Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft φέρνει έξυπνα tabs σε κάθε εφαρμογή των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft δίνει τα τελευταία χρόνια στους χρήστες των Windows να ψηφίσουν για τα χαρακτηριστικά που θέλουν να δουν στο αγαπημένο τους λειτουργικό, με την παρουσία Tabs στον File Explorer (Διαχείριση αρχείων), να είναι ένα από τα πιο δημοφιλή αιτήματα με 20.000 ψήφους.

Σε μελλοντική έκδοση των Windows 10, η Microsoft θα ενσωματώσει μία τέτοια δυνατότητα η οποία έχει την ονομασία Sets και έρχεται με περισσότερες δυνατότητες απ' ότι περιμέναμε. Σύμφωνα με την ανακοίνωση αλλά και το βίντεο που δημοσίευσε η Microsoft, τα Sets αφορούν μόνο Universal εφαρμογές που ο χρήστης έχει κατεβάσει από το Windows Store, προσθέτοντας στο παράθυρο τους τη δυνατότητα προσθήκης καρτελών (tabs).

 

Στην ουσία τα Sets ομαδοποιούν σε ένα παράθυρο διάφορες εφαρμογές, προκειμένου ο χρήστης να κάνει πολύ πιο εύκολα τη δουλειά του. Στο παράδειγμα της Microsoft, ο χρήστης μπορεί να εργάζεται στο Word και προκειμένου να κάνει μια έρευνα στο Internet, να πρέπει να ανοίξει μια ιστοσελίδα στο browser ή κάποια άλλη εφαρμογή για να χρησιμοποιήσει τις πληροφορίες που θα βρει. Και οι τρεις εφαρμογές θα εμφανίζονται κάτω από ένα παράθυρο, όμορφα ομαδοποιημένες, υπό τη μορφή tabs (καρτελών).

 

 

Ακόμα δε γνωρίζουμε σε ποια αναβάθμιση των Windows 10 θα δούμε το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, πρόσβαση στο οποίο θα έχουν όμως οι Windows Insiders πολύ σύντομα. Πάντως αρχικά γνωρίζουμε ότι τα Sets θα είναι συμβατά μόνο με Universal εφαρμογές, κάτι που αφήνει και πάλι ανοιχτό το ενδεχόμενο να μη δούμε επίσημα, tabs (Καρτέλες) στον File Explorer. Ανεπίσημα όμως, παρόμοια λειτουργία θα προσφέρει μία νέα εφαρμογή με την ονομασία Groupy και η οποία θα κυκλοφορήσει τον επόμενο μήνα.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν είναι 100% παραμετροποιήσιμο  απ τον χρήστη και αθώο (χωρίς διαφημίσεις ,προτάσεις κλπ) θα ναι πολύ εξυπηρετικό .+1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρή ΜS ανοίγω τις ειδοποιήσεις και έχει κενά άσχημα από αριστερά δεξιά όταν βγαίνει μια ειδοποίηση... Τι πραγματα είναι αυτά. Φτιάξτε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, αφορά μόνο τα office τα οποία εδώ και καιρό είναι Cloud Based.
Άρα αυτό που φαινομενικά βλέπω στο pc μου, δεν είναι παρά ένα browser tab (edge browser tab) το οποίο μου ανοίγει το Cloud Based Office οπότε και έχω όλα αυτά τα features.

Γενικά ήμουν λίγο προκατειλημμένος με τα web apps.
Αλλά και το Figma και το Gravit Designer και γενικά ότι έχω δουλέψει μέχρι τώρα φαίνεται να πηγαίνει σφαίρα και να λειτουργεί άψογα.
Έχω αρχίσει να τα βλέπω με καλό μάτι. ;)

Το Feature της MS το βρίσκω εξαιρετικό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ πρωτοτυπη ιδεα απο την ms, να κανει αυτο που κανει παντα. να αντιγραφει ξενες ιδεες. το chrome το εχει 10 χδρονια τωρα κ τα pdf viewers το ιδιο

 

προφανως κ ειναι απαραιτητο κ αργησε τραγικα πολυ να το κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπα τωρα προσεξα οτι ειναι μονο στον edge η οτι δεν ειναι tabs αλλα πρακτικα 2o taskbar . οχι ρε φιλε ενα καλο πραμα πηγε να κανει κ τα σκατωσε. Tabs στο ιδιο application ποσο δυσκολο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρή ΜS ανοίγω τις ειδοποιήσεις και έχει κενά άσχημα από αριστερά δεξιά όταν βγαίνει μια ειδοποίηση... Τι πραγματα είναι αυτά. Φτιάξτε το...

η κλήση σας προωθείται.

ΥΓ : δεν είναι το support της MS εδώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...