Προς το περιεχόμενο

Η υπηρεσία streaming της Disney θα είναι οικονομικότερη του Netflix


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον Αύγουστο που μας πέρασε, και κατά τη διάρκεια μίας τηλεδιάσκεψης με επενδυτές και αναλυτές για τα οικονομικά της αποτελέσματα, η Disney έκανε γνωστό ότι πρόκειται προοδευτικά να σταματήσει την παροχή περιεχομένου στο Netflix, επειδή πρόκειται να ξεκινήσει την δική της υπηρεσία streaming.

Η εταιρεία σκοπεύει να λανσάρει την υπηρεσία της κάποια στιγμή μέσα στο 2019, που θα περιλαμβάνει το ολοένα και πλουσιότερο χαρτοφυλάκιο κινηματογραφικών ταινιών της, μαζί με περιεχόμενο από τα άλλα της κανάλια.
Για να ανταγωνιστεί το Netflix, η υπηρεσία της Disney θα είναι οικονομικότερη αποκάλυψε ο πρόεδρος της εταιρείας σε τηλεδιάσκεψη που πραγματοποιήθηκε πρόσφατα για τα οικονομικά αποτελέσματα του τριμήνου. Κατά μέρος αυτό θα οφείλεται στο ότι θα περιλαμβάνει λιγότερο περιεχόμενο, τουλάχιστον αρχικά.

 

“Μπορώ να πω ότι το σχέδιο μας από τη πλευρά της Disney είναι να ορίσουμε τη τιμή αρκετά χαμηλότερα από εκεί που βρίσκεται το Netflix. Και αυτό εν μέρει θα αντανακλάται από το περιορισμένου όγκου περιεχόμενο” είπε ο Robert A. Iger, Πρόεδρος της CEO της The Walt Disney Company.
“Θα έχει υψηλής ποιότητας περιεχόμενο, εξαιτίας του εμπορικού σήματος και των franchises που θα περιλαμβάνονται στην υπηρεσία και για στα οποία έχουμε αναφερθεί. Αλλά θα λανσαριστεί με μικρότερο όγκο, και η τιμή θα το αντανακλά αυτό” συμπλήρωσε ο Robert A. Iger.

 

Ο στόχος βεβαίως της εταιρείας μετά το λανσάρισμα της υπηρεσίας streaming της θα είναι να προσελκύσει συνδρομητές, με τον Robert A. Iger να αναφέρεται σε προσφορές σε όσους έχουν πιστωτική κάρτα της Disney, σε όσους είναι μέλη σε διάφορες λέσχες και σε συχνούς επισκέπτες των θεματικών πάρκων της εταιρείας. Καθώς η βιβλιοθήκη περιεχομένου της εταιρείας ολοένα και μεγαλώνει –όπως ας πούμε με ένα live-action σώου Star Wars- η εταιρεία θα μπορούσε να ορίσει τις τιμές με βάση τον όγκο του περιεχομένου που προσφέρει δήλωσε ο CEO της Disney.

 

Σύμφωνα με τη προηγούμενη συμφωνία τους, οι χρήστες του Netflix θα εξακολουθήσουν να έχουν πρόσβαση σε ταινίες της Disney μέχρι τα τέλη του 2019, συμπεριλαμβανομένων και των ταινιών που θα κάνουν πρεμιέρα στους κινηματογράφους κατά τη διάρκεια του 2018. Να αναφέρουμε επίσης πως η ESPN-branded συνδρομητική υπηρεσία σπορ της Disney θα ξεκινήσει στις αρχές του επόμενου έτους και έχει ως στόχο σε ετήσια βάση να περιλαμβάνει 10.000 παιχνίδια.

 

Link.png Site: Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φθηνότερη και χειρότερη. Πιστεύω το Netflix εχει σβήσει τα nova/ote/vodafone cinema. Αυτά μόνο για αθλητικά πια. Ξεχάστε το Netflix που ξέρατε πριν 2 χρόνια. Τώρα δεν ξερω τι να πρωτοδω. Βάλτε και Amazon μέσα με 6 ςυρω και με 16 ευρω έχεις τόσο content που τα ελληνικά συνδρομητικα με τις άπειρες επαναλήψεις φαίνονται για γέλια.

