδή δεν υπάρχουν ανταλλακτικά (για αυτό να μην παίρνετε ανώνυμες οικιακές συσκευές). Με τόσα λεφτά πλέον αγοράζω 3D εκτυπωτή (banggood ,ΚΙΤ)  , και το γαντζάκι το εκτυπώνω μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...