Προς το περιεχόμενο

Στο 0,3% των συσκευών Android βρίσκεται η έκδοση Oreo


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τα πιο πρόσφατα στοιχεία που έδωσε η Google στη δημοσιότητα σχετικά με τα ποσοστά που κατέχουν οι διάφορες εκδόσεις του Android στην αγορά, το Oreo βρίσκεται στο 0,3% των συσκευών της αγοράς που βασίζονται στο mobile λειτουργικό σύστημα της.

Από τον προηγούμενο μήνα μάλιστα, το Android 8.0 Oreo αύξησε το ποσοστό κατά 0,2%. Να θυμίσουμε ότι η Google ανακοίνωσε το Android τον περασμένο Αύγουστο, και πως μέχρι τον Σεπτέμβριο δεν βρισκόταν ανάμεσα στις εκδόσεις που βρίσκονται στο διάγραμμα που δίνει στη δημοσιότητα η εταιρεία.

 

Η έκδοση Nougat του Android από την άλλη φαίνεται να αυξάνει το ποσοστό της σταθερά, και βρίσκεται στο 20,6% αυτό το μήνα, ενώ τον Οκτώβριο το ποσοστό της ήταν 17,8%. H έκδοση Android 6.0 Marshmallow από την άλλη είναι η πλέον δημοφιλής αυτή τη περίοδο με ποσοστό 30,9% στην αγορά των συσκευών με λειτουργικό σύστημα Android.

 

Το Lolipop βρίσκεται από κοντά πάντως, με ποσοστό 27,2% ενώ η παλαιότερη έκδοση του mobile λειτουργικού συστήματος της Google που διατηρεί διψήφιο ποσοστό είναι η έκδοση Android 4.4 KitKat με 13,8%. Όλες οι υπόλοιπες εκδόσεις του Android μαζί κατέχουν ποσοστό 7,2%.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο λολιποπ και μετα εφτιαξε παρα πολυ το android.Μια χαρα δουλευεις και με παλιες εκδοσεις.Εγω ειμαι με νουγκατ.Αν ερθει το oreo jet αλλα δεν θα σκασουμε κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο λολιποπ και μετα εφτιαξε παρα πολυ το android.Μια χαρα δουλευεις και με παλιες εκδοσεις.Εγω ειμαι με νουγκατ.Αν ερθει το oreo jet αλλα δεν θα σκασουμε κιολας.

 

Το "μια χαρά δουλεύεις και με το παλιό" δεν είναι δικαιολογία γι αυτό το χάλι. Το να βγαίνουν flagship συσκευές χωρίς την latest & greatest έκδοση είναι τραγελαφικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πιο κριτήριο αλλές εταιρίες δίνουν γρήγορα τις νέες εκδόσεις και άλλες αργούν πιο πολύ; πληρώνουν στην google; ξέρει κανένας;

Όχι δεν πληρώνουν την Google απλά θα πρέπει να διαθέσουν πόρους (χρήματα/προσωπικό) για να τεστάρουν την X Ψ αναβάθμιση για κάθε συσκευή οπότε είναι χρόνος και χρήμα άσε που πρέπει να βγάλουν και άλλα μοντέλα στην αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν πληρώνουν την Google απλά θα πρέπει να διαθέσουν πόρους (χρήματα/προσωπικό) για να τεστάρουν την X Ψ αναβάθμιση για κάθε συσκευή οπότε είναι χρόνος και χρήμα άσε που πρέπει να βγάλουν και άλλα μοντέλα στην αγορά.

Δηλαδή ας πούμε η nokia η Huawei και η HTC διέθεσαν γρήγορα όλους αυτούς του πόρους σε σχέση με της άλλες εταιρίες γι αυτό δίνουν πρώτες αναβαθμίσεις στις ναυαρχίδες τους; Η νέες εκδόσεις δεν είναι δουλεία της google που έχει το android να κάνει όσα τεστ χρειάζονται; γιατί κάθε εταιρία να κάνει τεστ σε κάτι ήδη έτοιμο; σορυ για όλες αυτές τις ερώτησεις αλλά είμαι λίγο άσχετος με αυτές τις διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο μέρος αναβάθμισης του λειτουργικού είναι καινούργια API (για καλύτερη ανάπτυξη εφαρμογών)

Το να μην υποστηρίζονται σε παλιότερες συσκευές είναι καθαρά επιλογή των εταιρειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ας πούμε η nokia η Huawei και η HTC διέθεσαν γρήγορα όλους αυτούς του πόρους σε σχέση με της άλλες εταιρίες γι αυτό δίνουν πρώτες αναβαθμίσεις στις ναυαρχίδες τους; Η νέες εκδόσεις δεν είναι δουλεία της google που έχει το android να κάνει όσα τεστ χρειάζονται; γιατί κάθε εταιρία να κάνει τεστ σε κάτι ήδη έτοιμο; σορυ για όλες αυτές τις ερώτησεις αλλά είμαι λίγο άσχετος με αυτές τις διαδικασίες.

Για να σου το πω απλά η Google βγάζει την νέα πχ έκδοση του Android και από εκεί και πέρα η κάθε εταιρία κάνει(σχεδόν) ότι θέλει, οι εταιρίες που σέβονται έστω και λίγο τους πελάτες τους θα δώσουν την αναβάθμιση έστω και 1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ας πούμε η nokia η Huawei και η HTC διέθεσαν γρήγορα όλους αυτούς του πόρους σε σχέση με της άλλες εταιρίες γι αυτό δίνουν πρώτες αναβαθμίσεις στις ναυαρχίδες τους; Η νέες εκδόσεις δεν είναι δουλεία της google που έχει το android να κάνει όσα τεστ χρειάζονται; γιατί κάθε εταιρία να κάνει τεστ σε κάτι ήδη έτοιμο; σορυ για όλες αυτές τις ερώτησεις αλλά είμαι λίγο άσχετος με αυτές τις διαδικασίες.

 

Ακριβώς.

 

Η Google κάνει όσα τεστ χρειάζονται πάνω στο Android. Οι κατασκευαστές μετά πρέπει να δοκιμάσουν το Android πάνω στις συσκευές τους (και φυσικά να διορθώσουν bugs, να γράψουν drivers και λοιπό software για τυχόν περίεργες hardware μονάδες, κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...