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνότερη και χειρότερη. Πιστεύω το Netflix εχει σβήσει τα nova/ote/vodafone cinema. Αυτά μόνο για αθλητικά πια. Ξεχάστε το Netflix που ξέρατε πριν 2 χρόνια. Τώρα δεν ξερω τι να πρωτοδω. Βάλτε και Amazon μέσα με 6 ςυρω και με 16 ευρω έχεις τόσο content που τα ελληνικά συνδρομητικα με τις άπειρες επαναλήψεις φαίνονται για γέλια.

Δεν υπάρχει ελληνική τηλεόραση. Ανακύκλωση της κωμωδίας που βασίζεται σε μια οικογένεια για να ταυτίζεται ο μέσος έλληνας. Δεν μπορούν να κάνουν τοπ το Κωνσταντίνου και Ελένης την πιο μιμ σειρά και του χρόνου κλείνει 20 χρόνια σερί!!!!!!!!!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έλειπε να είναι και ακριβότερη η σε ίδια τιμή,απο το πολύ καλύτερο και Επι χρόνια γνωστό και συνεχώς αναβαθμισμένο Netflix,που εμπιστεύεται χρόνια τόσα εκατομμύρια κόσμος και συνεχώς συνεχίζει να αυξάνει τους συνδρομητές του !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω συνδρομή στο netflix εδω και 3 μήνες και είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Βλέπω ότι θέλω ότι ώρα θέλω και χωρίς διαφημίσεις . Ποιος βλέπει ακόμα ελληνική τηλεόραση...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να δεις ότι και να βάλεις έχει ελληνικούς υπότιτλους...πάντως και σε μερικές σειρές το 4Κ πολύ δυνατό και δεν κολλάει κιολας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεγράφετε την Disney. Θα πιάσει σιγουρα ολους τους γονεις. Παιδικά και teen σειρες. Θα πιάσει τους fans της Marvel και του Star Wars. Τους fans της Disney Animation και της Pixar. Θα έχει exclusive ολες της σειρές του ABC (Once Upon A Time, Modern Family κτλ). Μπορεί να παίξει με sports content (το ESPN ειναι δικό της). Επίσης η Disney εχει περιπου το 20% της αγοράς σε live movies. 

 

Αν η Disney το παιξει σωστά θα προσελκησει αρκετό κοσμο λογω της χαμηλοτερης τιμης και του exclusive υλικου. Κατι που θα της επιτρέψει να δώσει περισσοτερο χρημα για νεο content. Μην ξεχνατε πως η Disney εχει σχεδον 1 αιώνα αψογης συνεργασίας με την Universal οποτε αν η πλατφορμα της ξεκινησει καλά δεν θα μου κανει εντυπωση στο δευτερο στάδιο να εχει exclusive ολο το content της Universal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το πανε θα γινουμε χειροτεροι απο την Αμερικη με τις συνδρομητικες υπηρεσιες. Θα πρεπει να δινουμε 100 ευρω το μηνα για να δουμε ολο το περιεχομενο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω συνδρομή στο netflix εδω και 3 μήνες και είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Βλέπω ότι θέλω ότι ώρα θέλω και χωρίς διαφημίσεις . Ποιος βλέπει ακόμα ελληνική τηλεόραση...;

 

Αυτος που πιανει μετα βιας 4mbps ταχυτητα στο ιντερνετ και δεν σηκωνει streaming να δει κατι της προκοπης και φυσικα αμα μπει ταυτοχρονα με κανα σμαρτφον ή λαπτοπ κολλανε ολα μαζι ....αυτοι βλεπουν ακομα τηλεοραση ελληνικη και ετσι ειμαστε το σχεδον το 50% του πληθυσμου στην ελλαδα....και εγω αθηνα μενω και η γραμμη μου πανω απο 4-5 δεν πιανει ,τι netflix και 4κ λετε καποιοι ? για εμενα ειναι αδιαφορο γιατι οτι και να βαλω το σιγουρο ειναι οτι θα κολλαει σε εκνευριστικο βαθμο ....καλες αυτες οι κινησεις αλλα για την ελλαδα με τετοιο αχρηστο  δικτυο που εχουμε οι περισσοτεροι ,καθε ειδους streaming ειναι αδιαφορο ή γινεται υπο προυποθεσεις και παραμετρους για να δεις κατι σε καλη ποιοτητα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά στο τέλος για να έχεις πρόσβαση σε όλο το περιεχόμενο θα πρέπει να έχεις 5-6 διαφορετικές συνδρομές. Ειδικά τώρα που όλοι επενδύουν στη δημιουργία δικού τους περιεχομένου που παίζει αποκλειστικά στη δική τους πλατφόρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...